دانلود پایان نامه:معماري شبكه Network Architecture


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:معماري شبكه Network Architecture

بعد از اختراع كامپيوتر دانشمندان خيلي زود به اين نتيجه رسيدند كه لازم است راهي ايجاد شودتا اطلاعات موجود بر روي كامپيوترها از يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر انتقال يابد . راه متداول در آن زمان چاپ كردن اطلاعات يا ذخيره سازي آن روي ديسك و انتقال آن به كامپيوترهاي ديگر بود.

اما اين راه ، بادهي كافي نداشته و يك انتقال الكترونيكي لازم بود. اين نياز باعث شد كه شبكه هاي كامپيوتري ساخته شوند. در ساده ترين نوع شبكه كامپيوتري تنها 2 كامپيوتر متصل به يكديگر وجود دارد كه اين دو كامپيوتر اطلاعات درون خود را به اشتراك يكديگر ميگذارند.

شبكه هاي كامپيوتري ميتوانند بسيار پيچيده تر از آنچه كه در اين فصل بررسي خواهد شد باشند. اما ما براي آشنايي دقيق با مفاهيم شبكه و اينكه چگونه كار ميكند ابتدا به بررسي ساده ترين نوع شبكه ها مي‌پردازيم .

مقدماتي كه تا كنون در مورد شبكه ارائه شده شامل تعاريف عمومي بوده ومطالب تخصصي را شامل نميشود. شبكه اي كه محدود به يك منطقه كوچك باشد ، مثلا يك Site  يا يك شبكه محدود در يك ساختمان بطور اختصار LAN  ناميده ميشود.

ساده ترين نوع شبكه با متصل كردن چند كامپيوتر بوسيله كابل هاي خاصي بوجود مي آيد . ممكن است يك چاپگر به يكي از كامپيوترها متصل باشد و با استفاده از اين سيستم شبكه اين چاپگر به اشتراك بقيه كامپيوترها نيز گذاشته ميشود . همچنين ممكن است چاپگر مستقيما به شبكه متصل شده باشد . ساير تجهيزات جانبي كامپيوتر نيز ميتوانند براي استفاده همه كاربران در يك شبكه به اشتراك گذاشته شوند.

هر دستگاه با يك كابل به شبكه اتصال مي يابد . داراي يك آدرس يگانه و منحصر به فرد است . كه در شبكه با آن آدرسي شناخته ميشود. به همين دليل اطلاعات دقيقا به همان كامپيوتري كه مد نظر است فرستاده ميشود و خطايي رخ نمي دهد . البته در فصلهاي بعدي بيشتر به شرح اين موضوع مي پردازيم . سرور يا سرويس دهنده شبكه يكي از كامپيوترهاي شبكه است كه كنترل مركزي كل شبكه را بر عهده دارد . اين كامپيوتر قادر است شبكه را به اشتراك بگذارد . مثلا فضاي ديسكها، برنامه ها ، دسترسي اينترنت ، كنترل چاپگرهايي كه مستقيما به آن وصل هستند يا به شبكه متصل هستند را به اشتراك ميگذارد .

در اصل وظيفه اصلي server به اشتراك گذاشتن منابع است اينكه تعيين كند، كدام كاربر در چه سطحي اجازه دسترسي به فايل به اشتراك گذاشته شده را دارد .

براي اينكه server كمتر دچار مشكل يا بروز خط شود. ميتوان از مجموعه اي از ديسك ها . منبع تغذيه‌هاي جانبي ، RAM هاي چك كننده خطا و پردازش گرهاي اضافي استفاده كرده . حتي براي جلوگيري از ايجاد وقفه زمان قطع برق ميتوا ن از (Uninterruplable Power Supplies )  استفاده كرد.

مجموعه تجهيزات جانبي بيان شده ميتواند كامپيوتر server   را بزرگتر از ساير كامپيوترهاي شبكه جلوه دهد . Server  در سيستم عامل هاي شبكه داراي يك سري نرم افزارهاي مربوط بخود ميباشد كه وظيفه آنها تخصيص منابع به كامپيوترهاي ديگر است .

هنگامي كه Server با استفاده از Server Service  منابع را به اشتراك ميگذارد در واقع امكان دسترسي به اين منابع را با مشتريها(Client) فراهم ميكند. عمده‌ترين سيستم عامل‌هاي شبكه سيستم عاملهاي Windows /Nt /2000/Net هستند كه تمام نرم افزارهاي لازم براي كنترل شبكه را دارا ميباشند.

تا بحال متوجه شديم كه كار اصلي شبكه به اشتراك گذاردن و استفاده از منابع است ، كه به اشتراك گذاشتن توسط Server و استفاده كردن توسط Client انجام ميشود. البته اكثر كامپيوتر Client  ميتواندهمزمان بعضي از فايل هاي خود را به اشتراك نيز بگذارد.

شبكه اي كه در آن تمام كامپيوترهاي شبكه نسبت به يكديگر از حق دسترسي هاي يكسان بر خوردارند . شبكه Peer – To – Peer  ناميده ميشود و در آن Server خاصي وجود ندارد . در اين موارد يك كامپيوتر هم  Server  و هم Client ميباشد .

نكات مهم در شبكه هاي Peer – To – Peer  :

  • مديريت كردن كامپيوترها در صورتي كه تعداد آنها زياد شود مشكل است .
  • گسترش شبكه بسيار محدود ميشود .
  • هر كاربر مسئول حفاظت از فايل ها و منابع مربوط به خود است .
  • هر كاربر بايد مهارت Server شدن و اعمال امنيتهاي لازم را داشته باشد .
  • كاربران احتمالا فقط در يك اداره يا يك سازمان هستند.

شبكه Peer – To – Peer  داراي زمان استفاده خاص ميباشد . يعني مثلا در يك اداره در زمان ساعات اداري ميتوان از آن استفاده كرد . زيرا در ساعت ديگر ممكن است فقط بعضي از كامپيوترها روشن باشند. شبكه Peer – To – Peer  ميتواند داراي گروه بندي هاي مختلف باشد كه هر كدام از كاربران با وجود اين كه در يك اداره هستند عضو گروه هاي مختلف يك شبكه Peer – To – Peer  باشند.

هنگاميكه نياز به گسترش شبكه Peer – To – Peer  داشته باشيم و بخواهيم امنيت نيز رعايت شود نياز به يك Server  داريم تا شبكه به كمك آن راه اندازي شود. اين نوع شبكه معمولا Client / Server  ناميده ميشود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

معماري شبكه Network Architecture