دانلود تحقیق:تلفیق الگوهای برايسون و استيسی و آنسوف در مورد مدیریت موضوعات و مسايل استراتژيک

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:تلفیق الگوهای برايسون و استيسی و آنسوف  در مورد مدیریت موضوعات و مسايل استراتژيک

هدف:

مقصود از اين نوشتار، ارايه يک روش کاربردی برای انجام پروژه های مشاوره مدیریت استراتژيک مبتنی بر يکی از آموزه های آقايان اسيتسی و آنسوف و برايسون تحت مدیریت موضوعات استراتژيک يا مديريت مسايل مي‌باشد. لازم به ذکر است که تبديل نظرات ايشان به يک متدولوژی کاربردی بر اساس برداشت آزاد و با کمک از تجربيات نويسنده در زمينه پروژه های مشاوره مدیریت استراتژيک می باشد.

جايگاه موضوعات استراتژيک:

هدف بررسی محيط بيرونی، محيط دورنی و بررسی ذينفعان شناخت، کشف و فرموله­بندی موضوعات استراتژيک است. چرا که جانمايه برنامه ريزي استراتژيک موفق، تشخيص موضوعات استراتژيک است. معمولاً در دنيای واقع با موضوعات استراتژيک برخورد درستي نمي­شود، واکنش هاي معمولي در قبال موضوعات استراتژيک چنين است:

 • ندانستن و عدم تشخيص موضوعات استراتژيک
 • عدم تشخيص بين موضوعات مهم و غير استراتژيک (يا عملياتي)
 • طفره رفتن از باز گويي موضوعات
 • تعويق در پرداختن به موضوعات (امروز و فردا کردن)
 • اتخاذ رويکرد عدم شفافيت يا پاک کردن صورت مساله
 • ارايه راهکارهاي سرسري، زودگذر و غير عميق
 • عدم جرأت در ابراز موضوعات استراتژيک

 

موضوعات استراتژيک به دو قسمت تقسيم مي شوند. يک دسته گزينه­هاي استراتژيک نام دارد که به ايده ها و روش­هاي جايگزين و متفاوت حرکت سازمان در آينده هستند. مثلاً سازمان مي­تواند دامنه­هاي فعاليت (مشتريان جديد– بازارهاي جديد) را تغيير دهد، يا به حوزه­هاي ديگر بپردازد؟ (محصولات و ماموريت متفاوت) معمولاً گزينه­ها راجع به مواردي است که اکنون وجود ندارد و مي­تواند بالقوه مطرح و ممکن باشد به عبارتي ديگر راجع به مواردي است که با ورود سازمان به دنياهاي جديد سر وکار دارد. اين بخش از موضوعات استراتژيک به دنبال فرصت ها و امکانات (منفعت های بالقوه) است.

اما دسته دوم، سوالات يا مسايل استراتژيک هستند که راجع به چالش­ها،  مشکلات و موانع موجود هستند و در مورد آن­ها سوال يا ابهام وجود دارد. برخلاف گزينه­هاي استراتژيک اين دسته از موضوعات استراتژيک، معمولاً راجع به مواردي صحبت مي کنند که اکنون وجود دارد يا در آينده مستتر در وضعيت موجود قابل پيش بينی است.

بدين ترتيب در نوع اول موضوعات بيشتر به سراغ نظرها، ايده­ها و خلق راهکارهاي ممکن و متصور براي آينده مي­رويم. در اين قسمت بيشتر ابتکار، خلاقيت، شهود و قضاوت مديريتي و تجربه نقش دارد. در صورتي که نوع دوم موضوعات، يعني سوالات بيشتر با آمار، اطلاعات، اعداد و ارقام و وضعيت جاري سر وکار داريم. در اين حالت بررسي­هاي تحليلي، کارشناسي و تخصصي نسبت به روشهاي پيشگفته بيشتر مطرح است.

موضوعات استراتژيک هستند که پيش برنده مسير تفکر استراتژيک مديران هستند و نه انبوهی از داده های خام و بی ربط و …..

 

متدولوژی برنامه­ريزی استراتژيک پيشنهادی

بر اساس مبانی نظری پيش گفته، فازهای اصلی متدولوژی برنامه ريزی استراتژيک عبارتند از:

 • برنامه‏ريزي براي برنامه‏ريزي
 • تعيين بيانيه جهت‏گيري (منشور راهبردی سازمان)
 • تجزيه و تحليل محيط داخلي و خارجي سازمان و تجزيه و تحليل ذينفعان
 • تعيين موضوعات، و مسايل استراتژيک سازمان
 • تعيين اهداف استراتژيک و استراتژي‏هاي سازمان و ساير تصميمات استراتژيک

در ادامه به شرح مختصر هر يک از فازهاي برنامه‏ريزي استراتژيک مي‏پردازيم.

 

7فاز 1: برنامه‏ريزي براي برنامه‏ريزي

اولين مرحله از فرآيند پروژه عبارت است از: آماده سازي جهت انجام پروژه قبل از شروع، يعني برنامه­ريزي براي برنامه‌ريزي که قدم اول مي­ناميم، تشکيل سازمان انجام پروژه، تشكيل كميته راهبري و كميته كارشناسي پروژه، آموزش و سازماندهي اجراي پروژه برنامه­ريزي و ….. از جمله مواردي است كه در برنامه ريزي براي برنامه ريزي اتفاق مي­افتد و موفقيت برنامه­ريزي استراتژيک را حتي پيش از اقدام به تهيه برنامه­ريزي استراتژيك تضمين مي­کند. دو فعاليت كليدي اين مرحله در ادامه توضيح داده مي­شود.

1- تهيه رهنمودهاي برنامه‌ريزي: مصاحبه با صاحبنظران داخل  براي دريافت نظرات اصلي و کليدي در مورد مسايل کليدي که بايد روي آنها توجه خاص شود و مواردي که تمرکز فرآيند برنامه‌ريزي بايد بدانها معطوف گردد. که اين مهم با شناخت افراد صاحبنظر و با تجربه در اين زمينه و برگزاري جلسات معارفه و مصاحبه و پر کردن پرسشنامه­ها امکان پذير است.

2- تدوين منشور‏ پروژه برنامه‏ريزي استراتژيك: دو قدم قبلي مقدمه اي است بر تدوين طرح (منشور) پروژه برنامه‌ريزي استراتژيک ، بر طبق رهنمودهاي دريافت شده از صاحبنظران و همچنين بررسي و ارزيابي عملکرد گذشته و ديگر مطالب بايد طرح پروژه برنامه‌ريزي استراتژيک نوشته شود که شامل موارد زير مي‌شود:

 • محدوده پروژه
 • مكانيزم هاي مديريت كيفيت پروژه برنامه ريزي استراتژيك
 • موانع حتمي و احتمالي (ريسك هاي) پروژه و بررسي نحوه برخورد با آنها
 • كلمات و اصطلاحات كليدي پروژه
 • برنامه زمانبندي اصلاح شده
 • و…

 

7 فاز 2: تدوين بيانيه راهبردی سازمان (منشور سازمانی):

با توجه به اين‏ که ماموريت، چشم­انداز و ارزش­هاي يک سازمان جهت کلي آينده آن سازمان را مشخص مي‏کند، لذا پس از برنامه‏ريزي اوليه بر اساس علائق استراتژيک ذينفعان (مديران، مشتريان، و شركاي تجاري و …) بيانيه جهت­گيري  تدوين مي‏شود.

وظيفه اين فعاليت طي مراحلي است که نهايتاً منجر به تدوين بيانيه جهت‏گيري سازمان يا منشور سازماني مي شود که بيانگر و راهنماي تمام فعاليت­ها و تصميم­هاي بلندمدت و کوتاه­مدت و نشانگر مقصود بنيادي سازمان مي­باشد.

سه عنصر اصلي در اين راستا مأموريت سازماني[1]، چشم‌انداز سازماني[2]، ارزش‌هاي سازماني[3] مي‌باشند. اين سه مفهوم به منزله اتصال­دهنده عناصر سازماني بوده، بيانگر ماهيت، چگونگي و راستاي جهت‌گيري‌هاي سازماني هستند. مأموريت معادل فلسفه وجودي و مقصود نهايي  ، ارزش‌ها به منزله اصول اعتقادي ديرپا و اساسي و منشور اخلاق انساني و حرفه­اي و چشم‌انداز حكم تصوير زنده سازمان در آينده‌اي تعريف شده را دارد. البته بايد توجه داشت که بعد از طراحي استراتژي­ها و اهداف کلان دوباره، اين عناصر تطبيق و بهبود داده خواهند شد.

تدوين ماموريت سازماني: مأموريت‌ يك‌ سازمان‌، خط‌ يا خطوط‌ فعاليت آن‌ را تشريح‌ مي‌كند. محصولات‌ و خدمات‌ آن‌ را تعيين‌ مي‌نمايد و محدوده­ فعاليت  را ‌در حال‌ و آينده‌ مشخص مي‌كند. مأموريت‌، باورهاي‌ كلي‌ مديران‌ يك‌ سازمان‌ دربارة‌ مقصود‌، قابليت­ها و جايگاه‌ سازمان‌ در کشور است‌ كه‌ موجوديت‌ سازمان‌ را توجيه‌ مي‌كند. مأموريت‌، بيان‌ رسمي‌ هدف‌ اساسي‌اي‌ است‌ كه‌ در پشت‌ موجوديت‌ يك‌ سازمان‌ قرار دارد يا به‌عبارت‌ ديگر دليل‌ وجودي‌ سازمان‌ است‌. براي نوشتن بيانيه ماموريت  به 7 سئوال پاسخ داده مي شود:

 • چرا؟ ­(هدف بنيادی سازمان)
 • چه چيزي؟ ( چه كالا و خدماتي را ارايه مي كند؟)
 • براي چه کسي؟ (مشتريان هدف فعلي و آينده هر كدام از خدمات كدامند؟)
 • کجا؟ (نحوه و مكان ارايه خدمات كجاست؟)
 • چگونه؟ (توانمندي عملياتي چيست؟  چه بايد باشد؟ جايگاه تكنولوژي كجاست؟)
 • کانون توجه کجاست ؟ (منابع انساني، تکنولوژي، مسووليت اجتماعي)
 • با چه تفاوتي نسبت به ديگران (مزيت سازمان كجاست؟ چرا مشتريان هدف ما بايد به  ما مراجعه كنند؟)

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : برايسون و استيسی و آنسوف

Author: آرتین جوهری