تحقیق :استانداردهاي ساختمان كتابخانه

ارسال شده در معماری و شهرسازی

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:استانداردهاي ساختمان كتابخانه

عوامل مؤثر در برنامه ريزي

گرچه معمولاً لازم است در هر كتابخانه عمومي بخش امانت و مراجعه جداگانه اي براي بزرگسالان و كودكان در نظر گرفت، اهميت نسبي آن تحت مقتضيات گوناگون بسيار متفاوت خواهد بود. پيش از آنكه فضاي لازم براي هر يك از اين خدمات پيش بيني شود، بايد براساس هدفهاي كتابخانه و ارجحيت هاي محلي، در مورد دامنه و گسترش اين خدمات و تسهيلات وابسته به آن تصميم گرفت.

دگرگون پذيري

ساختمان كتابخانه هاي عمومي بايد به گونه اي طرح شود كه نيازهاي قابل پيش بيني در ظرف 10 الي 20 سال بعد را در خود بگنجاند و تغييرات تعداد و مشخصات جمعيت حوزه عملكرد را در نظر داشته باشد. در صورت امكان، بايد محل كتابخانه را باتوجه به گسترش آتي ساختمان كتابخانه برگزيد و در طرح ساختمان نيز به اين امر توجه نمود. لازم است طرح داخلي ساختمان، چگونگي استفاده از فضا، طرز قرارگرفتن چراغها، منابع تأمين حرارت، و ديگر وسايل فني داراي انعطاف و دگرگون پذيري هر چه بيشتر باشد. رعايت اين امر به ويژه در بخشهايي از كتابخانه كه مورد استفاده همگان است اهميت دارد. حتي در كتابخانه هاي بزرگ هم غالباً بهتر است تقسيم فضا نازك و قابل برداشتن انجام داد و تا جاي ممكن از تقسيماتي به اطاق و بخش جداگانه پرهيز كرد.

گزينش جاودسترسي

دسترسي سريع و راحت مردم به كتابخانه مهمتر از آنست كه كتابخانه شعاع عملكرد متمايزي اختيار كند. كتابخانه هايي كه در نواحي مركزي شهر در مسير جريان آمد و رفت افراد پياده و نيز وسايل نقليه عمومي واقع شده اند و از تسهيلات پاركينگ وسيع برخوردارند، خوانندگان بيشتر از نواحي بسيار گسترده تري جلب مي نمايند تا كتابخانه هايي كه فاقد اين مزايا هستند. در اينجا عامل اصلي كشش خواننده به كتابخانه، تنها كتابخانه به طور مطلق نيست بلكه كشش و جاذبه كلي منطقه اي كه كتابخانه در آن واقع شده بسيار مؤثر است؛ به همين سبب قرار دادن كتابخانه در مراكز ويژه خريد و بازار، مورد توجه است. به طور كلي كتابخانه- هاي فعال و گسترش يافته خواننده را از نقاط دورتر جذب مي كنند و هر چه كتابخانه بهتر و بزرگتر باشد شعاع عملكرد مؤثر آن نيز گسترده تر خواهد بود. با اينهمه، به ناچار ميزان كارآيي كتابخانه با مسافت نسبت عكس دارد. در شهرها معمولاً لازم است كتابخانه هاي شاخه با شعاع 5/1 كيلومتر و كتابخانه هاي بزرگتر با شعاع 3 تا 4 كيلومتر عمل كنند. البته ممكن است لازم شود اين مشافت را برحسب عواملي چون تسهيلات آمد و رفت، تراكم جمعيت، و ويژگي- هاي مشترك در نواحي مختلف، تعديل كرد. طرح ريزي خود ساختمان نيز بايد به گونه اي باشد كه دستيابي به كتابخانه را ساده نمايد و تا جاي ممكن از ايجاد پلكان، درهاي تنگ، و ديگر فضاهاي خفه و بسته احتراز شود. لازم است به مشكلات سالخوردگان و معلولين توجه داشت و هر جا ضرورت ايجاب كند از آسانسور، سطوح شيب دار، و درهاي خودكار استفاده نمود.

همكاري با ساير مؤسسات فرهنگي، آموزشي، تفريحي

در صورتي كه شرايط بالا امكان پذير باشد، معمولاًَ مرتبط ساختن كتابخانه عمومي با ساير مؤسسات خدمات همگاني مانند سالن نمايشگاه، تئاتر، و جز آن، كه در شعاع عمل كتابخانه واقع است، مزايايي در بردارد. در تحت پاره اي شرايط، ممكن است كتابخانه عمومي حتي همزمان به صورت كتابخانه مدرسه و يا نهاد آموزشي مشابهي عمل كند؛ اين امر به ويژه زماني عملـي تر خواهد بود كه هدف نهاد مزبور برآوردن نيازهاي فرهنگي و اجتماعي جامعه به گونه اي همه جانبه باشد. به اين ترتيب هر حوزه مي تواند حداكثر استفاده را از تمام تسهيلات مربوط بكند.

نماي كتابخانه

ساختمان كتابخانه بايد خود به خود گويا باشد. موقعيت و طرح ساختمان كتابخانه عمومي مي تواند خدمات آن را به بهترين وجه تبليغ نمايد. اغلب امكان اين هست كه طرح به گونه- اي تهيه گردد كه قسمتي از منظره داخل كتابخانه از بيرون مشاهده شود و رهگذران بتوانند جنب و جوش دروني آن را ببينند. ويترين هاي نمايشي در خارج ساختمان و نيز سالن ورودي خوش طرح مي تواند به اين منظور كمك كند.

استانداردها

در بندهاي زير فضاي مورد نياز براي فعاليتهاي مختلفي كه كتابخانه عمومي عرضه مي كند، همراه با فضاي لازم براي انجام كارهاي اداري و مانند آن يك به يك بررسي مي شود. اين پيشنهادات مختص كتابخانه عمومي است به اين معني كه هرگاه يك كتابخانه در آن واحد هم براي عموم مردم و هم براي آموزشگاه و يا دانشكده اي كار كند بايد در مطالب زير تغييرات قابل ملاحظه اي داده شود.

فضايي كه براي خدمات مربوط به مرجع و يا امانت در بندهاي 86 تا 96 پيش بيني شده، كلي است. غالباً هر دو اين امور از محل واحدي مانند سالن مشترك كتابخانه و يا بخش مربوطه انجام مي شود. ولي گاهي اوقات قسمتي از يك يا هر دوي اين خدمات در بخشهاي موضوعي جداگانه و يا در محلهاي مجزا صورت مي گيرد. مثلاً قسمتي از كتابخانه كه به موسيقي، تكنولوژي، تاريخ محلي، و يا كتابخانه مجزا براي كودكان اختصاص دارد. چنانچه محلهاي جداگانه اي در كتابخانه براي مقاصد خاص در نظر گرفته شود، ممكن است لازم باشد به مساحت كل هر يك افزود تا فضاي اضافي براي امانت و نيز كاربرد اضافي مورد نياز تأمين شود. كودكان زير چهارده سال معمولاً 25 تا 30 درصد كل جمعيت را تشكيل مي دهند، پيشنهادات زير بر شالوده اين نسبت تنظيم شده است، با اين فرض كه بسياري از كودكان زير چهارده، از كتابخانه بزرگسالان استفاده قابل ملاحظه اي خواهند كرد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : استانداردهاي ساختمان كتابخانه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معماری مجموعه توریستی – تفریحی
پایان نامه رشته معماری درباره مطالعات طراحي پارك علمي، تحقيقاتي ساختمان
پایان نامه : بررسي و مقايسه تئوريهاي دانشگاهي و عمليات اجرايي در كارگاه
تحقیق :نقشه كشي ساختمان
تحقیق :معماري مساجد مختلف در شهر يزد