دانلود پایان نامه ارشد:بررسی رضایت زناشویی در زنان


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسی رضایت زناشویی در زنان

چکیده:

رضایت زناشویی حالتی است که طی آن زن و شوهر از ازدواج با یکدیگر و با هم بودن احساس شادمانی و رضایت دارند. در مقاله ی حاضر به ارائه ی نظرات پژوهشی در رابطه با 20 مورد از عوامل بهبود کیفیت زندگی زناشویی و افزایش رضایت از آن اشاره شده است که عبارتند از: مهارت های ارتباطی، تقابل، مهارت های حل مسئله، عوامل شناختی، هیجان و مهارت مندی هیجانی، صمیمیت و خود افشاسازی، عملکرد جنسی، ویژگی های شخصیتی، فردیت و تمایز خود ، بهداشت روانی و جسمی، سن، تحصیلات، درآمد و شغل، ایفای نقش، فرزندان، حمایت خانوادگی و اجتماعی، عوامل فرهنگی، مذهب و رویدادهای زندگی که در ادامه راجع به هر کدام از این موارد توضیح داده می شود.

مقدمه

رضايت از زندگي يك مفهوم ذهني و منحصر به فرد براي هر انساني است و به ارزيابي هاي شناختي يك فرد از زندگي اش اشاره دارد. اين مفهوم يك ارزيابي كلي از زندگي بوده و فرايندي مبتني بر قضاوت فردي است يعني فرد بر اساس معيارهاي شخصي خود ،كيفيت زندگي اش را مي‌سنجد. عوامل مختلفي از قبيل ثروت و مسكن و امنيت ودوستان، اميد، سخت گيري، باورهاي مذهبي، روابط و مديريت خانواده ، پيشرفت و موقعيت، روابط اجتماعي و تحصيل، خودباوري و عزت نفس، حمايتهاي محيطي و منابعي، ، شغل و غذا  و، سلامتي جسمي و رواني، ويژگيهاي شخصيتي و فاكتورهاي جمعيت شناختي شامل جنسيت، گروه سني، ازدواج، موقعيت اقتصادي و اجتماعي، فرهنگ و خطر پذيري و …. مي توانند بر ميزان رضايت افراد از زندگي‌شان تأثير گذار باشند.

يكي از عوامل موثر بر زندگي رضايت بخش، نحوه مديريت آن است در زمان قديم بخاطر امكانات ساده و محدود مديريت خانواده كار چندان دشواري نبوده ولي امروزه با پيشرفت و كثرت امكانات با وجود سهولت بخشيدن به زندگي موجب دردسر و نارضايتي انسان مي‌شود لذا كسي كه در خانواده مدير است بايد با برنامه ريزي صحيح، خانواده را در جهت براورده شدن هر چه بهتر انتظارات هدايت نمايد. اگر نگرش به زندگي واقع گرايانه باشد انتظارات نيز همين گونه خواهد بود ما در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه طبق قوانين خاص وضع شده است و ما نمي‌توانيم طبق ميل باطني خود آن را تغيير دهيم. پس بايد قوانين آن را بخوبي بشناسيم تا به موفقيت دست يابيم . اگر انسان به اين باور برسد كه خدا روزي رسان است ديگر مأيوس و نااميد نسبت به روزي آينده نمي‌شود. در تبيين ارتباط اميد و رضايت از زندگي مي‌توان گفت كه اميد نيروي مثبتي است كه انگيزش، پيشبرد اهداف و سازگاري را افزايش مي‌دهد. قدرت نگهداري انرژي افراد در زندگي و ايجاد آن، جزو طبيعت اميد مي‌باشد . بشر بخاطر اجتماعي بودنش در جامعه‌اي زندگي مي‌كند كه افراد ان از سطح اجتماعي يكساني برخوردار نيستند تفاوت سطح زندگي يك واقعيت اجتماعي است و همين واقعيت مقايسه اجتماعي را بوجود مي‌آورد كه اين مقايسه مي‌تواند در امور مادي باشد يا معنوي، باعث افزايش رضايت شخص از زندگي شود يا افزايش نگراني و اضطراب. اگر شخص به آن چيزي كه مي‌بيند چشم بدوزد براي وي ارزشمند مي‌گردد در نتيجه بدنبال بدست آوردن آن اندوه او طولاني و خشم او آرام نمي‌گيرد. اگر انسان به داشته‌هاي خود توجه كند و از آنها لذت ببرد راحت تر مي‌تواند نداشته ها را تحمل كند. اين مقايسه ممكن است سبب شود كه شخص ديگران را نسبت به خود برتر ببيند و حسادت (و تحقير و توهين) در وجودش شكل بگيرد در اين حالت هيچ چيز جز مرگ و نابودي نعمت ديگري او را آرام نمي‌كند. زيان حسادت انقدر شديد است كه  بر جسم نيز تأثيرمي گذارد و آن را بيمار مي‌سازد لذا شخص حسود بدترين زندگي ها را دارد .

يكي ديگر از عوامل موثر بر لذت بردن از زندگي داشتن رضايت شغلي است. با توجه به تحقيقات انجام شده در گذشته ، ارتباط بين رضايت شغلي و كيفيت زندگي ارتباطي مستقيم است. امنيت، نوع كار ، همكار، حقوق، رئيس محل كار و پيشرفت از عواملي هستند كه رضايتمندي را بدنبال دارند.زمانيكه شخص امنيت شغلي نداشته باشد دچار استرس و تشويش مي‌شود و كيفيت زندگي بخاطر تهديد شدن سلامتي رواني و …پايين مي‌آيد كه در زنان نسبت به مردان بيشتر بروز مي‌كند

بنابراين در پژوهش حاضر به طور كلي رابطه بين رضايت از زندگي و عوامل موثر بر در بين خانواده‌ها مورد بررسي قرار گرفت تا مشخص شود كه رضايت از زندگي در گرو چيست؟ ( امكانات مادي يا معنوي، سلامتي جسمي يا رواني و …) 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

بررسی رضایت زناشویی در زنان