دانلود تحقیق:منابع طبیعی چیست؟


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:منابع طبیعی چیست؟

زکات علم در نشر آن است. امام علی (ع)

منابع طبیعی به عنان ثروت هر جامعه و امانتی برای آیندگان است، کسانی که از این ثروت و هدیه الهی استافده می­کننند موظفند از آن به­طور صحیح بهره­بردرای نموده، آباد و سرسبز به نسل بعد از خود تحویل نمایند، زیرا امروزه کارشناسان و متخصصین امر، منابع طبیعی را بستر حیات کلیه موجودات زنده و سرسبزی و آبادانی آن را نشانه پیشرفت علمی و فرهنگی جوامع و زمینه ساز توسعه پایدار می­دانند.

و اما منابع طبیعی چیست؟

به­طور کلی منابع طبیعی به پدیده­هایی گفته می­شود که در کره زمین وجود داشته و انسان در ایجاد آن هیچ­گونه دخالتی نداشته است. این منابع را به دو دسته تقسیم می­نمایند.

1-     منابع طبیعی تجدید ناشونده

منابع طبیعی تجدید ناشونده منابعی هستد که خداوند در دسترس انسانها قرار داده تا از آن استفاده کند، این منابع هر قدر هم زیاد باشند، اگر از آنها برداشت شود کاهش یافته و روزی به پایان خواهند رسید و قابل تجدید هم نخواهند بود. مانند معادن نفت و گاز و … که به علت اتمام­÷ذیری به منابع طبیعی تجدید ناشونده معروف شده­اند.

2-     این منابع طبیعی تجدید شونده

این منابع نیز از نعمتهای بزرگ الهی می­باشند که در طبیعت وجود داشته و در صورت استفاده صحیح و بهره­برداری درست هیگاه به اتمام نخواهند رسید مثل:

آب، هوا و گیاهان سبز (جنگلها و مراتع)

 

 

 

زکات علم در نشر آن است. امام علی (ع)

 

از مهمترین منابع طبیعی تجدید شونده، گیاهان موجود در جنگلها و مراتع است که اگر مورد بی­مهری اسنان قرار نگیرند و انسانها مینه تضعیف و یا نابودی آنها را فراهم نکننده هیچگاه به اتمام نمی­رسند. گیاهان سبز جزء بزرگترین موجودات زنده کره زمین می­باشند و با قدرت زادآوری و تکثیری که دارند اگر درست بهره­برداری شوند توسعه اقتصادی جامعه را به ارمغان خواهند آورد. گیاهان سبز کم و بیش در تمام نقاط زمین پراکنده­اند و تراکم آنها به تناسب شرایط اقلیمی (از قبیل دما، بارندگی و …) نوع خاک و شرایط جغرافیایی متفاوت است.

درمناطقی که شرایط رشد برای این گیاهان مهیا بوده و به صورت درختان و درختچه­های متراکم خودنمایی نمایند این مناطق را (جنگل) می­نامند.

محلهایی که به شکل بوته­ها و علفهای متوع یک ساله و چند ساله با گلهای رنگارنگ جلوه­گری نمایند مرتع محسوب می­شوند. مناطقی که در طول شبانه روز دارای نوسانات دمایی زیاد، تبخیر و تعرق بیشتر،بارندگ کمتر و گیاهان مقاومتر باشند بیابان نام دارند.

در استان مرکزی با توجه به میزان بارندگی و شرایط آب وهوایی 25 هزار هکتار جنگل، 440 هزار هکتار بیابان، 50 هزار هکتار کویر و 1425000 هکتار مرتع وجود دارد.

اهیمت و فواید منابعطبیعی تجدید شونده (جنگلها و مراتع)

جنگلها و مراتع از مهمترین و با ارزشترین منابع طبیعی بوده و نقش اساسی در تأمین نیازمندیهای انسن (اکسیژن، آب، مواد غذایی، دارویی و …) دارند.

تا چند دهه قبل ارزش این منابع طبیعی تجدید شونده با معیار منافع آنی و کوتاه مدت سنجیده می­شد در ورتی که با بروز مشکلات و عضلاتی درباره وضعیت محیط زیست مانند گرم شدن کره زمین، وجود سیلابهای مخرب و … تغییراتی در ارزش­گذاری منابع طبیعی تجدید شونده به وجود آمد.

 

زکات علم در نشر آن است. امام علی (ع)

ارزش جنگلها و مراتع و منافع حاصل از آن آنقدر زیاد است که ذکر همه آنها فرصت و زمان زیادی ار می­طلبد اما به طور کلی می­توان این اثرات و فواید را به دو بخش مستقیم و غیرمستقیم تقسیم نمود.

1-     اثرات مستقیم جنگلها و مراتع

تولید چوب:

همانگونه که می­دانیم چوب در تأمین نیازهای زندگی ما نقش زیادی دارد کاغذ، قلم، مبلمان، درب و پنجره و … از جمله ملزوماتی هستند که امروز اتکای شدید به چوب دارند.

حفظ و تولید خاک:

جنگلها و مراتع با پوشش گیاهی خود نقش زیادی در حفظ خاک و نگهداری آن دارند و هرجا که این پوشش گیاهی مطلوب باشد فرسایش خاک به وسیله باد و آب کمتر اتفاق می­افتد و از طرف دیگر گیاهان باعث می­شوند به مرور زمان سنگها تجزیه شده و به خاک تبدیل شوند و خود نیز حاصلخیزی خاک را افزایش دهند.

تولدی علوفه:

انواع مختلف دام مثل گاو، گوسفند، بز، شتر و … برای مدتی از سال یا در طول سال از گیاهان به ویژه در اراضی مرتعی استفاه می­کنند.

تولید فرآورده­های صنعتی و دارویی:

بسیاری از گیاهان موجود در مراتع خاصیت دارویی دارند که برخی از آنها در صنعت نیز مورد استفاده قرا می­گیرند. از زمانهای قدیم از گیاهان دارویی در شهرها و روستاها استفاده می­شده و اکنون نیز استفاده از این گیاهان افزایش یافته است که البته این استفاده بی­رویه باعث از بین رفتن بسیاری از این گیاهان می­شود.

تغذیه آبهای زیرزمینی:

از اثرات مهم جنلها و مراتع نگهداری آب است. مناطقی که سیلاب جاری می­شود علاوه بر تخریب مزارع، مناطق مسکونی و … باعث پر شدن مخازن سدهای کشور از رسوبات می­گردد. اگر جنگلها و مراتع از پوشش گیاهای خوبی برخوردار باشند آب حاصل از بارندگی در زمین نفوذ کرده و موجب تغذیه آبهای زیرزمینی و پرآب شدن چشمه­سارها و قنوات شده و از بروز سیلاب و تخریب جلوگیر می­کند.

تولید اکسژن و تلطیف هوا:

گیاهان سبز با فعل و انفعالاتی که در درون برگهای خود انجام می­دهند اگسیژن مورد نیاز ما را برای تنفس، تولدی نموده و علاوه بر این، آلودگی هواو سر و صدای محیط را کاهش داده و محیطی فرحبخش را فراهم می­نمایند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : منابع طبیعی چیست؟