دانلود پایان نامه:بررسي ميزان رضايت شغلي دبيران حرفه و فن آموزش و پرورش شهرستان لامرد در سال تحصيلي93-92


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:بررسي ميزان رضايت شغلي دبيران حرفه و فن آموزش و پرورش شهرستان لامرد در سال تحصيلي93-92

مقدمه

آموختن و کشف مجهولات در طول تاریخ مورد توجه انسان بوده است. چرا که حس کنجکاوی و تلاش در راه کشف ناشناخته‌های جهان برای بشر امری فطری است و یکی از آرزوهای دیرینه او همین بوده است که بتواند به اسرار آفرینش، رازهای طبیعت و جهان ماورای طبیعت دست یا بدو این واضح است که تحقق آرزوهایش نیاز به آموزگار دارد و آموزگار می تواند در این مسیر توفیق یابد که خود در این راه قدم‌های اساسی برداشته باشد و قبل از هر چیز اقدام به تربیت و ادب نقش خویش پرداخته باشد چنان که مولای متقیان حضرت علی(ع)می‌فرماید: «آموزنده و ادب کننده نقش خویش به احترام سزاوارتر است از آموزنده و ادب کننده مردم» (شهیدی، 1371، ص173)

در دنیای کنونی که نهادی بنام آموزش و پرورش مسئولیت تعلیم و تربیت انسان‌ها را بر عهده گرفته است و چنین به نظر می‌رسد که توسعه در هر جامعه مستلزم توسعه در آموزش و پرورش آن جامعه است و توسعه در این نهاد مستلزم شناسائی عوامل مؤثر به آن، پیدا نمودن نقاط ضعف و قوت آن و ایجاد تغییرات مفید و موثر با توجه به نیازهای جامعه است و هر چه در این راه بیشتر سرمایه گذاری شود در توسعه بخش‌های دیگر کشور مفیدتر واقع می‌گردد. برای این منظور و فعال کردن معلم باید از محرک‌هائی استفاده کرد که یکی از محرک‌های مهم در جهت این هدف توجه به رضایت شغلی معلمین است. اما باید دید که کدام عوامل معلم را از شغل و آموزش و پرورش راضی و خوشحال می‌سازد؟

یکی از عوامل مهم در استفاده صحیح از توانائی‌های معلم توجه به رضایت شغلی وی است چرا که اگر ناخدای کشتی به کارش را غب نباشد و با علاقه انجام وظیفه ننماید چه بسا کشتی را نتواند به ساحل و هدف مورد نظر برساند و هدایت کند. حرفه معلمی اغلب به شمع تشبیه می‌شود، ماهیت عمل شمع خود فنا شدن و روشنی بخشی جهت هدایت و راهنمائی دیگران در دنیای تاریکی‌ها است و زمانی می‌توان از معلم چنین انتظاری داشت که معلم از شغل خود احساس رضایت و خوشحالی نماید.

در هین راستا هدف از این تحقیق بررسی میزان رضایت شغلی دبیران آموزش و پرورش شهرستان لامرد است.

بیان مسئله

به عقیده متفکران و داشنمندان تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش، سازنده فرد و جامعه است و جوامع را انسان‌ها می‌سازند و انسان‌ها دست پرورده نظام تعلیم و تربیت می‌باشند و بر این عقیده‌اند که مهم‌ترین و اساسی‌ترین راه برای حل بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی انسان‌ها در این نهاد مهم نهفته است و توسعه و پیشرفت‌های علمی، اقتصادی، سیاسی، نظامی و …. مرهون تلاش‌های همه جانبه معلمان و فرهنگیان می‌دانند و در حال حاضر اکثر کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت بیشترین بودجه را صرف این سازمان نموده و به نیروی انسانی و فرهنگیان توجه کافی می‌نمایند.

نتیجه بررسی‌ها (دهقان خلیلی – پایان نامه 1377) نشان می‌دهد که کارایی و اثر بخشی سازمان‌ها بستگی به رضایت و خشنودی کارکنان از شغل خود دارد. در حال حاضر شواهد نشان می‌دهد که در نظام آموزش و پرورش ایران معلمین و متقاضیان شغل دبیری کمتر با علاقه جذب این نهاد می‌شوند و کسانی که این شغل را انتخاب نموده‌اند نیز به نوعی اعلام عدم رضایت دارند که نتیجه این عدم رضایت افت بازده کارائی در مدارس را به همراه دارد که بی‌تردید یکی از عوامل مهم این افت همین عدم رضایت و خشنودی معلمین از شغل است.

جلب رضایت معلمین و علاقه‌مند کردن هر چه بیشتر آنان نسبت به شغل و حرفه خود از اهمیت ویژه ای برخورد دار است وقتی معلم از شغل خود راضی و خشنود باشد مسئولیت خویش را با دقت انجام می‌دهد و نه تنها از کار خود احساس خستگی نمی‌کند بلکه احساس خوشحالی و نشاط نیز خواهد نمود. شناخت این وضعیت در سازمان‌ها بویژه آموزش و پرورش نیاز به تحقیق و بررسی دارد و از آنجا که شناخت عوامل رضایتمندی معلمین حرفه و فن تقویت آنان گام‌های این قشر دلسوز و زحمتکش را در ترغیب و تثبیت رفتار متعادل و بالا بردن سطح علمی و تربیتی و نیز شغلی دانش آموزان تأثیر به بسزائی دارد.

معلمین حرفه با توجه به کاربردی بودن و رشته شان می‌طلبد که کار بیشتری در مدرسه انجام دهند و دانش‌آموزان را بیشتر به انجام یک رشته عملی ترغیب نمایند.

دانش آموزان با انجام دادن کار عملی و خارج شدن از محیط کلاس تنوعی در شیوه تدریس می‌بینند و با میل و رغبت بیشتر به درس علاقه مند می‌شوند و می‌توانند در آینده شغلی مناسب با علاقه و استعداد خود انتخاب نمایند و این مطلب نیازمند تلاش و کوشش بیشتر معلم حرفه است که هر چه معلم حرفه از شغل خود راضی‌تر باشد در رسیدن به این هدف تلاش بیشتری می‌کند.

اهمیت و ضرورت تحقیق

معلمین طراحان ساختمان جامعه فردا بلکه امروز هستند و پیشرفت تمدن بشری و توسعه جوامع در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بستگی به علائق و انگیزه‌های معلم و نحوه تلاش وی دارد. پس جامعه و مسئولان مربوطه باید در تأمین نیازهای معلم بکوشند تا وی بتواند با دقت و توجه بیشتر در آگاه نمودن دانش آموزان علیه فقر مادی و معنوی توفیق یابد. چه بسا معلم ناراضی با قرار دادن دانش آموزان در مسیر عادت‌های ناسالم نهایتاً زمینه انحراف و جدایی آنان از مدسه و جامعه را فراهم آورد.

پس لازم است تا با از میان برداشتن علل نارضایتی معلمین، این سازندگان امروز و فردای کشور را به حرفه شان هر چه بیشتر علاقه مند نمود چرا که بودن معلمان کارآمد و رضایتمند، داشتن کشور و نظامی سر بلند و مستقل، با نشاط و پیشرفته در تمامی زمینه ها بسیار دشوار خواهد بود. مسئولان نظام تعلیم و تربیت باید به این کار مهم توجه و دقت داشته باشند و عوامل تلاش و رغبت معلمان را بیابند.

«رهبری می کوششهای دیگران در جهت مطلوب مستلزم آگاهی بر این است که چه چیزی انسان‌ها را به تلاش و کوشش وا می دارد و موجب انگیزش آنان می شود.»[1]

رسیدن به یک جامعه خلاق و پیشرفته در قالب یک نظام تعلیم و تربیت درست و بویا امکان پذیر است و داشتن چنین نظامی نیز با توجه به رکن اساسی این نظام یعنی معلم میسر خواهد شد. معلمی که با رضایت از کار خود به آن عشق بورزد و این عشق برای او حاصل نمی شود مگر آنکه عواملی که عشق را در وجود معلم شعله ور می‌سازد را بشناسیم و با تقویت آن معلم را نسبت به شغل و حرفه خود راغب تر و پر تلاش‌تر سازیم.

ما با انجام این تحقیق و ارائه آن به مسئولین نشان می‌دهیم که چقدر رضایت شغلی دبیران حرفه و فن در کارآئی و نقش این دبیران در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و انتخاب شغل آنان در آینده و نیز ارتقاء کیفیت آموزشی و شغلی در جامعه تأثیر دارد.

اهداف تحقیق

هدف کلی:

بررسی میزان رضایت شغلی دبیران حرفه و فن آموزش و پرورش شهرستان لامرد در سال تحصیلی 93-92

اهداف جزئی:

1-بررسی میزان رضایت شغلی معلمان حرفه و فن از نظر میزان حقوق و مزایای دریافتی ماهیانه

2-بررسی رابطه میان رضایت شغلی و میزان فراغت شغلی (نوروز، تابستان، ایام امتحانات)

3-بررسی رابطه میان رضایت شغلی و خدمات رفاهی آموزش و پرورش

4-بررسی رابطه میان رضایت شغلی و بیمه درمان

5-بررسی رضایت شغلی و امکان ادامه تحصیل در آموزش و پرورش

6-بررسی رابطه رضایت شغلی و ورزش کارکنان

7-بررسی میزان رضایت شغلی به تفکیک جنسیت

8-بررسی میزان رضایت شغلی به تفکیک مدرک تحصیلی

9-بررسی رابطه میزان رضایت شغلی به تفکیک سابقه خدمت

10- بررسی رابطه میزان رضایت شغلی و تراکم کلاس‌ها

11- بررسی رابطه میزان رضایت شغلی و محتوای کتاب

12- بررسی رابطه میان رضایت شغلی و شرایط فیزیکی کلاس

. [1]کونتر واودانل، اصول مدیریت مترجم: محمد علی طوسی، ص 64

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

بررسي ميزان رضايت شغلي دبيران حرفه و فن آموزش و پرورش شهرستان لامرد در سال تحصيلي93-92

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید