دانلود تحقیق:بهینه سازی روش تدریس علوم پایه پنجم ابتدایی

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بهینه سازی روش تدریس علوم پایه پنجم ابتدایی

مقدمه :

روش تدریس علوم  تجربی و فراگيري آن به كودكان كمك مي كند تا روش هاي شناخت دنياي اطراف خود را بهبود بخشند. براي اين منظور آن ها بايد مفاهيمي كسب كنند كه به آن ها كمك كند تا تجارب خود را با يكديگر مرتبط سازند مثلاً : «نگاه كن گياهي كه در نزديك پنجره بوده، خوب رشده كرده ولي گياهي كه در آن اتاق تاريك بوده پژمرده شده است، چون گياه به نور احتياج دارد تا رشد كند.» آن ها بايد روش هاي كسب اطلاعات، سازماندهي ، كاربرد و آزمايش كردن را بياموزند. اين فعاليت ها توانايي آن ها را در درك دنياي اطراف تقويت مي كند و آنان را براي تصميم گيري هاي هوشمندانه و حل مسايل زندگيشان ياري مي دهد. «گلدان را از اتاق كم نور به پشت پنجره ي روبه آفتاب بگذارم، ببينم چه مي شود؟»

امروزه آموختن علوم تجربي همچون سوادآموزي و حساب كردن امري اساسي و ضروري است كه با زندگي روزمره ي ما در ارتباط است و با پيشرفت تكنولوژي اهميت آن بيشتر شده است. به عبارت ديگر روش تدریس علوم تجربی  بيشتر به آموزش راه يادگيري مي پردازد كه آگاهي از آن براي هر كودكي لازم است،‌چرا كه او در دنيايي زندگي مي كند كه سريعاً در حال تغيير است و وي بايد قادر باشد خود را دايم با آن تغييرات هماهنگ سازد.

از آنجائیکه سالانه  میلیارد ها ریال سرمایه ی میهن عزیز اسلامی ما ایران صرف آموزش و پرورش نو نهالان این مرز و بوم می شود و متاسفانه المپیادهای مختلف  داخلی وخارجی از جمله المپیاد رایانه و ریاضی و علوم تحت عنوان سوالات تیمز با توجه به آمار و ارقام بدست آمده (برای مثال در سال 74 کشور ما ایران از بین 70 کشور شرکت کننده در رده 69 قرار داشته است ) حاکی از این مسئله است که باید برنامه ریزان و طراحان  و مجریان آموزشی  خصوصا معلمان عزیز دوره ی ابتدایی در فرآیند آموزش و تدریس خود بازنگریی کلی و اساسی بنمایند تا با یاری و مدد از خداوند یکتا و همت مسئولان عزیز آموزش و پرورش بتوانیم پرچم پرافتخار ایران اسلامی را در سراسر جهان  به اهتزاز  در آوریم و بدینوسیله هم از هدر رفتن سرمایه های ملی و معنوی این سرزمین و هم از اشاعه ی فرهنگ حفظیات و هم یادگیری طوطی وار مطالب توسط آینده سازان این کشور جلوگیری نماییم . چرا که درغیر اینصورت به آرمانهای بزرگ امام راحل و شهیدان این مرز و بوم که همانا استقلال و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه است ، دست پیدا نخواهیم کرد ، از این جهت به نظر می رسد که باید راه حلی برای حل این معضل پیدا نمود که به عقیده ی این حقیر یکی از این راه حل ها تشویق و ترغیب همکاران فرهنگی و دیگر احاد ملت اسلامی ، به امر پژوهش و تحقیق پیرامون مسائل آموزشی است وبه همین جهت انجام این پژوهش و امثال آن ضروری به نظر       می رسد و آز آنرو است که مارا به انجام آن تحت عنوان ((بهینه سازی روش تدریس علوم پایه پنجم ابتدایی )) وادار نمود  .

 

به امید آنروز که تلاشهای تمامی محققان عزیز به نتیجه ی مطلوب انسانی و خداپسندانه ختم شود .

********************************************************

تیمز : عنوان المپیادی است که هر چند سال یکبار در بین دانش آموزان کشورهای مختلف جهان به منظور مقایسه ی بنیه ی علمی دانش آموزان در دروس بخصوصی از جمله ریاضیات و علوم تجربی بگونه ای متفاوت از امتحانات تئوری مرسوم در مدارس بصورت کاربردی برگزار  و براساس نمرات مکتسبه دانش آموزان شرکت کننده در آزمون فوق کشورها و دانش آموزان شرکت کننده طبقه بندی می شوند . ( برای کسب اطلاعات بیشتر به قسمت پیوندها که ضمیمه این پژوهش می باشد ، مراجعه فرمایید . )

بیان مسئله :

توصیف وضعیت موجود و تشخیص مسئله :

پس از 15 سال تجربه ی آموزشی  اینجانب که بخشی از آن حدود 8سال بعنوان آموزگار پایه ی پنجم ابتدایی مشغول به خدمت بوده ودر حال حاضر نیز توفیق خدمتگزار ی به دانش – آموزان  عزیز در این مقطع را دارم  و همچنین تجارب دیگر همکاران محترم در مقطع ابتدایی ، نشانگر این موضوع می باشدکه هر ساله تعدادی از دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی ، نه تنها به اهداف کلی درس علوم تجربی دست نمی یابند بلکه در یادگیری بیشتر مباحث درس علوم تجربی ، خصوصا بخش ماشینها و نور ورنگ که از مباحث فیزیکی این کتاب است ، با توجه به آزمونها و المپیادهای علمی – عملی  که در این زمینه برگزار شده ، نیز با مشکل روبرو هستند و در سالهای بعدی نیز در زمینه ی یادگیری این درس با مشکلات عدیده ای روبرو بوده  و هستند . کلاس پنجم  30 نفری دبستان رودکی یک پسران که در خیابان شمس تبریزی واقع شده و یکی از مدارس پسرانه ی اداره ی آموزش و پرورش ناحیه ی یک شیراز محسوب می شود و دارای دو طبقه ساختمان و 9 عدد کلاس که به غیر از پایه ی پنجم آن که یک کلاسه می باشد ، بقیه ی پایه های آن ( اول تا چهارم ) دو کلاسه می باشد و همچنین دارای اتاق آزمایشگاه  و امکانات محدود آزمایشگاهی و یکدستگاه رایانه و تلویزیون و ویدئو سی دی می باشد و  من در آن بعنوان آموزگار پایه ی پنجم مشغول به تدریس هستم نیز از این قاعده مستثنی نبوده  و دانش آموزان این کلاس نیز بنابه اظهار نظر معلم و اولیاء مربوطه در یادگیری مفاهیم علوم مشکل دارند لذا در این راستا ارزشی که نادیده گرفته شده ، عدم استفاده آموزگار از امکانات آزمایشگاهی و رایانه و عدم استفاده از روشهای دیگر تدریس به غیر از سخنرانی و عدم توجه به تواناییهای فردی و علاقه مندی دانش آموزان به درس علوم تحربی بوده است  . بنابه گفته ی مدیر یت محترم این آموزشگاه که دارای سابقه ی مدیرت 10ساله در این آموزشگاه می باشد ، دیگر دانش آموزان سالهای گذشته که عمدتا از بستگان همین دانش آموزان بوده اند نیز از نظر یادگیری درس علوم تجربی دچار مشکل بوده و هستند وبا توجه به اینکه پایه ی پنجم ابتدایی بعنوان اساس و زیر بنای پایه های بعدی خصوصا دوره ی راهنمایی و درس علوم تجربی است به همین جهت تصمیم گرفتم که در صورت امکان راه حلی برای رفع مشکل بیابم و انشاء ا… با حل این مشکل ، فراگیری دانش آموزان در این درس و دروس دیگر بهینه شده و موثر واقع گردد .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بهینه سازی روش تدریس علوم پایه پنجم ابتدایی