دانلود تحقیق:آشنایی با شبکه های کامپيوتری


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:آشنایی با شبکه های کامپيوتری

 

يک شبکه شامل مجموعه­ای از دستگاهها (کامپيوتر، چاپگر و …) بوده که با استفاده از يک روش ارتباطی (کابل، امواج راديوئی، ماهواره) و به منظور اشتراک منابع فيزيکی (چاپگر) و اشتراک منابع منطقی (فايل)  به يکديگر متصل می­گردند. شبکه­ها می­توانند با يکديگر نيز مرتبط شده و شامل زير شبکه­هائی باشند.

تفسيم بندی شبکه ها

شبکه­های کامپيوتری را بر اساس مولفه­های متفاوتی تقسيم بندی می­نمايند. در ادامه به برخی از متداولترين تقسيم­بندی های موجود اشاره می­گردد .

تقسيم بندی بر اساس نوع وظايف

کامپيوترهای موجود در شبکه را با توجه به نوع وظايف مربوطه به دو گروه عمده: سرويس­دهندگان (Servers) و يا سرويس­گيرندگان (Clients) تقسيم می­نمايند. کامپيوترهائی در شبکه که برای ساير کامپيوترها سرويس ها و خدماتی را ارائه می نمايند، سرويس­دهنده ناميده می­گردند. کامپيوترهائی که از خدمات و سرويس­های ارائه شده توسط سرويس­دهندگان استفاده می کنند، سرويس گيرنده ناميده می­شوند. در شبکه­های Client-Server، يک کامپيوتر در شبکه نمی­تواند هم به عنوان سرويس­دهنده و هم به عنوان سرويس­گيرنده، ايفای وظيفه نمايد.

 

 

 

در شبکه­های Peer-To-Peer، يک کامپيوتر می­تواند هم بصورت سرويس­دهنده و هم بصورت سرويس­گيرنده ايفای وظيفه نمايد.

 

 

 

يک شبکه LAN در ساده ترين حالت از اجزای زير تشکيل شده است:

  • دو کامپيوتر شخصی. يک شبکه می­تواند شامل چند صد کامپيوتر باشد. حداقل يکی از کامپيوترها می­بايست به عنوان سرويس­دهنده مشخص گردد. (در صورتی که شبکه از نوع Client-Server باشد). سرويس­دهنده، کامپيوتری است که هسته اساسی سيستم عامل بر روی آن نصب خواهد شد.
  • يک عدد کارت شبکه (NIC) برای هر دستگاه. کارت شبکه نظير کارت­هائی است که برای مودم و صدا در کامپيوتر استفاده می­گردد.کارت شبکه مسئول دريافت، انتقال، سازماندهی و ذخيره­سازی موقت اطلاعات در طول شبکه است. به منظور انجام وظايف فوق کارت­های شبکه دارای پردازنده، حافظه و گذرگاه اختصاصی خود هستند.

تقسيم بندی بر اساس توپولوژی

الگوی هندسی استفاده شده جهت اتصال کامپيوترها، توپولوژی ناميده می­شود. توپولوژی انتخاب شده برای پياده­سازی شبکه­ها، عاملی مهم در جهت کشف و برطرف نمودن خطاء در شبکه خواهد بود. انتخاب يک توپولوژی خاص نمی­تواند بدون ارتباط با محيط انتقال و روش های استفاده از خط مطرح گردد. نوع توپولوژی انتخابی جهت اتصال کامپيوترها به يکديگر، مستقيما” بر نوع محيط انتقال و روش­های استفاده از خط تاثير می­گذارد. با توجه به تاثير مستقيم توپولوژی انتخابی در نوع کابل کشی و هزينه­های مربوط به آن، می­بايست با دقت و تامل به انتخاب توپولوژی يک شبکه همت گماشت. عوامل مختلفی جهت انتخاب يک توپولوژی بهينه مطرح می­شود. مهمترين اين عوامل بشرح ذيل است:

هزينه. هر نوع محيط انتقال که برای شبکه LAN انتخاب گردد، در نهايت می­بايست عمليات نصب شبکه در يک ساختمان پياده­سازی گردد. عمليات فوق فرآيندی طولانی جهت نصب کانال­های مربوطه به کابل ها و محل عبور کابل ها در ساختمان است. در حالت ايده­آل کابل­کشی و ايجاد کانال­های مربوطه می­بايست قبل از تصرف و بکارگيری ساختمان انجام گرفته باشد. بهرحال می­بايست هزينه نصب شبکه بهينه گردد.

انعطاف پذيری . يکی از مزايای شبکه های LAN، توانائی پردازش داده­ها و گستردگی و توزيع گره­ها در يک محيط است. بدين ترتيب توان محاسباتی سيستم و منابع موجود در اختيار تمام استفاده­کنندگان قرار خواهد گرفت. در ادارات همه چيز تغيير خواهد کرد. (لوازم اداری، اتاقها و …). توپولوژی انتخابی می­بايست بسادگی امکان تغيير پيکربندی در شبکه را فراهم نمايد. مثلا” ايستگاهی را از نقطه­ای به نقطه ديگر انتقال و يا قادر به ايجاد يک ايستگاه جديد در شبکه باشيم.

سه نوع توپولوژی رايج در شبکه­های LAN استفاده می گردد:

  • BUS
  • STAR
  • RING

توپولوژی BUS

يکی از رايجترين توپولوژی­ها برای پياده­سازی شبکه­های LAN است. در مدل فوق از يک کابل به عنوان ستون فقرات اصلی در شبکه استفاده شده و تمام کامپيوترهای موجود در شبکه (سرويس دهنده، سرويس­گيرنده) به آن متصل می­گردند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : شنایی با شبکه های کامپيوتری

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید