دانلود متن کامل پایان نامه فطری بودن فطرت

 مطالب این پست : دانلود متن کامل پایان نامه فطری بودن فطرت

   با فرمت ورد (دانلود متن کامل پایان نامه)

فصل اول: فطری بودن اعتقاد به وجود و ظهور مصلح كل برای آیندة بشریت

گفتار اول: تعریف فطرت و جایگاه معلومات فطری در معلومات انسانی

  • فطرت در لغت.

اهل لغت در باب فطرت، عموماً آن را معرفتی دانسته اند كه خداوند در نهاد وجود انسان قرار داده است.

مؤلف لسان العرب در بابا كلمة فطرت می نویسد «فطرت معرفتی است كه خداوند در خلائق آفریده است و آیه شریفه به آن اشاره می نماید «فطره الله التی فطراناس علیها، لاتبدیل بخلق الله.»[1]

صاحب كتاب اقراب الموارد نیز فطرت را خلقتی می داند كه مولود در رحم مادر بر آن آفریده می شود. هم چنین استعداد . آمادگی برای قبول دین ازجمله معانی مذكور در این كتاب لغت برای فطرت هستند[2]. در كتاب قاموس المحیط و تاج العروس تیز همین معانی تكرار گردیده است[3]

2-1- جایگاه معلومات فطری در میان معلومات انسانی

حس، عقل، فطرت و وحی از ابزارهایی هستند كه خداوند جهت ادراك، دریافت و شناخت در آدمی یا برای او به ودیعت نهاده است. بدینجهت ادراكات و معارف انسان از خداوند، جهان، انسان را می توان به معلومات حسی، عقلی، فطری و وحیانی تقسیم نمود. معلومات حسی ادراكات هستند كه بوسیله حواس پنجگانه انسانی از پدیده های مادی درك می گردند و معلومات عقلی ادراكاتی هستند كه بوسیله عقل به عنوان قوه و نیروی مدرك كلیات درك می گردند قانون علیتن، وجوب وجود، امتناع، اجتماع نقیضین و امتناع اجتماعی ضدین، ارجمله معلومات و ادراك عقلی بشمار می آیند.

حقایقی در هستی وجود دارند كه فطرت آدمی می تواند آنها را درك نماید. شناخت و دریافت صفات و اسماء حق تعالی، كشش و گرایش به خداوند، حقیقت جویی میل به زیبایی كمال طلبی و گرایش به سعادت و تنفر از شقاوت ازجمله ادراكاتی هستند كه از ناحیه فطرت درك می شوند بدینجهت به آنها معلوماتئ فطری گفته می شود.

علاوه بر حس، عقل و فطرت نیرویی ماورایی نارسائیهای ناشی از عدم بكارگیری صحیح و كامل ابزارهای سه گانه را مرتفع می سازد و آن وحی است. شناخت های كه وحی به آدمیان ارایه می دهد بسان مشعل فروزانی است كه انسان در سیر تكاملی خود با بهره گیری از آن به مقاصد آفرینش خویش دست می یابد. معلومات فطری مهمترین سرمایه برای به ثمر نشستن آموزه ها و تعلیمات وحیانی است. آموزه های وحیانی با تكیه به بینشها و گرایشات فطری، آدمیان را به سوی رستگاری و فلاح رهنمون می شوند لذا جایگاه معلومات فطری در میان معلومات انسان برجسته و كلیدی است.

گفتار دوم: ویژگیهای بینشها و گرایشات فطری

چنانكه در مباحث پیشین گذشت بینشها و گرایشات فطری با معلومات عقلی، حسی متفاوتند. ویژگیهایی در بینشها و گرایشات فطری وجود دارد كه آن را از ادراكات و معلومات دیگر متمایز می نماید كه دو ویژگی 1- همگانی بودن و شمول و فراگیری زمانی و مكانی 2- لایتنهاهی بودن ارجمله ویژگی های متمایز سازنده معلومات فطری از دیگر معلومات است.

1- همگانی بودن و شمول و فراگیری زمانی و مكانی معلومات فطری

معلومات فطری چون از جوهر مشترك نوع انسانی فطرت نشأت می گیرند[4] همگانی است یعنی همه آدمیان هدالت را مطلوب می دانند و به زیبائیها عشق می ورزند تنوع تفاوت مصادیق زیبایی در ذائقه انسانها با عنایت به تفاوت بینشها و فرهنگ ها مانع از همگانی بودن زیبایی دوستی نیست. حكیم ابونصر فارابی به این حقیقت به درستی اشاره می كند. وی در این زمینه می نویسد «الناس الذین فطرتهم سلیمه، اهم فطره مشتركه اعدوا بها اقبول معقولات هی مشتركه لحمیهم، سیعون بها نحو امور مشتركه لهم»[5]. میل به فضایل و ارزشهای اخلاقی از جمله گرایشات فطری است كه همواره مورد توجه بوده است. دكارت از گرایش به فضایل اخلاقی به حس اخلاقی تعبیر می نماید و می نویسد «حس اخلاق شناختی است كه اولاً بی نیاز از دلیل و برهان است ثانیاً به روشنی و بداهت بدون ابهام به ذهن انسان می آید»[6] بهرحال میل و گردش به فضایل اخلاقی حتی در اوج مخالفت با مراكز دفاع از آموزه های اخلاقی یعنی كلیساها در عصر رنسانی مغفول نمانده است. بنابراین بینشها و گرایشات فطری اموری فرازماین و مكانی هستند.

2-لایتناهی بودن بینشهای فطری

فطرت آدمی نظر به كمال طلبی آن نامحدود خواه و بی نهایت طلب است متعلق واقفی بینشها و گرایشهای فطرت حقیقتی است كه از اطلاق در كمال برخوردار است لذا با توسعه بینشها و گرایشهای فطری، ابتهاج فطرت برای وصول به كمالات بیشتر می شود زیرا كه پایگاه فطرت همانا روح الهی است كه در خلقت آدمی به ودیعت نهاده شده است برخلاف لذایذ غریزی كه با اندك طعامی یا شرابی یا ارضای غرایز جنسی به مقصد خود نایل می آید. ابن سینا در این زمینه می نوسد «والنفوس السلیمه التی هی علی الفطره و لم یفظظها مباشره الامور الارضیه الجالسیه اذا سمعت ذاكراً روحانیاً بشیر الی احوال امنارقات غشیها غاش شائق لایعرف سببه و اصابها وجد مبرح مع لذه مفرحه لفضی ذلك بها الی حیره و دهش و ذلك للمناسبه و قد جرب هذا تجریبا شدیداً.[7] بنابراین انسانهایی كه فطرتشان دست نخورده مانده و دستخوش امور طبیعت كه موجب كدورت فطرت هاست نگشته اند وقتی یك ذكر روحانی را می شنوند آنقدر شاد می شوند و متهیج می گردند كه قابل قیاس با هیچ شادی و بهجتی نیست ابن سینا این مسئله را از اموری بشمار می آورد كه با استدلال بدست نمی آید بلكه با تجربه می توان به آن اذعان نمود.

[1] – ابن منطور لسان العرب، دار احیاء التراث العربی، بیروت، 1408، ج 10، ص 286.

[2] – سعیدالنحوری الشرتونی، اقرب الموارد، منثورات مكتبه آیت الله مرعشی نجفی، قم، 1403 ق، ج 10، ص 993.

[3] – سید محمد مرتضی الحسینی الذبیدی، تاج العروس، دارالجلیل، 1394 ق، ج 13، ص 329 و مجیدالدین الفریزوز آبادی، القاموس المحیط، دارالمعرفه، بیروت، ج 2، ص 110.

[4] – ابو نصر فارابی، السیاسه المدنیه، ص 192.

[5] – ابو نصر فارابی، السیاسه المدنیه، ص 192.

[6] – زك. نجف. صانع دریابندی، فلسفه اخلاق در تفكر غرب ص 70

[7] – شیخ الرئیس ابن سینا، الاشارات و التشبیهان، ج 3 ص 354.

 

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این پایان نامه در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

 

دانلود متن کامل این پایان نامه به همراه تمام ضمائم (پیوست ها) : پایان نامه فطری بودن فطرت

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید