دانلود پایان نامه ارشد:كاربرد زيست فناوري


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:كاربرد زيست فناوري

چكيده

علم ژنتيك هميشه براي بشر جالب و جذاب بوده است چراكه به سؤالات بحث انگيز او در زمينه خلقت موجودات زنده و تفاوتهاي موجودات مختلف پاسخ داده است.

بشر هميشه درپي كشف راههايي براي درمان بيماريهاي لاعلاج نظير سرطان، ساختن داروهاي مفيدتر و بوجودآوردن موجودات جديد بوده است كه مهندسي ژنتيك در اين مورد نيز پاسخگو بوده است.

از آرزوهاي ديرينه بشر ايجاد موجودات تغييريافته خاص بوده است كه داراي صفات موردنظر او باشد.

با استفاده از فن مهندسي ژنتيك بشر قادر به ايجاد موجودات تازه اعم از گياهان و جانوراني جديد شده است كه داراي ژنهاي خاص موردنظر او هستند.

بسياري از رهبران مذهبي در زمينه ايجاد موجودات جديد معترض هستند و معتقدند اين علم در حوزه خاص آفريدگار دخالتهاي ناموزون خواهد داشت.

توليد گياهان و جانوراني ترانس رانيك يا تغييريافته مي‌تواند حوزه‌هايي جديد را پيش‌روي پزشكان بيولوژيستها بگشايد كه سرانجام به دخالت او در زمينه ايجاد تغييرات خاص و درمان‌هاي مؤثر منجر شود.


مقدمه

نگرش آتي علم ژنتيك در توليد موجودات و گياهان

تا اواخر دهه 1970 زيست‌شناسان در مورد چگونگي برهم‌كنش ژن‌ها با علامت‌هاي توليدشده در موجود زنده و يا محيط، كه سبب كنترل نمو مي‌شوند اطلاعات كمي داشتند.

فناوري DNAي نوتركيب امروزه پيشرفت سريعي داشته است و دانشمندان را بسوي استفاده از تكنيك‌هاي بسيار پيشرفته هدايت كرده است.

اصول ژنتيك براي همه موجودات از جمله انسان كاربرد دارد. با اينحال بعضي تفاوتهاي مهم تحقيقات ژنتيكي در انسان او را از تحقيقات ژنتيكي در موجودات ديگر متمايز مي‌كند.

ژنتيك‌داناني به منظور مطالعه جنبه‌هاي وراثتي ديگر گونه‌ها داراي ذخاير استانداردي از افراد مشابه به لحاظ ژنتيكي هستند. ولي انجام آميزش‌هاي آزمايشي در شرايط كنترل‌شده در جمعيت انساني ممكن نيست. اكثر خانواده‌هاي انساني كوچك بوده و فاصله نسل 20 تا 30 سال است. بنابراين هدايت يا بررسي تحقيقات ژنتيكي در انسان‌ها به همان ترتيبي كه در ساير گونه‌ها با توليد مثل جنسي انجام مي‌شود، امكان‌پذير نيست.

با اين وجود درك ژنتيك انساني بطور چشمگيري درحال پيشرفت است. اخيراً گرايش به ژنتيك انساني بواسطه توجهي كه در پزشكي به بيماريهاي ژنتيكي مي‌شود بيشتر شده است. بيماريهاي بسيار زيادي در پزشكي به ثبت رسيده‌اند كه اطلاعات آن‌ها، مطالب مفيدي را براي فرضيه‌هاي پزشكي فراهم مي‌آورند. تعدادي از ويژگيهاي انسان كه در ابتدا ناشناخته بودند با استفاده از موجودات زنده مدل از قبيل باكتريها، مخمرها، كرم‌ها، مگس سركه و موش‌ها شرح داده شده‌اند.

ژنوم انسان نشان‌دهنده كل اطلاعات ژنتيكي موجود در سلول‌هاي انساني است، نقشه‌يابي و تعيين توالي شده است. در تعيين توالي DNA محققين ترتيب نوكلئوتيدها را تعيين مي‌كنند كه اين امر به درك اساس ژنتيكي شباهت‌ها و تفاوتهاي انساني منجر مي‌شود.

 

توليد موجودات تراژني

تحقيق در زمينه كلون كردن جانداران توسط دانشمندان ادامه دارد.

تنها درصورت توليد زيادي از جانداران تراژني كلون‌شدن، فوائد مختلف آني روشن و امكان‌پذير خواهد بود. اولين جاندار كلون‌شده يك چهارپاي وحشي بود كه در سال 2003 متولد شد.

تحقيقات كلونينگ ادامه داشت تا انگيزه‌اي براي ايجاد بحث‌هايي درمورد امكان كلون‌كردن انسان در مشكلات اخلاقي آن شد.

كلونينگ مفهوم وسيعي است كه شامل جنبه‌هاي مختلفي، مثل توليد بافت‌ها هم مي‌شود.

كلونينگ انسان، توليد يك نوزاد انسان است كه ازنظر ژنتيكي مشابه با والد باشد و اين امر مستلزم قراردادن جنين انساني (كه از طريق فرآيندي غير از لقاح بوجود آمده) در درون بدن يك مادر است.

بيشتر كشورها ازنظر اخلاقي با اين امر مخالف هستند.

ولي استفاده از اين فناوري براي توليد بافت‌هاي انساني و جنبه‌هاي درماني اين علم بسيار موردتوجه است.

چنانچه سولهاي بنيادي كه از جنين انسان استخراج مي‌شود مي‌تواند منبعي غني براي توليد بافتهاي جايگزين باشد. در كشورمان توليد بافتهاي ريه و شبكيه انجام شده است.

سلولهاي بنيادي مي‌تواند به سلولهاي جديد تبديل شوند. يعني قابليت تبديل‌شدن و تمايزيافتن به بافت‌هاي ديگر را دارند.

ژن‌درماني يعني استفاده از يك DNA خاص براي درمان يك بيماري ژنتيكي كه هنوز درمرحله تحقيق است، از فوائد و كاربردهاي مهم علم ژنتيك است.

 

موجودات تراژني

يعني موجوداتي كه DNA خارجي وارد سلولهايشان شده است.

گياهان و جانوراني كه ژن‌هاي خارجي به ژنوم آنها وارد شده است موجودات تراژني گفته مي‌شود. پژوهشگران روشهاي مختلفي را به‌كار مي‌برند تا ژن‌هاي خارجي را به درون سلولهاي گياهي يا جانوري وارد كنند. آن‌ها اغلب از ويروسها بعنوان حامل استفاده مي‌كنند. اگرچه روشهاي ديگري ازقبيل تزريق مستقيم DNA به درون سلولها نيز به‌كار برده شده‌اند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

كاربرد زيست فناوري

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید