دانلود تحقیق:انقلاب کوبا

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:انقلاب کوبا

مقدمه:

انقلاب ،هرگونه دگرگونی،سریع،بنیادین و خشونت آمیز،در ارزش ها و اسطورهای مسلط بر یک جامعه است.

انقلاب را باید،از یک کودتا ،شورش،جنبش و . . .متفاوت داشت.

در این موارد شاید ساختار فرهنگی و سیاسی تغییر یابد.ولی ساخت اجتماعی تغییر نمی یابد.تنها از طریق انقلاب است که ساختار اجتماعی جامعه ،تغییرمی یابد.

انگیزه ی اصلی و ریشه تمام انقلاب ها،تا چه حد نسبت به هم مشابهند.

حتی در اکثر آنها طرز عمل کاملا شبیه می باشد.فقط تنها عامل متغیر زمان و تاریخ بوده به همین

دلیل می گویند،تاریخ تکرار می شود.

حوادث از یک نقطه در یک زمان آغاز می شود.رهبر،انقلاب را هدایت می کند،فریادها بلند می

شود،انسانها کشته و بناها خراب می شود،تا انقلاب صورت گیرد.

یکی از این انقلابات انقلاب کوبا است.

نویسنده در صدد است پاسخ دهد که این انقلاب چگونه  شکل گرفته،چه رخدادهایی در آن تاثیرداشته-

چه گروههایی نقش ایفا کرده اند.

حوادث پیش و پس انقلاب که در روند انقلاب تا ثیر داشتند چیست؟

و در آخر به بررسی ،عملیات خوک ها-بحران موشکی کوبا- سوسیالیسم کوبایی _اتحاد با بلوک شرق و

دلایل آن-و استقلال طلبی می پردازیم .

    انقلاب کوبا:

جمهوری کوبا،جزیره ای است زیبا از جزایر کاراییپ که در دهانه ی خلیج مکزیک و145 کیلومتری (تقریبا 90مایلی )کی وست ایالت فلوریدا ، از استان های ایالات متحده ی امریکا قرار دارد.

هفتاد درصد جمعیت آن سفید پوست و بقیه سیاه پوست میباشند. پایتخت ان هاوانا وسیگار برگ ان از بهترین نوع و بسیار معروف میباشد. این جزیره درسال 1492م. توسط کریستف کلمب کشف گردید.زمانی دردست فرانسه ،مدتی تحت کنترل انگلیس وسال ها مستعمره ی اسپانیا بوده است. نخستین قیام ملی مردم کوبا در برابر استعمار اسپانیا، ودر سال 1833م. توسط مانوئل کوزادا انجام گرفت .این قیام به دلیل نداشتن طرح و نقشه ی قبلی،به شکست انجامید.

در سال 1850م. شخصی به نام نارسیسو لوپز با کمک 600سرباز شورشی آمریکای به کاردناس وارد شد ، وبرای استقلال کوبا و بر اندازی حکومت اسپانیا شورش نمود . این شورش توسط ارتش اسپانیا سرکوب و لوپز با شکست ، برای مدتی نزدیک به یک سال منتظر ماند. لوپز در سال 1851م. برای دومین مرتبه قیامی ترتیب داد،که باز هم با شکست روبرو شد. در همین شورش بود که لوپز دستگیر واعدام گردید .

پس از لوپز مرد انقلابی دیگری به نام خواکین دواگوارا به پا میخیزد ودر چهار ژوئیه 1851م. کوبا را مستقل اعلام میدارد .

روز استقلال امریکا نیز چهارم ژوئیه می باشد، ولی صدای او نیز به سرعت خاموش شد. در سال 1853م. رهبر انقلاب کوبا از فرانسه و انگلیس در خواست می کند، که از ایالات متحده امریکا بخواهند که فکر تصرف کوبا برای همیشه از سرش بیرون کند،ولی این درخواست مورد قبول هیچ یک از ان دو مملکت واقع نگردید،و در این مورد اقدامی انجام نگرفت.در سال 1868م.جنگ معروف ده ساله،به رهبری کارلوس مانوئل دوسس آغاز گردید.مانوئل مردی ثروتمند،با نفوذ وتحصیل کرده بود که رشته حقوق را به پایان رسانده بود.هدفش جدا ساختن کوبا از اسپانیا وگرفتن استقلال بود.

انقلاب مانوئل با موفقیت پیش می رفت،و در سراسر کوبا گسترده شده بود.در سال اول انقلاب اعلامیه استقلال کوبا اعلام گردید.ویک سال بعد قانون اساسی کشور تهیه وتنظیم وسپس مانوئل به ریاست جمهوری برگزیده شد .مانوئل در رابطه با از میان برداشتن بردگی وازادی دین ،گام های موثری برداشت.

اسپانیا سخت می کوشید که به هر صورت ممکن انقلاب راسرکوب ومجددا قدرت را دردست خود گیرد. یکی از جنایات اسپانیا علیه انقلاب ،آن بود که وقتی یک کشتی حامل تعدادی ازجوانان انقلابی کوبایی،برای یاری دادن به انقلابیون از آمریکا رهسپارکوبا بودند،کشتی اسپانیایی به ان حمله کرده وتعداد بسیاری از آنها را دستگیر وتیر باران می کند.

در طول ده سال انقلاب،-ازسال1868تا1878م.-وضع کوبا مانند دریا گاهی متلاطم وخروشان و زمانی ساکت و آرام بوده است.در زمان های مختلف وطن پرستان گرد هم آمده،برای خود رهبری بر می گزیدند.گروهی تشکیل می دادند وشورشی می کردند. اختلاف ودو دستگی هرگز از میان نمی رفت.گویی دستی ناپیدا و ضد انقلابی در کار بود که مایل نبود کوبا آرامش داشته باشد.اسپانیا،انگلیس،فرانسه و بالاخره ایالات متحده ی آمریکا هر کدام به نحوی از این اوضاع بهره می بردند،و یا به ترتیبی فعالیت ها ی انقلابی را خنثی می ساختند.  ناگفته نماند شوروی در این بازی سهمی نداشت.در خلال همان ده سال،کوبا پنج رئیس جمهور به خود دید،که هر کدام پس از مدتی کوتاه کشته یا مجبور به استعفا و کناره گیری ویا متواری شدند.تا در سال 1878م.اسپانیا با قراردادی به نام قرارداد زامخوان قول های مساعدی به رهبران انقلاب داد و خود حکومت کوبا را در دست گرفت.قانون اساسی اسپانیا مجددا جانشین قانون اساسی انقلابی شد،و مفاد آن به مردم کوبا تحمیل گردید.پس از آن اسپانیا با دو انقلاب دیگر علیه عهد نامه زامخوان روبرو گشت،که هر دو انقلاب به شدت سرکوب گردید.انقلاب اول را آنتونیو ماسیوو انقلاب دوم را رامون بلانکورهبری می کردند.وقتی کوبا وانقلابیون در جای خود نشانده شدند و آرامش برقرار شد.اسپانیا مجبور شد برای نگهداری این آرامش امتیازاتی به مردم بدهد.برای نمونه در سال 1895م.اجازه داده شد که درکورتس نماینده داشته باشند.هر چند که نمایندگان کوبایی در اسپانیا مانند عروسک خیمه شب بازی بودند که سر نخ و کنترل در دست اسپانیا بود و از خود اراده ای نداشتند.به دلیل تداوم استبداد،فشارونارضایتی،شورش های متعدد به وقوع می پیوست.در سال 1895م.انقلابی دیگر به رهبری  خوزه ماریا مارتی وماگزیمو گومزبه وقوع پیوست.خوزه مارتی فعالیت های سیاسی و انقلابی خود را با ایجاد کمیته هایی به نام کمیته ی وطن پرستان کوبا در شهر  نیویورک ایالات متحده آمریکا شروع کرد.خوزه مارتی و همکارانش در نیویورک طرح ونقشه ی یک انقلاب همه جانبه را تنظیم کردند.ماکزیمو گومز نیز مسئول تهیه و تنظیم قانون اساسی شد.عده ی بسیاری از وطن پرستان کوبایی به عضویت کمیته های وطن پرستان در آمده و توسط چریکهای آمریکایی آموزش داده می شدند تا پس از آموزش کافی،برای هر نوع انقلاب آمادگی کامل داشته باشندوسپس به کوبا عزیمت نمایند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : انقلاب کوبا