تحقیق :بازيافت مواد پلاستيك و حفظ محيط زيست


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بازيافت مواد پلاستيك و حفظ محيط زيست

پلاستيك ها؛ حافظ تعادل محيط زيست

پلاستيك ها از نظر كمك به پيشرفت تكنولوژي ، افزايش كيفيت زندگي و اطمينان از اين كه بشر از منابع طبيعي اش به خوبي و به مرور موثر استفاده مي كند، نقشي بسيار حياتي را بازي مي كنند. استفاده اي بهينه از منابع به دو موضوع محيط زيست و اقتصاد اين تعادل نيز به روش هاي انتخاب و استفاده از مواد اولية، صرفه جويي در منابع براي توليد و كاهش ضايعات تا حد ممكن بستگي دارد. در بخش صنايع پلاستيك اين موضوع با عنوان «بهينه سازي منابع» مطرح است و پژوهشگران اروپايي بر اين عقيده اند كه پلاستيك ها مي توانند بشر را در راه استفاده بهينه از منابع طبيعي اش كمك كنند.

هنگامي كه ما درباره ي صرفه جويي منابع فكر مي كنيم به تناوب موضوع ضايعات را در ذهن داريم، اما نظريه اي در مورد «بهينه سازي منابع» ما را مطمئن مي سازد كه بايستي به خاطر داشته باشيم كه ضربه زدن به محيط زيست از موضوع ضايعات و دفع ضايعات آغاز نمي شود. در واقع، هر چيزي و هر فرايندي، مي تواند ضربه اي بر محيط زيست وارد كند، از لحظه اي كه مواد خام استخراج مي شود تا هنگام توليد يك محصول و تا زماني كه عمر مفيد محصول به پايان مي رسد ما همواره شاهد ورود ضرباني بر محيط زيست هستيم.

برخلاف آنچه كه برخي از مردم تصور مي كنند پلاستيك ها در آغاز حيات شان مقداري محدود از منابع طبيعي را استفاده مي كنند . به عبارتي، بررسي ها نشان مي دهند كه فقط 4 درصد از منابع نفتي مصرفي اروپاي غربي براي توليد مواد پلاستيك مورد استفاده قرار مي گيرد، (نمودار 1).

همچنين، تبديل پليمرها به محصولات گوناگون نيز مقدار كمي انرژي مصرف مي كند و سبك وزن بودن پلاستيك ها به اين معني است كه كاربرد اين مواد هر چه باشد؛ از بسته بندي گرفته تا ساخت قطعات خودرو، اين مواد به هنگام توليد، مصرف و حمل و نقل موجب صرفه جويي در منابع مي شوند. چنين واقعيتي خود به اين معني است كه كاربرد پلاستيك ها موجب صرفه جويي در سوخت و در نتيجه كاهش حذف ذرات آلوده كننده ي هوا مي گردد.

صرفه جوي در منابع از طريق پيشرفت تكنولوژي

جامعه ي آموزشي و تجاري امروز براي رفع عطش خود در جهت تحول تكنولوژي و توسعه ي دانش مقداري قابل توجه انرژي مصرف مي كند، در آينده اما تكنولوژي پلاستيك ها از طريق يك كامپيوتر شخصي و يك مودم معروفترين كتابخانه ها و متخصصين جهان را بر روي ميز كار ما قرار خواهد داد.

كاربرد تكنولوژي ريزپردازنده ها كه اساس آن بر صنعت پلاستيك ها قرار دارد و تبلور آن را مي توان در وسايلي مثل رسانه هاي چند منظوره (PCTV) ، « سي دي رام» و ديسك هاي فشرده و نوي ديد، موجب كاهش مصرف سوخت و كاهش آلودگي هاي درون شهري خواهد شد، چرا كه در چنان شرايطي تنها با فشردن يك دكمه امكان خريد،‌ تفريح و مطالعه در منزل براي هر كسي به وجود خواهد آمد.

در آينده اي نه چندان دور ، ريزسازي پديده اي عادي به شمار خواهد آمد، چرا كه سازنده ها سعي مي كنند ميزان مواد و منابع مصرفي را به حداقل برسانند و در همان حال ميزان توليد ضايعات را نيز كاهش دهند. استفاده ي رو به تزايد از تكنولوژي ريزسازي (nanorechnology) همراه با جدال بشر براي توسعه ي محصولاتي كوچكتر و قوي تر كه مزاياي زيست محيطي را نيز به همراه دارند، پلاستيك ها را در معرض توجه همگان قرار خواهد داد.

بازيافت پلاستيك ها

ميزان توليد ضايعات پلاستيك در اروپاي غربي هر ساله در حدود 16 ميليون تن برآورد شده است. از آنجا كه همگي ما در زندگي روزانه مان از پلاستيك ها به مقدار زياد استفاده مي كنيم، لذا آگاهي ما نسبت به حضور اين مواد بسيار زياد است. به هر حال، اين 16 ميليون تن ضايعات پلاستيك تنها معادل كمتر از 6/0 درصد از مجموع زباله هاي توليد شده در اروپا و حدود 7 درصد وزني مجموع زباله هاي خانگي مي باشد. نمودار 2 منابع گوناگون ضايعات و درصدهاي مربوطه را نشان مي دهد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : بازيافت مواد پلاستيك و حفظ محيط زيست

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید