دانلود تحقیق : مقایسه شهرهای کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه از نظر رشد شهرها و میزان و آهنگ شهر نشینی

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:مقایسه شهرهای کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه از نظر رشد شهرها و میزان و آهنگ شهر نشینی

مقدمه:

نخستين سكونتگاههاي كه مي توان آنها را شهر ناميد به دوران انقلاب شهري تعلق دارند كه پس از انقلاب كشاورزي ، دومين انقلاب عظيم در فرهنگ انسان بي اين امرروند اجتماعي بر جسته ي اين كه بيشترين موجب دگرگوني در روابط متقابل انسان با محيط و انسانهاي ديگر گرديد . در حقيقت تغيير در واكنشهاي انسانها به هم و نسبت به محيط به تحول اجتماعي و دگرگوني فضايي امكان داد كه نمود عيني آن به صورت يك پديده نو كه اصطلاحاً «شهر » ناميده مي شود نمايان گرديد . پيدايش زندگي شهري در مراكز متعددي صورت گرفته و در بسياري از جاها بسيار قديمي و پر سابقه مي باشد اما آنچه كه باعث تقسيم شهرهاي جهان به دو دسته توسعه يافته و در حال توسعه مي شود . انقلاب صنعتی است که تغییرات اساسی را در شهرها ی توسعه یافته به وجود آورده و دولت مردان کشورهای صنعتی با استعمار به کشورهای توسعه نیافته آنها را از هر نظر عقب مانده نگه داشته و مال و منابع آنها را به یغما برده و شهرهای خود را آباد ساختند و شهرهای در حال توسعه نیز که توانسته بودند با دانش پزشکی نرخ مرگ و میر خود را کاهش دهند به افزایش هر چه بیشتر جمعیت شهرهای خود دامن زدند و با اندک کارخانجات و تاسیسات صنعتی در شهر قشر زیادی از جمعیت را به طرف شهر کشیدند و به مشکلاتی مثل بیکاری ، بزهکاری ، عدم امکانات و مسکن و… افزودند و شهرها به طور غول آسا یی رشد کردند . در حالی که شهرهای توسعه یافته با برنامه ریزی و دانش فنی بیشتر رشد جمعیت را مهار کرده و صنعت را به صورت یکسان در کل جاهای کشور مستقر کردند و با این کار جلوی مهاجرت و افزایش بی رویه شهر و مشکلات ناشی از آن را گرفتند .

چکیده :

– بحث اساسی این تحقیق مقایسه شهرهای کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه از نظر رشد شهرها و میزان و آهنگ شهر نشینی اینکه شهرهای توسعه یافته با چه آهنگی و شهرهای در حال توسعه با چه آهنگی در حال رشد هستند ، ویژگی شهرهای توسعه نیافته و در حال توسعه ، توسعه ، انواع فعالیتهای اقتصادی آنها از نظر صنعتی یا سنتی بودن ، جمعیت شهرها از نظر ساختار های سنی و جنسی ، نسبت باسوادان و بی سوادان ، افزایش سریع جمعیت از طریق کاهش مرگ و میر و افزایش موالید و مهاجرت هایی روستایی – شهری (خصوصا در شهرهای کشورهای در حال توسعه) می باشد . همچنین برای درک بهتر مطالب کلان شهر تهران با درگیر شهرهای توسعه یافته مقایسه کرده ایم و از مسائل و معضلات زیست محیطی و اجتماعی در شهرهای توسعه یافته و در حال توسعه مطالب جمع آوری شده است .

تعریف کلی از شهر نشینی :

– در حدود 8 تا 10 هزار سال قبل از میلاد مسیح ، جمعیت جهان شامل گروههای کوچک انسانی بود که به شکار و گرد آوری خوراک می پرداختند . این گروهها بیشتر در نواحی جنب حاره ای زندگی می کردند و تنها می توانستند نیازهای خود را بر آورده سازند .

– در این زمان ، دو تغییر عمده رخ داد که به انقلاب دوره نوسنگی (نئولیتک) منجر شد . اولین تغییر این بود که انسان توانست حیواناتی نظیر بز و گوسفند را اهلی کند . دومین تغییر نیز اقدام به کشت غلاتی نظیر گندم و برنج بود.

– در پی انقلاب دوره نوسنگی گرد آورندگان خوراک و شکارچیان کوچیده به کشاورزان یک جانشین تبدیل شدند و به این ترتیب اولین سکونتگاههای روستایی را پدید آوردند . به تدریج و با توسعه ی ابزار کشاورزی ، تکمیل سیستم آبیاری و اختراع چرخ و نظایر آن ، کشاورزی بهبود یافت و مازاد غذا پدید آمده بدین ترتیب ، بخشی از مردم جامعه از کار کشاورزی آزاد شدند و به مشاغل غیر کشاورزی و تخصصی نظیر صنعتگری و تولید ابزار پرداختند . آنها با مبادله کالاهایی که تولید می کردند ، غذای مورد نیاز خود را بدست می آوردند . در نتیجه تجارت و داد و ستد کالاها نیز توسعه یافت . به دنبال این تقسیم کار و با توسعه روستاها شکل تازه ای از سکونتگاههای انسانی به نام شهر پدید آمد که وسعت و جمعیت زیادی نداشتند .

– چندمین قرن بعد از ایجاد و پای گیری نخستین شهرها ، دامنه کلی شهر نشینی جهان به کندی افزایش یافت و نواحی شهری کوچکی که وجود داشتند کوچک و از دامنه تاثیر محلی برخوردار بودند و در مرکز زمینهای روستایی و کشاورزی قرار گرفته بودند .

– بعد از انقلاب شهری ، تاریخچه متعاقب شهر نشینی در خاورمیانه و اروپا پیچیده و احتمالا متضمن هر دو عنصر مستقل و پراکندگی فضایی بود . اما ، با ظهور امپراتوریهای بزرگ یونان و روم ، و با دامنه محدود تری مسلمانان ، بود که حیات شهری به طور گسترده ای در سراسر اروپا فراگیر شد . پخش و گسترش اولیه شهر که تحت حاکمیت یونان اتفاق افتاد اولیه شهر که تحت حاکمیت یونانیان اتفاق افتاد در سه رده نخست میلادی تحت حاکمیت امپراتوری رم تشدید شد . اما با سقو امپراتوری رم در قرن پنجم میلادی ، حیات شهری دستخوش افول شد . در واقع ، از قرن های دهم و یازدهم بود که بار دیگر توسعه شهر اهمیت پیدا کرد و در قرنهای دوازدهم و سیزدهم ظهور شهر قرون وسطایی ، مبتنی بر افزایش دامنه تجارت محلی و راه دو شکل گرفت که جاده ابریشم در آن نقش داشت اما با کشف راههای دریایی در عصر اکتشافات جغرافیایی به تدریج از اهمیت آن کاسته شد .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : مقایسه شهرهای کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه از نظر رشد شهرها و میزان و آهنگ شهر نشینی