دانلود پایان نامه:احياء اراضي موات


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:احياء اراضي موات

بخش اول

ماهيت عمومي تملك

قانون گذار در ماده 140 قانون مدني تملك حاصل مي شود

1 به احياء موات و حيازت اشياء ….

2 بوسيله عقود و تعهدات

3 بوسيله اخذ به شفعده

4 به ارث

 

قانون گزار اين ماده را با توجه به مواد 711 712 قانون مدني فرانسه در قانون مدني در قانون مدني ، آمده است در ماده 712 7132 قانون مدني فرانسه اسباب تملك از اين قرار است : ارث ، هبه ، وصيه تعهدات ، تبعيت ، مرور زمان

چنانچه ملاحضه مي كنيد ، قانون گذار در آن عصر مرور زمان حق را ……. مالكيت نمي دانست لذا آن را حذف كرد . از طرف ديگر احياء اراضي موات را كه در فقه ، از اسباب تملك بوده است دراين ماده آمده است و حال آنكه در حقوق فرانسه چانچه در ماده 713 آمده است ، حيازت غير منقول موجب تملك نمي شود ، و غير منقول بلاصاحب را از آن دولت شمرده است . بلكه ناگذير حقوق مالكان و وضعيت حقوق اراضي منطبق با مصالح و نيازها دستخوش تغييرات عمده اي خواهد گشت .

لازم به ذكر است كه از زمان تصويب قوانين مذكور تا كنون ، هر ساله قوانين ديگري در آمد اراضي تصويب و به اجرا گزاشته شده است ،در اين قوانين به لحاظ تازگي مسائل مبتلا به لزوم انطباق حقوق دارندگان اين اراضي با موازين شرعي در ابعاد حقوقي و اجرائي در عين ارزندگي نواقص فراواني داشته و و مشكلات مبني ديگري بوجود آورده اند ، كه در خلال مباحث اين كتاب ضمن بررسيب اجمالي از اين قوانين به نقاط ضعف  و قوت آنها بمناسبت اشاره خواهيم كرد .


بخش دوم :

احياء و تعاريف مختلفه آن

بند 1 تعريف معنوي و اصطاحي احياء

احياء به معني زمنه كردن و در باب افعال است و اصطاحاً به معني آباد كردن آمده است

مقصود آماده كردن زمينه هاي موات و مباحثه است و مقصود از آن كارهايي است كه در نظر غرب آباد كردن محسوب شود . زراعت كشت درخت بنا ساختن از نمونه هاي آن هستند .

معذالك صدق ارضي اين مفهوم ، هم به هدف احياء بستگي دارد و هم تنوع در معني كه احياء مي شود .

بند دوم : ماهيت حقوقي احياء

قانونگذار ماده 131 عملياتي را از قبيل كاشتن غرس اشجار ، ساختن بنا را احياء ناميده است ء و به نظر ميرسد كه قانونگذار در تعريف احياء اشتباه كرده است . حال آنكه به گفته از اينجا ( به مقدمه اين امور و يا خرئي از اين امور باشد ) هم احياء حاصل شود .

بطور مثال ، اگر زميني را براي زراعت سنگ كشي كنند و مانعي براي كسب كردن زمين نباشد ، احياء بشمار ميرود .

كاستن در آن شرايط احياء نسبت پس اگر در احياء زمين براي زراعت باشد ، و آن زمين ، جنگلي است است بايد اشجار و بوته ها را در آورد اگر نياز به آب دارند نهر آب حفر كنند . اما جريان دادن آب در نهر شرط صدق احياء نسبت و همين قدر كه زمين مهياي زراعت شد و نهر حفر گرديده ، احياء تحقق پياده مي كند .

شخم و زراعت كردن شرط احياء نيست .

اگر زمين به صورتي باشد كه دائماً آب ترشح مي كند ، احياء آن بقطع هرز ، آب است از راه زه كشي اگر زمين نشيب و فراز دارد و زراعت موقوف به رفع آن است ، رفع نشيب و فراز شرط احياء است .

در اراضي ديم ، مصرف شيار حاكي از قصد تملك نيست . لكن شيار مقرون به قصد تملك احياء است سنگ كشي و ريشه كني براي كشت ديم ، معمولاً شرط احياء نسبت صدف خط كشي و نشان گزاري در اين اراضي ، احياء محسوب نمي شود .

1 شمس احمد نظام حقوقي اراضي ملي شده ص 46

احياء براي تهيه باغ ، با كشيدن ديوار واقع مي شود به نحويكه متعارف باشد راه بردن آب را به آن باغ نيز حفر كند و آماده جريان دادن آب نمايد .

اما غرس نهان جز و مفهوم احياء نيست . احياء بقصد ساختن خانه با كشيدن ديوار و براي آوردن قسمتي از پي است . سقف زدن براي صدق احياء ضرورت ندارد

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

احياء اراضي موات

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید