دانلود پایان نامه ارشد:بررسي وضعيت مبتلايان به اگزماي دست از نظر Patch Test در مراجعين به درمانگاههاي پوست لقمان و بوعلي


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسي وضعيت مبتلايان به اگزماي دست از نظر Patch Test در مراجعين به درمانگاههاي پوست لقمان و بوعلي

بيان مسئله:

اگزماي دست، يك بيماري بسيار شايع در كلينيك هاي پوست مي باشد. بطوريكه شيوع حدود 4/5% را براي آن در نظر مي گيرند (1). اگزماي دست را به دو گروه تماسي و آتوپيك تقسيم كرده و گروه تماسي نيز به دو زير گروه تحريكي و آلرژيك تقسيم مي شود (1). علل متعددي باعث بروز اين بيماري مي شوند. درست است كه شرح حال و معاينه فيزيكي در تشخيص عامل اتيولوژيك اين بيماري بسيار كمك كننده مي باشد ولي به علت گستردگي عوامل و مواد موجود در محيط زيست انسانها اين عوامل معمولاً به آساني شناسايي نشده و افراد بيمار مدتهاي مديدي از مشكل مزبور رنج مي برند. اين موضوع بخصوص در نوع آلرژيك تماسي قابل اهميت مي‌باشد. هر تغيير در شيوه زندگي و كار افراد معمولاً مسئله اي بغرنج است ليكن اين امر بسيار قابل قبول تر از تحمل درد و عذاب بيماري پوستي مذكور مي باشد (2).

در Patch Test از مواد آلرژن مختلف استفاده مي شود. اين مواد مختلف توسط نوار پلي‌اتيلن كه كمتر آلرژن است به پوست قسمت فوقاني پشت چسبانده مي‌شود(3).

بعد از معلوم شدن نوع آلرژن در Patch Test، بيمار مي تواند از آن ماده خاص دوري كند كه معمولاً باعث بهبودي درماتيت در فرد مزبور مي گردد. البته بعضي از انواع درماتيت مزمن كاملاً بهبود نمي يابد ولي بدنبال اجتناب از ماده آلرژن از شدت بيماري كاسته مي شود (2).

در ايران كليه توصيه هاي پزشكي براي اين بيماران از اطلاعات مطالعات خارجي بدست آمده، واضح است كه طرز زندگي ايرانيان و مواد موجود در محيط و عادات فردي ايرانيان با افراد ساكن در كشورهاي ديگر مي تواند متفاوت باشد. براي مثال: درمانهاي طبي گياهي در ايران مانند حنا، رنگهاي طبيعي و مواد ديگر… مي توانند از عوامل اتيولوژيك فرضي اين بيماري مطرح گردند (4). لذا براي كمك به شناسايي عوامل مذكور و بهبود كيفي سطح زندگي اين بيماران در ايران مطالعه توصيفي بررسي نتايج Patch Test در بيماران اگزماي دست طراحي شد. اميد است كه تحقيق مزبور راهگشاي بهبود زندگي و تسكين آلام اين بيماران شده باشد.

بازنگري منابع و اطلاعات موجود:

اگزماي دست بيماري چند فاكتوري است كه در پاتوژنز آن عوامل موثر اندوژن و اگزوژن موثر مي باشد. تشخيص عامل ايجاد كننده اين درماتوز معمولاً مشكل بوده و هزينه‌هاي گزافي را به كلينيك پوست و بيمار متحمل مي سازد(2). زنان بخصوص زنان خانه دار بيشتر به اين بيماري مبتلا مي شوند(5).

يكي از فاكتورهاي موثر در ايجاد اين بيماري كاركردن با دست در محيطهاي مرطوب و با مايعات مي باشد. نواحي گرفتاري پوست دست در افراد مختلف بسيار گوناگون بوده ولي گرفتاري قسمت Dorsal دست بسيار شايع تر است. اين مسئله خصوصاً در انواع درماتيت تماسي آلرژيك بيشتر مشهود است. به نظر برخي محققين انجام Patch Test بايد يكي از بررسي هاي روتين اگزماي دست قرارداده شود(2و6).

چرا كه وجود حساسيت به فلزات در فرد مبتلا به اگزماي دست بسيار شايع بوده و 89% افراد مبتلا به اگزماي دست Patch Test مثبت به نيكل داشته اند. حساسيت به مشتقات رزين نيز در بيماران مبتلا به اگزماي دست بسيار شايع بوده و در صورتي كه بدنبال پوشيدن دستكشهاي لاستيكي علايم اگزماي دست در بيمار تشديد يابد احتمال حساسيت به مشتقات رزين خصوصاً در بيماران مبتلا به درماتيت آتوپيكي بيشتر مي‌باشد(2).

براي انجام Patch Test از مواد آلرژن مختلف استفاده مي شود. اين مواد مختلف توسط نوار پلي اتيلن كه كمتر آلرژن مي باشد بر روي پوست بدن قرار داده مي شود. هر ماده آلرژن در محفظه اي مدور بر روي نوار قرار داده مي شود كه شكل محفظه اثر مواد آلرژن را از اثر مواد محرك متفاوت مي سازد.

نوار پلي اتيلن علاوه بر آلرژن نبودن، باعث تغيير ماهيت مواد آلرژن بكار رفته نيز نگشته و مواد آلرژن را نيز به خود جذب نمي نمايد. معمولاً در هر خانه نوار پلي اتيلن يك قطره (25 ميكروليتر) ماده آلرژن ريخته مي شود و هرگز مواد آلرژن نبايد در داخل خانه‌هاي نوار از پيش آماده و ذخيره گردند چرا كه احتمال تغيير ماهيت اين مواد در هنگام تماس با هواي آزاد و نور وجود دارد. معمولاً بهترين محل براي انجام
Patch Test قسمت فوقاني پشت بيمار بوده و در هنگام چسباندن نوارها نبايد به مناطق خط وسط و يا اسكاپولا، چسبانده شوند.

البته از قسمت خارج بازو نيز مي توان به اين منظور استفاده كرد. ولي نكته قابل توجه در هنگام چسباندن نوارها اين مي باشد كه در صورت چرب بودن پوست با پنبه آغشته به اتانل چربي پوست پاك گردد. نوارها 48 ساعت پس از چسباندن برداشته شده و خواندن آنها 72 ساعت پس از چسباندن صورت مي گيرد. در بعضي مواقع بازخواني نوارها پس از 1 هفته از شروع تست بسيار با ارزش بوده و گاهي از Reading Plate براي خواندن نتايج بهره گرفته مي شود. در حين انجام تست بيمار نبايد تركيبات كورتيكواستروئيد مصرف نمايد و از تابيدن نور مستقيم خورشيد به محل چسباندن نوارها نيز بايد دوري كند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

بررسي وضعيت مبتلايان به اگزماي دست از نظر Patch Test در مراجعين به درمانگاههاي پوست لقمان و بوعلي

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید