دانلود متن کامل پایان نامه در مورد علم نجوم


دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

مقدمه

نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌اي است درباره فرآيند بوجود آمدن آنچه در آنسوي جو زمين است که اين جهان ، آسمان و گوي آسمان را از اتمهاي کوچک تا گيتي وسيع شامل مي‌شود. منجمان اجرام آسماني مانند سيارات ، ستاره‌ها ، ستاره‌هاي دنباله دار ، کهکشانها ، سحابيها و مواد بين کهکشانها را مطالعه مي‌کنند. براي اينکه چگونگي تشکيل شدن ، چگونگي بوجود آمدن و منسب هر کدام را مشخص مي‌کنند و اينکه چگونه بر يکديگر تأثير مي‌گذارند و چه اتفاقي ممکن است براي آنها بيفتد. بخشي از جهان ما ، زمين و آنچه در آن اتفاق مي‌افتد اختر شناسي را شامل مي‌شود، در واقع زمين آزمايشگاه ماست و هر چه که درباره جهان مي‌دانيم از آنچه از زمين مي‌توانيم ببينيم و دريابيم و يا تصور کنيم سرچشمه گرفته است. 
 چگونه علم نجوم بوجود آمد؟

قبل از اختراع تلسکوپ ، در نزديکي قرن هفدهم ، نجوم بر مبناي مشاهده با چشم غير مسلح پايه گذاري شده بود. در ابتدا مردم از محل ستاره‌ها و سيارات در آسمان نقشه تهيه مي‌کردند. متمدن ترينها براي نقشه برداري آسمان نظام داشتند و مي‌دانيم که امروزه نجوم از نظريات يونانيان باستان سرچشمه مي‌گيرد. در سال 150 ميلادي يک منجم و رياضيدان يوناني به نام کلوديوس بطلميوس يک رساله درباره علم نجوم نوشت. او در آن 48 گروه ستاره‌اي که صورت فلکي ناميده مي‌شدند را فهرست کرد ، مانند جبار ، برساووش و … که بيشتر از اسامي اساطير گرفته شده‌اند. همانطور که ما هنگام نگاه کردن به ابرها ، آنها را به اشکالي از اجسام آشنا تصور مي‌کنيم، همانگونه بطلميوس در گروهبندي ستارگان اشکال آشنا را مشاهده کرد. همچنين بطلميوس متوجه شد که به نظر ستارگان در سرتاسر آسمان حرکت مي‌کنند، او گفت که تمام اجرام آسماني به دور زمين که مرکز جهان بي‌حرکت ايستاده حرکت مي‌کنند. اين نظريه علمي براي قرنها پذيرفته شده بود. تئوري بطلميوس راجع به جهان طرح زمين مرکز ناميده شد، زيرا در آن زمين در مرکز عالم قراردارد.

چه موقع کشف شد که زمين بدور خورشيد مي‌چرخد؟

قبول اين واقعيت مدتها طول کشيد. در سال 1543 ميلادي يک منجم لهستاني به نام نيکلاس کوپرنيک De Revolutionibus را منتشر کرد که مشخص مي‌کرد سيارات به دور خورشيد گردش مي‌کنند، اما نظريه او با تعليمات کليساي کاتوليک مغايرت داشت و کليسا قدرتمندترين سازمان اجتماعي و سياسي آن زمان بود. عقيده‌هايي مانند طرح خورشيد مرکزي که در جهان تفکر بديع بودند سزاوار کيفر مرگ بودند. بنابراين اگر هم تعدادي ديگر از منجمان طرح کپرنيک را مي‌پذيرفتند از تصديق کردن آن هراس داشتند. در سال 1632 گاليلئو گاليله ، يکي از برجسته‌ترين منجمان در طول تاريخ ، سرانجام يک کتاب در حمايت از نظريه کپرنيک منتشر کرد. کليساي کاتوليک روم گاليله را براي محاکمه بخاطر بدعت گذارن احضار کرد و اين منجم براي برگشتن از حرفش يا مرگ حق انتخاب داشت. گاليله دست از عقيده خود کشيد اما کليسا از پذيرفته شدن طرح خورشيد در عرف نمي‌توانست جلوگيري کند (در سال 1992کليساي کاتوليک روم رسما با گاليله و کپرنيک موافقت کرد)

منجمان علاوه بر نقشه موقعيت ستارگان در آسمان تعيين کردند که کدام ستاره از ديگر ستارگان پر نورتر است. يک منجم يوناني به نام هيپارکوس جد بطلميوس ابتدا ستارگان را بر اساس روشنايي‌اشان طبقه بندي کرد. او شش طبقه روشنايي را با قدرشان ليست کرد (قدر يعني درخشش يک ستاره که بر روي زمين نمايان مي‌شود. قدر يک ستاره تا حد زيادي در تعيين اينکه چقدر از زمين فاصله دارد موثر است)، هيپارکوس 20 ستاره از قدر اول را طبقه بندي کرد و ستارگان ضعيف يعني آنهايي که با چشم غير مسلح ديده مي‌شوند را در شش قدر طبقه بندي کرد.

نقش گاليلئو گاليله

گاليله در پيزاي ايتاليا در 1564 در اواسط دوره رنسانس متولد شد. گاليله فقط اولين کسي که تلسکوپ را روي ستارگان متمرکز کرد نبود، او همچنين ديدگاه متفاوتي نسبت به جهان ايجاد کرد. گاليله استاد نجوم ، رياضي ، فيزيک ، فلسفه و تبليغات بود . تصور او (و احتمالا واقعيت) از يک نبوغ ذاتي بود: زيرک ، شوخ و اما زننده بود. مردم مهم انجمن او را جستجو مي‌کردند، تا وقتي که کار منفور و خطرناک حمايت از ديدگاه خورشيد مرکزي کپرنيک راجع به منظومه شمسي را در کارهايش انتشار داد:
 
ما اين حقيقت را پذيرفتيم که خورشيد در مرکز منظومه شمسي است و ما ممکن است گفته باشيم (هرکس مي‌داند که خورشيد به دور زمين مي چرخد و فقط تعداد کمي دانشمند ديوانه فکر مي‌کنند غير از اين است). در سال 1543 نيکولاس کوپرنيکوس رساله پيشنهادي‌اش را که تمام سيارات به انظام زمين به دور خورشيد مي‌چرخند منتشر کرد. اين پيشرفت غير منتظره براي عده‌اي بطور محرمانه خوشايند بود، براي قدرتمندترين دولت اروپا در آن زمان (کليساي کاتوليک روم) در وضع موجود مسلما منفعتي وجود داشت. با اين همه عقايد نظام و توانايي‌اش رويه زمين مرکزي در جهان باقي ماند. گاليله بطور آشکارا از ديدگاه جهاني کپرنيک در مقابل کليسا حمات کرد. روش رهبر کليسا با ديگر بدعت گذاران ناديده گرفتن آنها يا آسيب رساندن به آنها با برخي شرايط بود. اما کليسا نمي‌توانست گاليله را ناديده بگيرد. در سال 1634 گاليله به دادگاه کليسا آورده شد و ادعا کرد که دست از عقايد بدعت گذارانه‌اش درباره منظومه شمسي برداشته است. روبرو شدن با شکنجه و مرگ ، گاليه را وادار به تسليم شدن کرد. او هنگامي که اتاق محاکمه را ترک کرد زير لب گفت بي اعتنا به آنچه مجبور به گفتن شده بود ادعا کرد که زمين هنوز به دور خورشيد مي‌چرخد.

 متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

 

 

با فرمت ورد word

 

 

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه علم نجوم

 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید