دانلود تحقیق:طراحي فرايندتوليد پايگاههاي اطلاعات علمي

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:طراحي فرايندتوليد پايگاههاي اطلاعات علمي

 

چكيده

بخش اصلي عمليات هر مركز فعال در زمينه اطلاع رساني را عمليات مربوط به سازماندهي تشكيل مي دهد. فرايند اين عمليات، پس از گردآوري مدارك، آغاز و تا توليد پايگاههاي اطلاعات ادامه مي‌يابد. اين پژوهش به طراحي فرايند سازماندهي و توليد پايگاههاي اطلاعات براي 7 نوع مدرك اختصاص دارد. اين فرايند به گونه اي طراحي شده است كه از دوباره كاري و اتلاف منابع پيشگيري كند و امكان كنترل، هماهنگي، بودجه بندي، برنامه ريزي و كنترل توليد و شبيه سازي كامپيوتري را فراهم سازد. مورد پژوهي اين فرايند، مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران بوده و به گونه اي طراحي شده است كه مي تواند در مراكز مشابه نيز استقرار يابد. براي طراحي، پس از دسته بندي انواع مدارك، ابتدا مدل مفهومي و سپس مدل فيزيكي فرايند مربوط به هر دسته از مدارك تدوين و ارائه شده است.

1)                 مقدمه

عمليات مربوط به فرايند گردآوري، سازماندهي يا پردازش و اشاعه اطلاعات، بيشترين بخش از عمليات اجرايي سازمانهايي را تشكيل مي دهد كه به توليد پايگاههاي اطلاعات اشتغال دارند. در اين فرايند، مرحله سازماندهي يا پردازش اطلاعات كه پس از گردآوي مدارك شروع مي شود و تا توليد پايگاههاي اطلاعات ادامه مي يابد، مهمترين و اصلي ترين مرحله به شمار مي رود كه در آن، بيشترين زمان فعاليت نيروي انساني و كار تجهيزات صرف مي شود كه بخش زيادي از آن تكراري است. بنابراين بهينه سازي فرايند توليد پايگاههاي اطلاعات به نحوي كه عمليات و فعاليتها با اقتصادي ترين صورت ممكن انجام شود و هر گونه زمان غير موثر همراه با عمليات از ميان رود مي‌تواند موفقيت مراكز فعال در اين زمينه و افزايش بهره وري آنها را تضمين كند.

براي طراحي يك فرايند بهينه براي توليد پايگاههاي اطلاعات به نحوي كه با شرايط كشور ايران   همخواني داشته باشد، مركز اطلاعات و مدارك علمي ايران (كه از اين پس با عنوان “مراكز” ياد مي‌شود) به عنوان مورد مطالعه انتخاب شد. “مركز” از سال 1347 عهده دار گردآوري، سازماندهي و اشاعه اطلاعات مربوط به مدارك علمي متعددي در ايران بوده كه در سالهاي اخير، پيشرفت تكنولوژي بر اين روشها تاثير زيادي داشته است. در اين زمينه، “مركز” از سال 1369 استفاده از نرم‌افزار CDS/ISIS را آغاز كرده و در سال 1371 اولين پايگاه اطلاعات علمي توليد شده در محيط اين نرم افزار را در ايران عرضه كرد و از سال 1372، توليد و روزآمد كردن پايگاههاي اطلاعات متنوعي را همراه با انتشار نسخه هاي چاپي اطلاعات، ادامه داده است. اين فعاليتها، بخش اصلي عمليات اجرايي “مركز” را تشكيل مي دهد كه با حجم زياد مداركي كه با آنها سر و كار دارد (حدود 40000 مدرك در سال)، مورد خوبي براي مطالعه بود.

براي دستيابي به فرايند بهينه براي توليد پايگاههاي اطلاعات، ابتدا وضعيت موجود “مركز” بررسي شد و با توجه به نتايج حاصل و همچنين متغيرها و پارامترهاي داخلي و خارجي، فرايند جديدي پيشنهاد شد.

 

2)    روش

2-1) مدارك

مداركي كه براي مطالعه در “مركز” انتخاب شدند به سه نوع تقسيم شدند:

نوع الف) مداركي كه:

– معمولاً به تعداد اندكي منتشر مي شوند،

– سياست مركز بر گردآوري و مالكيت اصل آنها (تا حد ممكن) استوار است.

– براي نگهداري بلندمدت، ميكروفرم آنها تهيه مي شود،

– هر كدام در قالب يك جلد است،

– براي آماه سازي، ممكن است براي مدت محدودي به امانت گرفته شوند.

اين نوع مدارك شامل پايان نامه هاي كارشناسي ارشد و دكتراي تخصصي فارغ التحصيلان داخل و خارج از كشور و گزارشهاي دولتي است.

نوع ب) مداركي كه:

– در تيراژ وسيع منتشر مي شوند،

– سياست مركز بر گردآوري و مالكيت اصل آنها استوار است،

– تعدادي از آنها در قالب يك جلد هستند،

– هر تعداد از آنها كه در قالب يك جلد باشند داراي اطلاعات مشتركي نيز هستند.

اين نوع مدارك شامل مقاله هاي علمي و فني مندرج در نشريه هاي ادواري و مقاله هاي ارائه شده در سمينارهاي برگزار شده در كشور است.

نوع پ) مداركي كه:

– اطلاعات آنها در قالب كار برگه به “مركز” مي رسد،

– اطلاعات آنها محدود به مندرجات كاربرگه هاي دريافتي است يا اينكه امكان دستيابي به اصل آنها وجود ندارد،

– اطلاعات هر يك، در قالب يك كاربرگه است.

اين نوع مدارك شامل تازه هاي تحقيق در دانشگاهها و مراكز تحقيقاتي و اطلاعات مربوط به محققين و متخصصين كشور است كه البته اطلاعات مربوط به محققين  و متخصصين كشور، كتابشناختي نيستند ولي به دليل شباهت علميات مربوط به آنها با تازه هاي تحقيق در دانشگاهها و مراكز تحقيقاتي، مورد مطالعه قرار گرفتند.

 

2-2) فرايندها و پايگاههاي اطلاعات

پايگاههاي اطلاعاتي كه فرايند توليد آنها مطالعه و طراحي مجدد شده است، پايگاههاي اطلاعاتي هستند كه براساس نوع مدرك سازمان مي يابند. هر يك از اين پايگاهها، اطلاعات مربوط به يك نوع از مدارك را در بردارد.

 

2-3) مراحل

براي بهينه سازي فرايند توليد پايگاههاي اطلاعات مربوط به مدارك انتخاب شده، مراحل زير انجام شدند:

 

الف) تشريح وضع موجود

الف-1) در اين مرحله ابتدا مدل فيزيكي فرايندهايي موجود براي توليد پايگاههاي اطلاعات در “مركز” با روشهاي مختلف و استفاده از ابزارهاي گوناگون تجزيه و تحليل گرديد. در تجزيه و تحليل فرايندها، فعاليتها به دو دسته تقسيم گريدند: فعاليتهايي كه عملاً در جهت توليد پايگاههاي اطلاعات انجام مي شوند (فعاليتهاي مولد) و فعاليتهايي كه انجام آنها هيچ كمكي به توليد پايگاههاي اطلاعات نمي كند (فعاليتهاي غيرمولد). سپس ابعاد مختلف فعاليتها تجزيه و تحليل گرديد كه مهمترين ابعاد بررسي شده عبارتند از: هدفي كه براي آن، واحدي كه در آن، ترتيبي كه با آن، فردي كه به وسيله او و تجهيزاتي كه با آن؛ فعاليتها صورت مي گيرند. در اين زمينه سوالاتي نظير موارد زير براي هر فعاليت بررسي شد:

– چه فعاليتي انجام مي شود؟ / چرا اين فعاليت لازم است؟

– فعاليت كجا انجام مي شود؟ / چرا در آن واحد خاص انجام مي شود؟

– فعاليت چه زماني انجام مي شود؟ / چرا در آن زمان خاص انجام مي شود؟

– چه كسي آن فعاليت را انجام مي دهد؟ / چرا به وسيله آن شخص خاص انجام مي شود؟

– فعاليت چگونه انجام مي شود؟ / چرا به آن شيوه خاص انجام مي شود؟

الف-2) در ادامه اين مرحله، مدل منطقي فرايندهاي موجود براساس مدل فيزيكي آنها طراحي شد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق :طراحي فرايندتوليد پايگاههاي اطلاعات علمي