دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع اقـالـه


در این پست می توانید پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع اقـالـه  را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

واحد کرج

موضوع:

اقـالـه

نام استاد:

جناب آقاي دكتر خالقیان

نام دانشجو:

بهنام یوسفی پور

مقدمه

هنگامي كه دو طرف براي برآوردن نيازها و تأمين منافع خود با يكديگر عقدي را منعقد مي‌سازند, اين عقد و پيمان از آثار شرعي برخوردار مي‌شود و برابر با قاعده و اصل اوّلي در عقود پابرجا و وفاي به آن ضروري خواهد شد, زيرا هركدام از دو طرف عقد به هنگام بستن عقد منظور و هدفي را دنبال مي‌كرده‌اند كه براي برآورده شدن آن به انعقاد عقد روي آورده‌اند؛ اين هدف و حق نبايد ضايع گردد. حال اگر هركدام پس از انعقاد عقد دريابند كه به هدف مورد نظر خود دست نمي‌يابند و يا به هر دليلي از انعقاد عقد پشيمان شوند, آن گاه نيز با توافق يكديگر عقد را مي‌توانند برهم بزنند. به گفته ديگر, همان گونه كه اراده دو طرف در پديد آمدن عقد تأثير مي‌گذارد و بي اين دو اراده عقدي برقرار نخواهد شد, همين دو اراده نيز در سرنوشت عقد تأثير مي‌گذارد؛ پابرجا بودن و يا از ميان رفتن عقد, بنابر اراده دو طرف است. پس اگر به انحلال و زوال عقد و آثار آن تصميم بگيرند, عقد از بين مي‌رود و در پي آن, آثار عقد نيز زايل مي‌گردد؛ به اين عمل حقوقي (اقاله) يا (تفاسخ) گويند.

از آن جا كه دليل معتبري براي بطلان عقد با اقاله و بازگشت هريك از عوضين به مالكيت مالكان اوّليه آن نياز است, اقاله را عملي خلاف قاعده برشمرده‌اند, زيرا حكم لزوم عقد با تنها رضايت دهي و توافق متعاقدان به فسخ و تفاسخ عقد به طور قهري از بين نمي‌رود و مي‌بايست دليلي معتبر برخيزد تا بطلان عقد با اقاله به اثبات رسد. در مشروعيت اقاله نيز هرگز نبايد ترديد كرد, زيرا نصوص معتبري بر مشروعيت اقاله تأكيد مي‌كند؛ خبر ابن حمزه:

(أيّما عبد أقال مسلماً في البيع أقال الله عثرته يوم القيامة.)

كه مانند چنين روايتي در ميان اهل سنت به روايت ابوهريره از پيامبر وجود دارد. نيز خبر سماعة بن مهران و مرسل جعفري از شمار نصوصي است كه بدانها بر مشروعيت اقاله مي‌توان استناد كرد.[1]

در اين نوشتار, بنابر فقه تطبيقي به دو نكته مهم درباره اقاله, نگاهي افكنده شده و ديدگاه مكاتب فقهي در آن باره بررسي شده است:

  1. عقد بودن و يا فسخ عقد بودن اقاله؛
  2. جواز شرط در ضمن عقد بر دادن و ستاندن بيش از پرداختيِ هنگام معامله و بر ديگر شروط, آن گاه كه اقاله را عقد بشمريم.

تأثيرگذاري نوسان هاي شديد اقتصادي در بازار و كاهش روزافزون ارزش پول از شمار عواملي است كه ضرورت توجه به اين دو نكته و ديگر نكات درباره اقاله را برمي انگيزد. براي نمونه: دو فردي كه هركدام هدف ويژه اي را دنبال مي‌كنند و در پي به دست آوردن سود بيشتري, با يكديگر به دادوستد مي‌پردازند تا از رهگذر آن به مقصود خود برسند, اگر دريابند كه به خواسته خود نمي‌رسند و تصورشان پنداري باطل بوده است و آن گاه با توافق يكديگر عقد به وجود آمده را نافرجام گذارند و خويشتن را از بند آن برهانند, سپس خريدار ارزش پول دادوستد شده را كاهش يافته ببيند, چنان كه نتواند حتي همان مال را بخرد, آيا جبران چنين خسارتي را مي‌تواند درخواست كند؟ آيا خريدار افزون بر پول پرداختي با گذاردن شرطي در ضمن اقاله, جبران خسارتش را مي‌تواند خواهان شود؟ نيز اگر فروشنده براي پاره اي از خدمات انجام شده بر روي مال دادوستد شده مبلغي را درخواست كند و با گذاشتن شرطي در ضمن اقاله, براي جبران خسارت, پرداخت افزون بر مال به خود را خواهان شود, آيا چنين شرط هايي رواست و يا آن كه باطل بوده و به بطلان اقاله مي‌انجامد؟

اقاله در لغت

اقاله در لغت به معناي آزاد كردن و باز كردن چيزي يا رهايي بخشيدن كسي از مبتلا به آمده است علماي حقوق تعاريف گوناگوني از اقاله ارائه داده‌اند از جمله اين تعاريف «به هم زدن عقد لازم به تراضي وتوافق يكديگر»[2] «اقاله به هم زدن معامله با تراضي و سازش طرفين معامله است» [3] «محل ساختن عقد با تراضي طرفين» [4] «به هم زدن عقد لازم با تراضي متقابلين» [5] ولي با وجود تمامي اين تعاريف تعريف كاملي كه مي‌توان در مورد اقاله ارائه داد اين است كه اقاله عبارتست از تراضي ترفين بر انحلال عقد و آثار آن زيرا در فرضي كه تعهد اجرا شده باشد يا تمليك صورت پذيرفته باشد. انحلال عقد كافي به نظر نمي‌رسد و بايد آثار به جاي مانده از بين برود ودر عرض باز گردد.

لغويان و در پي آنان فقيهان, در اين كه واژه (اقاله) از ريشه (قول) و يا (قيل) گرفته شده, اختلاف دارند. آن گاه هركدام بر پذيره خود دليلي آورده‌اند:

  1. گروهي از لغويان, واژه اقاله را از ريشه (ق و ل) مي‌دانند و همزه آن را براي سلب ياد مي‌كنند. بنابراين, (أقال), يعني: (أزال القول؛ بيع نخستين را از بين برد و زايل كرد), مانند: (أشكاه) كه (أزال شكايتَهُ) معني مي‌شود.
  2. گروه ديگر كه افزون ترند, واژه اقاله را از ريشه (قول) مشتق شده مي‌دانند و يا از (قَال)ي ثلاثي و يا از (أقال)ي رباعي و اجوف يايي. اين گروه از لغويان و فقيهان در ردّ پذيره گروه نخست مي‌گويند:

نخست آن كه در صحاح گفته شده: (قِلتُه البيع (مكسور الفاء) و أقلتُه؛ بيع را فسخ كردم و فسخ مي‌كنم), (استقاله: طلب اليه أن يُقيله), (تقايل البيعان) و (أقال الله عثرتك وأقالكها) كه بنابرآن عين الفعل (أقاله) حرفِ (يا) خواهد بود. براي همين, صاحب صحاح اقاله را در ماده (قيل) برشمرده است.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع اقـالـه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید