دانلود پایان نامه ارشد:اثرات اقتصادی فناوری اطلاعات

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:اثرات اقتصادی فناوری اطلاعات

مقدمه

برخی صاحب­نظران بر این باورند که فناوری­های پیشرفته در کنار آثار مثبت رفاهی و اقتصادی که برای بشر به همراه دارد، تأثیرات زیان­باری بر جنبه­های فرهنگی و اخلاقی زندگی انسان می­گذارد. آنان با برشمردن مثال­ها و شواهد متنوع تجربی و تاریخی، نشان می­دهند که چگونه فناوری­های نوین منجر به تضعیف نهاد خانواده، افزایش خشونت، قتل، جنایت، گسترش بیماری­های روانی همچون افسردگی، خودکشی و … در جهان شده­اند.

گروه دیگری نیز علاوه بر تأیید دیدگاه­های فوق، فناوری­های پیشرفته را از آن جهت که محصول تمدن و فرهنگ غربی می­­باشد، مطرود و مردود دانسته، معتقدند فناوری­های پیشرفته هیچ سنخیتی با فرهنگ دینی و اسلامی کشور ما ندارد. در نتیجه گسترش این فناوری­ها در کشور می­تواند بستر نفوذ فرهنگ غربی را مهیا سازد.

در اینجا تلاش شده­ است با بررسی آثار و پیامدهای توسعه فناوری اطلاعات به عنوان یکی از فناوری های پیشرفته در سه سطح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، دیدگاه­های فوق مورد نقد و بررسی قرار گیرند.

 

 

بیان مساله

کیفیت زندگی مفهومی چند وجهی، نسبی، متاثر از زمان و مکان و ارزشهاي فردي و اجتماعی است.

کیفیت زندگی داراي ابعاد عینی و بیرونی، ذهنی و درونی و متصور است. در نتیجه مفهومی بسیار انتزاعی است وتعریف آن ساده نیست. ارزش واقعی شناخت این مفهوم، ما را در جهت دادن به سیاست ها و برنامه ریزي هاي توسعه محلی و شناخت و اصلاح پارادایم هاي توسعه اقتصادي – سیاسی کمک می کند.

کیفیت زندگی در سطح فردي به جهان بینی فرد و نگاه او به زندگی بستگی دارد. همه بحث کیفیت زندگی سرانجام به فرد بر می گردد، این فرد است که باید احساس کند همه تلاشهایی که در سطح جهانی و ملی و محلی صورت می گیرد، زندگی او را بهبود بخشیده است.

زندگی هر فرد فرصتی است تکرار نشدنی و منحصر به فرد . یعنی هر فرد فقط یکبار در تاریخ هستی انسان متولد می شود و آن فرصتی است بسیار کوتاه و طول عمري است که در تاریخ کیهان لحظه اي بیش به حساب نمی آید.

باید این فرهنگ کوتاه را خردمندانه زیست و مدیریت کرد.

می توان کیفیت زندگی کاري را در دو بعد عینی (جهان واقعی) و ذهنی (جهان متصور) طبقه بندي کرد ، ابعادعینی را مواردي چون شغل مناسب، درآمد، مسکن، آموزش (دسترسی به فرصتها و پرورش قابلیتها )، سلامتی بهداشت – درمان ، کیفیت محیطی که در آن زندگی می کنیم ، خدمات، امنیت و محیط زیست برشمرد. ترکیب وتنوع نیازها، برداشت فرد از واقعیتها و احساس امنیت و آسایش، برخورداري از آنچه براي فرد اهمیت دارد، احساس رشد و پیشرفت، احساس عقب نماندن از زمانه، نگاه فرد به زندگی، رنج، درد، مرگ، بیماري محدودیت، مساله آینده،

پایداري، طبیعت و از همه مهمتر عشق از جمله ابعاد ذهنی این مفهوم است.

اهمیت و ضرورت تحقیق

در درون واحد اجتماعی خانواده پدر و مادر ار آغاز تولد کودکان به عنوان الگو براي آنان مطرح هستند ، نقش ومعناي اهمیت خانواده در بهسازي وضعیت بشر نیز در همین واقعیت نهفته است. چگونگی زندگی ، عادتها ، تمایلات و اهداف والدین از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر کودکان هستند. بنابراین نوع رفتار والدین در هماهنگ سازي خواستها و تمایلات خودشان از یک سو و تمایلات خانوادگی و اجتماعی از سوي دیگر و همچنین تلاش پیوسته آنان براي تامین رفاه و سلامت روانی خانواده و نوع برخوردشان با وظایف دینی و اجتماعی از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت زندگی می باشد.

تغییرات بوجود آمده در زندگی فردي و اجتماعی هر فرد با پیدایش پدیده اینترنت بر کسی پوشیده نیست ؛فناوري اینترنت در زوایاي مختلف زندگی خصوصی و اجتماعی افراد تاثیرات و تغییرات زیادي را ایجاد کرده است. دراکثر خانواده هاي امروزي حداقل یک کاربر اینترنت وجود دارد و در جوامع پیشرفته تر تمام اعضا خانواده استفاده ازاینترنت را امري اجتناب ناپذیر می دانند. ارتباط سریع با افراد و موسسات ، سازمانها ، ارگانهاي خصوصی و دولتی ،تسریع در امور مالی ، رشد اقتصادي و در نهایت رشد اجتماعی افراد و ارتقاء سطح آگاهی مردم از مهمترین دستاوردهاي اینترنت بشمار می آید ، اما آنچه که قابل تامل است پیامدهاي فردي و اجتماعی آن است که اعتیاد به اینترنت از مهمترین آنها است.

هیچ متخصصی نمی تواند ادعا کند که David Greenfield به اعتقاد برخی از پژوهشگران مانند گرینفیلد در این باره می گوید “با اینکه همانند (Kimberly Young ) وسواس به اینترنت مورد مسئله داري نیست . یونگ اعتیاد به دارو و مواد ، هیچ نوع اعتیاد شیمیایی واضحی در مورد اعتیاد به اینترنت مشاهده نمی شود ، کاربران اینترنتی مادامی که از کامپیوتر استفاده می کنند نسبت به احساسات و تجربیات دریافت شده ، وابستگی روانی پیدامی کنند و حداقل حدود پنج تا ده درصد کاربران بر خط این وابستگی را تجربه می کنند. بهتر است هر خانواده اي این سئوال را در ذهن خود داشته باشد که چگونه استفاده از اینترنت تبدیل به اعتیاد شده و چگونه زندگی اینترنتی

بر روي بقیه زندگی واعضاء دیگر خانواده اثر می گذارد ؟

هرچند شکاف نسل کاربران اینترنت در عصر ما وجود دارد و بیشترین استفاده کنندگان را نوجوانان یا حداکثرمیانسالان تشکیل می دهند ، اما این بدان معنا نیست که افراد مسن اعتیاد به اینترنت نخواهند داشت.

براي دلایل اعتیاد به اینترنت کافی است ساختار خانواده را بشناسیم و در قالب فضاي موجود در جامعه آن را بررسی کنیم ، هرچند بسیاري از خانواده ها اصول اخلاقی را رعایت کرده و ساختار اجتماعی مقبولی ازخود ارائه می دهنداما در برابر موج فناوري و فضاهاي آن قرار گرفته و تحت تاثیر عوامل منفی و مثبت آن قرار می گیرند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

اثرات اقتصادی فناوری اطلاعات