دانلود پایان نامه:تأثير دين بر سلامت زندگی


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:تأثير دين بر سلامت زندگی

بتازگي، اهميت دين و رشد معنوي در انسان مورد توجه روانکاوان و روانشناسان و متخصصان بهداشت جسم و روان قرار گرفته است. پيچيدگي جامعه نوين امروزي و مشکلات روزافزون زندگي ماشيني و تغيير شيوه‌ها و الگوهاي زندگي در عصر فرانوين سبب شده است که نيازهاي معنوي انسان در برابر خواسته‌ها و نيازهاي مادي او قد علم کند و اهميت بيشتري يابد. ‌برخلاف همه تبليغات ضد ديني در گذشته و حال و ترويج بيديني (سکولاريسم)، واقعيتها نشان مي‌دهد که مردم دنيا (حتي در کشورهاي پيشرفته) امروز بيش از گذشته به مذهب و ارزشهاي معنوي گرايش دارند.

       پژوهشگران دريافته‌اند که شيوه‌هاي موجود درماني براي بهبود اختلالات عاطفي و رواني و حتي جسماني افراد کافي نيست. براي نمونه، آنان دريافته‌اند که گرايشهاي سالم ديني، فشار خون انسان را تعديل مي‌کند و، با تقويت هيجانهاي مثبت، هيجانهاي منفي را کم مي کند. با اين همه، اينکه دين و رشد معنويت چگونه سلامت جسم و روان ما را تقويت مي کند تا حدود زيادي به شيوه زندگي و اخلاقي و حتي تغذيه‌اي دينداران بستگي دارد. براي نمونه، مسلمان واقعي مشروب نمي‌خورد، قمار نمي‌کند، از مواد مخدر اجتناب مي‌ورزد، در پي رفتارهاي غير مشروع نمي‌رود، رفتارهاي مجرمانه و غير انساني از خود نشان نمي‌دهد، به آزار ديگران نمي‌ پردازد،… به طور کلي از آنچه رنگ گناه و زشتي دارد مي پرهيزد.

    برعکس، کساني که از آموزه‌هاي ديني و اخلاقي بي‌بهره‌اند و به فرايض و دستورهاي الهي پايبندي جدي ندارند زشتي گناه را نمي‌بينند و از ارتکاب هر عملي براي تأمين منافع شيطاني و خودخواهانه خويش خودداري نمي‌کنند. متأسفانه، بسيارند افراد و خانواده‌هايي که، به علت ضعف آموزشهاي فرهنگي و ديني و غفلت از خدا، دچار گرفتاري و آشفتگي جسم و روان مي‌شوند. فضاي کم‌عاطفه و پر جار و جنجال خانوادگي و خشونتهاي خانگي رهاورد چنين کمبودي است.

  بسياري از صاحبنظران غربي معتقدند که دين از جنبه‌هاي مختلفي به انسانها کمک مي‌کند تا با فشارهاي رواني زندگي بهتر کنار آيند. عقايد ديني در اميدوار کردن انسانها و ايجاد انگيزه‌ و شفا يافتن  بيماريهاي جسماني و رواني انسانها بسيار مؤثر است.

    بتازگي، يافته هاي پژوهشي جالب نشان داد که برخي از مبتلايان به بيماري ايدز (که بيشتر عمر کرده بودند) براي کنار آمدن با بيماري خود به دين متوسل شده و در فعاليتها و مراسم ديني شرکت کرده بودند.   همچنين، روابط و پيوندهاي اجتماعي حاصل از فعاليتهاي ديني موجب مهار شدن و کاهش افسردگي و اضطراب مي‌شود و از تنهايي و انزواي انسان جلوگيري مي‌کند. برنامه‌هاي مرتبط با ايام مقدس (از جمله ماه مبارک رمضان، محرم، حج)، شرکت در نمازهاي جمعه و جماعت، زيارت مکانهاي مقدس، مشارکت در فعاليتهاي سازمانهاي خيريه‌اي و حمايتي، حامي پيوندها و روابط بهتر اجتماعي ميان مردم و دينداران است.

     مهمترين معناي اسلام سلامت است؛ يعني پيشگيري و دور بودن از هرگونه آفت و زيان‌ بدني و رواني. در اين معنا، اسلام مفهوم سلامت‌بخشي و گسترش سلامت و يا سالم‌سازي فردي و خانوادگي و اجتماعي را بيان مي‌کند. قرآن خود را کتاب شفاي جسم و جان معرفي مي‌کند و آيات الهي زيادي بر معناي سلامت‌بخشي اسلام و هدايت و رحمت براي مردم و مؤمنان دلالت دارد. تمثيل طبيب براي پيامبران الهي – بويژه پيامبر اسلام‌(ص) – کنايه از وظيفه اساسي آنان در تحقق سلامت و در شفاي جسم و روان بشر است.

تأثير دين و دعا بر بهداشت رواني

مذهب آنقدر براي پرورش و سلامت روح و روان آدمي‌اهميت دارد كه هوا براي تنفس»
در سالهاي اخير روانشناسان توجه بيشتري به دين براي سلامت روان و درمان بيماريهاي رواني معطوف داشته اند. آنها معتقدند در ايمان به خدا نيروي خارق العاده وجود دارد كه نوعي قدرت معنوي به انسان مي‌بخشد و در تحمل سختي هاي زندگي روزمره او را كمك مي‌كند. از نگراني و اضطرابي كه بسياري از مردم زمان ما در معرض ابتلا به آن هستند دور مي‌سازد. دوره اي كه توجه فراوان به زندگي مادي و رقابت شديدي براي بدست آوردن ماديات بين مردم به وجود آمده است، همين گرايش باعث فشار روحي بر انسان معاصر و گيجي و سردرگمي‌او شده است.

(ايمان بدون شك مؤثرترين درمان اضطراب است) اضافه مي‌كند (ايمان نيرويي است كه بايد براي كمك به انسان در زندگي وجود داشته باشد، فقدان ايمان خطري است كه شكست انسان را برابر سختيهاي زندگي هشدار مي‌دهد.)

همانطور كه امواج خروشان و غلتان اقيانوس نمي‌تواند آرامش ژرفاي آن را برهم بزند و امنيت آن را پريشان كند دگرگونيهاي سطحي و موقتي زندگي نيز آرامش دروني انسان را كه عميقاً به خداوند ايمان دارد برهم نمي‌زند.

يونگ مي‌گويد: من صدها تن را كه به من مراجعه كرده‌اند معالجه و درمان كرده‌ام اما از ميان بيماراني كه در نيمه دوم عمر خود به سر مي‌برند يعني از 35 سالگي به بعد حتي يك بيمار را نديديم كه اساساً مشكلش نياز به يك گرايش ديني از زندگي نباشد. آنها به اين دليل گرفتار بيماري رواني شده بودند كه جوهر دين و باورهاي ديني را در نيافته بودند لذا با بازگشت به اين ديدگاههاي ديني به طور كامل درمان شدند.

مورخ معروف آرنولدتوئين مي‌گويد: بحراني كه اروپائيان در قرون حاضر دچار آن شده اند اساساً به فقر معنوي آنها باز مي‌گردد. او معتقد است كه تنها راه درمان اين فقر و پاشيدگي اخلاقي بازگشت به دين است.
در مورد منابع به اين مطلب بر مي‌خورديم كه در تمام زمينه ها مذهب يك عامل حفاظتي در مقابل آشفتگي هاي رواني است. اين اثر حفاظتي محدود به مذهب خاصي نيست كه مي‌توان آن را به معنويت و روحانيت نسبت داد. تعريف معنويت (يك رابطه متعالي بين تجارب عادي زندگي و يك اصل يا محور سامان بخش احاطه كننده)

تأثير دعا بر سلامت رواني

عليرغم تمام پيشرفتها و تسهيلات، مشكلات بهداشت رواني به عنوان مشكلي براي خانواده ها، سازمانها و جوامع رو به افزايش است. هر روز به تعداد افرادي كه معتقدند معنويت درمان رنجوري و درماندگي روحي آنها است و بر متخصصين كه براي درمان بيماريهاي رواني و حفظ سلامت رواني بر باورها و رفتارهاي مذهبي متمركز مي‌شوند، اضافه مي‌شود. انسان امروز با آگاهي و بينش به اين عقيده رسيده است كه بدون معنويت تنها مي‌ماند و در گرداب تكنولوژي به فنا مي‌رسد. انسان امروز فهميده كه با دور شدن از باور و اعتقاد، پوچي و درماندگي در انتظارش خواهد بود.

ويليام جيمز معتقد است باور به وجود ارزشهاي بالاتر و يك قدرت برتر براي بهداشت رواني انسان ضروري است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

تأثير دين بر سلامت زندگی

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید