دانلود پایان نامه ارتباط معنادار سازگاری با بهره¬وری نیروی انسانی اداره اوقاف


۱-۱-۱٫ مدل­های فرهنگ سازمانی

نظریه­پردازان مختلفی در ایجاد مبانی و چارچوب­های اولیه لازم برای شناخت و مدیریت فرهنگ سازمان نقش داشته­اند. این گروه که می­توان آن­ها را نظریه­پردازان پیشگام دانست، در نظریات خود بسترها و مبانی لازم را برای سایر پژوهشگران جهت مطالعه فرهنگ سازمانی و ارائه الگو­های عملیاتی کاربردی در این حوزه فراهم نموده­اند. در ادامه ضمن معرفی اجمالی تعدادی از این الگوها، الگویی که در این تحقیق مورد استفاده قرار گرفته به شکل کامل تشریح می­گردد. لازم به ذکر است که الگوهای بررسی فرهنگ سازمانی، متعدد هستند که در این تحقیق فقط تعداد محدودی از آن­ها معرفی می­گردند.

۱-۱-۱-۱٫ مدل دنیسون[۱]

پروفسور دانیل دنیسون(۲۰۰۰) تحقیقاتی در زمینه فرهنگ سازمانی و اثربخشی سازمان انجام داد. وی در مدل خود ویژگی­های فرهنگی را اینگونه برشمرد:

  1. درگیرشدن در کار، ۲٫ سازگاری، ۳٫ انطباق­پذیری، ۴٫ مأموریت یا رسالت.

شکل ۱ : مدل فرهنگ سازمانی دنیسون(ایران زاده و محمودی، ۱۳۸۹، ۵۶).

این مدل، بر اساس چهار ویژگی فرهنگی زیر که تأثیرگذاری قوی بر عملکرد سازمانی دارند، بنا نهاده شده است: درگیرشدن در کار[۲] ، سازگاری[۳] ، انطباق­پذیری[۴]  و مأموریت یا رسالت[۵]. هر یک از این ویژگی­ها با سه شاخص اندازه­گیری می­شوند (دنیسون ۲۰۰۰ ،۳۵۷-۳۵۴).

١) درگیرشدن در کار: سازمان­های اثربخش افرادشان را توانمند می­سازند، سازمانشان را حول محور تیم­ها تشکیل می­دهند و قابلیت­های انسانی را در همه سطوح توسعه می­دهند. اعضای سازمان به کارشان متعهد شده­اند و احساس می­کنند که خود، قطعه­ای از سازمان هستند. افراد در همه سطوح احساس می­کنند که در تصمیمات نقش دارند و این­هاست که بر کارشان مؤثر خواهد بود و کارشان به طور مستقیم با اهداف سازمان متصل است. همان­گونه که یک مدیر اجرایی در یک شرکت کره­ای بیان کرده است: “درگیری زیاد در کار به معنای یک مغز[۶]درگیرشده است- افراد ذهن­ها[۷] و قلب­ها[۸]یشان  را در شغل به کار می­گیرند و هر آنچه در توان دارند در این راه به کار می­برند.” این ویژگی با سه شاخص اندازه­گیری می­شود:

الف) توانمندسازی[۹]: افراد، اختیار، ابتکار و توانایی برای اداره­کردن کارشان دارند. این امر نوعی حس مالکیت و مسئولیت یا جوابگویی در سازمان ایجاد می­کند.

ب) تیم­سازی[۱۰]: در سازمان به کار گروهی در جهت اهداف مشترک، ارزش داده می­شود. به طوری که همه کارکنان احساس می­کنند به طور دوسویه پاسخگو هستند. این سازمان­ها برای انجام کارها بر تلاش تیم تکیه می­کنند.

ج) توسعه قابلیت­ها[۱۱]: سازمان به منظور باقی­ماندن در صحنه رقابت و تأمین نیازها به طور مستمر به توسعه مهارت­های کارکنان می­پردازد.

۲) سازگاری (ثبات)[۱۲]: تحقیقات نشان داده است، سازمان­هایی که اثربخش هستند، استوار و به خوبی یکپارچه می­باشند و رفتار کارکنان از مجموعه­ای از ارزش­های بنیادین نشأت گرفته است. سازمان­ها با این ویژگی­ها فرهنگی قوی و متمایز دارند که تأثیری قابل­توجه بر رفتار کارکنان می­گذارند. در این مدل این ویژگی با سه شاخص اندازه­گیری می­شود:

الف) ارزش­های بنیادین[۱۳]: اعضای سازمان در مجموعه­ای از ارزش­ها که حس هویت و انتظارات آن­ها تشکیل می­دهند، شریک­اند.

ب) توافق[۱۴]: اعضای سازمان قادرند در موضوعات بحرانی به توافق برسند. این مورد شامل سطوح زیرین یا اساسی و توانایی برای ایجاد صلح در اختلافات است.

[۱] Denison

[۲] Involvement

[۳] Consistency

[۴] Adaptability

[۵] Mission

[۶] Brain

[۷] Minds

[۸] Hearts

[۹] Empowerment

[۱۰] Team Orientation

[۱۱] Capability Development

[۱۲]Consistency

[۱۳] Core Value

[۱۴] Agreement

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید