دانلود متن کامل پایان نامه درباره پلیمر ها


دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

چکیده

عليرغم گسترش روزافزون واحدهاي توليدي محصولات پلاستيکي در سالهاي اخير و توسعه صنايع پتروشيمي هنوز کمبود اطلاعاتي خصوصا به زبان فارسي در صنعت پلاستيک کاملا مشهود و محسوس مي باشد مضافا اينکه تقريبا کليه منابع اطلاعاتي قابل دسترس نيز به زبان اصلي بوده که صرفا جهت استفاده طيف خاصي از علاقمندان مي باشد و براي ساير علاقمندان بويژه توليدکنندگان هنوز تجربه تنها راه گردآوري اطلاعات و پيشرفتهاي فني محسوب مي گردد.

فقدان و يا کمبود منابع اطلاعاتي به زبان فارسي از يکطرف و ارتباط ضعيف دانشگاهها و مراکز توليدي و نيز اشاعه فرهنگ کپي سازي محصولات و اصطلاحات فني کشورهاي صنعتي پيشرفته از طرف ديگر مهمترين عواملي بوده اند که موجبات ايجاد خلاء علمي – عملي موجود و نهايتا دوگانگي در زبان مشترک دانشگاه و صنعت را فراهم ساخته و باعث بوجود آمدن تئوري محض دانشگاهي و تجربه محض کارگاهي گرديده اند .

اين پروژه از دو قسمت تشکيل شده است که قسمت اول آن شامل برنامه و گزارشات کار کارآموز و مکان کار کارآموز و موقعيت رشته کارآموز در واحد صنعتي مي باشد و قسمت دوم آن مطالب جمع آوري شده اي که در دو بخش تهيه وتنظيم شده است مي باشد در بخش اول مروري بر صنعت مهم پليمر و پليمريزاسيون و صنايع اکستروژن و دستگاههاي مربوط را خواهيم داشت و در بخش دوم اهميت ونقش مهم pvc در صنعت و زندگي روزمره را بررسي مي کنيم .

مطالب اين قسمت از پروژه در 6 فصل تنظيم شده است :

در فصل نخست به معرفي وبررسي فرآيندهاي گوناگون توليد پي وي سي پرداخته شده است .

نرم کننده ، پايدار کننده ، روان کننده ، پرکننده ، رنگينه و… مواد افزودني گوناگوني هستند که به ميزان کم در آميزه هاي پي وي سي مصرف مي شوند . در فصل دوم به يکايک مواد ياد شده و نقش کاربردي هر کدام اشاره شده است .

فصل سوم حاوي ويژگي ها و عوامل تعيين کننده در فرآورده هاي پي . وي . سي مثل : استحکام کششي ، پايداري حرکتي و نوري و انعطاف پذيري مي باشد و آگاهي از اين عوامل امکان توليد محصولي با کيفيت مناسب از پي . وي . سي را ميسر مي سازد .

قيمت آميزه هاي پي . وي . سي در فصل چهارم مورد بحث و بررسي قرار گرفته است .

فصل پنجم ، دربرگيرنده فرمولاسيون هاي مختلف از محصولات پي . وي . سي است که مي تواند براي دست درکاران و صاحبان اين صنعت سودمند باشد .

مهمترين توليدکنندگان جهاني پي . وي . سي به منظور آگاهي بيشتر خوانندگان ، در فصل ششم معرفي شده اند .

حجم مطالب گردآوري شده و يا قابل ارائه بيش از آن است که بتوان آن را در يک کار علمي – تحقيقي (پروژه ) جمع آوري کرد لذا اميدوارم که مجموعه ارائه شده در اين پروژه بتواند گامي هرچند کوچک در جهت اعتلاي اقتصاد و صنعت کشورمان ايران باشد.

مقدمه

کشور ما دارای ذخایر غنی نفت و گاز – به مثابه مواد بنیادین برای تولید انواع پلیمرها – است، و نگارش ، تالیف ، ترجمه ، اقتباس ، و در نهایت انتشار هرگونه منبع علمی و یا خواندنی – مجله یا کتاب یا جزوه – که بتواند به رشد دانش عمومی جامعه ، و دانش ویژه دست درکاران این صنعت کمک کند ؛ هم ضرورتی بی چون وچرا دارد ، هم بزرگترین خدمت ملی به شمار می آید ، و هم حرکتی ضروری و الزامی در جهت دستیابی به خوداتکایی صنعتی و استقلال اقتصادی کشور است .

به تحقیق ؛ هفت کشور صنعتی غرب برنامه ای پنجاه ساله را تدوین کرده اند تا از رشد به هنگام دانش پلیمر در کشورهای دارای ذخایر نفت وگاز جلوگیری کنند ، و تاکنون نیز در اجرای این برنامه بسیار موفق بوده اند . آنان – بیش از صاحبان حقیقی این ذخایر ، یعنی ملت ها – آگاه هستند که اگر این گروه از کشورها بتوانند همزمانی رشد علمی خود در این قلمرو را با آنان حفظ کنند ، آن گاه خواهند توانست نقشی پویا در معادلات اقتصادی جهان ایفا نمایند ، و این ، شرایطی مطلوب برای این گروه از کشورها نخواهد بود . پس ، وظیفه تمامی تحصیل کردگان این رشته آنست که به هر طریق در همزمان سازی رشد علمی دانش پلیمرها بکوشند .

به هر تقدیر ، اگر برنامه ریزان علمی وصنعتی کشور این حقیقت را باور داشته باشند که برترین نقطه اتکای استقلال اقتصادی کشور ما طی نیم قرن آینده صرفا در حرکت به سمت و سوی رشد دانش پلیمرها نهفته است ، آن گاه علاوه بر تلاش در جهت افزایش و بسط

تعداد دوره های این رشته تحصیلی در تمامی دانشگاه های کشور ، از هرنوع حرکت دیگر فرهنگی در این زمینه نیز دریغ نخواهند ورزید ، که امید است چنین باشد و چنین شود .

زمینه های گوناگون کاربرد پی وی سی در صنایع کوچک وبزرگ پلاستیک ، وجود فرایندهای گوناگون تولید ، و سرانجام امکان استفاده از مواد افزودنی مختلف سالهاست که این ماده را به عنوان یکی از مهمترین مواد پلاستیک در اقتصاد صنعتی جهان مطرح ساخته است .

پی وی سی پس از پلی اتیلن یکی از پرفروش ترین مواد پلاستیک است . مدتی طولانی است که این پلیمرها به عنوان ماده ای رشد یافته مورد توجه قرار گرفته است و با تمامی صحبت

هایی که درمورد آن مطرح بوده و هست ، و به رغم وجود محدودیت های گوناگون در استفاده از آن ، آینده ای همراه با رشد اقتصادی برای این ماده تصور می شود .

گرچه مسایل زیست محیطی ، تصویری ناخوشایند از «پی . وی . سی» را در اذهان مجسم نموده است ، ولی باید اذعان داشت که این نکته در مورد اکثر مواد پلاستیک صادق است و آنچه که مهم ولازم به رعایت خواهد بود ، توجه ویژه و دقیق به هنگام تولید ، فرآیند و بازیابی ضایعات ناشی از محصولات «پی . وی . سی» است .

در زمان حاضر این ماده پرمصرف در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران تولید می شود ، و نوآوری های بسیار در جهت بهینه سازی شکل دهی و اقتصاد تولید این ماده انجام پذیرفته ، و می پذیرد .

در میان گونه های مهم شاخص مواد پلاستیک ، گونه ای که به شکل های گوناگون و ویژگی های متنوع تولید می شود ، بی تردید «پی . وی . سی» است . تقریبا نود درصد پی . وی . سی تولید شده – درجهان – توسط یک از سه فرآیند اکستروژن ، کلندرکاری و قالب گیری تزریقی به محصول نهایی تبدیل می گردد . بیشترین مقدار پی . وی . سی اکسترود شده ، در ساخت انواع لوله – لوله های آب تحت فشار ، لوله های مجاری آب و فاضلاب – به کار می رود . حجم محصولات کلندری هرچند به اندازه محصولات اکسترود شده نیست ، اما تنوع و گستردگی آن بیشتر است . انواع کف پوش ، کاغذ دیواری ، ورق های پی . وی . سی و انواع مشمع ، نمونه هایی از محصولات کلندری هستند . مهمترین کاربرد قطعات قالب گیری تزریقی در مصارف ساختمانی است و محصولاتی از قبیل اتصالات لوله ، قطعات الکتریکی و الکترونیکی توسط این فرآیند تولید می شوند .به دلیل جایگاه ویژه کشور ما به عنوان یک کشور صاحب نفت ، دسترسی صنایع پتروشیمی مفروض به مواد پایه برای صنایع پلاستیک آسان به نظر می رسد ، و از آنجا که امید به شکوفایی و بالندگی این صنعت در کشور ما دور از ذهن نیست .

امید است این پروژه فرهنگی بتواند در پیشرفت پژوهش ، مطالعه ، مستندسازی تجربه های ارزنده دانش پژوهان کشور مؤثر باشد .

 

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه پلیمر ها

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید