تحقیق:گزارش كارآموزي رنگرزي، چاپ و تكميل كالاي نساجي

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:گزارش كارآموزي رنگرزي، چاپ و تكميل كالاي نساجي

مقدمه

مجموعه اي كه در پيش رو داريد، خلاصه اي از فعاليتهاي اينجانب در شركت ريسندگي و بافندگي كاشان واحد طرح توسعه و تكميل مي باشد.

در اين گزارش، ابتدا كل مراحل تكميل به صورت كامل توضيح داده شده و سپس نوع فعاليت هر ماشين تشريح شده است.

همچنين در اين گزارش به تعداد پرسنل و نوع تخصص و شرايط اين مجموعه‌ي نوپا و مدرن نيز اشاره شده است.

در قسمت بعدي كليه‌ي قسمتهاي موجود در كارخانه از قبيل قسمت رنگ سازي، نمونه گيري، طراحي و طاقه بندي و فعاليتهاي هر قسمت مورد بررسي قرار گرفته است.

در قسمت آخر فعاليتهاي كارآموزي كه تقريباً مختص به كارهاي تحقيقاتي آزمايشگاه از قبيل چاپ، رنگرزي، كنترل كيفيت و… مي باشد ذكر شده است.


مشخصات واحد صنعتي طرح توسعه

مشخصات پرسنلي:

تا كنون كليه پرسنل شاغل در اين واحد صنعتي نوپا بالغ بر 200 نفر است كه در قسمتهاي مختلف توليدي، خدماتي و فني مشغول به كار مي باشد. ضمناً با توجه به سياستهاي كلان شركت هم اكنون خط توليد به صورت چهار شيفت اداره مي شوند.

تجهيزات:

واحد شامل رنگرزي، چاپ و تكميل است كه كلاً شامل 13 ماشين با تكنولوژي بالا مي باشد. اين ماشين ها عموماً از كمپانيهاي معتبري مثل GOLLER، MONFORTS، STORK، MENZEL، ZIMMER مي باشد. تمام ماشينها قابل برنامه ريزي توسط كامپيوتر هستند.

خط توليد:

با توجه به ماشين هاي موجود پيش بيني حداقل 000/120 متر طولي در روز متصور است. با توجه به تاكيد مديريت ارشد شركت در گزينش نيروهاي كاري بخصوص متخصصين دقت زيادي شده به گونه اي كه مي توان ادعا نمود كه پرسنل موجود در رابطه با تخصص هاي رنگرزي چاپ و تكميل جز بهترين هاي مجموعه ريسندگي و بافندگي كاشان مي باشند تا راندمان خط توليد به حداكثر مقدار خود برسد.

آزمايشگاه تحقيقاتي:

با توجه به سياستهاي كلان شركت در رابطه با محوريت كارهاي تحقيقاتي، آزمايشگاهي و طراحي هم اكنون تيم هاي مختلفي در زمينه هاي عنوان شده شركت را ياري مي دهند كه اين تيم ها با موسسات علمي و دانشگاهي نيز ارتباط دارند.

شكل


تكميل:

مراحل اوليه تكميل عبارتند از:

1- پرزسوزي Singeing
2- آهارگيري Desizing
3- پخت يا شستشو Scouring (keir boiling يا boiling out)
4- مرسريزه كردن Mercerising
5- سفيدگري bleaching

1- پرزسوزي Singeing:

پارچه هاي پنبه اي بعلت اينكه از الياف Staple تشكيل شده اند داراي سطح پرزدار و كركدار هستند و هدف از پرزسوزي از بين همين پرزهاي سطحي است كه از نخ يا سطح پارچه بيرون زده و آنرا غير جذاب مي كند.

براي زدودن اين پرزها پارچه را از يك محفظه شعله مانند عبور مي دهند تا پرزهاي سطحي آن سوزانده شوند و در دوخت يا ساير مراحل تكميل ايجاد مشكل ننمايند.

چنانچه اين پرزها در رنگرزي باقي بمانند بيشتر رنگ جذب مي كنند و سطح كالا را پر رنگ تر مي نمايند اصولاً در اينگونه عمليات و چاپ نيز پرزسوزي نقش اساسي دارد.

در حالت كلي پرزسوزي براي پارچه هايي صورت مي گيرد كه بايد تكميل
Clear Finish (يا سطح براق) در آنها صورت گيرد. بنابراين جهت پارچه هايي مثل پتو، قلانل،… مناسب نيست. قبل از پرزسوزي پارچه را برس زده و تراش مي زنند كه در اين عمل الياف سطحي پارچه در يك ارتفاع معين كوتاه مي گردند.

در ماشين هاي پرزسوزي مقداري از ناخالصي هاي نباتي هم سوزانده مي شود و اين عمل به مراحل بعدي تكميل از جمله سفيدگري و… كمك مي نمايد. در استفاده از اين ماشين كالا بايد قبلاً از ماشين برس و تراش عبور كرده باشد. ممكن است بجاي ماشين تراش از ماشين سمباده نيز استفاده گردد كه در اين صورت بايد دقت گردد تا پارچه خسارت نبيند.

ماشين هاي پرزسوزي بر دو نوعند:

1- ماشين پرزسوزي شعله اي.

2- ماشين پرزسوزي با سطح داغ.

در نوع دوم از يك المنت الكتريكي استفاده مي گردد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : گزارش كارآموزي رنگرزي، چاپ و تكميل كالاي نساجي