دانلود متن کامل پایان نامه بررسي وضعيت برگزاري اردوهاي دانش آموزان

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

اردو و بازديد دانش آموزان

مقدمه:

يكي از برنامه هايي كه در رشد شخصيت فردي و اجتماعي و غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان نقش بسزايي دارد، فعاليتهاي اردويي و بازديدي است. اين برنامه ها؛ چنانچه با پيش بينيهاي لازم و برنامه ريزي صحيح انجام پذيرد، موجب تقويت انضباط اجتماعي خواهد بود. و در غير اين صورت، خسران آن بيش از منفعتش مي باشد.

صاحبنظران تعليم و تربيت، معتقدند كه، 50 درصد فعاليتهاي امور تربيتي، برنامه هاي اردويي و بازديدي مي باشد. همه ساله ميليونها نفر دانش آموز در قالب تيمهاي ورزشي، دسته هاي فرهنگي، هنري، امور سياحتي و زيارتي از شهري به شهر ديگر و يا از استاني به استان ديگر در حركت مي باشند. جاذبه هاي طبيعي، تاريخي و تفريحي ايران عزيز، نه تنها براي دانش آموزان، بلكه براي بزرگسالان نيز جاذب و فرح بخش است. در دين مبين اسلام، در آيات و روايات متعددي به منافع مسافرت و بازديد اشاره شده است و در سيره انبيا(س) و امامان معصوم(ع) به نكات ارزنده اي در آداب مسافرت، همكاري و تعاون، رعايت بهداشت، دستگيري ضعفا، تدبير در احوال گذشتگان و… به چشم مي خورد.

بدون ترديد، در بين نسل پوياي انقلاب اسلامي، چهره هايي وجود دارد كه اگر فرصت شكوفايي استعدادهاي خود را به دست آورند، در ساختن فرداي ايران عزيز قدمهاي بلند و موثري برخواهند داشت. برنامه هاي اردويي و بازديدي در اين سير، مي تواند، به عنوان ابزاري سازنده و مفيد در شناسايي استعدادها، تقويت روح تعاون، همكاري، نظم و انضباط و شكوفايي شخصيت اجتماعي آنان به كارگرفته شود. لذا بر ماست كه با تدوين مقررات و تاكيد بر رعايت اصول حاكم بر فعاليتهاي اردويي و بازديدي، ضريب اطمينان را بالا برده و اعتماد را كه خانواده ها در سپردن عزيزان خود به دست ما دارند، حفظ نماييم. اين مجموعه نيز بر اين اساس تهيه گرديده است، اميد است مربيان عزيز و ديگر برگزار كنندگان، با رعايت مفاد آن در بهتر برگزار نمودن برنامه ها ما را ياري نمايند.

فصل اول:

كليات

ماده 1. برگزاري هر گونه برنامه اردو و بازديد، بايد داراي هدف مشخص و از قبل تعيين شده باشد و قبل از اجرا در ستاد تربيتي مدرسه، مطرح و مورد تصويب قرار گيرد.

ماده 2. پس از تصويب برنامه مورد نظر در ستاد تربيتي مدرسه، فرم درخواست اجراي برنامه، تكميل و با امضاي مسوول مدرسه به منطقه ارسال شود.

ماده 3. فرم درخواست برنامه در دو نسخه تنظيم و نسخه اول به آموزش و پرورش منطقه جهت بررسي و اقدام، ارسال و نسخه دوم بعنوان سابقه در آموزشگاه بايگاني شود.

ماده 4. فرم درخواست برنامه اردو- بازديد، دقيقا توسط مربي پرورشي تكميل، و جزئيات اهداف و برنامه در آن قيد گردد و پس از امضاي مدير مدرسه، جهت كسب مجوز به منطقه ارسال شود.

ماده 5. نمونه كارهاي محتوايي و ريز برنامه هاي اجرايي اردو و بازديد، مورد درخواست و روشهاي دستيابي به اهداف پيش بيني شده بايد در فرم درخواست مجوز از طريق آموزشگاه به منطقه مشخص گردد.

ماده 6. آموزش و پرورش منطقه يا شهرستان موظف است، پس از دريافت فرم درخواست، اجراي برنامه اردو و بازديد از مدرسه با توجه به موارد ذيل اين ماده و بررسي همه جوانب، موافقت يا عدم موافقت، برنامه پيشنهادي را به آموزشگاه مربوط اعلام نمايد.(فرم شماره 2)

6-1. برگزاري برنامه اردو و بازديد در طول سال تحصيلي منحصر به اردوهاي يك روزه، دو روزه و كوتاه مدت مي باشد.

6-2. در برگزاري اردوهاي درون استاني، در طول سال تحصيلي، براي جلوگيري از تعطيل شدن كلاس درس، سعي شود در دور روز(ايام تعطيل مثل روزهاي جمعه، اعياد، وفات و…) استفاده شود. با هماهنگي و تصويب ستاد تربيتي مدرسه، اجراي برنامه هاي يك روزه بلامانع مي باشد.

6-3. اجرا و برگزاري اردوهاي برون استاني و بلندمدت در ايام تعطيلات عيد نوروز براي كليه مدارس راهنمايي و دبيرستان و فاصله بين دو ترم براي دانش آموزان نظام جديد متوسطه بلامانع مي باشد.

6-4. صدور مجوز برگزاري برنامه هاي اردو و بازديد برون استاني، در غير از ايام تعطيلات عيد نوروز و بين دو ترم براي نظام جديد متوسطه، با رعايت اينكه بيش از سه روز منجر به تعطيلي و عدم حضور دانش آموزان در كلاس درس نشود، بلامانع مي باشد. (شرايط برگزاري اين گونه برنامه ها در مبحث مربوط به خود در همين دستورالعمل خواهد آمد)

فصل دوم:

برنامه اردو و بازديد درون استاني

ماده 1. فرم درخواست مجوز برنامه اردو و بازديد، پس از تصويب ستاد تربيتي، لازم است كه حداقل بيست روز قبل از اجرا، جهت بررسي و صدور مجوز به آموزش و پرورش منطقه ارسال گردد.

ماده 2. تعداد افراد شركت كننده براي اجراي يك برنامه اردويي درون استاني براي هر آموزشگاه حداقل 21 نفر( يك رسد) و حداكثر 105 نفر( 5 رسد) مي باشد.

ماده 3. مدت زمان اجراي برنامه هاي درون استاني براي مقطع ابتدايي يك روزه و بدون بيتوته مي باشد و براي مقاطع راهنمايي و متوسطه با توجه به برنامه هاي پيش بيني شده توسط آموزش و پرورش منطقه با رعايت بند 2 ماده 6 كليات آيين نامه اجرايي، تعيين خواهد شد.

ماده 4. تشكيلات اجراي اردوي درون استاني به شرح ذيل مي باشد:

تبصره 1. در مقطع ابتدايي به ازاي هر 15 نفر دانش آموز، يك مربي پيش بيني شود.

تبصره 2. در مقطع راهنمايي و متوسطه به ازاي هر 21 نفر دانش آموز، يك مربي پيش بيني شود.

تبصره 3. اجراي هر برنامه اردو و بازديد علاوه بر تعيين مربيان مندرج در تبصره 1و2، داراي يك سرپرست مي باشد.

ماده 5. سرپرست اردو، مربيان، آموزگاران و دبيران همراه، لازم است؛ ضمن داشتن تجربيات كافي اردويي، خوش برخورد، علاقه مند و دلسوز، امين و آشنا به مسايل تربيتي بوده و توان لازم در خصوص هدايت و نظارت بر حسن اجراي برنامه ها را دارا باشد(ترجيحا از مربيان كه دوره 90 ساعته آموزش اردويي را گذرانده اند، به عنوان سرپرست برنامه استفاده شود.)

ماده 6. سرپرست و مربيان انتخاب شده، براي اجراي برنامه هاي اردويي و بازديدي، طي نامه رسمي از آموزشگاه، به همراه فرم درخواست مجوز برنامه، به آموزش و پرورش منطقه، جهت صدور ابلاغ، معرفي مي شوند و آموزش و پرورش منطقه موظف است پس از بررسي نسبت به صدور ابلاغ اقدام نمايد.

ماده 7. در برنامه ريزي اردو، بايستي تركيب سني و پايه تحصيلي دانش آموزان در نظر گرفته شود و از اختلاط دانش آموزان با اختلاف سني زياد و ادغام دو يا چند دوره تحصيلي براي يك برنامه اردويي، خودداري گردد.

ماده 8. اختلاط دانش آموزان دختر و پسر در برنامه هاي اردويي در كليه مقاطع تحصيلي مجاز نمي باشد.

ماده 9. سرپرست و مربيان هر برنامه اردويي و بازديدي، با توجه به جنسيت(دختر- پسر) انتخاب شود و از اعزام سرپرست مرد براي اجراي برنامه هاي اردويي دختران خودداري شود.

اردو سمبل فعاليت گروهي در فرآيند آموزش به صورت مكمل

در يك تقسيم بندي كلي مي توان پذيرفت كه تعليم و تربيت به دو صورت انجام مي شود- يكي به صورت رسمي و پذيرفته شده بدين گونه كه مجموعه ي آموخته ها و يادگيري ها در قالب كتاب هاي درسي انجام مي شود- روشي كه در اكثر نظام هاي تعليم و تربيت جهان از جمله كشور ما مرسوم است.

ديگر تعليم و تربيت به صورت غيررسمي كه آموخته ها و يادگيري ها در چهارچوب كتاب هاي درسي انجام نمي شود، بلكه در كنار آنهاست و به تعبير ديگر به صورت مكمل ايفاي نقش مي كند.

– در خصوص ضرورت و اهميت تعليم و تربيت به صورت رسمي سخن بسيار گفته شده است و قلم فرسايي زيادي گرديده است، و اين طور به نظر مي رسد كه اين روند سير صعودي داشته باشد و امروز كمتر كسي است كه با نام آموزش به صورت رسمي آشنا نباشد، ما نيز بر اين باوريم كه اين روش از پشتوانه علمي قابل قبولي برخوردار مي باشد و پذيرش آن به عنوان يك روش جهاني در صحت مدعا مزيد بر علت است.

اما تعليم و تربيت به صورت غيررسمي كه آموخته ها و يادگيري ها به صورت مكمل عمل مي كنند به نسبت اهميت و ارزشي كه دارند در نزد مسوولان فرهنگي، اولياء، حتي دانش آموزان علي رغم موثر بودن آن در فرايند آموزش چندان روشن و ملموس نيست و آن گونه كه شايسته و بايسته است از نقش كليدي و اثربخش آن در عرصه تعليم و تربيت كمتر سخن به ميان آمده است.

به لحاظ اهميت و اعتبار موضوع به چند نكته قابل توجه در فرآيند آموزش به صورت غيررسمي در ذيل اشاره خواهد شد اميد كه براي كليه دوست داران به تعليم و تربيت در سطوح گوناگون مفيد و قابل استفاده باشد.

1- همياري:

همياري نوعي فعاليت گروهي است كه در آن افراد همديگر را مانع رشد و ترقي يكديگر نمي دانند. در همياري برنده و بازنده براي افراد مهم نيست. در اين روش افراد به پيشرفت خود و ديگران با تعامل متقابل مي انديشند. يكديگر را در كسب مهارت ها ياري مي دهند، در ياد دادن و ياد گرفتن نسبت به هم بخل و حسادت نمي ورزند، زكات علم راحتي بدون اين كه خودشان متوجه شوند، مي پردازند، هيچ كاري به اميد اين كه ديگري انجام مي دهد به زمين نمي ماند و هيچ كس در پذيرش مسوليت شانه خالي نمي كند. همياري به مفهوم فعاليت هاي گروهي خصوصا( اردو- بازديد) تحقق عيني مي بخشد، در همياري علاوه بر اين كه مي شود، رشد و شكوفايي استعدادها فراهم مي شود، زمينه كسب مهارت هاي اجتماعي نيز به سهولت تحقق مي يابد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه بررسي وضعيت برگزاري اردوهاي دانش آموزان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید