دانلود تحقیق:بررسي عوامل استرس زا از ديدگاه دانش آموزان دختر مقطع دبيرستان شهرستان آمل در سال تحصيلي 83ـ1382

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسي عوامل استرس زا از ديدگاه دانش آموزان دختر مقطع دبيرستان شهرستان آمل در سال تحصيلي 83ـ1382

مقدمه

صحبت از استرس نوجوان را با گفته اي از آيت ا… حسن زاده آملي شروع مي كنيم . حسن زاده آملي (1375) در خصوص در رابطه سعادت و شقاوت فرد معتقد است :

«نطفه ، مربي ، اجتماع و دوستان از جمله اصولي هستند كه در سعادت و شقاوت فرد نقش سبزايي دارند»

احمد احمدي (1383) در خصوص استرس مي نويسد : «بلوغ استرس و فشار است . استرس هر نوع محرك يا تغيير در محيط داخلي و خارجي است كه ممكن است باعث اختلال درتعادل حياتي بدن گرد و در شرايط خاصي بيماري زا باشد . استرس دوران بلوغ باعث هيجانها ، مشكلات عاطفي و گاهي رواني مي شود مي توان گفت كه اشكالات عاطفي نوعي واكنش نسبت به تغييرات و انقلابات طبيعي دوران بلوغ است».

وهمچنين محمدتقي براهني و همكاران (1375 ـ 1363) (1383) (1630) در اين خصوص مي نويسد «كه آدميان براي آنكه به طرز بهنجاري به كار و كوشش بپردازد بايستي كمي فشار رواني احساس كنند برانگيختگي هيجان ملايم آدمي در جريان ملايم آدمي در جريان اجراي كاري ، ؟؟؟ عهده دارد شيار نگه مي دارد براي اينكه دستگاه عصبي درست كار بايستي ميزان يعني تحريك به آن وارد شود . اما در عين حال فشار شديد طولاني داراي اثرهاي آسيب زاي فيزيولوژيابي و روانشناختي است»

اهميت و ضرورت موضوع تحقيق

به علت اينكه استرس در سطح وسيعي از دانش آموزان در مدرسه وجود دارد باعث مشكلات و اختلالاتي در يادگيري در رفتار آنان مي شود . با شناخت عوامل ايجاد كننده فشار رواني و معرفي آن به مسئولين دست اندركار آموزش و پرورش و مديران مدرسه در گامش فشار رواني اقدام شود .

تعريف عملياتي متغير و اصطلاحات

 1. عوامل شناختي : به مجموعه ارزيابي يا نگرش دانش آموز تلقي مي گردد كه نسبت به فرد بخصوص يا (معلم) در موقعيت درسي در زمان قبل كلاس يا بعد از كلاس دارد .
 2. شيوه هاي تدريس به وسيله ي معلم : بيان كردن درس بدون احاطه علمي (مثالها و دليلهاي علمي) و همچنين ارزيابي و نگرشي كه معلم نسبت به دانش آموز هنگام پاسخگويي و يا ورقه امتحاني دارد .
 3. روابط بين دانش آموزان و كاركنان مدرسه : برخورد و عملكرد سخت و خشن كاركنان مدرسه با دانش آموزان هنگام ورود خروج و يا برنامه انضباطي و اخلاقي
 4. ترس از مربي : به مجموعه نرگشي و ارزيابي دانش آموز نسبت به مربي خود دارند تلقي مي گردد .

متغيرهاي تحقيق

 1. متغير مستقل : عوامل مؤثر در استرس نوجوانان و جوانان شامل عوامل شناختي ، روابط بين دانش آموزان و كاركنان مدرسه ، روش تدريس معلم ، برخورد امور ترتيبي
 2. متغير وابسته : استرس يا هرگونه فشاري كه به دانش آموز وارد مي شود و مانع رفتار طبيعي و شكوفايي استعداد او مي شود .

بيان مسئله

آيا نحوه ي برخورد كاركنان مدرسه اعم از مدير و ناظم و …. در استرس تأثير دارد . آيا شيوه ي برگزاري امتحان استرس را در دانش آموزان بوجود مي‎آورد و افزايش مي دهد .

اهداف تحقيق

 1. شناخت شيوه هاي معمول ترتيبي وآموزشي در مدارس و تأثير آن در رشد رواني دانش آموزان
 2. شناخت عوامل استرس زا در محيط مدرسه
 3. ارائه راه حلهايي براي رفع يا كاهش عوامل استرس زا درمحيط مدرسه

فرضيه هاي تحقيق

 1. نحوه ي برخورد مدير و ناظم و شيوه ي اعمال در بوجود آمدن استرس تأثير دارد .
 2. شيوه هاي تدريس معمولي در دبيرستان در بوجود آمدن استرس تأثير دارد .
 3. تفاوت بين دانش آموزان از ديد كاركنان مدرسه در بوجود آمدن استرس تأثير دارد .
 4. شرايط فيزيكي مدرسه در بوجود آمدن استرس تأثير دارد .
 5. ترسي از مربي در بوجود آمدن استرس تأثير دارد .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بررسي عوامل استرس زا از ديدگاه دانش آموزان دختر