دانلود متن کامل پایان نامه رشته حقوق باموضوع ورشکستگی به تقلب


در این پست می توانید پایان نامه رشته حقوق باموضوع ورشکستگی به تقلب را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

فصل اول – كليات

مبحث اول – پيشگفتار

در سده‌هاي اخير ،‌با رونق گرفتن بازار معاملات و افزايش دامنه فعاليت بازرگانان ضرورت ايجاد چارچوب‌ها و تدوين مقرراتي كه ناظر به نحوه عملكرد آنان بوده و از حقوق اشخاص طرف معامله با آنان حمايت كند بيش از پيش احساس شد زيرا هر بازرگاني در اثناي فعاليت خود ممكن است در اثر نوسانات اقتصادي يا بواسطه اهمال و توسل به وسايل غير اصولي در اداره واحد تجاري خود با مشكلات مالي روبرو شود و از انجام تعهدات مالي خود ناتوان گردد. از اين رو در نظام‌هاي حقوقي مختلف مفهومي تحت عنوان ورشكستگي شكل گرفت و قوانين ناظر به آن تدوين شد.

قوانين مذكور آثاري بر ورشكستگي تجار بار مي‌كرد. آثار و ضمانت اجراهايي كه در قوانين كشورهاي مختلف پيش‌بيني شد به دو دسته كلي قابل طبقه‌بندي هستند:

  1. ضمانت اجراهاي حقوقي، از جمله منع مداخله تاجر از تاريخ صدور حكم ورشكستگي در تمام اموال خود، حال شدن ديون تاجر از تاريخ صدور حكم ، تعليق دعاوي فردي طلبكاران عليه تاجر و برعكس و نهايتا بطلان معاملات تاجر
  2. ضمانت اجراهاي كيفري، در پاره‌اي موارد ورشكستگي تاجر معلول سهل انگاري‌هاي وي يا انجام اعمالي است كه جنبه متقلبانه دارد. اين اعمال از آنجا كه به زيان طلبكاران است مسئوليت و مجازات تاجر ورشكسته را به دنبال دارد.

علت وجودي اين ضمانت‌ اجراهاي كيفري آن است كه اموال و دارايي‌هاي تاجر وثيقه طلب طلبكاران وي مي‌باشد كه با او طرف معامله قرار گرفته و به وي اعتماد نموده‌اند لذا هرگونه تعدي و تفريط در معاملات يا حيف و ميل اموال توسط تاجر مستلزم ورود ضرر به منافع ايشان است. حمايت از منافع طلبكاران مانع سلب اعتماد عمومي و بر هم خوردن نظم عمومي مي‌باشد.

در پژوهش پيش رو ضمن آشنايي مختصر با مفهوم ورشكستگي و اركان و عناصر آن از انواع ورشكستگي و بخصوص دو نوع خاص آن كه با ضمانت اجراهاي كيفري روبرو هستند بحث خواهد شد و پس از مقايسه‌اي ميان اين دو به جرم ورشكستگي به تقلب با تفصيل بيشتري خواهيم پرداخت و اركان تشكيل دهنده آن و احكام و مقررات راجع به آن را بررسي خواهيم كرد.

 

مبحث دوم – تاريخچه قانونگذاري در ايران

  1. اولين بار ماده 624 قانون اصول محاكمات حقوقي مصوب 26 رمضان 1329 ه.ق از اصطلاح افلاس نام برد و مقرر داشت: «تنبيه : مقصود از مفلس غير از ورشكسته به تقصير است يا ورشكسته به بي‌احتياطي كه مجازات آنها در قانون مجازات معين شده»
  2. ماده 26 قانون موقتي محاكم تجارت مصوب 24 شعبان المعظم 1333 ه ق مقرر مي‌داشت:

«كليه دعاوي راجع به ورشكستگي تجارتي از صلاحيت محاكم تجارت است ،‌مطابق قانون ورشكسته»

  1. قانون تجارت مصوب 25 دلو 1303 و به دنبال آن قانون تجارت مصوب 12/3/1304 باب ششم را به مبحث ورشكستگي و باب هفتم را به مبحث ورشكستگي به تقصير و ورشكستگي به تقلب اختصاص داده بودند ماده 243 از اين قانون : «ورشكستگي تاجر يا شركت تجارتي در نتيجه توقف از تاديه وجوهي كه بر عهده اوست حاصل مي‌شود.»
  2. قانون اعسار و افلاس مصوب 25/8/1310 مواد 624 تا 626 قانون اصول محاكمات حقوقي را نسخ كرد و 2 اصطلاح مفلس و معسر را تعريف نمود:

ماده 1: معسر كسي است كه به واسطه عدم دسترسي به اموال خود موقتا قادر به تاديه مخارج عدليه يا محكوم به نباشد.»

ماده 2: «مفلس كسي است كه دارايي‌ او براي مخارج عدليه و يا بدهي او كافي نباشد.»

بدين ترتيب مي‌بينيم كه اصطلاح ورشكستگي براي توقف تاجر از پرداخت بدهي خود به كار رفته و اصطلاحات افلاس و اعسار در مورد توقف غير تاجراز پرداخت بدهي خود به كار رفته است.

ضمنا ماده 34 اين قانون مقرر مي‌داشت: «از تاجر عرض حال افلاس يا اعسار پذيرفته نمي‌شود تاجري كه مدعي اعسار يا افلاس باشد بايد مطابق مقررات قانون تجارت عرض حال توقف بدهد.»

  1. قانون تجارت مصوب 13/2/1311 به موجب ماده 600 خود قوانين تجارت 1303 و 1304 را نسخ كرد و باب يازدهم خود را به مبحث ورشكستگي اختصاص داد كه تا به امروز مجري مي‌باشد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه رشته حقوق باموضوع ورشکستگی به تقلب

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید