دانلود پایان نامه ارائه یک چارچوب مدل‌سازی برای ارزیابی شیوه آموزشی یادگیرندگان در محیط‌های یادگیری تحت وب

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته فناوری اطلاعات

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد میبد

دانشکده فنی و مهندسی

پایان‌نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

ارائه یک چارچوب مدل‌سازی برای ارزیابی  شیوه آموزشی یادگیرندگان در محیط‌های یادگیری تحت وب

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فهرست مطالب

Contents

فصل اول.. 2

1-1 مقدمه. 3

1-2- بیان مسئله. 4

1-3- اهداف مسئله. 4

فصل دوم. 7

2-1  مقدمه. 8

2-2 تعریف سبک….. Error! Bookmark not defined.

2-3  نمونه متداول سبک‌های یادگیری… 9

2-3-1 نوع شخصی تعریف‌شده مییر بریجز. Error! Bookmark not defined.

2-3-2  مدل ورساتیلیست،هالیست،سریالیست…. 11

2-3-3 شیوه یادگیری استراتژیک سطحی، عمیق… 12

2-3-5  مدل یادگیری Dunn&Dunn.. 13

2-3-6 مدل ذهنی Gregorc. 14

2-3-7 مدل روش یادگیری کلب…. 15

2-3-8 مدل  روش یادگیری هانی و مام فرد. 16

2-3-9  مدل مغز کامل هرمن… 17

1-3-10 مدل الگوی یادگیری فیلدر-سیلورمن… 18

2-4 نظام‌های ابر رسانه‌ای آموزشی قابل تطبیق و ترکیب سبک‌های آموزشی… 21

2-4-1 CS383.. 21

2-4-2 مانیک….. 22

2-4-3 IDEAL.. 23

2-4-4  LSAS.. 23

2-4-5 MASPLANG… 24

2-4-6   iweaver. 25

2-4-7 INSPIRE.. 26

2-4-8  TANGOW….. 27

2-4-9 AHA! 28

2-4-10خلاصه‌ی سیستم‌های هایپرمدیای آموزشی قابل تطبیق… 29

2-5 مزایای مدل سبک آموزشی فلور سیلورمن (FSLSM) 32

5.1 نتیجه‌گیری… 36

 

 

چکیده:

در سال‌های اخیر استفاده از فناوری‌های برخط در آموزش فرصت‌هایی را برای استفاده از شیوه‌های جدید یادگیری و روش‌های مفید آموزش فراهم آورده است. یکی از شیوه‌های جدید که امروزه برای آموزش به کار می‌رود آموزش الکترونیکی است. در این شیوه افراد از طریق اینترنت و در محیطی کاملاً الکترونیکی و مجازی آموزش‌های لازم را می‌بینند. بنابراین در یک تعریف کلی آموزش الکترونیکی استفاده از فناوری شبکه (برای مثال اینترنت) به‌منظور طراحی، ارائه درس و اجرای محیط آموزشی به‌منظور تحقیق و استمرار یادگیری است. از سوی دیگر با توجه به انعطاف‌پذیری به وجود آمده، هم برای یاد دهنده و هم برای یادگیرنده بسیاری از دانشگاه‌ها و سازمان‌های آموزشی به‌سرعت درحال‌توسعه این شیوه آموزشی هستند.

بسیاری از دستگاه‌های توصیه گر به اولویت‌های یادگیرنده، علایق، رفتارهای آموزشی و درعین‌حال تحلیل رفتار وی برای ارائه خدمات آموزشی خاص، توجه دارند و به همین دلیل یکی از ملزومات سیستم‌های آموزشی وجود مکانیزمی شخصی شده برای کمک به یادگیری مؤثر یادگیرنده است. شخصی‌سازی برنامه آموزشی در آموزش مبتنی بر وب به دو دلیل اهمیت دارد: نخست اینکه اکثر برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب برای عموم کاربران طراحی می‌شوند، درصورتی‌که در نظام آموزشی الکترونیکی توجه به دانش پیش‌زمینه، تجربیات، انگیزه، توانایی‌های رفتاری و سطح مختلفی از کاربرد را می‌طلبد. دیگر اینکه در بسیاری از اوقات یادگیرنده به‌تنهایی با سیستم آموزش الکترونیکی کار می‌کند و مانند این است که معلم محتوای آموزشی مشخصی را به یک یادگیرنده در کلاس خصوصی تدریس می‌کند، همین امر سبب شده است تا خدمات شخصی شده در سیستم‌های کاربردی مبتنی بر وب بسیار موردتوجه قرار گیرد.

یکی از اهداف این پژوهش ایجاد یک مدل پویا برای  یادگیرندگان است که رفتار و عملکرد یادگیرندگان را زیر نظر گرفته و بر اساس رفتار یادگیرنده شیوه ی آموزشی مناسب را برای یادگیرنده تشخیص داده  و بر اساس این تشخیص مناسب­ترین فرایند آموزشی برای یادگیرنده به کار می رود. همچنین رویکردهای متفاوت برای بهبود فرایند تشخیص سبک یادگیری یادگیرنده مورد بررسی قرار می‌گیرند و به‌منظور بهبود فرایند خودکار تشخیص سبک یادگیرنده  یک رویکرد خودکار تشخیص سبک که بر کاملاً بر اساس رفتار یادگیرنده در سیستم‌های مدیریت یادگیری هست معرفی‌شده است. نتایج به دست آمده  در این پژوهش نشان می دهد  رویکرد خودکار تشخیص سبک مبتنی بر رفتار یادگیرنده در مقایسه با سایر روش های موجود نتایج دقیق تری را منجر می شود.

 

کلمات کلیدی: سبک‌های یادگیری، نمونه سبک یادگیری فلدر- سیلور من، مدل‌سازی یادگیرنده، سیستم‌های مدیریت یادگیری، رویکردهای رفتار محور، رویکردهای داده محور

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد