دانلود پایان نامه ارشد:شادماني و عوامل مؤثر بر آن


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:شادماني و عوامل مؤثر بر آن

شادماني و عوامل مؤثر بر آن

شادماني و نشاط به عنوان يکي از مهم‌ترين نيازهاي رواني بشر، به دليل تأثيرات عمده‌اي که بر شکل‌گيري شخصيت آدمي و در يک کلام مجموعه زندگي انسان دارد، هميشه ذهن انسان را به خود مشغول کرده است. از مهم‌ترين نکاتي که در اين زمينه مطرح است. چگونگي حصول شادماني، تقويت آن  و عوامل تأثيرگذار بر دست‌يابي به اين نياز حياتي است. شخصيت ، عزت نفس، اعتقادات مذهبي، سرمايه اجتماعي ، فعاليت‌هاي اوقات فراغت و … از جمله عواملي هستند که پژوهش‌‌ها نشان مي‌دهد  براين پديده تأثير به سزائي دارند. در اين مقاله، عوامل فوق بررسي و برخي پژوهش‌هاي انجام شده در مورد هر يک از عوامل ارائه شده است.

مقدمه:

از عهد باستان به احساسات مثبت انسان از جمله شادماني (Happiness) توجه شده است. به عقيده ارسطو، دست کم سه نوع شادماني وجود دارد؛ در پايين‌ترين سطح، عقيده مردم عادي است که شادماني را معادل موفقيت و کاميابي‌ مي‌داند و درسطح بالاتر از آنَ، شادماني موردنظر ارسطو يا شادماني ناشي از معنويت قرار مي‌گيرد (آيزنک، ترجمه‌ي فارسي 1378). اين در حالي است که روان‌شناسان در سال‌هاي آخر قرن بيستم، توجه به احساسات مثبت را آغاز کرده‌اند. وينهوون (1988) در يک بررسي به اين نتيجه رسيد که تا سال 1960 کل پژوهش‌هاي مربوط به شادماني و مقوله‌های وابسته به آن از جمله رضايت، لذت و احساسات مثبت 62 مورد بوده است.

از سال 1960 پژوهش‌هاي مربوط به شادماني افزايش يافت و سازمان‌هاي مختلفي به بررسي شادماني پرداختند (آرجيل، 2001). در اين پژوهش‌ها سه جهت‌گيري اساسي را مي‌توان مشخص کرد: 1- در برخي از آن‌‌ها سنجش ميزان شادماني و تهيه ابزارهايي براي سنجش شادماني هدف اصلي بوده است.2- دربرخي پژوهش‌ها که بيش‌تر مورد توجه بوده، بررسي عوامل مؤثر بر شادماني مدنظر قرار گرفته است و 3- در گروهي شيوه‌هاي افزايش شادماني ارزيابي شده‌اند.

پژوهش در مورد عوامل مؤثر بر شادماني در دهه 1980 تا آن‌جا پيش رفت که کاستا (Costa) و مک‌کرا (Mc Crae) مدعي کشف ژن شادي شدند. اين دو روان‌شناس شادماني را عمدتاً به برونگرايي و ثبات هيجاني مربوط ساختند و از آن‌جا که اين ويژگي‌هاي شخصيتي نيز تا حد زيادي مبناي ژنتيک دارند ادعاي فوق مطرح شد (آيزنک، 1990). اين ادعا به پژوهش‌هاي اين حوزه سرعت بيش‌تري بخشيد و اکنون تعداد زيادي از متغيرهاي مؤثر بر شادماني کشف شده‌اند. اين مقاله، ضمن ارائه تعريف شادماني، به بحث در مورد ماهيت آن و مهم‌ترين عوامل مؤثر بر شادماني که در پژوهش‌هاي مختلف مورد بررسي قرار گرفته است، مي‌پردازد.

تعريف شادماني

از آن‌جا که شادي يکي از هيجانات اساسي بشر است ،  لذا هر  کس به فراخور خود آن را  تجربه مي‌نمايد. اما تعريف شادي به سادگي تجربه‌ي آن نيست. افلاطون در کتاب جمهوري به سه عنصر در وجود انسان اشاره مي‌کند که عبارت‌اند از: قوه عقل يا استدلال (reason)، احساسات(emotions) و اميال (appetites). افلاطون شادي را حالتي از انسان مي‌داندکه بين اين سه عنصر تعادل و هماهنگي وجود داشته باشد(ديکي، 1999). ارسطو شادي را زندگي معنوي مي‌داند (آيزنک، ترجمه: فارسي 1378)جان لاک(John Locke) وجرمي بنتام(Jeremy Bentham) معتقدند که شادي مبتني بر تعداد وقايع لذت‌بخش است (آيزنک، ترجمه فارسي 1378). آرجيل و همکاران (1995) شادي را ترکيبي از وجود عاطفه مثبت، فقدان عاطفي منفي (negative affect) و رضايت از زندگي(satisfaction with life) مي‌دانند.

جامع‌ترين و در عين حال عملياتي‌ترين تعريف شادماني را وينهوون (1988) ارائه مي‌دهد. به نظر او، شادماني به قضاوت فرد از درجه يا ميزان مطلوبيت کيفيت کل زندگيش اطلاق مي‌گردد. به عبارت ديگر شادماني به اين معناست که فرد چه‌قدر زندگي خود را دوست دارد. در تعريف وينهوون از شادماني چند عنصر وجود دارد که به اختصار توضيح داده مي‌شود.

درج يا ميزان

واژه شادماني بيانگر ارزيابي کمال مطلوب از زندگي نيست، بلکه بيانگر يک درجه يا ميزان است؛ همانند مفاهيم طول و وزن، بيش‌تر يا کم‌تر بودن چيزي. به عبارت ديگر، واژه شادي، ميزان خوشايندي زندگي را مي‌رساند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

شادماني و عوامل مؤثر بر آن

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید