دانلود متن کامل پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع وقف


 در این پست می توانید متن کامل پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع وقف را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

مقدمه

هر يك از افراد بشر در زندگي اجتماعي خود به تعاون، همياري و تفاهم ديگران نيازمند بوده و اداره امور معشيت انسانها با همكاري و تعاضد و تشريك مساعي پيوند خورده است و براي رسيدن به اين هدف هميشه در تكاپو بوده تا در سازماندهي يك سنت مقدس نقشي داشته باشند و بدين جهت براي ياري رساندن به همنوعان هميشه به سنت كفايي شبيه وقف گرايش داشته‌اند. ولي پس از ظهور اسلام با برنامه‌هاي سازندگي خود براي جبران كاستي‌ها و محروميت‌ها و از بين بردن تبعيض‌ها و تضادها و رفع فواصل فاحش طبقاتي و بهتر از همه استقرار نظام متعالي و پويا براساس قسط و عدل در جامعه بشري، سنت‌هاي حسنه‌اي را مقرر داشته‌اند كه از جمله آنها وقف، صدقات و خيران را با بيان (فلسُتبِقّوا الخيرات) توصيه نموده‌اند. سنتي كه اگر به طور جدي در جامعه رايج شود، قادر است بسياري از مشكلات و مسائل جامعه را بدون دخالت قوه قهريه با تكيه به انگيزه معنوي مردم حل كند.

وقف بعنوان سنتي ريشه‌دار در فرهنگ اصيل ايراني پس از اسلام بطور مؤكد مورد تائيد و تشويق دين مبين اسلام قرار گرفته و موجبات رشد هر چه بيشتر آن را فراهم ساخته است اولين مشوق وقف پس از ظهور اسلام، شخص پيامبر (ص) بوده است و بعد از ايشان اهل بيت و خاندان آن حضرت و اصحاب و پيروان آنها به اين عمل صالح اقدام كرده‌اند كه غالباً براي تامين معشيت بينوايان، ايتام، افراد بي‌سرپرست و يا نيازمندهاي عمومي بوده است. خلاصه از وقف به امام حسين (ع) گرفته تا تهيه جهاز براي دختران بي‌بضاعت، از ساختن مسجد تا تهيه لباس عيدي انسانهاي محروم و تهيه آب آشاميدني، حمام، مدرسه، درمانگاه و مواد ديگر از اين قبيل وقف صورت گرفته است.

عليرغم عمق تاريخي كه وقف دارد از طرف صاحبان قلم كمتر مورد بحث و بررسي قرار گرفته است و اين بي‌توجهي موجب شده است كه وقف در ذهن مردم بطور ناقص جا افتاده باشد. يعني وقتي شخصي اموال خود را وقف مي‌كند در اين تصور است كه تا ابد مال او حبس شده و منافع آن است كه ساري و جاري مي‌باشد و به اصل موقوفه هيچ دخل و تصرفي نمي‌شود كرد، حال آن كه در اين پايان نامه توضيح داده مي‌شود كه هر چند هدف از وقف دائمي و جاودانه بودن آن است، ليكن از آنجايي كه در عالم طبيعت هيچ پديده‌اي دائمي نيست و عمر محدودي دارد، نهاد وقف نيز مانندساير پديده‌هاي طبيعي ممكن است در معرض خرابي و نابودي قرار گيرد پس بايد مكانيسم و مقرراتي جهت تغيير وضعيت آنها وجود داشته باشد، در اين خصوص با سوالات زير مواجهه مي‌شويم:

  • آيا عين مال موقوفه را مي‌توان فروخت؟
  • اگر امكان فروش و انتقال هست در چه شرايطي انتقال جايز است؟
  • آيا امكان تبديل به احسن در وقف وجود دارد؟
  • آيا واقف در حين انعقاد وقف مي‌تواند سركار فروش موقوفه را قرار دهد؟
  • حقوق موقوف عليهم پس از فروش چگونه خواهد بود.

در عمل قوانين متعددي وضع شده است كه ناظر بر اين موضوع است كه يك سري مقررات را بصورت كلي و اجمال بيان نموده است كه اجراي كامل و صحيح اين مقررات مستلزم مراجعه به كتب فقهي و استفاده از نظر فقهاست. در اين خصوص مقرراتي در قانون مدني، قانون تشكيلات سازمان حج و اوقاف و امور خيريه، قانون ابطال اسناد فروش رقياب آب و اراضي موقوفه مصوب 1363 و 1371 ، قانون اجازه تبديل به احسن واگذاري دهات و مزارع موقوفه عام به زارعين صاحب نسق و آئين‌نامه‌هاي اجرايي مربوطه به آنها و آراء و مدت رويه و مقررات پراكنده ديگري كه وجود دارد كه برخي از آنها نسخ گرديده‌اند و در حال حاضر لازم رعايه نيستند از جمله قانون اجازه تبديل به احسن واگذاري دهات و مزارع موقوفه عام به زارعين صاحب نسق كه در اين رساله سعي شده است در خصوص سوالات مطرح شده توضيح و پاسخ داده شود و بطور كلي مباحث اين پايان‌نامه در دو فصل بررسي مي‌شود.

فصل اول در خصوص كليات وقف است

و فصل دوم در خصوص شرايط و آثار انتقال مال موقوفه.

در بررسي لغوي كلمه وقف، روشن خواهيم كرد كه ريشة آن چيست و لغت وقف در چه معنايي بكار مي‌رود. وقف كلمه‌اي عربي است و مصدر ثلاثي مجرد به وزن (ضَرُبُ – يُضرِب، وُقُفُ- يُقِف) و از نظر لغت معناي آن ايستادن و حبس كردن است و عرب هنگامي كه مي‌گويد: (وقف الشي‌اي حبس) (آن چيز را وقف كرد يعني آنرا حبس نمود). و از باب استعمال مصدر و اراده اسم مفعول گاهي به آن موقوف هم گفته مي‌شود و جمع آنها موقوفات و اوقاف هم به همان معنا بكار مي‌رود.[1] كلمه توقف در فارسي به معني ايستادن، اندكي درنگ كردن در بين هر كاري و دوباره شروع كردن و مفصر و منحصر و مخصوص كردن چيزي به كسي با چيزي بكار مي‌رود.[2]

  • تعريف فهقي وقف

در اين قسمت تلاشي در اين است كه مشخص گردانيم در فقه، وقف چگونه بوسيله فقهاء تعريف شده است. در فقه فقهاء تعاريفي متفاوت از وقف ارائه داده‌اند و برخي منشاء اختلاف در تعاريف فقهاء را اختلاف نظر در ماهيت وقف دانسته‌اند.

چون عده‌اي آنرا از هر وعده‌اي ديگر آن را جايز مي‌دانند، برخي قصد قربت را شرط تحقق و قضا مي‌دانند وليكن برخي ديگر به اين عقيده نيستند. برخي از فقها در مالكيت عين موقوفه بعد از تحقق وقف با هم اختلاف نظر دارند. همچنين در قبض و اقباض عين موقوفه نظرات فقهاء متفاوت است و از اين اختلاف نظر در ماهيت وقف، تعاريف متفاوتي از وقف حاصل شده است، و ظاهراً تعدد تعاريف وقف بدين جهت است كه تعريف فقهي مستقيم و مستند از هيچيك از معصومين و مذاهب اربعه وجود ندارد.[3]

از جمله تعاريف تعريفي بدين شرح است:

وقف عبارت است از حبس مالي كه انتفاع از آن با بقاء عين آن ممكن باشد و تصرف در اصل مال ممنوع و مقطوع گردد و منافع رقبه (موقوفه) به قصد قربت در امر خير هزينه شود.[4] اغلب تعاريف ارائه شده توسط فقهاي شافعي شبيه تعريف فوق است[5].

1- ابن منصور، لسان العربج ج 9 – ضم، نثر دوب الحوزه، 1363 شمسي= 1405 قمري، ص 359، ابوالقاسم محمود مفشري، اساس البلاغه به تحقيق استاد عبدالرحيم محمود؛ چاپ اول ، انتشارات دفتر تبليغات اسلامي قم، بي‌تا، جلد 2، ص 507

2- حسن عميد، فرهنگ فارسي عميده، چاپ پنجم، انتشارات امير كبير، تهران 1363، جلد 2 مباني 1953، دكتر محمد معيني، فرهنگ معين جلد 4، چاپ 1360، ص 5047 به بعد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه کارشناسی رشته حقوق با موضوع وقف

 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید