دانلود تحقیق : هویت

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:هویت

 

مقدمه:

تبیین وضعیت «هویت شخصی»هویت اجتماعی وارتباط آنها بایکد یگرازمباحث بسیارپیچیده ای است که در فلسفه ،جامعه شناسی ،روان شناسی وتعلیم وتربیت ازجایگاه ویژه ای برخورداراست.درحقیقت اینکه هویت ماچگونه شکل گرفته ،چگونه تحت تأثیرقرار می گیردوچگونه تحت تأثیرقرار می دهد،می تواند همه زندگی مارا معنا کند.هویت ملی ماشناسنامه فرهنگی ،ارزشی ووجودی ماست ،پاسداری ازحریم این ارزش به دلیل گره خوردگی هویت ملی ما باهویت دینی ودرهنگامه هجوم هویت شکن فرهنگ های مهاجرومهاجم ازبایسته ترین و.مهم ترین نیازهای امروز ماست. برای حفظ وپاسداری ازهویت ملی بایدبه همه مولفه های هویت همچون خانواده ،گروه دوستان ،عرصه های آموزشی وطبقه ی اجتماعی،توجهی بایسته نمودوافرادرا به شیوه های مناسب وروش های مطلوب به خویشتن باوری ،خودشناسی گذشته شناسی ودشمن شناسی آموزش داد.

 

 

 

اگر آن کس که باید باشی نیستی ، پس چه فرقی می کند که کیستی . (منتسب به امام علی (ع))

هویت چیست ؟

کلمه ای عربی است به معنی «یکی بودن ذات» یا «یکی بودن موصوف با صفات اصلی و جوهری مورد نظر». (الطایی، 33) وقتی می گوییم فلان شخص هویت انسانی دارد یعنی صفات او با آن چه که از یک انسان انتظار می رود مطابقت دارد. بر عکس وقتی می گوییم فلان کس از هویت انسانی خارج است به معنی آن است که با وجود ظاهر انسانی اش، از داشتن صفت هایی که در تعریف انسان گفته اند یا لازمه انسان بودن ان بی بهره است.

بحث جدید هویت ، به معنی جدید کلمه ، از طریق ترجمه های اروپایی به زبان فارسی وارد شده است . لذا مترجمانی که واژه Idenity (هویت) را از متون لاتین به فارسی ترجمه کرده اند در مقابل آن معادل های این همانی (محمدعلی فروغی) و همانستی (نجف دریابندری) را نهاده اند . و در مقابل یا متضاد با آن نیز کلمات « بی خویشتنی » ، « از خود بیگانگی » ، «بی هویتی » ، «بی خودی» گذاشته اند .

بحث هویت را در عصر جدید نخستین بار هگل فیلسوف آلمانی مطرح کرد ، اگر چه هویت مفهومی انسانی و فلسفی است که از دیرباز با انسان متولد شده و همراه با او بوده و هست و از نظر فردی مبحثی روان شناختی به شمار می رود .

هویت مرز انسان و غیر انسان در پهنه هستی است . چنین مفهومی را می توان در اغلب متون دینی ، فلسفی و ادبی تاریخ بشر در هر جا به نحوی، ملاحظه کرد .

در قرآن کریم :

فراموش کردن خود (از خودبیگانگی) نتیجه فراموش کردن خدا و در نتیجه موجب فسق یعنی پوچی – قلمداد شده است .

 

آن جا که می فرماید :

و لا تکونوا کالذین نسوالله فانسیهم انفسهم (سوره حشر ، 19)

یعنی : همچون کسانی نباشید که خدا را از یاد بردند و خدا نیز آن ها را دچار فراموشی کرد .

دعوت پیامبران الهی (حتی غیر الهی مثل بودا) بر شناخت انسان از خود که به تعبیری همان شناخت خداست متکی بوده است .

جز در عالم عرفان ، در مکتب های فلسفی نیز «خود» و «خودبودن» اهمیتی فراوان دارد . «خود را سپاس! » شاه بیت چکامه فلسفی سقراط است که می گویند وی به یاری آن ، فلسفه را از آسمان به زمین آورد .

در جهان اسلام نیز خودشناسی مقدمه توحید و معرفت ذات سرمدی به شمار رفته است . در جمله ای که گهگاه آن را به پیامبر و گاه به امیر مومنان نسبت می دهند ، خودستایی عین توحید و این همان خداشناسی معرفی گشته است : هر که خود را بشناسد پروردگار خود را شناخته است : من عرف نفسه فقد عرف ربه (ناصرالدین صاحب الزمانی ، 61)

کارکرد هویت : به راستی اهمیت هویت در چیست؟ چه ارزشی دارد ؟ تردیدی نیست که آگاهی هویت خویش یا خودشناسی ، یکی از فضایل انسانی، و معیاری برای تمایز انسان از حیوان به ویژه در اسلام و مکاتب الهی ، هویت یابی راهی است و از انسان به سوی خدا و موجب تعالی و کمال فرد خواهد شد .

در شعری منسوب به امام علی (ع) چنین آمده است :

درد تو از خود توست                         تو به آن آگاهی نداری

دوای تو نیز در خود توست                  اما تو به آن بصیرت نداری

ای فرزند آدم !                                آیا می پنداری موجود «صغیری هستی ؟!»

و حال آن که «عالم اکبر» در وجود تو مندرج است !

پس احساس هویت کارکردی بسیار مهم در حد هدفمند کردن زندگی فردی و اجتماعی دارد . لذا زیستن بدون احساس هویت برای فرد ممکن نیست .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : هویت