دانلود پایان نامه ارشد:معنا درماني چيست


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:معنا درماني چيست

مفاهيم اساسي در لوگوتراپي[1]

خوانندگان اين داستان كوتاه اتوبيوگرافيك ، پيوسته خواهان توجيه و تفسير كاملتري از اصول و روش درماني من هستند. به همين دليل ، فصل كوتاهي در تشريح لوگوتراپي به متن اصلي كتاب ، « از اردوگاه مرگ تا اگزيستانسياليسم» افزوده شد ، كه ظاهرا بسنده نبوده و پيوسته از من خواسته شده است كه شرح مفصلتري در اين باره بنويسم . از اين رو براي نگارش فصلي كه در كتاب حاضر از نظر خواننده مي گذرد ، مطالب پيشين كاملا بازنويسي شده است ، و به گونه اي مفصل تر تشريح مي گردد.

جلب رضايت خواننده ، با تهيه چكيده اي كه مطالب بيست جلد كتاب آلماني مربوط به لوگوتراپي را در بر گرفته باشد ؛ كار آساني نيست. ياد پزشكي آمريكايي افتادم كه وقتي به درمانگاه من در وين آمده بود و از من پرسيد « دكتر آيا شما يك روانكاو هستيد؟»

پاسخ دادم ، « نه دقيقا يك روانكاو ، بلكه يك روان درمان گر.» سپس او به پرسش هايش ادامه داد. « از پيروان كدام مكتب هستيد؟» پاسخ دادم ، من نظريه ويژه خود را دارم كه عبارتست از «لوگوتراپي» .

«آيا مي توانيد در يك جمله به من بگوييد مفهوم لوگوتراپي چيست ، و چه تفاوتي با روانكاوي دارد؟»

«بله». ولي آيا مقدمتا شما مي توانيد در يك جمله به من بگوييد كه اساس روانكاوي به نظر شما چيست؟»

او چنين پاسخ داد. « در روانكاوي بيمار مي بايست روي مبلي راحت دراز بكشد و درباره چيزهايي با شما صحبت كند كه تكرارش ، بسيار دشوار است.»

در همين جا من بيدرنگ گفتم ، « در لوگوتراپي بيمار نيازي به دراز كشيدن ندارد. ولي او مي بايست به چيزهايي گوش كند كه گاه شنيدنش كار آساني نيست.»

البته اين يك شوخي بيش نبود و نمي تواند جوهر مكتب لوگوتراپي تلقي شود. اما حقيقتي را هم در بر دارد و آن اينكه لوگوتراپي در مقايسه با روانكاوي روشي است كه كمتر به گذشته توجه دارد و به درون نگري هم ارج چنداني نمي نهد ، در ازاي توجه بيشتري به آينده ، وظيفه و مسووليت و معني و هدفي دارد كه بيمار بايد زندگي آتي خود را صرف آن كند.

همزمان ، لوگوتراپي اهميت تشكيل حلقه « شيطاني[2]» يا دور تسلسل باطل و مكانيسم هاي بازخورد را كه عامل مهمي در رشد روان نژندي است ، ناديده مي گيرد. و از اينرو خودمداري ويژه اي كه بيماران روان نژند عموما مبتلا به آن هستند به جاي اينكه تقويت و تغذيه شوند ، كم اهميت و پيش پا افتاده تلقي مي گردند.

مطمئنا چنين جملاتي جز ساده سازي لوگوتراپي نيست ، اما در عين حال لوگوتراپي هم چيزي جز اين نيست كه بيمار در جهتي راهنمايي مي شود و با وضعي روبرو مي گردد ، كه معني زندگي خويش را بيابد. حالا مي بينيد كه حاضر جواب بودن در برابر پزشك آمريكايي خالي از حقيقت نبود. زيرا روان نژند واقعي كسي است كه پيوسته سعي مي كند از آگاهي نسبت به وظيفه و مسووليتي كه زندگي بر عهده او گذاشته است ، بگريزد. از اين رو بالا بردن سطح آگاهي او نسبت به اين مساله ، خود ياري كردن او در چيره شدن بر اين عصبيت و پريشان حالي است.

بگذاريد توضيح بدهم كه چرا من اصطلاح «لوگوتراپي» را به عنوان نامي براي تئوري خود برگزيده ام.«لوگوس» ، يك واژه يوناني است  كه به «معني» اطلاق مي شود. لوگوتراپي كه به وسيله پاره اي از نويسندگان « مكتب سوم رواندرماني وين نيز» خوانده شده است ؛ بر معني هستي انسان و جستجوي او براي رسيدن به اين معني تاكيد دارد. بنابر اصول لوگوتراپي ، تلاش براي يافتن معني در زندگي اساسي ترين نيروي محركه هر فرد در دوران زندگي اوست. به اين دليل من از معني جويي به عنوان نيرويي متضاد با « لذت طلبي[3]» كه روانكاوي فرويد بر آن استوار است و    « قدرت طلبي» كه مورد تاكيد آدلر است سخن مي گويم.

 

معناجويي

تلاش در يافتن معنايي در زندگي خود نيرويي اصيل و بنيادي است و نه توجيهي ثانويه از كشش هاي غريزي او. اين معني منحصر به فرد و ويژه خود اوست و از اينرو اين اوست و تنها او كه بايد و قادر است به آن تحقق بخشد. و تنها در آن صورت است كه معني جويي او ارضا خواهد شد. پاره اي از صاحب نظران بر اين باورند كه معني و ارزشها چيزي نيستند مگر «مكانيسم هاي دفاعي، واكنش معكوس و بهگرايي.»

اما من يكي حاضر نيستم كه به خاطر «مكانيسم هاي دفاعي» زندگي كنم و يا به خاطر « واكنش معكوس» بميرم.

به نظر من انسان قادرست و مي تواند به خاطر ايده ها و ارزش هايش زندگي كند و يا در اين راه جان ببازد!

چند سال پيش يك نظر خواهي عمومي در فرانسه صورت گرفت كه نتيجه نشان داد 89 درصد از شركت كنندگان در اين نظر خواهي اظهار داشتند كه انسان «چيزي» لازم دارد كه به خاطر آن زندگي كند و 61 درصد اذعان داشتند كه كسي يا چيزي در زندگي آنان هست كه حاضرند به خاطرش بميرند. من مشابه اين بررسي و نظرخواهي را در درمانگاه خود در وين بين بيماران و كاركنان درمانگاه اجرا كردم. كه نتيجه عينا مثل نظرخواهي چند هزار نفره فرانسه بود و تنها يك اختلاف دو درصدي مشاهده شد. به واژه اي ديگر ، اين مطالعات نشان داد كه «معني جويي» در اغلب انسان ها يك حقيقت است  نه يك ايمان و عقيده[4].

البته مواردي پيش مي آيد كه توجه و علاقمندي فرد به «ارزش ها» چيزي نيست مگرتلاشي براي پنهان كردن تعارضات دروني او ، اما اگر هم چنين باشد بايد توجه كرد كه اين موراد استثناهايي است در يك قانون كلي و نه اينكه خود ، قانون باشد. در چنين مواردي يك روان تحليلي پويا تا آنجايي مجاز و قابل توجيه است كه سعي نمايد نيروهاي محركه و زيربناي ناخودآگاه را كشف و آشكار كند. مواردي كه معمولا شبه ارزش ها جايگزين ارزشهاي واقعي زندگي فرد شده است. ( بهترين مثال ريا و تظاهر است). نا حد امكان مي بايست اين نقاب ها را كنار زد. اما تلاش در پرده برداشتن از اين نقابها، هر كوششي در مبارزه با احساسات پوچ و غلط ، بايد به محض روبرو شدن فرد با احساسات و افكار صحيح ، حقيقي و خالص خود متوقف شود.(كنكاش و تجزيه و تحليل بيشتر مجاز نيست). زيرا در آن صورت تمايلات و آرزوهاي آرمان خواهانه و معني جويانه ي انسان و تلاش او در چيره شدن بر تعارضات ناسالم دروني خود ، دست كم انگاشته شده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

معنا درماني چيست

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید