دانلود پایان نامه ارشد:استان پهناور يزد

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:استان پهناور يزد

استان پهناور يزد در مركز ايران و حاشيه كوير مركزي واقع شده است. اين استان به علت قرار گرفتن در مركز ايران و دوري از دريا، داراي شرايط اقليمي ويژه‌اي است، وجود ارتفاعات زاگرس در غرب و البرز در شمال، مانع نفوذ رطوبت به آن شده، از طرفي مجاورت با كوير خشك و پهناور نمك، اين استان را در رديف آب و هواي خشك صحرايي قرار داده است. اين مشكل تا حدودي با حفر قنات هاي فراواني كه در اين استان به چشم مي خورد، حل شده است[1].

گرچه بيشتر نقاط استان را از مين هاي پست تشكيل داده ولي ارتفاعاتي هم در اين استان وجود دارد كه بزرگ ترين آن رشته كوه شيركوه در مركز استان و جنوب غربي شهرستان يزد است. اين رشته كوه، بخش هايي از شهرستان تفت و مهريز را در برگرفته و بلندترين قله آن 4055 متر ارتفاع دارد، بنابراين آبادي هايي مثل هنزا، طرزجان، سخويد، علي آباد و نصرآباد، داراي آب و هوايي كوهستاني و كاملاً متفاوت از ديگر مناطق استان است. جزاين، ارتفاعاتي موسوم به كوه هاي خرانق هم در شرق اردكان و شمال بخش خرانق واقع شده كه نسبت به شيركوه داراي وسعت و ارتفاع كمتري است. ارتفاعات ديگر استان نسبتاً كوتاه بوده و اهميت چنداني ندارد[2].

پست ترين نقاط استان را مناطق شمالي شهرستان اردكان و جنوبي شهرستان طبس كه با كوير مركزي و لوت مستقيماً در ارتباط است، تشكيل مي دهد. غير از مناطقي كه در داخل دو كوير بزرگ مركزي و لوت واقع شده، كويرهاي كوچكي هم در اين استان پراكنده است كه مهم ترين آنها، كوير در انجير در شمال بافق، كوير ساغند در شرق‌آباد ساغند و كوير ابركوه است كه بخش شرقي اين شهرستان را فرا گرفته است[3].

برخي از تواريخ از درياچه اي موسوم به درياچه ساوه در منطقه كوير مركزي نام برده‌اند كه هم زمان با ولادت پيامبر گرامي اسلام (ص) خشك شده و تدريجاً شرايط امروزي را پيدا كرده است. جعفري در تاريخ يزد درباره موقعيت آن نوشته كه بيده[4] و ميبد و عقداً در كنار اين درياچه قرار داشته اند و با رجين[5] ميبد، بندر بوده است. اين درياچه تا همدان گسترده بوده و تجنت كوه در ميان آن قرار داشته است[6].

استان يزد در حال حاضر داراي 125366[7] كيلومتر مربع وسعت است و شهرستان‌هاي يزد، صدوق[8] ، ميبد، اردكان، مهريز، بافق، ابركوه، تفت و طبس را در برگرفته است. منطقه جغرافيايي كه استان فعل يزد در آن واقع شده، در قديم بخش‌هايي از ايالت فارس و كرمان را اشغال مي كرده و از شمال نيز در محدوده كوير لوط[9] قرار داشته است[10]. لذا در قديم اين استان به صورت مستقل و در قالب يك ايالت اداره نمي شد.

شهرستان يزد، مركز استان در جلگه اي مسطح و خشك بين كوه هاي شيركوه و خرانق قرار دارد. اين شهرستان همراه شهرستان صدوق با 7244 كيلومتر مربع مساحت در بخش غربي استان يزد واقع است. از تقسيم شهرستان يزد به دو شهرستان يزد و صدوق بيش از سه سال نمي گذرد و به علت يك پارچگي قبلي آن، هنوز هم بعضاً، صدوق را جزء يزد به حساب مي آورند[11].

شهرستان يزد از يك بخش مركزي و شهرستان صدوق از دو بخش اشكذر (مركز شهرستان) و خضرآباد تشكيل شده است.

ابركوه از ديگر شهرستان هاي استان است كه برخلاف اسمش در دشت مسطحي قرار گرفته[12] و در قسمت شرقي آن كوير ابر كوه واقع شده است. اين شهرستان با 5345[13] كيلومتر مربع وسعت در جنوب شرقي استان قرار گرفته و در طول تاريخ آن چندين بار به يزد و فارس و اصفهان الحاق شده و جدا گرديده، در حال حاضر حدود دو دهه از ملحق شدن آن به استان يزد مي گذرد.

اردكان، ديگر شهرستان استان، در جنوب كوير مركزي واقع شده و ارتباط استان را با اين كوير برقرار كرده است. با وجود وسعت زياد، بخش هايي از اين شهرستان كاملاً كويري و غير قابل سكونت مي باشد. اردكان داراي 23897 كيلومتر مربع مساحت است و پس از طبس در رتبه دوم وسعت قرار دارد. سه بخش مركزي، خرانق و عقدا، اين شهرستان را تشكيل داده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

استان پهناور يزد