دانلود تحقیق:آمار ازدواج دختران

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:آمار ازدواج دختران

مقدمه

در گذشته وضع تحصيلات و ورود به بازار كار و به دست گرفتن مشاغل مخصوصاً براي دختران به صورت امروزي نبود و دختران تحصيل كرده و فارغ التحصيل دانشگاهها درصد پاييني از كل دانشجويان را به خود اختصاص مي دادند، چون معمولاً در سنين 18 تا 22 سالگي ازدواج مي كردند و كمتر فرصتي براي ادامه تحصيل پيدا مي نمودند در صورتي كه امروزه بيشتر از 50 درصد از ظرفيت قبول شدگان و فارغ التحصيلان دانشگاهها را دختران تشكيل مي دهند.

بنابراين سيستم تحصيلي و نظام شغلي خود مانعي براي ازدواجهاي جوانان است. پسران پس از اتمام تحصيلات عالي معمولاً بايد مدتي را براي انجام خدمت وظيفه ( سربازي ) بگذرانند و پس از آن هم در جستجوي شغل و كار باشند تا بتوانند پس از ازدواج زندگي آينده خود را تأمين نمايند و دختران هم پس از اتمام تحصيل به فكر شغلي باشند كه گذشته از درآمد زائي، راحت و سبك باشد تا بتوانند هم به خانه داري پرداخته و هم مشغول به كار باشد. اين خود باعث مي شود كه سير نزولي ازدواج در جامعه شديد گردد و خود باعث صعود فساد و بزهكاري گردد و لذا در جامعه اي كه بازار فسق و فجور رونق داشته باشد و مجالس عيش و طرب بگونه اي داير باشد سبب مي گردد تا جوان و مخصوصاً پسران با مختصر عيشي بتواند از لحاظ جنسي خود را اشباع كند و غصه تأمين آينده خود را نداشته باشد و اين باعث مي گردد كه ديگر اين افراد حاضر نخواهند بود به تشكيل خانواده تن در دهد و همين عدم ازدواج پسران سبب بالا رفتن سن ازدواج دختران خواهد شد.

با توجه به جوان بودن جامعه ايران و نسل بسيار جوان و پوينده كه در حال رشد سريع و روزافزون است، مسأله ازدواج از مهمترين مسائل اجتماعي روز به حساب مي آيد. نهاد ازدواج كه بنيان خانواده بر روي آن قرار دارد، در پژوهشهاي جديد جامعه شناختي و جمعيت شناسي و مردم شناسي بهتر شناخته شده است و مسائل و مشكلاتي كه در راه ازدواج و بعد از آن با جوانان همراه است را به صورت عيني تر و قابل مشاهده تر به ما نشان مي دهد و همين امر باعث شده است تا جوانان يا از ازدواج كردن منصرف شوند و يا در سنين بالايي مبادرت به ازدواج كنند.

در اين بين دختران بيشتر صدمه خواهند ديد. چرا كه معمولاً در كشور ما دختراني كه از سن ازدواج آنها مي گذرد، كمتر خواستگاراني پيدا خواهند نمود. بنابراين بيشتر توجه آنها به سوي درس خواندن و رفتن به دانشگاه متمركز مي شود و دانشگاهها يكي از بيشترين و بالقوه ترين مراكزي هستند كه دختر و پسر با هم در ارتباط خواهند بود و همين رويارويي باعث مي شود كه مستعد ترين محل در مورد ازدواج آنها فراهم آيد.

تحقيقي كه در پيش رو داريد در پي جستجوي علل و عوامل تأخير سن ازدواج  دختران و پيامدهاي تجرد قطعي در بين آنان مي پردازد كه معمولاً ريشه در مسائل اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و رواني دارد.در سالهاي اخير مشكلات و موانع زيادي براي ازدواج جوانان به وجود آمده است. به همين دليل بسياري از جوانان روز به روز به مجرد زيستن خو مي گيرند كه پيامد اين امر مسلم و مشهود است چرا كه نهادهاي اجتماعي در يك رابطه متقابل با يكديگر معني دار هستند. بديهي است كه ازدواج به عنوان يك نهاد اجتماعي اساس و بنيان نهاد خانواده و نيز زير ساختهاي جامعه، بنياد و شالوده زندگي اجتماعي به حساب مي آيد.

تشكيل خانواده ضامن بقا و ثبات هر جامعه اي است و بديهي است كه هر گونه اختلال در روند طبيعي شكل گيري آن مانع و مشكل قلمداد شده و تأثيرات ساختاري عميقي بر اجتماع خواهد گذاشت

 

ضرورت و اهميت تحقيق

ازدواج به عنوان مقوله اي اجتماعي به رغم ثبات زيادي كه همواره بر نفس آن حاكم بوده، بسيار تحت تأثير شرايط حاكم بر جامعه جديد قرار گرفته است. هر چند تحولات در ازدواج جوانان امري ضروري و اجتناب ناپذير است اما آنچه ازدواج در جامعه امروز را متفاوت از گذشته ساخته، دامنه تحولات در ازدواج است كه در نتيجه تغييرات بسيار در ساختارهاي اجتماعي اتفاق افتاده است.

ترديدي نيست كه ساختارهاي اجتماعي جديد، شرايط و ضرورتهاي جديدي را براي ازدواج رقم زده و موجب بروز تمايزات آشكاري ميان شيوه ها و ساختارهاي ازدواج در جامعه سنتي و جديد شده است. مهمترين پيامد تحولات ياد شده، تأخير در سن ازدواج جوانان دختر و پسر و همچنين وقوع ازدواجهاي ناموفقي است كه نهايتاً به طلاق و جدايي مي انجامد. با تعويق در وقوع ازدواج يكي از نيازهاي فطري نسل جوان بي پاسخ مي ماند و تبعات ناخوشايند فردي و اجتماعي بسياري را به دنبال مي آورد. پيدايش يأس و نااميدي و بالاخره افسردگي بروز خلأ عاطفي و احساس تنهايي و همچنين گسترش فساد و فحشا از جمله تبعات نامطلوب تعويق در وقوع ازدواج است كه در حال حاضر به شكل مشكل اجتماعي درآمده است.

با بالا رفتن سن ازدواج تعداد زيادي از دختران فرصت ازدواج را از دست مي دهند. چرا كه به دنبال بالا رفتن ميزان تحصيلات و دست يافتن به موقعيت شغلي بهتر، سطح توقعات آنان نيز بالا مي رود و ملاكها و معيارهايشان براي انتخاب همسر پيچيده تر مي گردد. در اين ميان مردان حتي در سنين بالاتر تمايل به ازدواج با دختران جوان را دارند.

بديهي است كه جوانان وقتي خود را در حل اين مشكلات و موانع ناتوان ببينند و شاهد تلاشهاي پيگير كسي هم نباشند، خواسته هايشان سركوب مي شود، براي ارضاي آن به دنبال راههاي ديگر – اغلب مشروع و غير اخلاقي – مي روند. شناخت موانع و مشكلات ازدواج قشر جوان و برنامه ريزي جهت تسهيل ازدواج آنان، اقدامي بسنده و لازم وه فوايد زيادي براي جامعه دارد كه از جمله مي توان به مواردي چون : افزايش مشاركت اجتماعي، افزايش همبستگي اجتماعي، ايجاد انگيزه اقتصادي براي كار و تلاش بيشتر در جوانان و كاهش مفاسد اجتماعي در سطح جامعه اشاره نمود.

 

بيان مسأله

نوعاً هر دختري كه به حد بلوغ و رشد رسيده باشد يك كشش و ميل باطني و دروني نسبت به جنس مخالف در خود احساس مي كند و اين كشش و جاذبه نامرئي با گذشت زمان و بارور شدن قواي جواني كم كم به تمايلي فوق العاده شديد تبديل شده تا آنجا كه به صورت خواسته هاي ضروري، لازم و معقول جلوه مي كند.

از طرفي تفكيك نقشهاي زناشوئي و لزوم سرپرستي خانواده توسط مرد و پدر موجب شده تا مقررات و آداب و رسوم ازدواج به گونه اي تنظيم گردد كه دختر جواني كه ميل به انس و نزديكي با جنس مخالف خود را دارد، نتواند تصميم گيرنده باشد. در جامعه، ما با جمعيت جوان فراوان و خواسته هاي آنان روبرو هستيم و يكي از ضروري ترين خواسته هاي آنها ازدواج و تشكيل خانواده است. شايد دختران براي ازدواج كردن، اجباري در شاغل شدن و كسب درآمد براي گذراندن زندگي نداشته باشد اما مردان براي تأمين معاش خود و خانواده بايد شاغل باشند و چون ازدواج دختران وابسته به خواستگاري پسران از آنهاست، پس امر ازدواج در اولين گام بايد توسط پسران محقق شود و تأخير ازدواج يا تجرد طولاني دختران جوان در حالت عادي بيشتر معلول شرايط پسران است ولي در گامهاي بعدي شرايط دختران نيز بر امر ازدواج تأثير مي گذارد.

از طرف ديگر ازدواج به عنوان واقعيتي اجتماعي همواره با محدوديتها، موانع و مشكلاتي همراه بوده كه مانع انتخاب آزادانه افراد در راه گزينش همسر مي شود. اگر بخواهيم به ابعاد اين نهاد اجتماعي نظر بيفكنيم، متوجه ابعاد زيستي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، رواني و عاطفي آن مي شويم كه بر نهاد ازدواج تأثير مي گذارند و حتي گاهي اوقات از موانع و مشكلات جدي ازدواج نيز به شمار مي آيند. در اين زمان چه كسي است كه از نظر فرهنگي منكر تفكرات و احساسات نسل جواني باشد كه با پيچيدگي هاي خاص خود نوساناتي را در خانواده و در جامعه به وجود آورد؟ كيست كه بتواند رشد سريع جوانان و تكامل غريزه جنسي آنان كه امر ازدواج را مبرم و ضروري مي سازد، ناديده بگيرد؟ كيست كه بتواند تورم و بحران اقتصادي و معيشتي را كه در كاهش آمار ازدواج تأثير بسزايي دارد، ناديده انگارد؟ كيست كه بتواند گراني مسكن و دشواري تهيه آن را كه از قدمهاي اوليه تشكيل زندگي مشترك مي باشد و جامعه ما به شدت با آن دست به گريبان است را انكار كند؟ و براستي چه موانع و مشكلاتي در سر راه جوانان و مخصوصاً دختران وجود دارد كه باعث تأخير ازدواج آنان شده و در پاره اي از موارد حتي به تجرد قطعي آنان منتهي مي گردد؟ زمينه و منشأ اين مشكلات را در كجا بايد جستجو نمود و ابعاد اين موانع و مشكلات كدامند؟

گرچه امروز مسأله ازدواج آنقدر در ميان آداب و رسوم غلط و حتي خرافات پيچيده شده كه به صورت يك جاده صعب العبور يا غير قابل عبور براي جوانان درآمده است. بي قطع نظر از اين بيراهه ها ازدواج يك حكم فطري و هماهنگ قانون آفرينش است كه انسان براي بقا نسل و آرامش جسم و روح مشكلات زندگي احتياج به ازدواج سالم دارد.

كلودي استروس معتقد است كه ازدواج برخوردي است رمانتيك بين فرهنگ و طبيعت يا ميان قواعد اجتماعي و كشش جنسي. تمامي اين فرآيند منبعث از اين واقعيت است كه انسان هم موجودي با نيازهاي طبيعي است و هم موجودي اجتماعي است.

موانع و مشكلات ازدواج جوانان مسائل بسيار گسترده و پيچيده اي هستند كه ريشه در عوامل اقتصادي و اجتماعي، فرهنگي و رواني دارند و به نوبه خود ازدواج را تحت تأثير قرار مي دهند. به طور عمده مشكلات اقتصادي شامل مسائل معيشتي، مادي و ضروري زندگي چون اشتغال مناسب، مسكن، درآمد، هزينه هاي سنگين برگزاري مراسم ازدواج هستند. مسائل اجتماعي و فرهنگي و رواني نيز بعضاً به صورت مستقيم و يا با واسطه مسائل ديگر بر ازدواج تأثير مي گذارند.

بي اعتنايي در حل مسأله ازدواج جوانان و اعتقاد به رفع خودبخودي و آزاد گذاشتن آنها در اين راه بي هيچ قيد و شرطي نه تنها به حذف آنها نمي انجامد، بلكه عامل پيدايش مشكلات روحي و اخلاقي ديگري نيز مي گردد. اين تحقيق در جهت شناسايي علل و عوامل بالا رفتن سن ازدواج دختران و پيامدهاي تجرد قطعي آنان مي پردازد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : آمار ازدواج دختران