دانلود پایان نامه ارشد:مفاهيم شبكه

ارسال شده در رشته کامپیوتر(نرم افزار ، سخت افزار و فناوری اطلاعات)

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مفاهيم شبكه

مروري بر مفاهيم شبكه:

براي تحليل و فهم روشهائي كه يك نفوذگر با بكارگيري آنها با شبكه حمله مي كند، بايد يك دانش پايه از تكنولوژي شبكه داشته باشيم. درك مكانيزم حملات ممكن نيست مگر آنكه حداقل اصول TCP/IP را بدانيم.

عاملي كه تمام شبكه هاي مختلف را به صورت موفقيت آميز به هم پيوند زده است، تبعيت همه آنها از مجموعه پروتكلي است كه تحت عنوان TCP/IP در دنيا شناخته مي شود. دقت كنيد كه عبارت خلاصه شده TCP/IP مي تواند به دو موضوع متفاوت اشاره داشته باشد:

مدل TCP/IP: اين مدل يك ساختار چهار لايه اي براي ارتباطات گسترده تعريف مي نمايد كه آنرا در ادامه بررسي مي كنيم.

پشتة پروتكلهاي TCP/IP:[1] پشتة TCP/IP مجموعه اي شامل بيش از صد پروتكل متفاوت است كه براي سازماندهي كليه اجزاء شبكة اينترنت به كار مي رود.

TCP/IP بهترين پروتكل شبكه بندي دنيا نيست! پروتكلهاي بهينه تر از آن هم وجود دارند؛ وليكن فراگيرترين و محبوبترين تكنولوژي شبكه بندي در دنياي كامپيوتر محسوب مي شود. شايد بزرگترين حسن TCP/IP آن باشد كه بدون پيچيدگي زياد، بخوبي كار مي كند! اينترنت بر اساس TCP/IP بنا شده و بيشتر حملات نيز مبتني بر مجموعة پروتكلهاي TCP/IP هستند.

طراحي شبكه ها و اصول لايه بندي

براي طراحي يك شبكة‌ كامپيوتري،‌‌ مسائل و مشكلات بسيار گسرتده و متنوعي وجود دارد كه بايد به نحوي حل شود تا بتوان يك ارتباط مطمئن و قابل اعتماد بين دو ماشين در شبكه برقرار كرد. اين مسائل و مشكلات همگي از يك سنخ نيستند و منشأ و راه حل مشابه نيز ندارند؛ بخشي از آنها توسط سخت افزار و بخش ديگر با تكنيكهاي نرم افزاري قابل حل هستند. به عنوان مثال نياز براي ارتباط بي سيم بين چند ايستگاه در شبكه، طراح شبكه را مجبور به استفاده از مدولاسيون آنالوگ در سخت افزار مخابراتي خواهد كرد ولي مسئلة هماهنگي در ارسال بسته ها از مبدأ به مقصد يا شماره گيري بسته ها براي بازسازي پيام و اطمينان از رسيدن يك بسته، با استفاده از تكنيكهاي نرم افزازي قابل حل است. بهمين دليل براي طراحي شبكه هاي كامپيوتري، بايد مسائل و مشكلاتي كه براي برقراري يك ارتباط مطمئن،‌ ساده و شفاف بين دو ماشين در شبكه وجود دارد،‌ دسته بندي شده و راه حلهاي استاندارد براي آنها ارائه مي شود. در زيربخشي از مسائل طراحي شبكه ها عنوان شده است:

اولين موضوع چگونگي ارسال و دريافت بيتهاي اطلاعات بصورت يك سيگنال الكتريكي، الكترومغناطيسي يا نوري است، بسته به اينكه آيا كانال نتقال سيم مسي، فيبرنوري، كانال ماهواره اي يا خطوط مايكروويو است. بنابراين تبديل بيتها به يك سيگنال متناسب با كانال انتقال يكي از مسائل اولية شبكه به شمار مي رود.

مساله دوم ماهيت انتقال است كه مي تواند به يكي از سه صورت زير باشد:

Simplex: ارتباط يك طرفه (يك طرف هميشه گيرنده و طرف ديگر هميشه فرستنده).

Half Duplex: ارتباط دو طرفة غيرهمزمان (هر دو ماشين هم مي توانند فرستنده يا گيرنده باشند ولي نه بصورت همزمان، بلكه يكي از طرفين ابتدا ارسال مي كند، سپس ساكت مي شود تا طرف مقابل ارسال داشته باشد)

Full Duplex: ارتباط دو طرفه همزمان (مانند خطوط مايكروويو)

مساله سوم مسئله خطا و وجود نويز روي كانالهاي ارتباطي است بدين معنا كه ممكن است در حين ارسال داده ها بر روي كانال فيزيكي تعدادي از بيتها دچار خرابي شود؛ چنين وضعيتي كه قابل اجتناب نيست بايد تشخيص داده شد و داده هاي فاقد اعتبار دو ريخته شود مبدأ آنها را از نو ارسال كند.

با توجه به اينكه در شبكه ها ممكن است مسيرهاي گوناگوني بين مبدأ و مقصد وجود داشته باشد؛ بنابراين پيدا كرن بهترين مسير و هدايت بسته ها، از مسائل طراحي شبكه محسوب مي شود. در ضمن ممكن است يك پيام بزرگ به واحدهاي كوچكتري تقسيم شده و از مسيرهاي مختلفي به مقصد برسد بنابراين بازسازي پيام از ديگر مسائل شبكه به شمار مي آيد.

ممكن است گيرنده به دلايلي نتواند با سرعتي كه فرستنده بسته هاي يك پيام را ارسال مي كند آنها را دريافت كند، بنابراين طراحي مكانيزمهاي حفظ هماهنگي بين مبدأ و مقصد از ديگر مسائل شبكه است.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

مفاهيم شبكه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر : بانک اطلاعاتی
دانلود پایان نامه سیستمهای عامل بلادرنگ 78 ص
پایان نامه کاردانی کامپیوتر منابع غذایی سوئیچینگ رشته سخت افزار
دانلود کامل پایان نامه نرم افزارهاي سيستمي و امنيتي، داده اي، مهندسي
دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع شبكه هاي بدون كابل