تحقیق:گزارش كارآموزي رشته برق (قدرت)


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:گزارش كارآموزي رشته برق (قدرت)

1-1- انواع عايق ها

عايق هايي که در ساختمان ترانسفورماتورها به کار برده مي شوند عبارتند از:

1-عايق هاي گازي: هوا، ازت، هگزافلوئور گوگرد (SF6).

2- عايق هاي مايع: روغن، آسکارل.

3- عايق هاي به حالت گرد: منيزي، ماسه کوارتز.

4- عايق هاي به حالت جامد: لعاب، فيبرهاي پنبه اي يا شيشه اي خشک شده يا اشباع شده.

– کاغذ يا مقواي الکتروتکنيکي (پرسبان، پرسبورد، کرافتبورد، ترانسفورمربورد).

– عايق هاي طبقه طبقه يا مطلق که با مايۀ ورقه هاي کاغذ يا ورقه هاي کاغذ يا ورقه هاي مقوا روي هم گذارده شده و در رزين عجين شده اند.

– چوبهاي خشک يا اشباع شده، چوبهاي بانکيزه.

– ورني، رزين، صمغ يا سقز يا قطران يا سقز چوب يا روغن، آسفالت.

– پرپيلن، سنگ صابون (يکنوع سيليکات منيزيم)، سنگ سياه، شيشه.

– عايق هاي قالبي ريخته شده با مايه آرد چوب عجين شده به وسيله رزين (صمغ يا سقز) با ترکيبات شيميايي.

هوا

عايق اساسي و اصلي در ترانسفورماتورهاي خشک مي باشد و همين طور قسمت خارجي وسايلي که از ترانسفورماتور غوطه ور در روغن به طرف بيرون عبور کرده اند (ايزولاتور يا تراورسها) را احاطه مي کند.


روغن

روغن هاي معدني سبک به کار برده شده در ترانسفورماتورها از طريق تقطير نفت به دست مي آيد و عايق اساسي و اصلي ترانسفورماتورهاي غوطه ور را که براي تمام قدرتها و ولتاژهاي مختلف ساخته مي شوند تشکيل مي دهد.

سختي دي الکتريک روغن به طور تجارتي به وسيله اندازه ولتاژ جرقه زدن يک جرقه زننده دائم در يک محفظه اي از عايق ارزيابي مي گردد.

سختي دي الکتريک روغن با اندازه رطوبت شديد کاهش مي يابد همين طور به طور قابل ملاحظه اي با آلودگي هاي مدار معلق در آن از قبيل گرد و غبار و پس مانده و ريزه هاي کاغذ يا مقوا کاهش و تغيير مي نمايد.

لذا به دلايل فوق بسيار قابل اهميت است که روغن خشک و صاف گردد (براي جلوگيري از ورود رطوبت روغن از ماده اي به نام سيليکاژل استفاده مي شود) خصوصاً در مورد ترانفسورماتورهاي فشار قوي مخصوص و غوطه ور در روغن بايد گازهاي موجود در آن کاملاً حذف و از بين برده شود.

تا فرکانس Hz500 ولتاژ اعمال شده عملاً اثري روي سختي دي الکتريک روغن نمي گذارد.

آسکارل

آسکارلها کربورهاي هيدروژن کلر هستند که در تجارب به نام پيرالن معروفند. اين دي الکتريک مايع، مشخصات قابل قياس با دي الکتريکهاي روغن معدني از خود نشان مي دهد و به اضافه مزيت غيراشتعال بودن را نيز دارا هستند. پيرالن در برابر حرارت پايدار و اکسيده نمي شود. اما بسيار قابليت مورد تهاجم قرار گرفتن اجسام ديگر را دارد. بدين جهت بايد با عايق هايي که خاصيت گرايش به آن را دارند به طوري استفاده شود که مورد تهاجم قرار نگيرد مثلاً 6 پنبه، کاغذ، مقواي الکترونيکي و بعضي از لعابها و ورنيها مناسبند.

پيرالن داراي چگالي بسيار بزرگتر نسبت به آب است لذا بايد از وجوب آب اجتناب نمود. زيرا آب به علت کوچکي چگالي در سطح بالا و در مجاورت اتصالاتي که غرق در آن هستند جمع شده و موجبات اتصال کوتاه را فراهم مي سازد.

پيرالن محسوساً گرانتر از روغن است بدين جهت آن را به کار نمي برند مگر براي مواقعي که امکان آتش سوزي و يا خسارتي ترانسفورماتور را تهديد مي کند. مثلاً در مورد دستگاههايي که در مراکز شهرها و مکان هاي عمومي در ساختمان هاي بزرگ، در کارخانه ها، در مسيرهاي زيرزمين و غيره نصب مي شوند.

ورني اشباع شده براي پر کردن تقاطع بين حلقه ها و بين لايه ها، بوبين هايي که داراي حلقه هاي زياد در هر لايه مي باشند استفاده مي شود و تا اندازه اي چسبندگي به سيم پيچي مي دهد ولي پس از آماده کردن سيم پيچي که در هوا قرار گرفته مي شود از جذب رطوبت جلوگيري به عمل مي آورد.

1-2- مشخصات اساسي دي الکتريک ها

            دي الکتريک ها داراي 3 مشخصه مي باشند:

1- سختي دي الکتريک

2- تلفات دي الکتريک

3- ثباث در عايقهاي مايع يا گازي

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : كارآموزي رشته برق (قدرت)

 

 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید