حزب عدالت و توسعه -رجب طیب اردوغان


4-5- نتیجه گیری

تنش میان ایران و ترکیه به خصوص طی سال­های 2008 الی 2012 میلادی را می­توان در رویدادهایی مانند استقرار سامانه های موشکی امریکا و ناتو در ترکیه، نگرش متفاوت به بهار عربی – اسلامی، تحولات سوریه، تحولات عراق، تحولات لبنان، تحولات فلسطین، رابطه ترکیه و همکاری با اسرائیل، مسایل اقتصادی و به خصوص کاهش خرید نفت از ایران، تبلیغ ایران‌هراسی و شیعه­هراسی در سطح منطقه و جهان توسط سران ترکیه، تهدید منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی ایران در سطح جهان و منطقه، تلاش برای انزوای ایران و … مشاهده کرد.

به هر حال  با عنایت به رویکرد کل­گرایانه الکساندر ونت در نظریه سازه­انگاری، طی سال­های اخیر به خوبی مشخص شده است که سران حزب عدالت و توسعه به عنوان کارگزاران دولت ترکیه، به دنبال ایجاد جلوه­هایی از تغییرات اساسی در کشور خود و در ابعاد مختلف مانند اقتصاد، سیاست، فرهنگ و … بوده­اند تا از این طریق بتوانند به سیاست­ها، اهداف و منافعی که در ذهنشان برای آینده ترکیه و منطقه برسازی کرده­اند، دست یافته و با اخذ و هضم هویت غربی، ضمن کسب پذیرش در اتحادیه­اروپا و نزدیکی به امریکا، در هویت و فرهنگ تمدنی غرب پذیرفته و به قول معروف ذوب گردند، تا از این طریق بتواند در سایه برآورده ساختن خواسته­های مرکز غربی، خود نیز به قدرت برتر منطقه آسیای جنوب­ غربی و سپس قدرت جهانی نیز تبدیل گردند!

سران حزب عدالت و توسعه و به خصوص رجب طیب اردوغان رهبر این حزب، طی سال­های 2010 به بعد، نشان داده­اند که به دنبال تغییر هویت ترکیه از یک کشور شرقی و مسلمان به یک کشور غربی و پیرامونی امریکا می­باشند.

دولت ترکیه با کسب پاداش­ها و مشوق­های مالی و … دول غربی و سپس تزریق این مشوق­ها و پاداش­ها به جامعه ترکیه، سعی دارد تا هویت مردم ترکیه را تغییر داده و آنها را برای وابستگی و تحت­ سلطه­ مرکز غربی بودن، آماده سازند.

هویت غرب مرکزگرای سران ترکیه به خصوص از سال 2010 به بعد در تعارض و تقابل کامل با هویت پارسی – اسلامی دولتمردان ایران قرار داشته است. این تعارضات ذهنی و هویتی به تعاملات و منافع دو کشور نیز سرایت نموده و موجب بروز تنش­هایی میان دو کشور گردیده است.

در این پست فقط تکه ای از این پایان نامه درج شده

برای متن کامل می توانید به سایت علم یار مراجعه کنید

دانلود متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید