دانلود متن کامل پروژه درباره مسائل و مشکلات نوجوانان

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

مقدمه:

والدين و مربيان به منظور شناخت مسائل نوجوانان و حل مشکلات آنان بايد نيازهاي اين دوره را بشناسند زيرا عدم شناخت نيازها موجب ايجاد مشکلات بسياري در نوجوانان مي شود. آنها بايد بتوانند در صورت لزوم، علت مشکلات به وجود آمده در نوجوانان را شناسايي کنند.

مسائل نوجوانان را مي توان به چند دسته تقسيم نمود :

1-مشکلات جسمي: نقايص عضوي، مشکل رشدي، رژيم غذايي و ترس از چاقي و لاغري جزء مشکلات مهم نوجوانان مي باشد. گاهي اوقات نوجوانان از رشد خود، بيمناک بوده و رژيم هاي غذايي براي کاهش يا افزايش وزن اتخاذ مي کنند. والدين بايد به اين امر توجه خاصي داشته باشند.

2-مشکلات شخصيتي: از آنجا که در دوره بلوغ، نوجوان در حال شکل گيري شخصيت است ممکن است دچار بحران هويت گردد.

3-مسائل مربوط به خانه و والدين: اين مسائل در ارتباط با رابطه بين والدين و نوجوانان، رابطه نوجوانان با ديگر افراد خانواده مطرح مي شود.

4-موقعيت اجتماعي: از آنجا که نوجوان در دوره نوجواني در صدد برقراري مناسبات اجتماعي است و در اين زمينه به تمرين و مهارت مي پردازد. لذا مشکلات بسياري در اين رابطه ممکن است به وجود آيد.

5-مسائل جنسي: تحولات بلوغ، نوجوان را به يک موجود جنسي تبديل مي نمايد و هميشه در ذهن نوجوان سئوالات بسياري در اين زمينه مطرح است.

6-مسائل ديني و اخلاقي: باورها و ارزشهايي که نوجوان در ذهن خود مي پروراند .

7-مسائل مربوط به موفقيت تحصيلي: براي نوجوان مسائل مربوط به مدرسه ، مطالعه ، موفقيت تحصيلي و رابطه با معلم نيز وجود دارد.

8-مسائل مربوط به شغل و مسائل اقتصادي: به دليل استقلال طلبي نوجوان ، نيازمند به ماديات مي باشد.

9-بيماريهاي رواني: برخي از نوجوانان در اثر مشکلات زياد، دچار اختلالات رواني مي شوند که بايد هر چه سريعتر شناسايي و درمان شوند.

10-مسائل اوقات فراغت: به اوقات فراغت نوجوان بايد اهميت بسزايي داد. زيرا نوجوان نيازمند بازي و سرگرمي در اوقات فراغت است و عدم توجه به اين اوقات مي تواند موجب سردرگمي و روي آوردن به گروههاي خلاف شود.

11-مسائل اعتياد: نوجوانان ممکن است در اثر مسائل عاطفي يا گسسته بودن خانواده هايشان دچار انحرافات و اعتياد گردند.

12-بزهکاري: اعمال خلاف دوره نوجواني مشکلاتي را براي نوجوان ايجاد مي کند. نوجوانان بايد بدانند که در حد و مرز قانون رفتار کنند.

13-تضاد بين نسلها : والدين و مربيان بايد به مسئله تضاد بين نسلها نوجه کنند تا بتوانند مسائل نوجوانان را به حداقل برسانند، به خصوص در زمينه حل مشکلات مي بايستي نوجوانان را هدايت کنيم تا با توجه به تواناييها و نيازهاي، قادر به حل مشکلات خود باشند.

راهکارهاي حل مشکلات

والدين بايد با نوجوانان ارتباط مستقيني داشته باشند تا بتوانند آنها را در حل مشکلات ياري نمايند. چنانچه راهکارهايشان مفيد واقع نشد مي بايستي از راهنمايي و مشاوره تخصصي استفاده کنند.

وقتي که صحبت از مشکل مي شود منظور حل مستقيم مسائل نيست، بلکه بايد فقط به او کمک کرد تا خود راه حل را پيدا کند. زيرا حل مستقيم مشکلات، قدرت حل مسائل را از نوجوانان سلب مي کند، نوجواني دوره آزمايش و کسب تجربه است.

بنابراين چنانچه ديگران مشکلات نوجوان را حل نمايند، نمي تواند تجربه کافي به دست آورد و در نتيجه مهارتها و عزت نفس وي کاهش يافته و نمي تواند فرد مستقلي شود.

مراحل حل مشکل

به منظور حل مشکلات، اولين گام شناخت مسئله، تعريف آن و تشخيص مسئله از شبه مسئله است. گاهي اوقات واقعاً مسئله اصلي را تشخيص نمي دهيم و حل شبه مسئله، مشکلي را برطرف نمي کند و مشکل کماکان در حال اصلي خود باقي مانده و فقط وقت و انرژي ما به هدر رفته است.

نوجوان بايد با راهنماييهاي والدين و مربيان، مسئله را شناسايي نموده و سپس حل کند. در غير اينصورت اگر قادر به حل مشکل نبود والدين به او کمک مي کنند.

گام بعدي ارائه راه حلهاي مختلف براي حل مشکل مي باشد. اين امر مستلزم مرور مسئله به طور ذهني و ارائه راه حلهايي براي آن مي باشد. در اين مرحله خود نوجوان بايد مسئول حل مسئله باشد. زيرا اين امر موجب کسب تجربه و مهارت در وي، مسئوليت پذيري و افزايش اعتماد به نفس وي خواهد شد.

نوجوان بايد ياد بگيرد که راه حلهاي مختلفي براي حل مسئله ارائه دهد نه فقط يک راه حل. اين امر موجب خواهد شد که نوجوان به کسب تجربه و خلاقيت نائل گردد، در مواقع ايجاد مشکل، درمانده، افسرده و ناتوان نشود و حتي مانع بروز مشکل مي شود.

نوجوانان بايد بدانند که در حل مشکلات به کمک و راهنمايي ديگران از جمله والدين ، مربيان و بزرگسالان نياز دارند.

مشکلات نوجوانان:

در دوران نوجوانی و اوایل جوانی,مشکلات و مسایل بسیار است که به قسمتی از آنها اشاره کردم.البته اگر با آنها درست مقابله کنیم,شیرین ترین مقطع زمانی برای انسان خواهد بود.

مثلا وقتی میتوانیم از موزیک با شعری پرمحتوا که سخن از بودن و زیبایی را حس کردن دارد لذت ببریم و ذهن خود را با خوبی ها و زیبایی ها پر کنیم,به آهنگهایی گوش دهیم که خواننده ای برای پر کردن جیب خود و محبوبیت(البته بین جوانان) شعر هایی میخواند که دم از عشق,عشقی که خود بویی از آن نبرده و از این کلمه زیبا برای اغفال جوانان سواستفاده میکنند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پروژه در ارتباط با مسائل و مشکلات نوجوانان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید