دانلود پایان نامه:برق

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:برق

چکيده

برق به عنوان صنعت زيربنايي در فرايند توسعه اقتصادي کشور، نقشي ارزنده و اساسي دارد که بستر لازم را براي پويايي کشور در زمينه‌هاي مختلف فراهم مي‌سازد. تنوع بخشي به منابع توليد برق نيز از برنامه‌هاي اولويت دار اين صنعت است. از اينرو تحقيق حاضر درصدد تعيين بهاي تمام شده توليد برق در واحدهاي گازي و سيکل ترکيبي در نيروگاه پالایشگاه پارسیان  است. براي اين منظور اطلاعات لازم از طريق مطالعه کتابخانه­اي و بررسي اسناد و مدارک موجود در نيروگاه پالایشگاه پارسیان ، شرکت برق منطقه­اي، شرکت مديريت نيروگاه­هاي گازي و دفتر فني برق براي سال‌هاي 90-1391 جمع­آوري گرديد. پس از بررسي‌هاي به عمل آمده، هزينه­هاي اين نيروگاه در شش گروه طبقه­بندي گرديد که شامل هزينه­هاي سوخت، استهلاک تاسيسات توليد، تعميرات، واحد پشتيباني فني، بهره­داري و متفرقه است. سپس از طريق مصاحبه و استفاده از نظر کارشناسان، تحقيقات کتابخانه­اي، استفاده از اطلاعات مالي و غيرمالي نيروگاه، روش مناسب جهت محاسبه بهاي تمام شده توليد برق در هر يک از دو ساختار توليدي فوق­الذکر تعيين گرديد. نتايج حاصله مويد اين مطلب است که طي سال‌هاي مورد بررسي، بهاي تمام شده برق توليدي در واحدهاي گازي نسبت به بلوک سيکل ترکيبي بيشتر بوده است

مقدمه

برق به عنوان صنعت زيربنايي در فرايند توسعه اقتصادي کشور و ايجاد زيرساخت‌هاي توسعه نقشي ارزنده و اساسي دارد که بستر لازم را براي پويايي و رشد کشور در زمينه‌هاي گوناگون اقتصادي، صنعتي، فرهنگي و اجتماعي فراهم مي‌سازد. از اينرو حرکت مستمر کشور در مسير توسعه اقتصادي و ارتقاء سطح رفاه اجتماعي، تلاش مداومي در افزايش ظرفيت‌هاي توليد، انتقال و توزيع انرژي برق را طلب مي‌کند. پيشرفت سريع و شگرف فن­آوري‌ها همراه با افزايش روزافزون رقابت در بازارهاي مختلف اقتصادي جهاني، مديران را ناگزير به توليد محصولات با کيفيت و در عين حال با بهاي تمام شده کمتر به منظور رقابت در بازار نموده است. حسابداري يکي از ابزارهاي کارآمدي است که رسيدن به اهداف فوق را ممکن ساخته و در خدمت پيشرفت فن‌آوری و توسعه اقتصادي و اجتماعي جوامع مختلف قرار گرفته است. امروزه پيشرفت­هاي علمي و فني در قالب واحدهاي گسترده و پيچيده اقتصادي همراه با تنوع روزافزون محصولات، نياز به اطلاعات مالي را در مراحل مختلف تصميم­گيري افزايش داده است. در صنعت برق، با توجه به عدم امکان ذخيره­سازي انرژي الکتريکي در سطح وسيع و همچنين وجود روش‌هاي مختلف توليد، وظيفه تعيين بهاي تمام شده توليد برق در هر يک از اين روش‌ها يکي از مهمترين نيازهاي اطلاعاتي جهت برنامه­ريزي توليد است.

در ايران با عنايت به وجود بازار رقابتي عرضه برق، حضور رقبا در بازارهاي داخلي و خارجي و همچنين سياست وزارت نيرو در ايجاد بازار برق جهت خريد برق به کمترين قيمت، ممکن ضرورت تعيين بهاي تمام شده برق را توجيه مي‌نمايد. از اينرو تعيين بهاي تمام شده برق، يکي از ضروري‌ترين اهداف مديران وزارت نيرو گشته است. گام اول در تعيين بهاي تمام شده برق مصرفي، محاسبه بهاي تمام شده برق توليدي در نيروگاه­ها است. بدين منظور بکارگيري تکنيک‌هاي حسابداري مديريت، حسابداري صنعتي و سيستم مديريت هزينه جهت شرکت‌هاي مديريت توليد برق ضروري است.

 

اهميت موضوع:

تاريخچه صنعت برق نمايانگر يک قرن تلاش دست اندرکاران در جهت توسعه کمي و کيفي اين صنعت است که از جمله مي‌توان پي‌ريزي بازار برق، خصوصي سازي و ايجاد فضاي رقابتي، تنوع در سبد توليد، بهره‌گيري از انرژي‌هاي جديد و توجه به مسايل زيست محيطي، افزايش بهره‌وري، مديريت مصرف، مهندسي ارزش، بهينه‌سازي تاسيسات موجود و … را نام برد.

در اين بين تنوع بخشي به منابع توليد انرژي الکتريکي و توسعه بهره‌برداري از انرژي‌هاي تجديدپذير از اقدامات مهمي است که در راس امور قرار دارد. از اينرو لازم است بهاي تمام شده برق توليدي توسط منابع مختلف انرژي تعيين گردد تا بتواند به عنوان ابزار تصميم‌گيري مديران براي برنامه‌ريزي در جهت رسيدن به اهداف از پيش تعيين شده و نظارت و کنترل بر آنها استفاده شود.

بدين ترتيب مديران با تجزيه و تحليل بهاي تمام شده توليد برق مي‌توانند در مورد بهاي فروش، ميزان توليد، کيفيت توليد، ايجاد تغيير در خطوط توليد، بکارگيري روش‌هاي جديد توليد و … تصميم‌گيري نمايند. بديهي است اثربخشي چنين تصميماتي به صحت، دقت و کارايي نظام حسابداري بهاي تمام شده وابسته است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

برق