دانلود پایان نامه:تكنولوژي ارتباطات


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:تكنولوژي ارتباطات

مقدمه

با توجه به شرايط فعلي جهان و پيشرفت چشمگير تكنولوژيهاي مختلف به خصوص تكنولوژي ارتباطات و اطلاعات ممكن است چنين تصور شود كه تعليم و تربيت صرفاً مي‌بايست بطور خاص بر بكارگيري و تربيت كاربران براي استفاده مناسب از اين تكنولوژي تمركز كند اما صرف در اختيار داشتن و استفاده از اين تكنولوژي در دنياي تعليم و تربيت، راهگشاي انسان امروز و آينده نخواهد بود. در دنياي فعلي، موضوع اساسي، تربيت انسانهايي است كه خوب بيانديشند. امروزه فراگيران براي روبرو شدن با تحولات شگفت‌انگيز قرن بيست‌و يكم بايد به طور فزاينده‌اي مهارت‌هاي تفكر را براي تصميم‌گيري مناسب و حل مسائل پيچيده جامعه كسب كنند. بسياري از صاحبنظران مانند انيس، پول و ليپمن[1] (به نقل از شعباني، 1382) بر اين باورند كه يكي از اهداف اساسي تعليم و تربيت بايد تربيت انسانهاي متفكر باشد. پول[2] (1992) معتقد است كه تربيت انسانهاي صاحب‌ انديشه و ذهن كاوشگر، بايد نخستين هدف و محصول نهايي تعليم و تربيت باشد. به عقيده ميرز (1374) در عصري كه كتاب‌هاي درسي به سرعت كهنه مي‌شوند و نوآوري دائماً تجربه مي‌شود، اهداف نهايي و كلي تعليم و تربيت ناگزير بايد تغيير يابد، به عبارت ديگر روشهاي سنتي تدريس و يادگيري يعني جايگاه منفعل فراگيران در محيط آموزشي و تكيه بر پر كردن ذهن از اطلاعات، ديگر جوابگوي نيازهاي تربيتي نسل حاضر و آينده نخواهد بود و براي تربيت صحيح فراگیران نياز است تا آنها آزادانه، خلاقانه و نقادانه و به طور علمي بيانديشند و برنامه‌هاي مدارس ومرکز آموزشی بايد نظم فكري را به فراگیران منتقل نمايند و چنان سازماندهي شوند كه آنها را به جاي ذخيره‌سازي حقايق علمي، درگير مسأله نمايند. از نظر گوچ[3] (به نقل از اسلامي، 1382) تطابق با دنيايي كه دائماً در حال تغيير است با دسترسي صرف به اطلاعات و ارتباطات حل نخواهد شد. يكي از مهمترين نيازهاي عصر ارتباطات، مهارتهاي تفكر است.

دام و وولمن[4] (2004) معتقدند كه شهروندي در دنياي جديد شايستگي‌هاي ديگري به جز توانايي‌هاي قبلي و سنتي را طلب مي‌كند، اكنون از افراد انتظار نداريم كه محل و مكان زندگي خودشان را بشناسند بلكه انتظار داريم موقعيت خودشان را در اجتماع تعريف و مشخص نمايند. توماس توچ[5] (به نقل از فتحي‌آذر، 1382) معتقد است كه رشد توانايي انديشيدن و حل مسائل  مهمتر از تربيت فني و حرفه­اي فراگيران است.در جامعه‌اي كه سيستم تعليم و تربيت آن بدون بحث و انتقاد، امور را مي‌پذيرد و بدون تفكر آنها را منعكس مي‌كند، خطر پديد آمدن انسانهاي فاقد توان و نيروي تفكر در جامعه زياد مي‌باشد و لذا هالپرن[6] (1998 ) معتقد است هدف تعليم و تربيت براي شهروند مردم سالار، پرورش تفكر انتقادي است. مطابق ديدگاه پول (1992) تفكر انتقادي يكي از اهداف تعليم و تربيت نيست بلكه هدف اساسي آن است.

ديوئي تفكر انتقادي را قضاوت معلق[7] يا بدبيني سالم (نقد سازنده) و پرهيز از تعجيل در قضاوت تعريف مي‌كند به عبارت ديگر او تفكر انتقادي را بررسي فعال، پايدار و دقيق هر عقيده يا دانش مي‌داند (شعباني، 1382). ميرز (1374) آن را شناسايي استدلالهاي غلط، پرهيز از تناقضات و مفروضات اظهار شده و اظهار نشده در بحث‌هاي ديگران، عدم هيجان عاطفي هنگام روبرو شدن با مسأله تعريف مي‌كند و معتقد است كه عامل اصلي در تفكر انتقادي طرح پرسشهاي مربوط به مساله و نقد و بررسي راه‌حلها بدون مطرح كردن جايگزين‌هاست. از يك ديدگاه فلسفي عمدتاً تفكر انتقادي را به عنوان يك معيار و هنجار خوب فكر كردن نگاه مي‌كنند و بر جنبه معقول و منطقي تفكر انساني و ويژگيهاي روشنگرانه و بي‌طرفانه آن تأكيد مي‌كنند.

برخي از روانشناسان براي تعريف تفكر انتقادي به طبقه‌بندي بلوم بر مي‌گردند و تفكر انتقادي را در مهارتهاي تفكر بلوم قرار مي‌دهند و معتقدند كه بر خلاف مهارتهاي سطوح پايين كه به دانش و درك و كاربرد مربوط هستند تفكر انتقادي اغلب با سطوح بالا يعني تحليل، تركيب و ارزيابي ارتباط دارد (هالپرن، 1998).

فاكون[1] در سال 1990 يك مطالعه براساس تکنیک دلفي بصورت بين رشته‌اي براي رسيدن به يك مفهوم‌سازي مشترك در مورد تفكر انتقادي انجام داد كه 46 متخصص تفكر انتقادي در آن شركت داشتند. در اين مطالعه يك توافق مفهومي در مورد تفكر انتقادي كه داراي دو بعد گرايش عاطفي و مهارت شناختي بود، بدست آمد. در اين مطالعه جستجوي حقيقت، داشتن ذهن باز، تحليلي بودن، سيستماتيك بودن، كنجكاوي، اعتماد به خود و… از بعد عاطفي تفكر انتقادي و فرايندهاي شناختي مانند مشاهده شواهد، انتخاب اطلاعات مرتبط، تمايز بين حقايق مربوطه و نامربوطه، تحليل  و بررسي اعتبار منابع و… جزو مهارتهاي شناختي تفكر انتقادي هستند (دام و وولمن، 2004).

برخي روانشناسان بين تفكر انتقادي و تفكر خلاق و حل مساله تفاوت قائل شده‌اند. تفكر خلاق به راه حلهاي مختلف منجر مي‌شود در حاليكه تفكر انتقادي براي انتخاب يك راه حل استفاده مي‌شود به عبارت ديگر تفكر انتقادي توانايي داوري در موقعيت‌هاي پيچيده و واقعي و بر اساس شواهد موجود است (كورفيس[2]، 1988). هارتمن و استرنبرگ[3] (1993) معتقدند كه تفكر انتقادي نوعی سيستم شناختي است كه درآن افراد براي انتخاب بين موقعيتها از آن استفاده مي‌كنند در حاليكه تفكر خلاق براي شكل دادن محيط يا موقعيت استفاده مي‌شود و حل مساله فعاليت عيني‌تر بوده و هدف مشخص دارد يعني بيشتر بر واقعيت استوار است و هدف آن عيني و بيروني است و به تعبير ديگر در حل مساله فرد با موقعيتي روبرو مي‌شود كه بايد راه حل آن را بيابد اما تفكر انتقادي يك تلاش مداوم براي آزمون هر عقيده يا نوع دانش فرضي و معلومات بر حسب شواهد است (كورتيس و استونسن[4]، 1998).

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

تكنولوژي ارتباطات