دانلود تحقیق:بیان مسئله ازدواج

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بیان مسئله ازدواج

ازدواج يکي از نيازهاي طبيعي انسان است که آثار و فوايد مهمي دارد از جمله :

1- نجات از سرگرداني و بي پناهي :

انساني که ازدواج نکرده ، همانند کبوتر بي آشيانه و تنها است که به وسيله ي ازدواج ، آشيانه ي خود را مي يابد ، و شريک زندگي و مونس و محرم راز و غم خوار خويش را به دست مي آورد .

2- تداوم نسل :

ثمره ي ازدواج ، وجود فرزند است که باعث تحکيم خانواده و آرامش و دل گرمي زن و شوهر مي شود از اين رو در قرآن و رواسات اسلامي ، درباره ي ازدواج تاکيد فراواني شده است . قرآن کريم ازدواج را زمينه اي براي انس و الفت بين زن و مرد مي داند و مي فرمايد :

و از آيات خدا اين است که براي شما از جنس خودتان همسراني آفريد تا با آنان انس بگيريد . ”

پيامبراکرم صلي الله عليه و آله و سلم ازدواج را مجبوب ترين بنيان اسلام مي شمرد و مي فرمايد : در اسلام بنايي گذاشته نشده که نزد خدا محبوبتر و بهتر از ازدواج باشد .

امام رضا عليه السلام نيز همسر شايسته را موجب شادماني طرفين بيان مي کند و مي فرمايد : هيچ کس فايده اي به دست نياورد که بهتر از همسر شايسته باشد . همسر که وقتي به او نگاه مي کند شادمانش مي گرداند .

3- تکامل :

آن چه گذشت برخي آثار و فوايد ازدواج بود که البته مقام انسان والاتر از اين هاست و انسان آمده است تا با علم و عمل صالح و اخلاق نيک ، نفس خويش را پرورش دهد و در راه کمال گام بردارد تا به مقام قرب نائل آيد . آري ، هدف اصلي و اساسي ازدواج براي يک فرد مسلمان دوري از گناه و کسب تقواست تا اعمال و اخلاقش کامل شود و در دوري از گناهان و کسب تقواست تا اعمال و اخلاقش کامل شود و در نهايت به مقام والاي انسانيت و قرب الهي نائل گردد ؛ از اين رو ، وجود همسري مومن و شايسته براي رسيدن به چنين هدف مهمي ضرورت دارد . دو انسان مومن ، که با ازدواج تشکيل خانواده مي دهند ، از انس و محبت و آرامش و کاميابي هاي مشروع جنسي برخوردار مي شوند و در نتيجه ، از انحراف ها در امان مي مانند ؛ از اين رو پيشوايان معصوم در باره ي ازدواج تاکيد بسيار نموده اند ، تا جايي که پيامبر فرمود : هر کس ازدواج کند نصف دينش را بدست آورده است .

 

اهداف تحقیق ازدواج

اهداف و انگیزه های ازدواج و تشكیل خانواده

كسی بر گرفت از جهان كام دل

كه یكدل ُبوَد با وی آرام دل

ازدواج سنگ بنای تشكیل خانواده است، لذا آن را رابطه ای دینی و قانونیتعریف می كنندكه مرد و زن را برایمشاركت همیشگیدر زندگی به هم می پیوندد.

در ایران ازدواج كاملاً مذهبیانجام می گیرد. عاقد خطبه دینی می خواند و عقد را جاری می كند و این امر را در اسناد رسمی ثبت می نمایند و ضوابط و شرایط را در عقد نامه می نویسند. در امر ازدواج و تشكیل خانواده در جامعه های گوناگون ، اهداف و انگیزه های متعددی وجود داشته است.

در مكتب اسلاماین اهداف  و انگیزهها بدین قرار ذكر شده است:

1-ایجاد كانون آسایش و آرامش برای زن و مرد

یكی از مهمترین و شاید اولین انگیزه ازدواج براساس این مكتب ، ایجاد كانونی است كه در آن زن و مرد احساس آرامش كنند . زیرا زنان آرامش دهنده روانی مردانند و زن و مرد به دوستی با هم نیازمندند .

در قرآن كریم آیه 21 ، سوره روم خداوند می فرماید :

” از نشانه های او ( خدا ) این است كه از خود شما برایتان همسرانی آفرید تا در كنار آنها آرام گیرید و میان شما دوستی وصمیمیت به وجود آورد . به راستی  برای مردمی كه بیندیشند در این كار نشانه هایی است .”

2- حفظ عفت و پاكدامنی

پیامبر اكرم (ص)می فرماید :” آن كس كه ازدواج كند نیمی از دینش را حفظ كرده است و بر اوست كه نصف دیگر را از خطر دور بدارد .”

3ـ دوستی ، محبت و عشق

ازمحبت نار نوری می شود    وز محبت دیو حوری می شود

روان شناسان یكی از نیازهای اساسی و مهم آدمی را نیاز به محبت ذكر كرده اند . آدمی در هر سن و مرحله ای از حیات خویش به محبت احتیاج دارد و علاقه مند است كه دیگران او را دوست بدارند وبه او مهر بورزند.

یكی از راه های مهم و مؤثر ابراز مهر و محبت و برقراری دوستی بین زن ومرد ، ازدواج است . آثار محبت و تبدیل آن به عشق و علاقه وافر و همبستگی عمیق روانی و عاطفی ، پیوند زن و مرد را تحكیم بخشیده ، فضای خانواده را به فضایی صمیمی ، گرم ، پرطراوت ، شاداب و بالنده مبدل می كند .

محبت كردن و محبت دیدن ، رضایت خاطر پدیدمیآورد و تعادل روانی زن و مرد را ممكنمیسازد . محبت صفا دهنده وجود است و شفابخش دردها .

4ـ برقراری تعادل در وجود آدمی ، تأمین سلامت جسم و روان،رهایی از تنهایی

یكی از انگیزه های مهم ازدواج تأمین سلامت جسم و روان زن و مرد از طریق ارضای احتیاجات جسمانی و روانی است . نیاز به امنیت خاطر ، نیاز به معاشرت ، نیاز به درددل ، نیاز به تغذیه و …كه اگر به درستی و به موقع ارضاء نشوند و از جاده اعتدال خارج گردند ، نابسامانی ها و زیان های فراوانی را در زندگی فردی و اجتماعی پدید می آورند . لذا ازدواج از عوامل مهم و مؤثر در ایجاد آرامش و سكون آدمی و سبب اساسی تعادل وجود است .

ازدواج به زندگی زن و مرد جهت می بخشد و مرد و زنِ نگران ، مضطرب و سركش را آرام ساخته ، موجبات حفظ سلامت تن و روان آنان را فراهم می كند .

خودداری از ازدواج و در نتیجه عدم ارضای پاره ای از نیازهای آدمی ممكن است زمینه اختلالات عاطفی و بیماری های جسمانی و روانی را مساعد سازد و خروج از اعتدالِ وجود را ممكن نماید .

5ـ كمك به رشد و تكامل یكدیگر

یكی دیگر از انگیزه های ازدواج كمك به رشد و تكامل زن و مرد است . زیرا محیط گرم و صمیمی و فضای پر مودت و محبت خانواده فرصتی برای تبادل اندیشه ها ، رشد اجتماعی ، فرهنگی  و اخلاقی زن و شوهر و دیگر اعضای خانواده است .

در سازمان خانواده،افراد تحت تأثیر دانش ها ، بینش ها و دیدگاه ها و مهارت های یكدیگر هستند . در این فضا پاره ای از استعدادهای زن و مرد و دیگر اعضای خانواده شكوفا می گردد ، احساس و قبول مسئولیت و رشد اجتماعی ممكن می شود و تعامل حاكم بر این فضا به رشد شخصیت افراد كمك می كند .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بیان مسئله ازدواج