تعهدات ناشی از سند الکترونیکی- پایان نامه ماهیت و تعهدات سند الکترونیکی


فصل سوم : تعهدات ناشی از سند الکترونیکی

 

هر سند پس از تنظیم دارای آثاری است، تعهداتی را به طرفین بار می کند و آنها ملزم به انجام یا عدم انجام برخی امور می باشند. اشخاص ثالث نیز ممکن است از سند سود یا ضرری را متحمل شوند. در قانون تجارت الکترونیکی قانونگذار علاوه بر آثار و تعهداتی که از اسناد نوشته حاصل می شود یک سری موارد خاص دیگر را به اسناد الکترونیکی بار نموده است که این امر حکایت از مبادلات الکترونیکی،تسریع در معاملات  و تشویق اشخاص  به استفاده از این روش می باشد.

آثار و تعهدات ناشی از سند مهمترین هدف از تنظیم سند است، هدف از تنظیم سند ایجاد یک اثر است اعم از مادی یا معنوی و در راستای انجام آن بالطبع طرفین تعهداتی را متقبل می شوند که ملزم به رعایت آنها می باشند که این امر در اسناد الکترونیکی با شرایطی بیشتر و مختص اینگونه اسناد صورت می پذیرد.

طرفین یک قرارداد در ابتدا به نحوی با یکدیگر آشنا شده و ارتباط برقرار نموده اند، این رابطه می تواند از طریق تبلیغات در آگهی های روزنامه ، مجلات، بولتنهای تبلیغاتی و یا تبلیغات در شبکه مجازی باشد ، همچنین ممکن است از طریقی به یکدیگر معرفی شده باشند و پس از مذاکرات اولیه نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنند . در ارتباطات اولیه طرفین می بایست از صحت تبلیغات طرف مقابل خود اطمینان حاصل نماید که جهت این امر که بیشتر در اشخاص حقوقی جریان دارد راه های وجود دارد و پس از آن طرفین با یکدیگر توافقاتی صورت می دهند و می توانند در آینده این توافقات را تغییر دهند. ابتدا به بررسی ارتباطات اولیه اشخاص حقیقی و حقوقی می پردازیم.

مبحث  اول : تعهدات طرفین در ارتباط با یکدیگر  از طریق اسناد الکترونیکی

اشخاص ممکن است برای مکاتبات خود از داده پیام ( E-mail ) استفاده نمایند، این مکاتبات ممکن است جهت امور تجاری یا شخصی صورت گیرد، در هر دو صورت طرفین در ابتدای امر می بایست به طریقی با یکدیگر ارتباط بر قرار نمایند. این ارتباط اولیه مهمترین بخش در ارتباطات و معاملات بعدی می باشد، نحوه آشنایی، نحوه ارتباط و تایید هویت شخص حقوقی از مواردی هستند که می تواند تعهداتی را برای طرفین نسبت به یکدیگر ایجاد نماید.  ابتدا به نحوه ارتباطات اولیه اشخاص پرداخته و در ادامه تعهدات ایشان را در قبال این ارتباطات مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

 

 

گفتار اول :  ارتباط اولیه اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی در اکثر مواقع به فعالیتهای تجاری مشغول هستند، البته اشخاص حقوقی نیز جهت امور غیر انتفاعی تشکیل می شوند ، این دو دسته جهت معرفی کالا ، خدمات یا فعالیتهای خود اقدام به تبلیغات می نمایند.

امروزه تبلیغات یکی از مهمترین ابزار بازاریابی است و سهم زیادی در فعالیتهای اقتصادی ایفا می کند، تبلیغات ممکن است بصورت چاپ شده در روزنامه ها ، مجلات ، بروشورهای تبلیغاتی و یا سایر موارد باشند ، همچنین ممکن است در فضای مجازی اقدام به تبیلغات نمایند. تبلیغ در فضای مجازی به دو صورت امکان دارد، شخص حقوقی اقدام به راه اندازی یک پایگاه اطلاع رسانی مستقل و مختص به خود بنمایند و یا در وبلاگها و وبسایتهای تبلیغاتی اقدام به این امر نماید.

چنانچه در مباحث قبلی گفته شد ، برای ایجاد یک پایگاه اطلاع رسانی اشخاص حقیقی یا حقوقی می بایست با یک میزبان قرارداد منعقد نموده و از طریق میزبان اقدام به این امر نمایند، برای انعقاد قرارداد با میزبان حضور نماینده شخص حقوقی یا شخص حقیقی در مقر شرکت میزبان ضروری است و ارائه اطلاعات از جمله مشخصات شخص حقیقی و در مورد شخص حقوقی ارائه مشخصات ثبت شده در اداره ثبت شرکتها لازم است. درج آگهی در وب سایت ها و وبلاگهای تبلیغاتی معمولا با تکمیل فرم اطلاعات موجود در آن پایگاه صورت می پذیرد و عدم حضور اشخاص و وارد نمودن اطلاعات از طریق شبکه این امر را تسهیل و مشکلات راه اندازی و نگهداری یک پایگاه اطلاع رسانی را نیز بر طرف می سازد.

در هر صورت شخص حقوقی پس از تبلیغ، راههای ارتباطی با خود اعم از تلفن ، دورنگار ، پست الکترونیک و نشانی خود را نیز بیان می نماید. متقاضی کالا یا خدمات نیز اقدام به جستجو در آگهی ها می نماید که این امر در شبکه آسانتر و سریعتر می باشد، متقاضی پس از دستیابی به اطلاعات ارائه دهنده کالا یا خدمات می تواند با شرکت مورد نظر ارتباط برقرار نماید و کالا یا خدمات مورد نظر خود را خریداری نماید.

موضوع مهمی که در این خصوص مطرح می شود تایید هویت شخص حقوقی است. به عبارت دیگر ، متقاضی باید به یقین برسد که ارائه دهنده کالا یا خدمات از لحاظ قانونی به ثبت رسیده است و در صورت ثبت به فعالیت مشغول است یا فقط در اسناد و مدارک موجود است و وجود خارجی ندارد، همچنین بررسی این موضوع که شخص حقوقی توان اجرای ادعای خود مبنی بر ارائه کالا یا خدمات را دارد یا خیر.

در کلیه کشورها مراجع رسمی جهت ثبت شرکت وجود دارد، در ایران نیز اداره ثبت شرکتها که زیر مجموعه قوه قضاییه می باشد ، عهده دار این امور است و اطلاعات شرکتها با توجه به درج در روزنامه رسمی کشور در آرشیو آن به آدرس http://www.gazette.ir/Archive/Index.asp  موجود می باشد، با درج نام شرکت می توان به اطلاعات اعلامی و ثبت شده شرکت از جمله آگهی تاسیس و آگهی های تغییرات دست یافت . از این آگهی های می توان به نکات زیر دست یافت :

  1. زمان ثبت شرکت که حاکی از مدت فعالیت شرکت می باشد
  2. موضوع شرکت که حاکی از فعالیت شرکت در راستای موضوع ثبت شده است.
  3. آگهی های تغییرات که نشان دهنده کلیه تغییرات از جمله اعضاء ، محل شرکت، سرمایه، موضوع و سایر موارد خواهد بود.
  4. سرمایه اولیه که حاکی از قدرت فعالیت شرکت در بدو تاسیس می باشد و در صورت افزایش آن در آگهی های تغییرات بعدی می تواند اماره ای بر سود دهی و کارکرد بالای شرکت باشد.

در معاملات تجاری عظیم و مبالغ زیاد ارائه دهنده کالا یا خدمات جهت جلب اعتماد متقاضی و تمایل بیشتر وی نسبت به خرید اقدام به ارائه سوابق پیشین خود می نماید،در صورت ارائه خدمات بروشورهایی  تهیه و چاپ می شود که علاوه بر ذکر پروژه های انجام شده تصاویری از نحوه انجام و تحویل نهایی خدمات نیز در آن درج می شود و یا در فروش کالا اعلام مقدار فروش و خریدار و دفعات فروش می تواند انگیزه ای جهت خرید در خریدار ایجاد نماید.

موج تجارت الکترونیک تقریبا همه شرکتها را در تمامی اقتصادها تحت تاثیر قرار داده است و این شرکتها ناگزیر از ورود به عرصه تجارت الکترونیک هستند. گام اولیه و اساسی تدوین استراتژی بدون شک تدوین وطراحی اهداف استراتژیک تجارت الکترونیک است. اهداف استراتژیک تجارت الکترونیک همانند یک چراغ راهنما، تمامی تلاشها و اقدامات را در راه استقرار مناسب تجارت الکترونیک و کسب مزیت رقابتی در عرصه دنیای الکترونیک را تسهیل می کند.[1]

[1] – عزیزی ، شهریار؛ قربانی، حسن، اهداف استراتژیک در تجارت الکترونیک، ماهنامه تدبیر ، سال 17 ، شماره 175، قابل مشاهده بصورت آنلاین در : http://forum.1pars.com/thread260225.html

صفحه دانلود  پایان نامه : بررسی ماهیت سند الکترونیکی و تعهدات ناشی از آن

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید