دانلود متن کامل پایان نامه رشته حقوق با موضوع مسئله ارتداد


در این پست می توانید متن کامل پایان نامه رشته حقوق با موضوع مسئله ارتداد را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

پيشگفتار

مسئله ارتداد از مسائل مهمي است كه از جنبه هاي مختلف علوم فقهي ،‌تاريخي ،‌ كلامي و تفسيري قابل بررسي و كنكاش است. با توجه به اينكه احكام فقهي در جامعه امروز ما از جنبه حكومتي شكل عملي و كاربردي يافته و بازتاب آن در قوانين ،‌رويه و يا احكام صادره از دادگاهها ظهور و بروز يافته است، لذا موضوع ارتداد امروزه از جنبه حقوقي نيز مورد توجه قرار گرفته و مباحث مختلفي را ميان فقها و حقوقدانان و بعضا سياسيون برانگيخته است .

بررسي احكام ارتداد از جنبه موازين حقوق عمومي و خصوصي داخلي و حقوق بين الملل و قوانين مرتبط با حقوق بشر و منشور اعلاميه جهانی آن موضوع جديدی است كه حداكثر در چند دهه اخير به آن پرداخته شده است، حال آنكه كه مباحث ارتداد از جنبه هاي تاريخي سابقه اي چند هزار ساله دارد كه به يونان قديم و محاكمه سقراط مطابق قوانين آتن و محكوميت وي به اعدام باجام شوكران در 2400 سال پيش بر ميگردد .

شكايت عليه سقراط در سال 399 پيش از ميلاد با اين مضمون به دادگاه تسليم شد كه «سقراط بر خلاف موازين قانوني رفتار مي‌كند، زيرا او به خدايان تاييد شده از طرف دولت اعتقاد ندارد و خداي جديدي به نام دايمونيا را تبليغ مي‌كنند. علاوه بر آن او مرتكب عمل خلاف قانون مي‌شود، زيرا جوانان را فاسد مي‌نمايد».

از جنبه فقه اسلامي نيز سابقه ارتداد به زمان ظهور اسلام و حكومت اسلامي تشكيل شده توسط پيامبر اكرم (ص) مي رسد . اما تفاوت اساسي ارتداد در صدر اسلام با يونان قديم اين بود كه درصدر اسلام ارتداد به صورت تغيير عقيده واقعي و دروني مبتني بر ارتداد فكري مطرح نبود بلكه معمولا با انگيزه هاي سياسي ، اقتصادي يا قومي همراه بود. مثلاً برخي مرتدين به خاطر اينكه زكات نپردازند از اسلام بر مي‌گشتند. و برخي ديگر كه مرتكب جنايت شده بودند جهت فرار از قصاص مرتد مي‌شدند.

اينگونه بود كه موضوع ارتداد از همان سالهاي اول ظهور اسلام پديدار گرديده و از ديرباز درعلوم فقهي ، تفسيري و كلامي مورد بررسي قرار گرفت.

بنابراين مشخص مي شود كه بررسي مباحث ارتداد از جنبه حقوق داخلي و بين الملل در مقایسه با سوابق مباحث كلامي و تفسيري و فقهي، مباحثي جديد و نو پا هستند كه روزهاي آغازين خود را ميگذرانند. از اين رو اختلاف آرا و ارائه نظريات گوناگون و نرسيدن به نتايج مشخص و پذيرفته شده ميان فقها و حقوقدانان در جامعه امروز ايران نتيجه طبيعي اين بحث نوپا است .

نتيجه ديگر اينگونه مباحث نوپا ،‌عدم پختگي و جامع الاطرف بودن آن است . چنانچه در جريان آزاد اطلاعات، فقها و حقوقدانان بدون هيچگونه محدوديت و يا خود سانسوری بتوانند نظرات خود را ارائه نمایند مي توان در ظرف زماني معقول انتظار داشت كه از تشتت آرا كاسته شده و حتي الامكان مقدمات رسيدن به چارچوبهای مشترک فراهم شود . مقاله حاضر نيز فقط به بیان پاره ای از دیدگاه های موجود پرداخته و نمي تواند جامع الاطراف تلقي گردد. در عين حال در حد بضاعت سعي شده است تا نظرات مختلف بررسي و جمع بندي نهايي ارائه شود. از آنجا كه مباحث مربوط به ارتداد و احكام آن اصولا موضوعي فقهي است، لذا بررسي آراي فقها و نظرات فقهي مشهور و غير مشهور مورد توجه قرار گرفته است. مسئله مهم توجه به نظرات جديد است كه لازم است مورد دقت و اعمال نظر قرار گيرند .

بخش اول

بررسي نظرات كلاسيك

واژه ارتداد

الف : معناي لغوي

ارتداد از ريشه « رد » در لغت عرب به معناي بازگشت و رجوع است. چنانچه در قرآن هم در اكثر موارد بدين معنا آمده است : « ان الذين ارتدوا علي ادبارهم »[1] يعني آنهايي كه به عقب برگشتند. و يا: «و من يرتدد منكم عن دينه »[2] يعني كساني از شما كه از دينشان برگردند و يا « ان تطيعوا الذين كفروا يرودوكم علي اعقابكم »[3]يعني اگر كافران را اطاعت كنيد شما را به عقب بر مي گردانند . اما گاهي اوقات واژه ارتداد به معني از حالتي به حالتي ديگر تغيير يافتن و يا به عبارتي دگرگوني آمده است : « فلما ان جاء البشير القاه علي وجهه فارتد بصيرا »[4]يعني هنگامي كه بشارت دهنده پيراهن يوسف را بر صورت يعقوب افكند وي ناگهان بينا شد .

در بسیاری از اوقات نیز ارتداد در لغت عرب به معنای رفت و برگشت مکرر مرادف با تکرار است. مانند واژه تردد که به معنای رفت وآمد مکرر است. این مفهوم در آیه 137 سوره نساء تصریح گردیده است . «ان الذین امنوا ثم کفروا ثم آمنوا ثم کفروا ثم ازدادوا کفرا لم یکن الله لیغفرلهم و لایهدیهم سبیلا» آنانی که ایمان آورده ، سپس کفر ورزیده سپس ایمان آورده، سپس کفر ورزیده و سپس بر کفر خود افزودند، خداوند آنها را نیامرزیده و هدایتشان نمی کند . مرحوم طبرسی در تفسیر مجمع البیان در ذیل آیه 137 سوره نساء می گوید: احتمال سوم آن است که مقصود آیه گروهی از اهل کتاب باشند که خواستند عده ای از اصحاب رسول خدا را دچار شک کنند و به همین جهت در حضور مسلمانان اظهار ایمان می کردند و بعد می گفتند برای ما شبهه ای پیش آمده و کفر می‌ورزیدند و این امر را تکرار می کردند .

ملاحظه می گردد که ارتداد در معنای فوق اولا مرادف با تکرار بوده و ثانیا به معنای پذیرش واقعی و قلبی اسلام از روی اعتقاد و سپس بازگشت واقعی و عقیدتی از اسلام نیست، بلکه ارتدادی ظاهری و به منظور استهزاء مسلمانان یا ایجاد شبهه در آنان است.

راغب اصفهانی در مفردات ذیل آيه “فردوا ایدیهم فی افواههم ” [5]

گفته است : استعمال کلمه رد در این آیه توجه به این مطلب است که آنها این کار را مکررا و پی در پی انجام می دادند .

ب : ارتداد در اصطلاح

ارتداد در اصطلاح مشهور يعني حالت جديد اعتقادي و تحول عقيدتي كه با انكار يكي از اصول سه گانه دين اسلام يعني توحيد ،‌‌ نبوت و معاد و يا نفي اصلي از اصول ضروري دين كه انكار آن به انكار اصول سه گانه فوق منتهي شود ، توسط شخص مسلمان رخ دهد.[6]

در برخي آيات قرآن واژه ارتداد به همين معناي اصطلاحي نزديك است: « يا ايها الذين آمنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف يأتي الله بقوم يحبهم و يحبونه »[7] يعني: از مؤمنان، هر كه از شما از دينش برگردد، خداوند ( به جاي شما ) گروهي را مي آورد كه خداوند دوستشان دارد و آنها نيز خداوند را دوست مي دارند .

در مفهوم اصطلاحي ارتداد گفته شده است كه چنانچه انكار ضروريات مذهب از اصول و اركان مذهب شيعه باشد فقط موجب خروج از مذهب شيعه است نه دين اسلام.       و برخي از فقها همچون صاحب جواهر تفصيل قائل شده اند بين اينكه اگر كسي شيعه باشد و ضروري مذهب شيعه مثل امامت را منكرشود، انكارش موجب خروج از دين اسلام است و اگر غير شيعه، ضروري مذهب شيعه را انكار نمايد در اين صورت ارتدادي صورت نگرفته و چنين فردي را مرتد نمي‌گويند،.[8]

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع مسئله ارتداد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید