دانلود پایان نامه ارشد:فناوري اطلاعات


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:فناوري اطلاعات

1- فناوري اطلاعات و پردازش اطلاعات در ذهن

مي‌توان كاربرد فناوري مدرن را به دو طبقه مهم تقسيم كرد: در يك طبقه فناوري اطلاعات و كاربرد آن در آموزش مورد تأكيد است كه عمدتا به پردازش اطلاعات در محدودة رايانه‌هاي شخصي بدون اتصال به شبكه قابل طرح است. از سوي ديگر فناوري ارتباطات كه موضوع شبكه و نقش آن در تبادل اطلاعات پيرامون موضوعات آموزشي را مورد بررسي قرار مي‌دهد. به بيان ديگر در فناوري اطلاعات دريافت داده‌ها، پردازش آنها و به نمايش در آوردن نتيجه اين پردازش به اشكال گوناگون مانند تصوير، متن، صورت و در فناوري ارتباطات موضوع ارتباط بين مراكز اطلاعاتي، بين افراد و بالاخره بين افراد و مراكز اطلاعاتي در سطح محلي و جهاني مطرح است.

بسياري از صاحبنظران تعليم و تربيت يك همبستگي بين پردازش اطلاعات در ذهن و رايانه ايجاد مي‌نمايند. انسان اطلاعات خود را از محيط دريافت مي‌نمايد (ورودي) و آنها را در مغز مورد تجزيه و تحليل قرار داده (فرآيند) و سپس نتيجه آن را در قالب فرماني از مغز به اعضاي بدن جهت انجام يك فعاليت صادر مي‌كند (خروجي). در رايانه‌ها نيز اطلاعات از طريق دستگاه‌هاي ورودي مانند صفحه كليد و ماوس به واحد پردازش مركزي منتقل مي‌شود و اين واحد كه از سه بخش كنترل، محاسبه و منطق و واحد حافظه تشكيل شده به پردازش اطلاعات پرداخته و سپس نتيجه را در دستگاه‌هاي خروجي مانند مانيتور و چاپگر به ثبت مي‌رساند. اين مقايسه باعث شده تا پردازش اطلاعات در ذهن با الگوپذيري از اين پردازش در رايانه‌ها مورد تفسير قرار گيرد. تئوريهايي همچون تقسيم حافظه به دو قسمت دراز مدت و كوتاه مدت، نحوة يادآوري مطالب و فعال كردن مطالب در ذهن نمونه‌هائي از آن است (مندل، 1988: 74).

در مجموع، تحقيقات فناوري آموزشي نشان مي‌دهد ميزان كارآيي و اثربخشي رسانه‌هاي جديد در انتقال مطالب وابسته به ميزان هم خواني آنها با پردازش اطلاعات در ذهن است. هر اندازه پردازش اطلاعات در ذهن و رايانه شبيه به هم عمل نمايد، امكان عمق بخشيدن به مطالب و تسريع فرآيند يادگيري بيشتر خواهد بود و بنابراين يكي از رسالت‌هاي مهم مراكز دانشگاهي خصوصا در رشته‌هاي علوم تربيتي و روانشناسي، تحقيق پيرامون عملكرد ذهن انسان به هنگام پردازش اطلاعات و طراحي رسانه‌ها در راستاي نتايج اين تحقيقات است. البته اين همخواني به هيچ وجه نمي‌تواند به صورت صد درصد و با انطباق كامل انجام پذيرد. زيرا فرآيند پردازش اطلاعات در ذهن و رايانه علاوه بر وجوه مشترك داراي نقاط اختلافي هستند كه زمينه تمايز تفكر انساني با تفكر ساده ماشيني و حتي تفكر هوشمند ماشيني را فراهم مي‌كنند.

امروز بيشتر جوامع براي جبران كاستي‌هاي گذشته و در جهت رفع موانع موجود، نظام آموزشي خود را مورد بررسي و تجديد نظر قرار مي‌دهند، و براي اين كه در اين راه از تكرار اشتباه و تحمل هزينه‌هاي گزاف و سنگين جلوگيري كنند، با حفظ ارزش‌هاي ملي و اعتقادي خود، از نتايج تحقيقات و تجربيات علمي و فني ساير كشورها نيز به تناسب شرايط و نيازهاي كشور بهره مي‌گيرند. يكي از اين تجارب ارزنده و مفيد استفاده آگاهانه و مدبرانه از جنبه‌هاي مختلف تكنولوژي آموزشي است. از اين طريق توانسته‌اند بسياري از مشكلات تربيتي خود را از بين برده و يا كاهش دهند و در نتيجه، كيفيت آموزش در دانشگاه، مدرسه يا صنايع را به سطح بسيار مطلوبي ارتقاء دهند.

نتايج تحقيقات آموزشي در جهان نشان مي‌دهد كه اغلب كشورها – با توجه به شرايط خود، با مشكلات و معضلات آموزشي خاصي در گيرند. بي‌شك در كشور ما مي‌توان به مشكل تراكم دانش آموز و دانشجو در كلاس‌هاي درس و گسترش بي‌رويه آموزش عالي و كاهش كيفيت آموزشي اشاره كرد. اگر چه گسترش و نوآوري در آموزش عالي بايستي موجب پديد آمدن مؤسسات آموزشي گردد كه پاسخگوي نيازهاي روز افزون فرد و جامعه باشد، وليكن در عمل اين گسترش بدون توجه به چنين نوآوري‌هايي انجام مي‌پذيرد. به هر حال بسياري از اين عوامل اقتصادي، اجتماعي و سياسي، فرهنگي و آموزشي موجب گرديده‌اند تا تجديد نظر اساسي در كيفيت آموزشي عالي كشور لازم و ضروري به نظر برسد اگر چه اين تجديد نظر و گسترش نبايد منحصرا به اضافه كردن واحدهاي جديد و تكرار الگوها منجر گردد.

شيوه كار در مؤسسات آموزش عالي بعد از دبيرستان، بايد از قالب‌هاي سنتي ديرين آزاد شود و هماهنگي بيشتري با نيازهاي متغير فرد و جامعه داشته باشد. نوآوري در آموزش عالي بايد شامل تغييرات مطلوبي در آئين‌هاي نامه‌ها، اصول پذيرش داوطلبان، محتواي برنامه‌هاي آموزشي، درسي، ايجاد برنامه‌هاي كارآموزي كوتاه مدت به موازات برنامه‌هاي رسمي دراز مدت بوده و همچنين قدر به فراهم آوردن امكاناتي براي برنامه‌هاي آموزشي براي پاسخگويي به نيازهاي محلي باشد. به طور خلاصه، بكارگيري روش‌ها و تكنيك‌هاي جديد در آموزش و استفاده بهينه از تكنولوژي آموزشي در جهت بازآموزي اساتيد و بكارگيري آن در امر آموزش و بهبود كيفيت تدريس و يادگيري و انتقال اطلاعات از جمله اين نوآوري‌ها مي‌باشد.

حجم اطلاعات و يافته‌هاي بشر به ويژه در نيمه دوم قرن بيستم به سرعت افزايش يافت و وضعيت خاصي را ايجاد كرده است. بدين جهت عصر كنوني را عصر انفجار دانش ناميده‌اند، نود درصد تمامي دانش و اطلاعاتي كه در طول تاريخ بشر ايجاد شده در نيمه دوم قرن بيستم بوده است، انقلاب اطلاعات (با بقول تافلر موج سوم) آغاز و اكنون ما در نقطه اوج اين انقلاب اطلاعات هستيم و براي هماهنگ كردن امر آموزش با تغييرات سريع تكنولوژي بايد انديشه‌اي كرد، زيرا چنين به نظر مي‌رسد كه دانشگاه‌ها و ديگر مراكز آموزشي ما هنوز با نبض انقلاب صنعتي مي‌تپد و اين در حاليست كه روند انقلاب اطلاعاتي بسيار سريع‌تر از انقلاب صنعتي باشد. از اينجاست كه جامعه كنوني را جامعه دانش بر، جامعه نرم افزار يا جامعه اطلاعاتي مي‌نامند. يعني مرحله‌اي كه در آن تكنولوژي اطلاعاتي بر تمام انواع تكنولوژي‌ها سلطه پيدا خواهد كرد و توليد اطلاعات و دانش به عنوان مهمترين منبع توليد ناخالص ملي در خواهد آمد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

فناوري اطلاعات

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید