دانلود پایان نامه ارشد:تومورها وعلل پیدایش


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:تومورها وعلل پیدایش

تومورها وعلل پیدایش :

در بدن انسان حدود 13 10  6x سلول وجود دارد. این سلولها به طور دائم تقسیم شده و تکثیر می شوند مگر دسته معدودی از آنها مثل سلولهای عصبی . گاهی در بین فرایند تکثیر سلول ، یک سلول معیوب تولید می شود. در این میان فرآیندهایی در بدن وجود دارد که این سلول معیوب را نابود کرده و اجازه تقسیم  به  سلول معیوب را نمی دهد. به هر علت اگر این فرآیند نابود شود یعنی سلول های معیوب بتوانند رشد کرده و تکثیر شوند و یا یک سلول سالم نظم تکثیر را از دست داده و به طور مستمر تکثیر شود، نطفه تومور یا سرطان به وجود خواهد آمد.رشدبافت تومور نسبتا سریع می باشد.این بافت به سرعت عروق خونی تشکیل داده وتکثیرمیشود .

 

اغلب زمان بین به وجود آمدن یک بافت تومورال  و تشخیص آن  بسیار طولانی است و گاهی این زمان  به 20 سال می رسد. به دلیل آنکه 1,000,000سلول تنها یک گرم وزن دارد ، بیمار  بسیار دیر به وجود تومور پی برده وبه علت گستردگی تومور گاهی هیچ راه درمانی وجود نخواهد داشت .
یکی از ژنهایی که مسئول نظارت بر تقسیم  سلول است ژن P53 می باشد.این ژن به صورت کدی بر روی   DNA قرار دارد.
آسیب مستقیم براین ژن در اثر تابش اشعه یا عوامل دیگر،باعث نابودی ژن خواهدشد. نابودی این ژن منجربه از بین رفتن فرایند نظم تقسیم شده و بافت  تومورال در بدن بوجودخواهد آمد.
توجه به برخی عوامل احتمالی به وجود آمدن سرطان و به یاد داشتن نشانه ها ما را در تشخیص زودرس بافتهای سرطانی  یاری خواهد کرد.

تومور:
تومورها با توجه به نحوه رشد ، نوع پراکندگی در بدن و شکل ظاهری به 2 دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند.

تومورهای خوش خیم:
 تومورهایی که شباهت بیشتری به سلولهای اولیه داشته، رشدی منظم تر دارند و در اطراف خود کپسول تشکیل می دهند. این نوع تومور متاستاز نمی دهد یعنی از یک بافت به بافت دیگر مهاجرت نمی کند و اغلب می توان با یک جراحی آن را نابود نمود. تومور کشنده نیست مگر آنکه در جایی  حساس واقع شود ،همانند تومورهای واقع  در Base مغز که می تواند به بافتهای مغز فشار وارد کرده ومنجر به مرگ گردد و یا تومور هپاتو سلولز آدنومای کبد که ممکن است منجر به خونریزی شده و فضای شکم را پر کند و در انتها به مرگ بیانجامد. قابل ذکر است که برخی از تومورهای خوش خیم تمایل به بدخیم شدن دارند مثل پولیپ روده.

ب)تومور بدخیم:
این تومورها شباهت کمتری به سلول های پایه یا مادر دارند، خیلی سریع تکثیر می شوند، شکلی بسیار نامنظم داشته، اغلب متاستاز می دهند یعنی  از یک بافت به بافت دیگر مهاجرت می کنند. به عنوان مثال  تومور پستان  می تواند به مغز استخوان نیز سرایت کندوتمام بدن رادرگیر سازد. تومورهای بدخیم در مراحل اولیه قابل درمان می باشند، اما در مراحل بالاتر، درمان آنها  بسیار مشکل وگاهی غیر ممکن  است. اصولاً تومورهای بدخیم را به نام  سرطان می شناسند. تومور بدخیم می تواند به خوش خیم تبدیل شود .
علل ایجاد سرطان:

علل زیرمی تواند دربوجود آمدن تومورنقش داشته باشد.تاثیربرخی اثبات شده وبرخی دیگر درمرحله تحقیق می باشد.
1-پرتوهای یونیزان:
پرتوهایی مثل آلفا،بتا،ایکس و گاما از عوامل اصلی ایجاد تومورها  می باشند. این پرتوها می توانند در بدن ایجاد یون کرده و یا ترکیبات مخرب رادیکال آزاد را ایجاد نمایند.رادیکالهای آزادتمایل شدیدبه ترکیب دارند. H2o2 که یک ماده سمی برای بدن است از ترکیب این رادیکالها بوجود آمده ومی تواندمنجر به مرگ سلول شود.

همچنین این پرتوها با نابود کردن DNA، ایجاد جهش و موتاسیون و یا بوجود آوردن  نقص کروموزومی ضمن آنکه  در ایجاد سرطان نقش عمده دارند،می توانند در معیوب بودن نسل آینده نیز نقش داشته  باشند. پرتوهای x مورد استفاده در رادیولوژی از این دسته می باشند.
2-نور آفتاب:
قرارگیری در معرض نور شدید آفتاب به علت تشعشات UV (ماوراء بنفش) و یا تأثیرات مخرب نور می تواند عامل ایجاد سرطان باشد. امروزه سرطان پوست حدود 4000 مرگ در سال به جا می گذارد. این تأثیرمخرب  در سفید پوستان به نسبت دیگران  بیشتر است.90درصدسرطانهای پوست درنقاطی از بدن بروز می کند که با آفتاب تماس دارد.ماوراءبنفش حاصل از قوس جوشکاری،میکروب کش اتاقهای عمل ولیزر نیز عامل سرطان می باشند.

3-مواد شیمیایی:
کار با مواد شیمیایی به طور مرتب، استنشاق و لمس آنها می تواند عامل ایجاد سرطانهای بی شمار در بدن باشد. موادی مثل نفت،آسفالت، قیرو روغنهای سیلیکیونی می توانند باعث ایجاد سرطان پوست شوند. مواد رنگی مورد استفاده  در صنعت لاستیک سازی و کابل سازی می تواند منجر به سرطان مثانه شود.در سال 1775 پوت سرطان بیضه رادر لوله پاک کنها گزارش نمود.
برخی ترکیبات اسپری های حشره کش، مواد شوینده، داروهای شیمیایی – صنعتی و گازهای شیمیایی می توانند عامل سرطان ریه باشند. اکسید آهن و نیکل، زغال سنگ، روی، آزبستوز از دیگر مواد خطرناک می باشند.
4-آلودگی هوا: به علت وجود ذرات معلق در هوا، وجود گازهای سمی و نیمه سمی، وجود سرب  و تأثیرات مخرب این مواد  بر سیستم ایمنی بدن، هوای آلوده را باید از جمله عوامل بسیار مؤثر دربروز بیماریهای مختلف از جمله سرطانهادر زندگی ماشینی امروز دانست.

-سیگار:
از عوامل عمده  ایجاد سرطانهای  لب، دهان، سینوس، تراشه و ریه می باشد، همچنین می تواند در بروز سرطانهای خون و سیستم گردش خون نیز  موثر باشد. پیپ و مابقی مواد دخانی نیز به طور میانگین از این قاعده مستثنی نیستند. امروزه شایع ترین سرطان در  جوامع غربی سرطان ریه می باشد. 4% کل سرطانها نیز به سرطان دهان اختصاص دارد. همچنین سرطان حنجره اغلب در افراد سیگاری دیده می شود و مردان 10 برابر زنان مبتلا به سرطان حنجره می باشند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

تومورها وعلل پیدایش