دانلود تحقیق:بهداشت عرضه و مصرف آبزيان


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بهداشت عرضه و مصرف آبزيان

مقدمه

آبزيان از گذشته بعنوان غذاي بسيار مهمي از حيث دارويي مطرح بوده است. در دهه هاي اخير نيز
با توجه به رشد روزافزون جمعيت و وجود سوء تغذيه در بسياري از نقاط دنيا آبزيان مي توانند در مقام تأمين پروتئين مصرفي مردم از جايگاه ويژه اي برخوردار باشند. غذاي پر ارزش به غذايي گفته مي شود كه داراي مواد و عناصر غذايي لازم براي بدن و فاقد مواد غير لازم و مضر باشد. غذاهاي دريايي عملا جزء اين گونه از غذاها به حساب مي آيند زيرا علاوه بر داشتن اسيدهاي آمينه ضروري و كافي محتوي انواع متعدد و مقادير مناسبي از ويتامينها و مواد معدني بوده و هر چه در رژيم غذايي انسان ماهي و ساير آبزيان بيشتر باشد بدليل دريافت عناصر غذايي ضروري بيشتر، درصد ابتلاء به بسياري از انواع بيماريها كاهش خواهد يافت.

ارزش غذايي جانوران آبزي و اثرات اعجاب آور اسيدهاي چرب امگا-3 موجود در گوشت و روغن آبزيان، آنها را به عنوان غذاي سلامتي در تمام دنيا شناسانده است به طوريكه امروزه در حدود 25 درصد از سهم پروتئين حيواني كل جهان از آبزيان تامين مي شود. آبزيان با دارا بودن بيشترين درصد پروتئين در مقايسه با گوشت قرمز (18 تا 24 درصد)، قابليت هضم 96 درصد (به دليل بافت پيوندي كمتر و فقدان الاستين)، اسيدهاي چرب غير اشباع ضروري مانند امگا 3 ، اسيد آمينه هاي ضروري بدن مانند ليزين، ويتامين ها از جمله ويتامينهاي محلول در چربي و مواد معدني مهم به ويژه آهن، يد و كلسيم از نظر غذايي داراي ارزش بسيار بالايي هستند و در درمان بسياري از بيماريهاي گوارشي ، عروقي و… به عنوان دارو مطرح مي باشند.

در مقابل ميزان انرژي در گوشت ماهي در مقايسه با ساير انواع گوشتها بسيار كمتر است بنابراين عوارضي همچون چاقي ناشي از مصرف انرژي زياد در استفاده از گوشت آبزيان بسيار كمرنگتر خواهد بود. اسيدهاي چرب غير اشباع موجود در گوشت آبزيان در تنظيم عمل سلولهاي بدن، محافظت بدن در برابر تومورها، فشارهاي عصبي، رسوب كلسترول در جداره رگهاي خوني، ايجاد لخته خون و رشد غدد سرطاني، بهبود گردش خون مويرگي و كاهش فشار خون و … مؤثر مي باشد و به صورت كلي مي توان گفت كه گوشت آبزيان در تامين نيازهاي روزانه پروتئين خانوار، سلامتي جامعه و پيشگيري از بيماري ها داراي اهميت بسيار زيادي است لذا به منظور كاهش مشكلات و بيماريها لازم است اقدامات مؤثري جهت تشويق مردم به مصرف ماهي  انجام گيرد و بايستي تلاش نمود تا آبزيان در جيره غذايي كليه افراد جامعه تثبيت شوند.

 

سرانه مصرف آبزيان در دنيا

در مقايسه سهم سرانه مصرف آبزيان دركشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه اختلاف مصرف بين آنها بسيار زياد مي باشد. متوسط سرانه مصرف ماهي و ساير آبزيان در ايران  كمتر از 8 كيلوگرم براي هر نفر در سال مي باشد و اين در حاليست كه متوسط سرانه مصرف آبزيان در جهان 4/16 كيلوگرم مي باشد
و اين رقم در برخي كشورها نظير ژاپن به طور ميانگين در حدود 64 كيلوگرم ذكر شده است و همين امر باعث گسترش و پيشرفت چشمگير صنايع شيلاتي اعم از توليد و بسته بندي آبزيان در كشور مذكور
و ساير كشورهاي آسياي شرقي شده است بنابراين در كشور ايران نيز به منظور تقويت توليد و حمايت
از توليد كنندگان بايد ميزان مصرف و در نتيجه تقاضا را بالا برد نه ميزان عرضه زيرا افزايش بي رويه عرضه باعث كاهش قيمت فروش و در نتيجه كاهش سود خالص پرورش دهندگان و در نهايت توليد خواهد شد. كارشناسان تغذيه ميزان مصرف هفتگي ماهي را حداقل 200 تا 400 گرم توصيه مي نمايند كه در 2 تا 3 وعده غذايي هر هفته بايستي گنجانده شود.

ميزان سرانه مصرف آبزيان در ايران در سالهاي اخير پيشرفت بسيار چشمگيري داشته است كه دليل آن وجود تبليغات دولتي به ويژه تبليغات سازمان شيلات و وزارت بهداشت ، افزايش توليد انواع ماهي ها به ويژه قزل آلا در سالهاي اخير و افزايش تنوع در عرضه و بسته بندي بوده است. در شهرهاي غير ساحلي ايران بيشترين مصرف ماهي مربوط به گونه قزل آلاي رنگين كمان مي باشد كه دليل آن بالا بودن توليد و عرضه قزل آلا، كم بودن نسبي قيمت آن در مقايسه با ساير ماهيها و همچنين ترويج جايگاههاي زنده فروشي اين ماهي مي باشد كه اين عوامل توانسته اند در انگيزه و تصميم خريد مصرف كنندگان موثر باشند.

با اينحال بايد متذكر شد با وجود افزايش چشمگير مصرف سرانه طي سالهاي اخير در كشور در مقايسه اين مصرف با سرانه مصرف جهاني (4/16 كيلوگرم) رقم بدست آمده بسيار كم مي باشد. محققين بسياري
در مقايسه مصرف ماهي ايران با ساير كشورهاي دنيا، ايران را از نظر مصرف گوشت ماهي فقير معرفي نموده اند. مصرف ماهي در ايران حتي از كشورهاي كم در آمد و فقير نيز كمتر برآورد شده است بنابراين تهيه يك برنامه اصولي به منظور افزايش سرانه مصرف آبزيان در كشور ضروري مي باشد. جدول شماره (1) ميزان سرانه مصرف چند كشور دنيا را بر اساس گزارشات سازمان خوار و بار جهاني (FAO) نشان ميدهد كه با بررسي اين جدول مي توان به فقر مصرف ماهي در ايران پي برد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بهداشت عرضه و مصرف آبزيان

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید