دانلود تحقیق:نگهداری و تعمیرات

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:نگهداری و تعمیرات

مفاهیم و تعاریف نگهداری و تعمیرات

الف) نگهداری

تعریف ساده: به کلیه فعالیت های پیشگیرانه که باعث می شود که دستگاه دچار نقص فنی نگردد از قبیل گریسکاری به موقع قسمت های متحرک و مکانیکی دستگاهها، روغن کاری قسمت های حساس متحرک.

تعریف عمومی: به مجموعه فعالیت هایی که به طور مشخص و معمولاً به صورت برنامه ریزی انجام می شود و با هدف جلوگیری از خرابی های ناگهانی ماشین آلات و تأسیسات انجام می شود و با این کار قابل اطمینان و در دسترس بودن آنها افزایش پیدا می کند نگهداری گفته می شود.

ب) تعمیرات :

هر قطعه از هر دستگاه شامل یکسری نگهداری ماهانه دارد و یک عمر مفید، یک قطعه بوش دستگاه برش (برش برنجی) حدوداً 10 الی 12 ماه عمر مفید دارد باید هر 15 روز یکبار ظرف روغن پر از روغن گردد در این صورت این بوش 1 ساله عمر مفید دارد در غیر این صورت 3 ماه عمر مفید دارد به بیان دیگر: شامل مجموعه فعالیت هایی است که برروی یک سیستم با وسیله ای که دچار خرابی یا کار افتادگی گردید انجام می شود تا آن به حالت آماده و قابل بهره برداری بازگرداند و در جهت انجام وظیفه ای که به آن محول شده است آماده گردد.

ج) نگهداری و تعمیرات

به مجموعه فعالیت هایی اطلاق می شود که سبب افزایش طول عمر مفید دستگاهها و ماشین آلات و کاهش مصرف قطعات و انرژی و هزینه را نیز دنبال دارد و همچنین باعث افزایش کارایی و راندمان عملی ماشین آلات می شود.

اهداف سیستم نگهداری و تعمیرات (نت)

1- افزایش کیفیت تولید و جلوگیری از ضایعاتی که بر اثر خرابی ماشین آلات به وجود می آید.

2- کاهش هزینه های تعمیرات تکراری و متوالی.

3- کاهش هزینه های انرژی مانند: برق، آب، بخار، سوخت و غیره.

4- ایجاد نظم و ترتیب در تعمیرات و استاندارد کردن کارهای تعمیراتی و زمان سنجی فعالیت های نگهداری و تعمیرات.

5- بررسی و آنالیزه اقتصادی نگهداری و تعمیرات انجام شده.

6- جلوگیری از صرف سرمایه گذاری های سنگین جایگزین ماشین آلات.

7- پایین آوردن هزینه های تولید به دلیل بالا بودن زمان کار ماشین آلات، کاهش تعمیرات و توقف آنها، هدف کلی از سیستم نگهداری این است که دستگاههایی که توسط مدیر عامل از داخل و یا خارج از کشور تعمیر می گردد به نحوی استفاده مفید و تعمیر و نگهداری به موقع روی دستگاه انجام گردد تا عمر مفید دستگاه و خیلی زیادتر از چیزی باشد که کارخانه سازنده آن تعریف کرد، مثلاً یک دستگاهی که به مبلغ  40.000.000 تومان خریداری گردید. به نحوی که از آن مراقبت و تعمیرات و نگهداری گردد که در کوتاه ترین میزان قیمت هایش با دستگاه کارکرده باشد و سود کافی برای کارخانه داشته باشد اگر در غیر این صورت باشد به ضرر کارفرما می باشد و مقرون به صرفه نیست کا کارفرما ادامه کار دهد.

خرابی تا حد شکست و توقف دستگاه

تعمیرات وقتی اعمال می شود که ماشین از کار بیفتد. اتکا به این روش توسط هر مدیر صنعتی به کار گرفته می شود. در بعضی مواقع به علت سهل انگاری اپراتور و یا مدیر ممکن یک علت به علت یک نقص کوچک که به آسانی می توان از یک خطراتی بزرگ جلوگیری می گردد. مثلاً بعضی مواقع شل شدن یک مهره باعث می شود که کلی صدمه به یک دستگاه وارد آورد و خسارات زیادی به بار آورد و یا ممکن است که دستگاه کاملاً متوقف و از کار بیفتد و زمان زیادی جهت تعمیر و هزینه فراوانی در بر می گیرد تا دستگاه به حالت اولیه باز گردد.

معایب روش تعمیر تا حد خرابی

1- خرابی های بزرگ

2- خسارات مالی ناشی از توقف دستگاه و وقفه در کار

3- خرابی و توقف ماشین آلاتی که در یک مجموعه کار می کنند به کار دیگر ماشین آلات و قسمت های فعال اثر بازدارند داشته و باعث اختلال در تولید می شود.

4- داشتن اطلاع خیلی بیش از خرابی تقریباً غیر ممکن است.

5- تهیه و تدارک قطعات یدکی مورد نیاز و گردآوری افراد متخصص مربوط به منظور انجام سریع و اقتصادی انواع تعمیرات پیش بینی نشده بسیار مشکل یا غیر ممکن است.

6- وجود یک نقص در یک قطعه از ماشین آلات می تواند باعث تسریع در خرابی، توسعه و تسریع خسارات به دیگر قطعات گردد.(افزایش هزینه های تعمیراتی).

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : نگهداری و تعمیرات