تحقیق درباره : هنر گرافیك نوین


             فصل اول :

مقدمه:

این بخش هنری برای شماست شمایی كه با هنر گرافیك آشنایی دارید یا دوست دارید كه آشنا شوید یا اینكه اصلا بعد از خواندن این بخش علاقمند شوید.

گرافیك از سوی هنرهای تجسمی است كه صد البته برای كسانی كه آن را با نقاشی اشتباه می گیرند چون شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد كه وقتی به كسی میگویید رشته ام گرافیك است می گوید پس چهره مرا نقاشی كن باید بگویم گرافیك در اصل ایده و تركیب بندی است كه اكثر اوقات بین نوشته و تصویر اتفاق می افتد و نقاشی بیشتر تقلید طبیعت است كه ایده های گرافیست ها می تواند بوسیله دست مثال یك نقاش اجرا شود كه خیلی از هنرمندان شاید برای اجرای بهتر و شاید بخاطر كسری وقت طراحی نهایی را به شخص دیگری میسپارند كه از نوع اول می توان به بیلبوردهای توی خیابان اشاره كرد و گروه دوم به آقای ممیز یكی از گرافیستهای برتر ایران اشاره كرد و گاهی هم آن ایده توسط كامپیوتر و برنامه های پیشرفته اجرا می گردد كه مطمئنا كار با دست از ازرش با لاتری برخوردار است.

گرافیك در معنای لغت بمعنی ترسیمی و نگارشی است و در دو مفهوم قدیم ، سنتی و جدید ، نوین متمایز می گردد كه در مرز بین این دو پدیده چاپ قرار دارد.

همانطور كه گفتم گرافیك به دو دسته قدیم و جدید و بین این دو چاپ ، تقسیم می شود.

البته منظور از چاپ هم ، چاپها ی دستی بوسیله قالب چوبی، لوح فلزی(گرانور)و نیز چاپ سنگی (لینو گرافی دستی) است و هم چاپ نیمه ماشینی مثل ؟ لینوگرافی جدید و هم چاپ ماشینی نظیر چاپ حروفی (نترپرس) و ؟ و غیره

عنوان قدیم گرافیك با گرافیك سنتی شامل خطاطی ، نقاشی دو بعدی ، كنده كاری می باشد كه بیشترین نمود ان در آرایش كتابهاست كه محصول همكاری نقاش، خوشنویس، تذهیب كار و جلد ساز است.

و اما گرافیك نوین علاوه بر كتاب آرایی در عرصه تبلیغات تجاری، اعلانات دیواری (پوستر) و مطبوعاتی ونشان ها (مارك) و غیره می باشدو حتی در سینما و تلویزیون هم كاربرد دارد. مثل عنوان بندی (تیتراژ) فیلم و تصاویر متحرك طراحی شده (انیمیشین).

هنر گرافیك نوین با معماری ومسائل ارتباط محیطی نیز تداخل دارد، پس این هر علاوه بر خط و رنگ به عناصر بصری دیگری چون حجم و نور و حتی حركت برای انتقال مفاهیم كمك می گیرد.

دفعه های بعد در مورد تاریخچه تا به اینجا رسیدن گرافیك و تصویرسازی و تحول پیدایش خط و خوشنویسی (كالیگرافی) صحبت می كنیم.

نماد و نشانه

در طول تاریخ از نماد، كه نوعی علامت واجد هویت بصری است به عنوان ابزاری برای ایجاد ارتباط استفاده شده است. تصویر بر این است كه انسان پیش از تاریخ با خراش دادن و ایجاد نقش بر دیوار غارها آلنامیرا در اسپانیا و لاسكو در فرانسه تلاش داشته تا از این طریق به دیگرن اعلان خطریا آگاهی دهد و یا پیام های دیگری را انتقال دهد. باستان شناسان لوازم و ابزارهایی را از یونان باستان یافته اند كه بر آنها نقوش و علائم نمادینی نقش بسته كه احتمالاً معرف خالق آنها بوده است. در تابوت های مصری نیز نقوش نمادینی حكاكی شده است كه احتمالاً نشان از هنرمند خالق آن دارد. در جوامع قرون وسطایی بازرگانان و صنعتگران برای مشخص كردن كالاها یا محصولاتشان از علائم ونمادهای خاصی استفاده می كردند كه شناساگر آنها بود. چاپگران اواخر سده نوزدهم میلادی نیز كه به مهارت ها واستادی خود فاخر بودند، بر روی تمامی چاپنقش های خود نمادهایی را به صورت حرف نشانه یا امضاء چاپ می كردند كه معرف حرفه وصنعتگری آنان بود. در آغاز سده بیستم نیز گاوچرانان آمریكایی برای مشخص كردن مالكیت دام های خود از علائم انحصاری استفاده می كردند. در واقع آنها از نوعی زبان تصویری استفاده می كردند كه سابقه آن به مصریان باستان می رسد. طی دوره ركود اقتصادی در آمریكا كارگران دوره گرد یا در واقع پیشه ورانی كه بیكار شده بودند، یك نظام ارتباطی تحلیلی و كاربردی راابداع كردند. آنها علائم ونشانه هایی بودند كه بر دیوار خانه ها و ساختمان ها رسم می كردند و مثلاً گویای خطراتی بود كه كارگران دوره گرد را تهدید می كرد. یعنی درست شبیه به روشی كه انسان غارنشین از تصاویر خطی استفاده می كرد. دودایره و یك خط رابط بین آنها شناساگر بانوم و معرف این هشدار بود كه پلیس ناحیه خشن و متخاصم است. این نشانه به دیگران هشدار می داد كه هرچه زودتر محله را ترك كنید. ر سم چهار خط افقی بر خانه، به این معنا بود كه اگر در شكستن چوب به مالك خانه كمك كنید. یك وعده غذا به عنوان دستمزد دریافت خواهید كرد. نقوش مخطط، علائم ونوشته های روی در ودیوارهای شهر را می توان همگی به عنوان تلاشی برای بیان احساسات، ایجاد ارتباط یا تلاشی جهت ابراز وجود دانست.

تصویر نشانه (Pictogram)

نمادهای گرافیكی و ساده ای كه در این صفحه ارائه شده «تصویر نشانه» می نامند. «تصویر نشانه» نوعی نماد بصری است كه اطلاعات را به صورت تصویری وبدون استفاده از كلام ارائه می دهد. «تصویر نشانه» نوعی نماد گرافیكی است كه داستانی را به شیوه ای بسیار ساده و همه فهم و فارغ از محدودیت های زبانی روایت می كند.

امروزه این نوع نمادها را می توان در همه جا دید. از علائم راهنمایی رانندگی گرفته تا علائم نشانه های فروشگاه ها، ساختمان های عمومی، مترو، راه آهن و خلاصه هر كجا كه ضروری است اطلاعاتی را سریع و صریح به اطلاع عمومی رساند. به عنوان مثال این نمادها ما را به سمت تلفن عمومی، ایستگاه راه آهن، فرودگاه و رستوران راهنمایی می كنند. این نمادها بدون استفاده از كلمات و جملات اطلاعات موردنیازمان را در اختیارمان می گذارند. به عنوان مثال اگر به یك كشور خارجی سفر كنید كه با زبان آشنایی ندارید، به آسانی می توانید علائم جاده ای هشداردهنده و بازدارنده آن را تشخیص دهید. و یا به آسانی با توجه به علائم ونشانه ها مسیر خود را برای مكان مورد نظر بیابید، زیرا این علائم خود یك زبان بین المللی ، بصری و بدون كلام هستند.

 • از علائم شناسایی یا داغ نشانه هایی كه گاوچرانان آمریكایی در آغاز سده بیستم استفاده می كردند.
 • نوعی نشان چاپگر قدیمی متعلق به سده نوزدهم، شركت و سنواكو، 1926

نشانه (لوگو) چیست؟

كلمه لوگو (Logo) از واژه ای یونانی به معنی زبان مشتق شده است. و لوگو را به عنوان یك نماد، علامت، تصویر نشانه و عكس نشانه در نظر می گیریم كه معرف و نمایانگر یك سازمان، یك حرفه، محصول یا حتی یك همایش یا یك رویداد خاص است. «نشانه» تجسمی از یك سازمان است و باید مروج هویت بصری آن باشد، هویتی كه به سرعت و به آسانی قابل تشخیص باشد.

«نشانه» نمایانگر حجم زیادی از اطلاعات است كه در یك بیان بصری واحد متراكم شده است.

در این زمینه داستان معروفی از ریموند لوئی، طراح صنعتی معروف نقل می شود. وی در یك میهمانی با خانمی مواجه شد كه در مورد طرح لویی برای شركت «Exxon» از وی سؤال داشت. وی از لوئی پرسیده بود كه چرا چنین سؤالی می كنید و آن خانم گفته بود كه چون خیلی جلب توجه می كند و لویی جواب داد :«خوب پاسخ شما همین است».

عوامل موفقیت نشانه

یك نشانه موفق، به سرعت بر مخاطب تأثیر می گذارد و چشم را به شدت به خود جلب می كند. نشانه باید بی هیچ سخن یا كلامی به سرعت قابل تشخیص باشد و دارای انسجامی باشد كه آن را از دیگر نشانه ها متمایز سازد. نشانه خوب باید آنچنان قوی و معتبر باشد كه تا مدت زمان طولانی همچنان اعتبار خود را حفظ كند و قابل استفاده باشد. برای طراحی هر نوع حرف نشانه ای، راه حل های زیادی وجود دارد، اما اصلی ترین ویژگی یك نشانه یا یك نماد خوب سادگی یا ایجاز آن است. اصطلاح معروف «كمترین بیشترین است» به كرات توسط طراحان و كسانی كه طراحی تدریس می كنند استفاده شده است. اصل «كمترین بیشترین است» به آموزه های مدرسه باهاوس مربوط می شود و باید به هنگام طراحی نشانه به خاطر سپرد.

نماد، حرف نشانه یا علامت تجاری؟

برای طراحی نشانه شركت یا مؤسسه مورد نظرتان از چه قالبی استفاده می كنید. حرف نشانه، نماد یا علامت تجاری؟ مسئله مهمی كه همیشه باید به خاطر داشته باشید، تصویری است كه تلاش دارید نشان دهید. قالبی كه استفاده می كنید خود باید نوعی تصویر قوی و تخیلی را بازتاب دهد. اگر نماد یا تصویر مبهم باشد و موجب سوءبرداشت شود، طرح ناموفق خواهد بود. پیش از تلاش برای طراحی نشانه مورد نظرتان، با دقت به نشانه هایی كه در مجلات، روزنامه ها و تابلوی اعلانات وجوددارد نگاه كنید. این طرح ها ایده های فراوانی به شما می دهد و به علاوه امكان می دهد تا تجارب و حاصل كار دیگر طراحان را كه منجر به این طرح ها شده، به دقت تحلیل كنید. هر یك از این طرح ها حاصل تلاش طراح در برآورده كردن خواسته های سفارش دهنده و پاسخ گویی به نیازهای بصری شركت یا مؤسسه است. به نحوی كه هم گویای هویت و نوع قعالیت شركت باشد و هم خود به عنوان یك عنصر تجسمی دارای وحدت و انسجام بصری باشد و چشم را به خود جلب كند. از این رو با مشاهده این طرح ها در می یابید كه چگونه سایر طراحان این مسائل را حل كرده اند. در هر صورت به خاطر داشته باشید كه طراح حتماً باید در هماهنگی و همفكری با سفارش دهنده بهترین رویكرد به طراحی هویت را تعیین كند.

از چه نوع قالبی استفاده می كنید؟

1- نماد انتزاعی یا تصویری

نماد می تواند واكنش حسی قویی در مخاطب برانگیزد. نمادهایی كه به صورت حرف نشانه استفاده می شوند معمولاً شمایل های تصویری خلاصه شده یا انتزاعی هستند كه به شكلی بازتاب دهنده سازمان هستند. بسیاری از نمادهای انتزاعی از دهه 60 عرضه شدند، اما از اواخر دهه 1980 نیز كه نشر رومیزی پدیدار شد، حجم بیشتری از این نمادها رایج گشت. اگر قصد دارید طرحی تهیه كنید كه منحصر به فرد و در بازار قابل رقابت باشد، باید كاملاً مراقب باشید كه طراحتان بیش از حد متكی به برنامه های نرم افزاری موجود در بازار نباشد، زیرا در غیر این صورت فرم نشانه ای كه طراحی می كنید تفاوت چندانی با طرح های افراد دیگری كه از این برنامه ها استفاده می كنند، نخواهد داشت. طراحی نشانه به تفكر زیادی نیاز ندارد. دستیابی به یك مفهوم خوب باید ارجع تر از سرعت و زمان طراحی باشد. در صفحات بعد با نمونه های مختلف این نوع نشانه ها و ویژگی ها و كاستی های هر یك آشنا می شویم.

2- حرف نشاه یا نمادهای متكی به طراحی حروف

«حرف نشانه» (Logotype) معمولاً نام یك مؤسسه است كه با حروف چاپی مناسب با آن مؤسسه طراحی شده و معمولاً بدون استفاده از نماد گرافیكی است. گاه حرف نشانه متكی به حروف اول نام شركت است و به شكل حروف چاپی طراحی می شود.

3- علائم تجاری و نمادهای توصیفی

علامت تجاری (Trade Mark) نام، نماد یا تركیبی از این دواست كه برای شناسایی محصول یك شركت استفاده می شود. معمولاً علائم تجاری همراه با نشانه TM یا درج می شود.

نكاتی كه پیش از شروع طراحی باید به خاطر سپرد

در آغاز كار باید خاطر نشان شود كه طراحی نشانه صرفاً خلق یك تصویر زیبا و جذاب نیست، بلكه فرآیندی است كه بر یك مفهوم خاص متكی است. طراحی نشانه باید با توجه به عوامل متعددی كه بخش عمده ای از آن نیازها و شرایط سفارش دهنده مربوط می شود، انجام گیرد. طراح با اتكاء به این نیازها و نیز اطلاعاتی كه گردآوری كرده است شروع به طراحی می كند. در ادامه مراحل آغازین یك پروژه طراحی را بررسی می كنیم.

1- تحقیق

اطلاعاتی درباره سوابق كارهایی كه تاكنون توسط شركت انجام شده گردآوری كنید. اگر شركت تازه تأسیس است مایل است چه تصویری از خود نشان دهد؟ و اگر قرار است نشانه قبلی یك شركت را طراحی مجدد كنید راهی وجوددارد كه طرح را به جای آن كه تغییر اساسی دهید روزآمد كنید. نوع فعالیت و شخصیت سفارش دهنده در نشانه قدیمی آن تشخیص یافته است. از این رو هرگونه تغییر عمده و اساسی می تواند موجب سوء تغییر عموم شود. مردم به دشواری می توانند با این تغییرات كنار بیایند و غالباً از این نوع تغییرات ناخشنود می شوند. اگر ضروری است با تبلیغ و آگهی نشانه جدید، این تغییر به اطلاع عموم برسد و طرح جدید در سطح گسترده معرفی شود.

2- مخاطب كیست؟

پاسخ به این پرسش می تواند مفهوم كلی نشانه یا حرف نشانه را تعیین كند. در دهه 1990 واژه «چند فرهنگی» نقش عمده یافته است. امروز بازار طراحان به كشورهایی كه پیش از این بخشی از بلوك شرق بودند گسترش یافته است. آیا نشانه مورد نظر باید فراتر از مرزهای ملی هم مفهوم باشد؟ به بیان دیگر آیا نشانه باید توجه افراد متعلق به فرهنگ های مختلف را در یك نماد ارائه داد؟

«مهم ترین عاملی كه بر ارتباطات عمومی تأثیر می گذارد، رایانه سازی، جهانی شدن تجارت و جنبش زیست محیطی است. این عوامل تقریباً چهره كلی دهه 1990 را شكل می دهند. از این رو تركیب تصاویری شمال بیت هپ، تصاویر شكل یافته رایانه ای، جلوه های چند لایه كاغذ بازیافت شده و نمادهایی كه در تمامی كارها و فرهنگ های مختلف قابل فهم باشد بسیار مؤثر است. اما شگفتی از پدیده های جدید همواره با شیفتگی برای چیزهای آشنا تعدیل می شود.» از گفته های چریش گورمان طراحی مجله «گرافیك دیزاین بواس»

 • نشانه ای برای یك مسابقه بین المللی فوتبال كه عواید آن صرف مبارزه با بیماری ایدز می شود. اثر تونی دیسپینیا، 1988
 • نشانه چاپی بر روی تی شرت، برای فروشگاه مخصوص لباس های راحتی اثر «مووبه» 1991
 • كجا و چگونه از نشانه استفاده خواهد شد؟

اگر از نشانه در اندازه های مختلف كوچك و بزرگ و بر روی خودروها، تابلوها و نیز سربرگ ها، كارت ویزیت و دیگر آثار چاپی استفاده می شود، باید دقیقاً توجه كه این قالبها و اندازه های مختلف چه تأثیری بر ظاهر كلی طرح می گذارند. آیا می توان طرحی كه ابعاد بزرگ آن خوش منظر است، ساده و خلاصه كرد به نحوی كه همچنان هویتش حفظ شود؟


فصل دوم:

بروشورها

شكل گیری بروشور می تواند شامل سلسله ای از اندازه ها، صفحات و اشكال باشد. بیشترین بروشورها بر پایه اندازه ای استاندارد هستند نیز دقیقاً هماهنگ یا متناسب با نگهدارنده های بایگانی می باشند یا با مقتضیات پاكت نامه ها هماهنگ می شوند.

ما بروشورها را در بخشی مشابه خبرنامه ها به حساب می آوریم. زیرا چالش های اساسی آنها مشابه هم اند. مقدار متن یكپارچه سازی عناصر گرافیكی با متن بدینسان تمام اطلاعات و رهنمودها كه برای خبرنامه ها به كار گرفته می شدند برای بروشور نیز به كار می رود.

نظر به اینكه مقدار زیاد متن در كل دارای یك رنگ خاكستری است هنگامی كه به صفحه نگاه می كنید می توانید برای لذتبخش تر كردن آن با افزودن كنتراست هر كاری انجام دهید. در این مثال از كادربندی بیش از حد بزرگ برای ایجاد كنتراست در سمت راست و چپ صفحه و در بخش وسطی مقدار قابل توجهی فضای سفید به وجود آورده ایم.

به دلیل اینكه بیشتر بروشورهای دو لتی و س لتی- نظیر این یكی- برای هماهنگی با نگهدارنده های بروشور (بایگانی) با پاكت نامه، اندازه ای استاندارد دارند، جای زیادی بر ای تنوع ستون متنی عریض وجود ندارد اما می توانید جذابیت های بصری اضافه كنید و یكنواختی متن صفحات سنگین را با جاگذاری و در ارتباط با تعدادی تصاویر با قسمت های خسته كننده كاهش دهید.

طراحی این بروشور را برای كازینوی شبانه جمع آوری اعانه با تصویری به شیوه چشمه های لاس وگاس و حروفی متضاد در عنوان شروع كردیم كه در مجموع با احتساب 8 صفحه منگنه شده همانند یك جزوه كوچك می شود.

با تركیب تیتر و عناصر در یك واحد گرافیكی جمع و جور عنصر گرافیكی سرگرم كننده ای ورای عنوان فرعی تجربه كرده ساختیم و عناصر دیگر را حول آن حركت دادیم. كوششی چند جانبه از جاگذاری ها و اندازه های فراخور.

چشمه را با ظاهری عظیم و نامطبوع شروع كرده بودیم شدیداً اندازه آن را تعدیل نمودیم. برای از بین بردن لی آوتی ملال آور و وسط چین اشاره به حالتی پیش بینی نشده تفریحی و فضایی انرژی زا، عنوان تیتر گرافیكی را كج قرار دادیم.

طراحی ما اتكای بیشتری به تأثیر بصری از عنوان گرافیكی دارد. به طوری كه پس زمینه را برای نهایت تأثیرگذاری به رنگ مشكی تبدیل كردیم. پیش از این عكس ستون انبار چندان زنده نبود و برای جذابیت بصری، عكس دیگر و برش الوان از معماری محلی اضافه كردیم. گرافیكی ظاهراً قوی، ناشی از عنوان گرافیكی ما را به تجربه بیشتری ترغیب نمود. به جای گروه كردن دیگر عناصر متراكم، كلاً طراحی عمارتی را با تفكیك عناصر تا حد امكان ارائه دادیم. عنوان گرافیكی بسیار بزرگ بود و تا لبه های طراحی امتداد داشت. با تعدیل اندازه آن تعادلی دلپذیرتر به وجود آوردیم.

محیط سیاه بین عنوان و تصاویر علامت گرافیكی طراحی را هیجان انگیزتر می سازد. برای سادگی، لوگو را از روی جلد برداشتیم و آن را در جایی دیگر گذاشتیم.

این دو صفحه گسترده داخل بروشور را نشان می دهد. مطابق دو صفحه قبلی هستند كه از موضوعات مستقر در روی جلد بروشور تبعیت می كنند. ما تیتر فرعی را عنوان اصلی صفحه و تصاویر نهایتاً كوچك از محل ماوقع را در اولین صفحه گسترده جاگذاری كردیم رنگ های روشن و تیره پس زمینه حسی از سرور و شادمانی به حاشیه صفحات می افزایند.

تمام صفحات گسترده دیگر در این بروشور (نظیر این یكی در بالا) توأم با تغییرات اندكی برای ایجاد تنوع در متن و تصاویر از همین لی آوت تبعیت خواهند نمود.

مقدار متن زیاد: هدف خبرنامه و بروشورها ترغیب مردم به خواندن بالفعل است. مقدار زیاد متن چشمان ما را می پوشاند. برای جذب كردن چشمان خواننده بر روی قسمتی از مقاله ای برایش جالب است دستیابی به آن جزء وظایف طراحان است. حتی اگر به طور یقین مقاله ای برای خواننده جالب نباشد شما می توانید آنها را وسوسه كنید كه قسمت كوچكی از آن را بخوانند و سپس به قسمت كوچكتری هدایت كنید كه در نتیجه آنها سرتاسر مقاله را بخوانند.

این قطعه نوشتاری تا حدی جدی است. همانند یك خواننده مجدانه علاقمند خواهید شد كل اطلاعات مقاله را بفهمید آیا می توانید تصور كنید كه 15 صفحه با تعداد صفحات بیشتری این طور باشند . برای تعدادی از پروژه ها ترجیحاً كمیت های بسیار زیادی از متن از جمله تمیزی، وضوح و یكپارچگی متن مقبولیت دارند اما در موردخواننده تان واقعگرا باشید.

چیدمان سمت چپ تغییرات بهتری است كه نه فقط موجب آسان خواندن متن می شود بلكه اجازه می دهد فضای سفید بیشتری به داخل آن قسمت آهسته حركت كند.

اضافه نمودن مقدار جزئی تر فاصله سطور ظاهر صفحه را كم وزن تر می كند و آن را به میزان كمتری ناخوشایند می سازد.

فضای سفید بین پاراگراف به جای ناصافی (كنگره كردن حاشیه ها) به فراخی صفحه هم كمك می كند و هر پاراگراف مستقل برای خواندن وسوسه انگیز می شود چون خواننده احساس نمی كند كه آنها چیزی نظیر تعهد برایش ایجاد كنند. خوب متن این پاراگراف را خواهم خواند كه حتماً به سطر بعدی هدایت می كند.

تعدادی از این دستكاری ها بدان معنا است كه القاء نماید شما متن كمتری بر روی صفحه دارید. اگرچه این مشكلی برای پروژه شماست اما مزیتی است برای فراخی صفحه، سبكتر كردن صفحه و خلق ظاهری جذاب تر و ادراك بیشتر كلمات بر روی صفحه، بدون افزایش فاصله بیشتر سطور سعی كنید حروفی فشرده، باریك اندام با بلندای كوچكتر (برای مثال سعی كنید به جای فاصله 7/12، 4/12 پونت) داشته باشید و این همیشه امكانی برای ایجاد توانایی حروف است.

كاتالوگ

كاتالوگ نیز همانند بروشور در قطع های مختلف چاپ می شود و عمدتاً در اختیار خریداران اجناس و كالاها و یا فرآورده های خوراكی و یا متقضیان خدمات قرار می گیرند تا از آن طریق و به سهولت مشخصات، جنس و قیمت آن را دریابند و نسبت به خرید و سفارش خرید آن اقدام نمایند و یا به مشاغل و خدماتی خاص دسترسی پیدا كنند.

بعضی از كاتالوگ ها در شكلی ساده كه حاوی لیست اجناس و كالا ویا خدمات هستند عرضه می شوند و بعضی دیگر همراه با تصویر و در شكلی نفیس ارائه می گردند.

گاهی نیز مؤسسه یا نهادی تبلیغاتی ، لیست اجناس و كالاهای چند شركت تولیدی و خدماتی را در یك كاتالوگ دسته بندی كرده و به چاپ می رساند. از جمله این كاتالوگ ها می توان كاتالوگ نمایشگاه های كتاب، كاتالوگ نمایشگاه های كالاهای تجارتی و مصرفی یك یا چندین برگ به هم پیوسته ای را كه با یكی از قالب های تك برگ، آكاردئونی و یا صحافی شده به صورت مفتول و یا ته چسب كه حاوی اطلاعات كلی درباره یك مؤسسه و یا یك كمپانی و یا كارخانه می باشد، بروشور می گویند. اطلاعات مندرج در یك بروشور عبارت است از معرفی اجمالی، شرح عملكرد، عنوان كلی فعالیت ها، تولیدات و محصولات كه معمولاً همراه با تصویر و نمودار در قالبی شكیل و چاپی نفیس ارائه می شود. هدف اصلی بروشور، معرفی مؤسسه، كارخانه، كمپانی و یا هر تشكیلات دیگر است. معمولاً نهاد روابط عمومی عهده دار تهیه بروشور می باشد.

اطلاعات یك بروشور می تواند اقتصادی، تجاری، صنفی، اجتماعی، سیاسی، حزبی و یا فرهنگی و هنری باشد؛ اما كاتالوگ ها عموماً دارای اطلاعات اقتصادی وتجاری هستند.

در تنظیم یك بروشور و كاتالوگ، اعم از تك برگ، آكاردئونی و یا دیگر اشكال خلاقانه، بایستی به موضوع، مخاطب، امكانات و كاربری آن توجه شود.

همانگونه كه ذكر شد، اطلاعات ارائه شده در بروشورها، كلی، جامع ومشروح هستند كه با مطالعه آنها می توان اهداف، روشها، عملكرد و سمت وسوی موضوع بروشور را فهمید.

اطلاعات ارائه شده در كاتالوگ ها، جزئی و ریز بوده و حاوی شرح مختصات و ظرایف مطرح موضوع و كالای معرفی شده در آن می باشد. كاتالوگ ها، در واقع راهنمای كالا ویا كالانامه محسوب می شوند كه معمولاً حاوی فهرست كالاهای تولید توسط یك كارخانه و یا مؤسسه هستند. ممكن است یك كاتالوگ حاوی معرفی مشاغل، مؤسسه های خدماتی، اجتماعی و یا فرهنگی نیزباشد. در یك كاتالوگ، نام كالا، مدل، شماره و یا شكل و تصویر آن بامشخصات فنی مختصر و با توضیحات كوتاه ضروری دیگر ذكر می شود تا خریدار را در تصمیم گیری كمك كند.

بعضی از كاتالوگ ها نیز برای سفارش خرید در دسترس مردم قرار داده می شود تا اجناس مورد نیاز خود را مطابق لیست كاتالوگ از فروشگاه مورد نظر درخواست كنند؛ و یا این كه مشخصات مؤسسه های خدماتی، فرهنگی و یا مشاغل مختلف را در آن ببینند تا سفارش كار خود را به انجام برسانند.

نقش بروشور و كاتالوگ در جوامع

هدف اصلی هر بروشور و كاتالوگ، دادن آگاهی های لازم و ضروری به مخاطبان بروشور و كاتالوگ می باشد. اگرچه جنبه های معرفی وشرح موضوع ها، فعالیت ها و كالاها مسئله اصلی بروشور و كاتالوگ هست، لكن جنبه های تبلیغی آنها نیز مورد توجه می باشد. معمولاً معرفی و تبلیغ، دوموضوع توأمان هستند كه آگاهی هایی نیز برای مخاطبان دارند. زیاد شدن اطلاعات مخاطبان از موضوع های مطرح شده در بروشور و كاتالوگ، چه در خصوص مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، تجاری و یا هر مسئله دیگر،می تواند مردم را در بعضی تصمیم گیریها مصمم تر كرده و برای آنها راهگشا باشد.

اطلاع حاصل كردن از وجود مؤسسه ها، كارخانه ها و تولیدات آنها و با آشنایی با احزاب، نهادها، جمعیت ها و فعالیت ها ی آنها، میزان تحولات اجتماعی، سیاسی، تكنولوژیكی و نوع زندگی را بر ما مكشوف می كنند و انجام فعالیت ها و تصمیم گیری ها ما را سرعت می بخشد.

محتوای بروشورها و كاتالوگ ها می تواند بیانگر سطح بینش مردم، طرز معیشت و آگاهی های آنها باشد ومیزان پیشرفتهایشان را نشان بدهد.

اگرچه بین مجله و روزنامه و بروشور و كاتالوگ تفاوت های بسیاری هست ولكن هر بروشور و كاتالوگ می تواند از جهت اطلاع رسانی تا حدودی نقش مجله، و روزنامه را ایفا كند. در هر حال یك بروشور و كاتالوگ نیز رسانه و مطبوعه ای هستند كه همانند مجله، روزنامه و یا كتاب بر روی كاغذ چاپ می شوند و شباهت های زیادی نیز با هم دارند. اغلب در صفحه آرایی و آرایش تصاویر و مطالب ونوشتن تیترهای جذاب در آنها تلاش و كوشش مضاعف به عمل می آید و معمولاً نیز از كاغذ و مقوای مرغوب و چاپ نفیس در تولید آنها بهره گیری می شود؛ چرا كه كاتالوگ و بروشور از جنبه تبلیغی بالایی چه به لحاظ فرهنگی، سیاسی و یا اقتصادی دارد.

در اوضاع و احوال كنونی موفقیت سازمانها، نهادها، اعم از ادارات، كارخانه ها، مراكز صنعتی و تولیدی و نهادهای علمی و اقتصادی بیش از پیش به روش بهره برداری آن تشكیلات از اطلاعات وابسته است. جمع آوری به موقع اطلاعات و توزیع مناسب و به هنگام آن در بین مردم یكی از مهمترین عوامل توفیق می باشد.

برقراری ارتباط صحیح بین تولید كننده (ازهر نوع) و مصرف كننده (از هر گروه) و انتخاب مناسب از طریق اطلاع رسانی میسر می شود كه یكی از راه های آن به كارگیری بروشور و كاتالوگ است.

در پاره ای موارد، یك بروشور و كاتالوگ می تواند تأثیر بسیار زیادی در انتخاب، تغییر سلیقه و یافتن راه جدید برای دستیابی به یك كالا، گزینش یك مسیر و پیدا كردن یك منبع اطلاعاتی داشته باشد.

مثال1- بروشور معرفی رشته های تحصیلی در آموزش و پرورش و آموزش عالی كه معمولاً حاوی اطلاعاتی در خصوص رشته های تحصیلی، واحدهای درسی، مكان و موقعیت آموزش، وسعت وارتباطات بین المللی واحد آموزشی و … می باشد و می تواند علاقمندان به تحصیل را به سادگی برای انتخاب رشته درسی مورد نظرشان راهنمایی و هدایت كند.

همان گونه كه قبلاً بیان شد، بروشورها به تناسب پیغام وشرح و توضیح و كاربردی كه دارند، در انواع قطع ها و شكل ها تهیه ، چاپ و توزیع می شوند. به این نمونه ها توجه كنید.

بروشور تك برگی: این بروشور معمولاً در یك برگ كه ممكن است اندازه های مختلفی داشته باشد.

مقدار متن زیاد

هدف خبرنامه و بروشورها ترغیب مردم به خواندن بالفعل است. مقدار زیاد متن چشمان ما را می پوشاند. برای جذب كردن چشمان خواننده بر روی قسمتی از مقاله ای كه برایش جالب است دستیابی به آن جزء وظایف طراحان است. حتی اگر به طور یقین مقاله ای برای خواننده جالب نباشد شما می توانید آنها را وسوسه كنید كه قسمت كوچكی از آن را بخوانند و سپس به قسمت كوچكتری هدایت كنید كه در نتیجه آنها سرتاسر مقاله را بخوانند.

این قطعه نوشتاری تا حدی جدی است. همانند یك خواننده مجدانه علاقمند خواهید شد كل اطلاعات مقاله را بفهمید آیا می توانید تصور كنید كه 15 صفحه با تعداد صفحات بیشتری این طور باشند . برای تعدادی از پروژه ها ترجیحاً كمیت های بسیار زیادی از متن از جمله تمیزی، وضوح و یكپارچگی متن مقبولیت دارند اما در موردخواننده تان واقعگرا باشید.

حتی اگر هیچ عنصر گرافیكی وجودنداشته باشد بر ای به هم خوردن خاكستری تك رنگ متن شما می توانید با اضافه كردن حروف به صفحه از جذابیت بصری استفاده كنید. اگر خوانندگان از ویژگی این مقاله مهیج نشوند باز هم چشمان آنها سیاهی ها (حروف) و حروف بزرگتر را جلب خواهد كرد و در انتها، آن اطلاعات را پویش می نمایند. نمونه پایین فهرستی از تغییراتی دیگر است كه ما برای این صفحه ساختیم.

چیدمان سمت چپ تغییرات بهتری است كه نه فقط موجب آسان خواندن متن می شود بلكه اجازه می دهد فضای سفید بیشتری به داخل آن قسمت آهسته حركت كند.

اضافه نمودن مقدار جزئی تر فاصله سطور ظاهر صفحه را كم وزن تر می كند و آن را به میزان كمتری ناخوشایند می سازد.

فضای سفید بین پاراگراف به جای ناصافی (كنگره كردن حاشیه ها) به فراخی صفحه هم كمك می كند و هر پاراگراف مستقل برای خواندن وسوسه انگیز می شود چون خواننده احساس نمی كند كه آنها چیزی نظیر تعهد برایش ایجاد كنند. خوب متن این پاراگراف را خواهم خواند كه حتماً به سطر بعدی هدایت می كند.

تعدادی از این دستكاری ها بدان معنا است كه القاء نماید شما متن كمتری بر روی صفحه دارید. اگرچه این مشكلی برای پروژه شماست اما مزیتی است برای فراخی صفحه، سبكتر كردن صفحه و خلق ظاهری جذاب تر و ادراك بیشتر كلمات بر روی صفحه، بدون افزایش فاصله بیشتر سطور سعی كنید حروفی فشرده، باریك اندام با بلندای كوچكتر (برای مثال سعی كنید به جای فاصله 7/12، 4/12 پونت) داشته باشید و این همیشه امكانی برای ایجاد توانایی حروف است.

هر موضوع بر روی صفحه را با تعدادی دیگر از عناصر بر روی صفحه تراز كنید (برای مثال حاشیه ها را با ستون ها تراز كنید . اگر شما مقررات تراز را نقش می كنید آن را با شور و اشتیاق انجام دهید .فرض كنیم اگر شما عنصری را 4/1اینچ ناترا ز می كنید این شبیه یك اشتباه خواهد بود. ضعیف النفس نباشید.

عناصری كه قابل تكرارند بیابید (خط ها – عناوین – نوع فونت ها یا نوشت تصاویر- نقاط سیاه بزرگ) و بر شكل دهی طراحی آنها تاكید كنید. تكرار، صفحات متنوع را پیوند خواهد داد.

از پایه كار با ستون های متعدد استفاده كنید چون می توانید در تی اوت نان قابلیت انعطاف را داشته باشید.

گاهی یك رو و گاهی دو رو چاپ می شود بروشورهای تك برگی (آگهی تك برگی ) معمولا در ابعاد زیر چاپ می شوند.

5/16 . 24 سانتی متر (وزیری)

5/6 . 5/14 سانتی متر (رقعی)

21 . 29 سانتی متر (رحلی)

22 . 11 سانتی متر (پالتویی) و …

بروشور دو برگی (دولتی) : این نوع بروشور از دو برگ (؟) پیوسته تشكیل می شود كه به آن دولتی می گویند. این نوع بروشور نیز در اندازه های مختلف چاپ می شود.

بروشور یك برگی تاشو: این نوع بروشور در قطع بزرگ چاپ شده و به قطع كوچكتر بنا می شود كه به تناسب بزرگی آن ممكن است چندین «تا» بخورد تا به قطع مورد نظر درآمده و عرضه شود.

بروشور آكاردئونی : ایننوع بروشور در یك برگ دراز پشت و رو چاپ و سپس به شكل آكاردئونی (زیگزاك) تا می شود.

بروشور چند برگی : این بروشور نیز در قطع های مختلف كوچك ، متوسط و بزرگ چاپ شده و از وسط یا مفتول به هم پیوند می خورد. تعداد صفحات این نوع بروشور كم است.

بروشور مفصل: این بروشور با بیش از 48 صفحه و صحافی نه چسب و در اندازه های كوچك ، متوسط و بطرگ چاپ می شود . اینگونه بروشورها معمولا با جلد شمیز و یا گلاسه پوشیده می شود . دلیل سادگی صحافی تمام بروشورها این است كه مصرف آنها محدود است. بعضی از ، آنها شاید بیش از یك بار مطالعه و استفاده نشود . مصرف آنها شباهت زیادی به روزنامه دارد. اگر چه بعضا با چاپ و كاغذ بسیار نفیس عرضه می شوند.موضوع و محتوی هماهنگ باشد.

یك طراح موفق و كارآزموده می تواند از نظر جهت دید در كار خویش و به طور متقابل در بیننده اثر بگذارد، اینكه مجموعه طراحی شده به صورت افقی یا عمودی باشد حقیقتا تاثیر گذار است. مثلا شركتی را در نظر بگیرید كه در مورد سازه های هوایی مخابراتی فعالیت می كند . و یا شركتی كه در مورد حفاری چاه عمیق فعالیت دارد.

كاتالوگ راهنمای تلفن ، كاتا لوگ راهنمای مشاغل و امثال اینها را نام برد. كاتالوگ ممكن است گاهی بزرگ و حجیم و گاهی كوچك و كم ورق باشد.

 

 

صفحه آرایی بروشور و كاتالوگ

بروشور و كاتالوگ نیز همچون دیگر مكتوبات چاپی با شیوه های مرسوم صفحه آرایی و تنظیم می شود. تمامی نكات و روشهای گرافیكی می تواند یك اثر چاپی را تشكیل ، منظم، خوانا و جذاب كند. در بروشوره و كاتالوگ نیز كاربرد دارد تهیه می گوید. مناسب طراحی جلد، به كارگیری حروف متناسب با موضوع و مخاطب و بهره برداری از شكلها ، تصویر ها و ریز نقشها و خطوط مختلف و رعایت قطع ، از ویژگی های صفحه آرایی آنها می باشد.

بطور كلی صفحه آرایی با اهداف ایجاد انگیزه بیشتر برای خواندن ، راحتی در خواندن و ایجاد زیبایی با به كار گیری عناصر بصری معقول است. صفحه آرایی خوب و متناسب با موضوع می تواند رغبت خواننده و مخاطب را افزایش دهد. خصوصا در بروشور و كاتالوگ مسئله دسترسی سریع و آسان مخاطب به موضوع و نكته ای كه در جستجوی آن است از اهمیت زیادی برخوردار است .

در صفحه آرایی بعضی از بروشورها و كاتالوگها یك تفاوت عمده وجود دارد و آن اینكه تعداد ستونهای كاتالوگ بیشتر از بروشور می باشد. این وجه تمایز به دلیل اختلاف كاربرهای آنها می باشد.

ابعاد صفحات بروشورها و كاتالوگها نیز همانند كتاب ، عموما مطابق اندازه های طلایی و بسیار نزدیك به آن تعیین می شود . می دانیم كه مربع یك شكل هندسی چهار وجهی و منظم است و چهار گوش آن هر كدا م دارای زاویه 90 درجه است. اگر نظر این مربع شاخص را رسم كرده و قوسی به مركز D و به شعاع AB رسم كنیم ، امتداد خط DC را در نقطه ای به نام C قطعمی كند ، حالا با كشیدن یك خط عمود از نقطه و نیز امتداد دادن خط AB تا نقطه ی B، مستطیل ABCD به دست می آید كه ( مستطیل طلایی ) نام دارد و نسبتهای اضلاع آن چنین است :

این اندازه عموما در معماری و هنرها كاربرد وسیعی داشته است و هم اكنون نیز اندازه یك كاغذ ها، مقواها و بسیاری از ورقه های فلزی و محصولات صنعتی همواره كه به آنها شیت ، هم گفته می شود بر اساس این نسبت تولید می شود.

این تناسب در صفحات بروشورها و كاتالوگها نیز رعایت می شود . دو صفحه باز شده و روبروی هم نیز از همین تناسب برخوردار است:

همانگونه كه ذكر شد، رعایت نسبت های طلایی رسمی در معماری و هنرها به طور كلی كاربرد داشته ولكن هم اكنون شیوه ی استفاده از این نسبت ها دستخوش تغییراتی شده است.

طراحان در صفحه آرایی، غیر از رعایت اندازه ی كاغذ و قطع مورد نظر بعضاً از نسبت های طلایی غیررسمی نیز مدد گرفته و با تنظیم فضای متن، تصویر، سرصفحه ها ودیگر نشانه های بصری به آرایش صفحه مبادرت می ورزند و سعی می كنند كه صفحه آرایی آنها به تناسب و حبه موضوع انجام شود. در این حالت هنرمندان سعی در زیباسازی بصری صفحات دارند كه خواه ناخواه تناسبات طلایی به گونه ای فطری در كارشان ظهور پیدا می كند.

آشنایی با گرید (پایه كار) بروشور و كاتالوگ

بروشور و كاتالوگ نیز همچون دیگر كارهای چاپی نیاز به كرسی بندی، چهار چوب و یا پایه كار دارد كه به آن «گرید» می گویند. گرید بروشور و كاتالوگ بیشترین شباهت را با گرید كتاب و مجله دارد.

گریدها خطوط منظم افقی و عمودی هستند كه طول سطرها، فاصله ی سطرها و ستون ها وجایگاه عناصر ثابت صفحه را تعیین می كنند.

خطوط افقی گرید راهنمای كرسی بندی و فاصله ی سطرها هستند و خطوط عمودی نمایانگر آغاز و پایان هر سطر و نیز فاصله ی ستون ها از یكدیگر می باشند.

تعیین طول و عرض ستون مطلب و محل برقراری شماره ی صفحه و دیگر نشانه های ساختاری یك صفحه، موجب یكدستی، سرعت كار و هماهنگی بین اجزاء صفحات می شود. لذا ضرورت دارد تا قبل از شروع صفحه آرایی، كرسی بندی و چهارچوب صفحات را طراحی و شبكه بندی كنیم.

شبكه بندی صفحه گرید معمولاً با رنگ كمرنگ چاپ می شود تا بعداً همچون قالب و جعبه، همه اجزاء صفحه را در خود جای دهد (در عكاسی و تهیه فیلم لیت (كنتراست) از مطالب صفحه، رنگ آبی در فیلم منعكس نمی شود).

تا قبل از پیدایش نرم افزارهای گرافیكی رایانه ای، این كار با دست انجام می گرفت و هنوز نیز در پاره ای موارد از همان شیوه استفاده می كنند.

 

روش ترسیم گرید بروشور و كاتالوگ (پایه كار)

برای ترسیم گرید، پیش از هر چیز نیازمند اطلاعاتی از قبیل قطع، موضوه و مخاطب هستیم. بروشورها و كاتالوگ های ساده و كوچك دارای گریدی ساده و بروشورها و كاتالوگ های مفصل و بزرگ دارای گریدهای شلوغ تر هستند. كثرت مطالب و ستون ها و با تعدد موضوع آنها و اینكه بروشور و یا كاتالوگ دارای تصویر، طرح و یا نمودار باشد. به گریدهای متعددی نیاز دارد تا بتواند جای گذاری های همه ی آنها را امكان پذیر كند.

یك بروشور و یا كاتالوگ ساده معمولاً دارای گریدی ساده است كه ارتفاع مطلب، عرض سطرها و فاصله ی بین آنها و نیز جایگاه شماره صفحه را شامل می شود. درست مانند كتاب اندازه یا بن ابعاد به تناسب قطع و اینكه چه كسانی از بروشور و كاتالوگ استفاده می كنند بستگی دارد. در مواردی كه مخاطب بروشور و كاتالوگ عموم مردم باشند. حروف معمولی و برای متخصصین حروف كوچكتر و برای كودكان و نوجوانان حروف درشت تر از معمول به كار گرفته می شود. بروشور و یا كاتالوگ شلوغ نیز از گریدی یا ستون های بیشتر و علامت ها و مشخصه های متنوع تری برخوردار است.

برای ترسیم گریدها، یك برگ كاغذ و یا مقوای گلاسه را به تناسب قطع مورد نظر با نوار چسب روی میز نصب می كنیم. این برگ بایستی به اندازه بدو صفحه ی مقابل هم بوده و بهتر است از هر طرف 2 سانتی متر حاشیه نیز داشته باشد. گریدصفحه زوج را در سمت راست و گرید صفحه ی فرد را در سمت چپ كاغذ ترسیم می كنیم (برای مطالب فارسی) پس از تنظیم و ترسیم چهارچوب این دو صفحه و تقسیم ستونها، فاصله ی سطرها را بر اساس اندازه ی حروف خط كشی می كنیم خوب است خطوط سطرها را با راپید 2/0 و خطوط اصلی و كلی را با راپید 3/0 ترسیم كنیم. برای اینكه خطوط از دقت لازم و گونیای كامل برخوردار باشد، از خط T و گونیا استفاده كرده و محل شماره ی صفحه و دیگر قسمت ها را نیز تعیین و ترسیم می كنیم.

قطع های رایج بروشور و كاتالوگ

در درس آشنایی با انواع بروشور و كاتالوگ با قطع های مختلف آشنا شدید. شرح مفصل این قطع ها نیز در صفحه ی 36 تا 40 كتاب «صفحه آرایی كتاب» (1) توضیح داده شده است. قطع های مذكور در كتاب، مجله، بروشور و كاتالوگ عموماً یكسان هستند. تفاوت عمده ی بروشور با دیگر موارد اكثراً در نوع صفحه آرای و صحافی آنها می باشد. كتاب، مجله و دیگر خواندنیها معمولاً دارای صحافی معمولی مفتولی، ته چسب و یا ته دوخت دارند كه بعضی از بروشورها و كاتالوگ ها نیز با همین شیوه صحافی می شوند لكن بروشورهایی با صحافی ساده تهیه می شوند كه فقط شامل چند «تا» هستند.

ممكن است یك بروشور در قطع دو و نیم ورقی (70*50 سانتی متر) چاپ و یا چند «تا»ی پشت و رو ظاهراً به یك جزوه كوچك تبدیل شوند كه برای مطالعه ی آن بایستی این «تا»ها باز شود. بعضی از بروشورها پس از باز شدن به شكل یك پوستر نیز دیده می شوند.

جلد این نوع بروشورها نیز سرخود است در واقع روی یكی از «لت»های روی جلد آن را تشكیل می دهد.

با بعضی از این نوع بروشورها در درس «آشنایی با بروشور و كاتالوگ» آشنا شدید.

طراحی جلد بروشور و كاتالوگ (اجرای آزاد)

جلد بروشور نیز همانند جلد كتاب ومجله عهده دار پوشش و حفاظت صفحات آن است. ضمن اینكه معرف محتوای درون خود نیز هست.


فصل سوم:

بیلبورد در تبلیغات ایران

بیلبورد اینجا، بیلبورد آنجا، بیلبورد در همه جا!

بر خلاف رشد كند و حرص آور سلیقه در تبلیغات تلویزیونی، مسئولان و تبلیغات چی های خلاق به سرعت به امكانات و برتری های بیلبورد پی برده و انواع ترفندها وهنرها را بر روی آن پیاده كردند مدتی پس از جا افتادن بیلبوردهای تك و توك در بزرگ راه ها، بیلبوردهای چند تصویری به عجایب تبلیغاتی شهر افزوده شد ودر چهارراه های پررفت و آمد نصب شد. ما آرزو می كردیم چراغ قرمز دیرتر سبز شود تا ما هر سه تلبیغ را ببینیم و از تغییر تدریجی آنها به یكدیگر مات و مبهوت شویم.

تعداد آثار زیبای تبلیغاتی در این دوران كم نیست، بیلبورد سه بعدی برف، در بزرگراه رسالت یكی از زیباترین بیلبوردهای سه بعدی این سالها به شمار می رود و مجموعه آثار زرتشت سلطانی در تبلیغات محصول غذایی روزانه، نقطه عطفی در هنر گرافیك تبلیغاتی ایران هستند. ناگفته نماند كه گاهی سر و كله اشكال نامناسب و جملات تبلیغاتی بسیار طولانی هم روی این تابلوهای عظیم پیدا می شود كه نه تنها وظیفه خود را انجام نمی دهند كه موجب حواس پرتی راننده و تصادف احتمالی نیز می شوند.

خوشبختانه تعداد چنین طرح هایی رو به كاستی است و مشخص است كه افرادی خوش ذوق مشغول كار گرافیك و تبلیغات هستند.

در این میان پوسترهای سینمایی و پوسترهایی در باب مسائل اجتماعی مانند اعتیاد، تنظیم خانواده و مانند آن كه در ابعاد بزرگ بر روی بیلبوردهای اندازه متوسط داخل شهر نصب می شوند هم بریا خود داستانی دارند. اگر توجه كرده باشید، پیام موجود بر تابلوهای تبلیغاتی در مناطق مختلف متفاوت است و بستگی به سطح زندگی در هر منطقه دارد. بیشتر تبلیغات مربوط به تولیدات داخلی، هشدارهای اجتماعی و مانند آن از میان هفت تیر به پایین را دربر می گیرند و تبلیغات موبایل، كولر گازی و لوازم اندكی مدرن تر در حد فاصل هفت تیر تا پل پارك وی را پر می كنند و تبلیغات ساعت رولكس و عطر ژیوانشی و كالاهای لوكس، از سمت شمالی پل به بالا آغاز می شود.

پوسترهای سینمایی در حوالی مناطق پر سینما مانند بخش میانی خیابان ولی عصر، بیشتربه چشم می خورند و خلاصه اگر به تهران وارد شویم و مناطق آن را نشناسیم. بیلبوردها كمك بزرگی برای تشخیص منطقه و محیط به شمار می روند.

در نهایت به اینجا می رسیم كه هر چند در ایران بیلبوردها آلبوم تاریخ معاصر ما نیستند، اما برای خود شخصیت مهمی پیدا كرده اند و به نوعی معرف شخصیت اهالی شهر هستند. در اینجا باید از دست اندركاران این شناسنامه های عظیم شهری بخواهیم كه در معرفی هرچه بهتر شهر و مردم آن بكوشند، سلیقه هنری و الگوی مصرفی جامعه را بهبود بخشند و فراموش نكنند كه كار آنها قبل از اینكه جنبه مادی داشته باشد، كاری فرهنگی به شمار می آید ومسئولیت بزرگی بر عهده آنان گذاشته است.

 

بیلبوردها، تصاویری از تاریخ مدرن

اولین قدم ها در مسیر تبلیغات

ماشین چاپ قابل حمل را اختراع كرد، Johannes Gutenberg در سال 1450، زمانی كه یوهان گوتنبرگ با انتشار برگه های آگهی دستی، تبلیغات به شكل امروزی آن به مردم معرفی شد. در سال 1796، با تكمیل روش های لیتوگرافی ، اولین پوستر تصویرسازی شده به وجود آمد به مرور زمان، مردم به دنبال جاهایی مناسب برای نصب آگهی های خود بودند تا در محدوده زمانی مشخص، بیشترین بازدیدكننده را داشته باشد. به این ترتیب، ستونها و جعبه های مخصوص نصب آگهی در نقاط پر تردد شهرها برپا شد.

اولین بار تبلیغات در حاشیه جاده ها توسط تاجران و كسبه محلی آمریكایی به كار رفت آنها علامت ها و تابلوهایی را بر دیوارها و نرده ها نقش می كردند یا پوسترهایی را بر روی تیرهای تلگراف، دیوارها و هر محل ممكن، نصب می كردند. در نیویورك سال 1835، اولین پوستر بسیار بزرگ در فضای خارجی نصب شد. این پوستر برای تبلیغ یك سیرك به چاپ رسید Jared Bell 15 متر مربعی، توسط چاپخانه جردبل.

قرن بیستم و تحولات تبلیغاتی

در سال های 1900، در صنعت تولید بیلبورد اتفاق بزرگ رخ داد. صنایع و شركت های بزرگ برای تبلیغ كالاهای خود در بازارهای داخلی، به استفاده گسترده ای از بیلبورد پرداختند و تصاویر بزرگ و پر جلوه ای از خمیردندان و صابون گرفته تا انواع خوراكی ها و نوشیدنی ها، بر روی بیلبوردها ظاهر شدند. در دوران جنگ، تبلیغات روی بیلبوردها بر روی بسیج نیروها و دفاع از كشور و شعارهای وطن پرستانه متمركز می شد و در دوران صلح، این تمركز بر روی بهبود بخشیدن به شیوه زندگی و تبلیغ برای آخرین دستاوردهای صنعتی بود.

بیلبوردها از سال های 1990 تا امروز

با ظهور فن آوری دیجیتال، تابلوهای دست نویس و نقاشی شده، جای خود را به نسخه هایی از تصاویر دیجیتالی داده است كه بر روی هر نوع سطح ممكن چاپ و نصب می شوند. این تصاویر در همه جا هستند، بدنه اتوبوس ها، … كیوسكها، سردر مغازه ها، بدنه تاكسی ها، داخل فروشگاه های بزرگ و فرودگاه و …

از ابتدایی ترین تمدن ها تا به امروز، بشر از بیلبورد –در هر شكل و اندازه- به امید یافتن بازار برای كالاهای مادی و معنوی خود سود جسته است و این كار موجب ارتقا بسیاری از جنبه های زندگی شده است. آنها مبدل به یكی از محبوب ترین وسایل خبررسانی شده اند. بنا به گفته یكی از متخصصین، دلیل این محبوبیت یا به خاطر مخاطب فراوان و قیمت مناسب آن است یا به این دلیل كه امروزه مردم بیشتر وقت خود را در اتومبیل ها و در حال تردد در خیابان ها می گذرانند، در هر صورت، بیلبوردها باقی خواهند ماند.


فصل چهارم:

بسته بندی

كلیات

باید دستور العمل های مكتوب كه مبین چگونگی دریافت، قرنطینه، نمونه برداری، بررسی و آزمایش و حمل مواد بسته بندی و برچسب زنی می باشد تهیه و تدوین گردد.

تمام مواد بسته بندی و برچسب زنی باید با مشخصات تعیین شده مطابقت داشته باشند . در صورتی كه دارای شرایط فوق نباشند باید از استفاده آنها در عملیاتی كه مناسب آن نیستند جلوگیری شود.

گزارشات مربوط به مواد بسته بندی و برچسب ها كه حاوی دریافت، بررسی و آزمایشهای انجام شده و اینكه آیا مورد قبول بوده اند یا خیر باید ثبت و نگهداری شود.

مواد بسته بندی

ظروف بسته بندی باید قابلیت حفاظت كافی جهت جلوگیری از فساد یا آلودگی مواد حد واسط یا مواد اولیه دارویی را طی حمل و نقل و نگهداری داشته باشد.

ظروف بسته بندی با توجه به ماهیت ماده حد واسطه یا ماده اولیه دارویی باید تمیز گردد و اصول بهداشتی رعایت گردد تا اطمینان حاصل شود كه برای مصرف مورد نظر مناسب می باشند. مواد مورد استفاده در بسته بندی نباید قابل واكنش نشت كردنی یا جذب شدنی باشد به گونه ای كه كیفیت ماده حد واسطه یا ماده اولیه دارویی را نسبت به خصوصیات مورد نظر تغییر دهند.

اگر ظروف مجددا استفاده شوند باید مطابق با روش های مستند تمیز شوند و همه بر چسب های قبلی نیز باید كنده یا برداشته شوند.

كنترل و صدور بر چسب

دسترسی به محوطه انبار برچسب باید محدود به پرسنل مجاز باشد.

باید روشهایی برای تطبیق مقدار برچسب های صادر شده ، مصرف شده و برگردانده شده و همچنین ارزیابی اختلافات موجود بین ظروف بر چسب خورده و تعداد برچسب های صادر شده تدوین گردد چنین اختلافاتی باید بررسی و توسط واحد (های) كیفیت تایید شود همه بر چسب های اضافی كه دارای شماره بچ با دیگر موارد چاپ شده مربوط به بچ هستند باید منهدم گردند.


فصل پنجم:

طراحی جلد كتاب در ایران

قبل از اختراع صنعت چاپ، كتاب كالای پر هزینه و تنها در اختیار شاهان و درباریان بود.

چون خود كتابت،نسخه برداری و سپس تهیه روی جلد برای حفاظت از چنین كالای پر ارزشی وقت و هزینه زیادی می طلبید . از آنجا كه متن كتاب ناگزیر میبایست از ارزش معنوی بالایی برخوردار باشد تا چنین تلاشی را به خدمت بگیرد ، جلد آن نیز میبایست از نظر زیبایی و استحكام و توانایی حفاظت از آن متن شایستگی لازم را دار ا می بود. بنابراین جلد سازان، متناسب با شرایط زمانه و پیشرفت تكنولوژی از مواد گوناگون برا ی ساخت جلد استفاده می كردند و با اندوخته ذوق و فرهنگ و هنر خود آن را می آراستند.

یكی از قدیمی ترین موادی كه برای ساخت جلد به كار گرفته می شد، چوب بود. پس از آن و با تكامل فن (دباغی ) از پوست حیوانات برای كتاب بهره گرفته   شد. و بعد ها در قرون وسطی مقوا با كیفیتی مناسب تر جانشین پوست شد، پس از آن انواع كاغذ و امروزه انواع پلاستیك جایگزین آن شده اند. در ایران پیش از عصر صفوی از چرم ، تیماج ، شبرو، پوست نازك گوساله ، چرم خام و … برای ساختن جلد كتاب استفاده و سپس با ذوق و سلیقه فراوان روی آن را تزئین و نقاشی می كردند. توجه به این امر در زمان تیموریان چندان افزایش پیدا كرد كه بایسنقر میرزا، پادشاه تیموری ، گروهی را به سرپرستی (غیاث الدین ) به چین فرستاد تا فنون كتاب سازی ، روی جلد و مقوا سازی ر ا بیاموزند . نقاشان و خوشنویسان بسیاری در دربار این پادشاه گرد آمده بودند كه معروفترین ایشان (استاد قوام الدین تبریزی) بود. كه منبت كاری روی جلد از ابتكارات اوست. (قرآن بایسنقری ) و (شاهنامه بایسنقری) از مهمترین آثار این دوره هستند . از زمان صفویه از پارچه نیز برای جلد سازی استفاده شده . پارچه های (زری) و (قلم كار) و سپس در دوران قاجار پارچه (ترمه) به این كار می آمد روی جلد كتب، از آنجایی كه تصویر گری صورت آدمی نهی شده بود، به وسیله نقوش انتزاعی و هندسی تزئین می شد و به كمك رنگ اشكال زیبایی را بوجود می آورد . همچنین از نقوش اسلیمی و انواع گره ها نیز استفاده می شد. از فن های خاص آرایش جلد كتاب نیز می توان از (كوبیده)، (ضربی)، (معرق)، (معرق زری) و روغنی نام برد.

درزمان قاجاریه و به دنبال آشنایی با فرهنگ غرب دوباره جلدهای روغنی باب شد كه روی آن را با نقوش گل و مرغ وترنجی می آراستند و سپس تصویر چهره های خیالی آدم ها با چشم اندازی مینیاتوری روی جلد كتابها را آراست. تا این زمان هنوز طراحی روی جلد در اختیار نقاشان و در حیطه هنر نقاشی بود. روی جلدها مستقل و بدون به متن كتاب نقاشی می شدند و هر چند دارای بار فرهنگی بودند. اما ربطی به موضوع كتاب نداشتند با ظهور فن چاپ در ایران، تمامی زمینه های وابسته به كتاب متحول شد. تمام حرفه های مرتبط با انتشار كتاب تبدیل به حرفه ای مستقل شد و كم كم مؤسسات و بنگاه های بزرگ نشر به وجود آمدند. كتاب های خارجی ترجمه شدند و تكنولوژی مهم چاپ ملزومات خود را به همراه خود ساخت در این مرحله چاپ سنگی راه گشای روی جلو بود. بدین ترتیب كه نقشی را روز كاغذ چاپ می كردند و بعد به مقوای جلد می چسباندند. در زمان پهلوی اول، كار چاپ باز هم رونق یافت، كتاب های درسی شكل واحد پیدا كردند و روی جلد آنها، اسم كتاب و نویسنده آن با خطی خوش درج شد اما هنوز طراحی روی جلد خبری نبود.

از سال 1320 تا 28 مرداد 1332 یك دوره دموكراسی و سیاسی در ایران شكل گرفت. این تحولات اجتماعی كه همراه احزاب و گروه ها و تفكرات نوین، چاپخانه های تازه را نیز به خود همراه داشت، باید با انتشار مجلات و كتابها عطش جامعه سواد آموخته را سیراب می كرد. در این زمان كارایی طراحی روی جلد مد نظر گروه های سیاسی و احزاب قرار گرفت تا بدین وسیله مخاطبان بیشتری را جذب كنند. در این زمان نشریه های پیام نوین، سخن، مردم و … این امر را جدی گرفتند روی جلدسازی این دوره تحت تأثیر طراحان گرافیك فرانسوی با تكیه بر تصویر بود.

اما اولین نشانه از چاپ روی جلد متحد برای یك سری كتاب در نوشته آوانس آواسیان آمده است: «نزدیك خانه ما انتشارات كانون معرفت بود، هرگاه از جلوی آن مغازه رد می شدیم چند دقیقه ای می ایستادم و عناوین كتابها را با ولع می خواندم. در آن زمان دهها جلد كتاب با جلد كاغذی سفید رنگ، تمامی ویترین آن كتابفروشی را پوشانده بود و روی هر كدام از آنها نوشته بود: «صدكتاب از صد نویسنده بزرگ».

به دنبال مدرن سازی رضا شاهی، تغییرات بنیادین داد و ستد و تجارت خارجی، دفاتر تبلیغاتی گشایش یافتند كه در كنار طراحی بسته بندی محصولات ونشانه های دولتی اولین آثار شاخص طراحی جلد كتاب را به عهده داشتند. محمد بهرامی اولین كسی است كه آتلیه طراحی شخصی خود را در سال 1324 افتتاح كرد و اولین طرح جلدهای چاپ شده را در كارنامه خود دارد. این روی جلدها با تكنیك چاپ مسطح با كلیشه انجام می شدند و اكثراً 2 یا 3 رنگ بودند و با زیركی خاص از سایه روشن هایی كه به ترام احتیاج داشتند، در آنها پرهیز و از ترفند هاشور یا نقطه زنی استفاده می شد. روی هم نشاندن رنگ های مكمل و به دست آوردن رنگ سوم از دو رنگ اولیه حكایت از هوشیاری و دانش بهرام در لیتوگرافی و چاپ دارد. در آتلیه بهرامی، پرویز كلانتری، مرتضی ممیز، محمد تجویدی، آیدین آغداشلو، علی اكبر صادقی، علی اصغر معصومی و محمد احصائی به كار مشغول شدند كه هر یك بعدها در شكل گیری طراحی روی جلد كتاب تأثیر می گذاشتند. طراحی روی جلد با تأسیس بنگاه ترجمه و نشر كتاب جدی شد. این بنگاه كتاب های خود را با روی جلدهای ساده ای با رنگ تخت و اغلب 3 رنگ و خط نستعلیق روانه بازار می كرد. از سال 1335 مؤسسه انتشارات فرانكلین به ابتكار اتحادیه هایی از ناشران آمریكایی و بعضی از كشورهای آسیایی و آفریقایی به سرپرستی همایون صنعت زاده در ایران آغاز به كار كرد. این مؤسسه نخستین انتشاراتی بود كه استانداردهای بین المللی رایج را در كتاب هایی كه به چاپ می رساند، رعایت می كرد. در این مؤسسه محمد زمان زمانی، غلامعلی مكتبی، نورالدین زرین كلك، ژانت میخائیلیان، فریدون جهانشاهی، احمد صنعتی، لئونی تاشیچیان، فرشته پرویزی، گیلیارد عرفان، عزت ا… پایان، آراپیك باغداساریان و فرشید مثقالی به جلدسازی كتاب می پرداختند. این انتشارات در ابتدا از طرح جلد بسیار ساده ای با پس زمینه رنگی و آرم سر مرغ هخامنشی بهره می گرفت و تمامی نوشته ها به خط نستعلیق بود. این انتشارات برای هر سلسله كتاب با موضوع خاص، از رنگی واحد استفاده می كرد و بدین ترتیب بین كتب تاریخ، ادبیات، دیوان های شعر و … وجه تمایزی ایجاد می كرد.


فصل ششم:

پوستر

پوستر قدیمی ترین وسیله تبلیغات گرافیكی می باشند. برخی از سرشناس ترین هنرمندان این قرن از جمله لوتزالوترك و پیكاسو پوسترها را برای تئاترها، باله ها، گالری های هنری و جریان های سیاسی خلق كرده اند. هنر طراحی پوستر بسیار گویا و پرمعنی است و پوسترها را به سلاح های قدرتمند اجتماعی و سیاسی و در مسیر حال آثار هنری تبدیل می سازد.

نوع دیگر استندهای مراكز خرید كه برای شناسایی شركت ها و محصولات و انتقال پیام درباره شان به كار می رود علایم نامیده می شود.

این نوع علایم اغلب در خروجی رستوران ها، غذای حاضری و پمپ بنزین ها نصب می شوند جایی كه تمامی محیط با علایم پر شده است. فروشندگان اتومبیل، نمایشگاه های لوازم خانگی و نمایشگاه های بین المللی و بازی های المپیك از جمله جاهایی هستند كه از علایم به شكل مؤثری می تواند استفاده كرد. نوشیدنی ها، دوربین، رستوران ها، ساعت و علایم داخل و خارج مغازه كه اغلب با نئون ساخته شده بودند نور پخش می كنند و نه تنها وسایل تبلیغاتی هستند بلكه نوعی سرویس نیز به حساب می آیند.

وسایط نقلیه تجاری

این وسایط نقلیه تجاری نوعی وسیله ارزشمند می باشند كه واگن های سیرك، چرخ دستی بستنی فروشی، كامیون ها، اتوبوس ها و هواپیماها را شامل می شود. وسایط نقلیه تجاری را می توان نوعی بیل برود متحرك دانست.

بسته بندی انعطاف پذیر از ما قبل تاریخ مورد استفاده و مصرف بوده است. برخی از قدیمی ترین انواع آن سبد، كیف، لفافه های ساخته شده از بافته های گیاهی و پوست حیوانات می باشد.

اشكال و فرم های بعدی آن شامل بسته بندی انعطاف پذیر كاغذی می باشد كه گسترش و ساخت آن حدوداً در طی جنگل های داخلی آمریكا بوده است. تا قبل از این تاریخ از كیسه های نخی (پنبه ای) برای نگهداری و حمل غذا استفاده می شد. اما بعد از این به علت كمبود پنبه، كاغذ، جایگزین منطقی برای بسته بندی شد. بعداً كیسه های خواربار و كیسه های كاغذی تولید انبوه توسط جرج وست كارخانه دار نیویوركی ابداع شد. این كیسه های كاغذی اجداد كیسه های چند لایه امروزی هستند.

شناخت سلفون و گسترش لایه های پلاستیكی و زرورق های مخصوص و همچنین شیوه های پوشش دار كردن و لامنیت كردن باعث توسعه انواع گوناگون و مصارف تازه ای برای بسته بندی انعطاف پذیر گردید.

امروزه بزرگ ترین مصرف كننده بسته بندی انعطاف پذیر، صنایع غذایی است. برخی ا ز این بسته ها آنهایی كه برای منجمد ساختن، پختن، مخلوط كردن، محافظت كردن، ذخیره مواد غذایی طراحی شده اند تأثیر بسزایی در صنایع غذایی به ویژه در زمینه غذاهای آماده دارند.

انواع بسته بندی انعطاف پذیر

بسته بندی انعطاف پذیر در سه نوع عمده می باشد:

 • لفافه های داخلی و خارجی
 • كیسه های پیش ساخته و پاكت ها
 • كیسه های اسپتیك

لفافه ها

هر دو نوع اضافه ورقه هایی از مواد مختلف هستند كه معمولاً به صورت رل باز می شوند. اضافه های داخلی به دور محصول پیچیده می شوند. محصولاتی نظیر آب نبات یا قرص نان.

لفافه های خارجی به دور یك بسته بندی اولیه مانند كارتن پیچیده می شوند. لفافه های داخلی به دو نوع باند و جلد می باشند. برای بستن این نوع اضافه ها از چسب با حرارت استفاده می شود. اضافه های داخلی و خارجی قابلیت كندن نیز دارند. انواع مختلفی از ماشین های بسته بندی سریع و مخصوص ساخته شده اند كه اغلب از درجه اتوماسیون (خودكار بودن) بالایی برخوردار هستند.

بسته های كاغذی

در تهیه این بسته ها از انواع كاغذها و مواد مصرفی با توجه به نوع محموله استفاده می شود. انواع بسته بندی های كاغذی با توجه به تعداد لایه های تشكیل دهنده:

الف) بسته های یك لایه نظیر پاكت نامه

ب) بسته های چند لایه نظیر پاكت سیمان

انواع بسته های كاغذی از نظر شكل ظاهری

الف) پاكت ها انواع آن به شرح زیر است ولی هر كدام از آنها می توانند از نظر ابعاد، شكل، نوع كاغذ، تعداد لایه و… به انواع بسیار متنوعی تقسیم شوند.

 • الف) پاكت پرداخت (Pay)
 • الف) پاكت (Monarch)
 • الف) پاكت تجاری (Commericial)
 • الف) پاكت بارونی (Baronial)
 • الف) پاكت دارو (Drag)
 • الف) پاكت پول (Coin)
 • الف) پاكت كاتالوگ (Catalog)

ب) كیف و ساك ها با كیسه های خرید

با استفاده از انواع كاغذها و لایه ها ساخته می شوند ولی انواع آنها بر حسب شكل ظاهری و روش ساخت و اتصال متفاوت هستند.

كیسه پیش ساخته اصلاً سازه ای لوله ای شكل از جنس كاغذ، پلاستیك، زرورق، پارچه یا تركیبی از این مواد می باشد.

چهار نوع استاندارد از كیسه های كاغذی وجود دارد:

ساده، چهارگوش، خودكار (اتوماتیك) و ستچل كه در شكل ها نشان داده شده اند.

كیسه ساده كه در حدود سال 1850 اختراع شد. قدیمی ترین شكل كیسه كاغذ می باشد كه تنها با تا كردن كاغذ به شكل لوله ساخته می شود و برای جوراب و پارچه به كار می رود.

كیسه چهارگوش در مقایسه با كیسه ساده، پیلی و مرغك دارد برای نگهداشتن مواد فله ای طراحی شده است. در ابتدا از جنس كاغذ بود و اكنون از جنس پلی اتیلن بسیار فشرده برای محصولات صنعتی موجود می باشد.

كیسه در اتوماتیك در اطراف دارای مرغك و كف صاف می باشد. كیسه های خواربار و خرید متداول جزء این گروه می باشند.

شكل كیسه های سچل بدون مرغك در اطراف و دارای كف صاف می باشند و برای مواد فله ای اكثراً برای مواد غذایی مانند قهوه و آرد به كار می روند. علاوه بر این چهار نوع كیسه های چند جداره بی شماری نیز در اندازه های كوچك و بزرگ برای محصولاتی مانند سیمان، گچ، پلی مر و كود استفاده می شوند. كیسه های چند جداره كوچك برای قهوه، برنج و دیگر مواد غذایی فله ای به كار می رود.

كیسه های چند جداره دارای چندین لایه می باشند كه تعداد و جنس لایه ها به محتویات آن بستگی دارد. برای مثال چند جداره سیمان دارای لایه كاغذی در خارج و از استر پلاستیكی می باشد.

برای مواد غذایی از مواد حرارت دیده و لامنیت شده استفاده می شود. انواع گوناگونی از بست ها برای این كیسه ها موجود است كه شامل حرارتی، گره، گیره پلاستیكی و انواع می باشند.

 • كاغذی: در پشت، به صورت طولی درز دارد و بدون مرغك است.

روش های بستن: كف آن عموماً تا خورده چسبانده شده است. ساده ترین نوع كیسه می باشد و از نظر مصرف مواد اولیه بسیار مقرون به صرفه دارد. معمولاً با حرارت –تا كردن- گره و گیره یا منگنه بسته می شود.

موارد مصرف: چیپس، غذاهای سبك، بستنی چوبی، غذاهای پودر شده، قهوه، غذاهای منجمد، سخت افزار، قطعات ماشین.

ویژگی ها: تاخوردگی كمتر، قابلیت عبور بخار آب

2- اتوماتیك: دارای مرغك در طرفین و كف تا خورده –ایستاده و چهارگوش است.

روش های بستن: با حرارت، تا كردن و چسباندن نوار، گره… دوختن.

موارد مصرف: قهوه، كلوچه، شیرخشك، آب نبات، حشره كش، كود گیاهی.

ویژگی ها: قابلیت انبار كردن، حمل آسان در دست به شكل استند ایستاده می باشند و به راحتی باز و بسته می شود.

3- مربعی مدل چهارگوش: دارای مرغك در طرفین (كه لبه ها یا توگذاشتگی هم نامیده می شود) كف آن بالا تا و چسبانده می شود.

روش بستن: با حرارت، تا كردن و چسباندن، نوار گره، گیره منگنه.

موارد مصرف: محصولات تازه، غذاهای سبك، آب نبات، كلوچه، كودگیاهی، حشره كش، غلات

ویژگی ها: گنجایش بیشتر نسبت به انواع بدون مرغك دارد. می توان بر روی كناره ها و كف آنها برای قابلیت نمایش بیشتر و بدون توجه به نحوه انبار كردن آن چاپ نمود.

4- سنچل: بدنه ای ساده دارد. بدون مرغك، كف آن شش گوش می باشد و هنگامی كه پر است ایستاده است و صاف می باشد.

روش های بستن: با حرارت، تا كردن و چسباندن نوار گره، دوخت، گیره، منگنه

موارد مصرف: شكر، آرد، خشكبار، كلوچه، نان، آب نبات

ویژگی ها: مقرون به صرفه ترین، حمل آسان، مناسب برای انبار كردن،شكل استند ایستاده و به راحتی باز و بسته می شود.

5- بسته های متفرقه: علاوه بر این انوع بسته های كاغذی، نامبرده، می توان گونه های مختلفی نیز با توجه به ابتكار ونیاز تولید كرد.

دریچه دار از اطراف جوش خورده در كف هیچ درز یا مرغكی ندارد. لبه دار یا بدون لبه می باشد كه در آن می توان سوراخ هایی را دایكات كرد. عموماً از پلاستیك های حرارتی ساخته می شود.

روش بستن: گره (شكلات پیچ) گیره پلاستیكی نوار، حرارت

موارد مصرف: جوراب، آب نبات، غذاهای سبك، سخت افزار، اسباب بازی، گوشت تازه

ویژگی ها: ساخت ساده، مرئی بودن، باز كردن آسان، با قابلیت بستن مجدد، چند بار مصرف، محكم


فصل هفتم:

اوراق اداری

اوراق اداری همان طوری كه از نام آن پیداست بیشتر به اوراق مربوط به ادارات مؤسسات و شركت هایی اطلاق می شود كه جهت مكاتبات و یا معرفی خویش از آنها استفاده می كنند. اوراق اداری معمولاً به 3 دسته تقسیم می شوند: سربرگ- پاكت نامه- كارت ویزیت و یا …

1- سربرگ:

برگه ای كه به منظور مكاتبه مورد استفاده ادارات، شركت ها، مؤسسات، وزارتخانه ها و حتی اشخاص حقیقی قرار می گیرد دارای 2 قطع است (7/29*21 سانتیمتر) و (7/14*21 سانتیمتر) و معمولاً در جهت عمودی می باشد. این ابعاد به دلیل اقتصادی بودن و نداشتن ضایعات كاغذ مورد استفاده قرار می گیرند. مواردی كه بایستی به عنوان مواد اصلی در طراحی در نظر گرفت عبارتند از: آرم- تاریخ- شماره- پیوست و نشانی صاحب آن.

اگرچه ابعاد سربرگ قطع A5 50% كوچكتر از سربرگ A4 است ولی این دلیلی برای كاهش 50% تمام عوامل بصری ونوشتاری در طراحی آن نیست و طراح باید مجدداً به صفحه آرایی و تعیین اندازه های مناسب اقدام كند.

2- كارت ویزیت:

كارتی به ابعاداستاندارد 9*5 (این ابعاد بیشتر به تشخیص طراح قابل تغییر است) كه به عنوان ویترین صاحب آن در اولین برخوردبا مخاطب مورد استفاده قرارمی گیرد. می تواند افقی یا عمودی طراحی شود اگرچه حالت افقی آن تركیب بندی را راحت تر می كند ولی در هر حال این موضوع و شكل نشان و نیز حجم اطلاعات است كه جهت نهایی آن را برای طراح معین می كند در كارت ویزیت مواردی همچون: آرم- نشانی- و عنوان (حقیقی یا حقوقی یا هر دو) قرار می گیرند. در طراحی كارت ویزیت باید به محل دستگیر كارت توسط گیرنده كارت توجه داشت به این معنی كه باید فضایی را خالی و بدون هرگونه عنصر تصویری و نوشتاری بر روی كارت باقی گذاشت تا هنگامی كه كارت در بین انگشتان گیرنده كارت قرار دارد تمامی اطلاعات آن در یك نگاه قابل دیدن باشد.

كارت های ویزیت به دو دسته تقسیم می شوند:

 • كارت های اداری
 • كارت های شخصی و اطلاعاتی از قبیل عنوان، اسم، آدرس، فعالیت و خدمات، شماره تلفن، ایمیل و گاهی اوقات هم سایت می آید و اگر هم آرم مخصوصی داشته باشد می توان از آرم هم استفاده كرد و آن را بر روی كارت آورد . معمولاً از كارت ویزیت به عنوان كارت شناسایی استفاده می كنند و نوع دیگر كارت های ویزیت كه قطع و اندازه با كارت ویزیت های دیگر فرق می كند كارت شناسایی است كه برای پرسنل یك اداره یا شركت یا برای نمایندگان استفاده می شود و از این كارت فقط برای معرفی خود استفاده می كنند و این كارت همیشه پیش آنهاست و برای طراحی آن هیچ محدودیتی وجود ندارد و معمولاً فقط اسم شخص و سمت آن ر ادر آن مركز نشان می دهد.

در مورد اندازه این كارت ها باید گفت كه قطع استاندارد آن 5*9 سانتی متر است اما قطع های دیگری هم كه می توان از آنها استفاده كرد شامل 5، 9*5، 4، 9*5، 5، 8*5، 5، 5*3 و … است و حتی می توان قطع های كوچكتری هم انتخاب كرد و اندازه های آنها به دلخواه مشتری و طراح می باشد.

در مورد طراحی این كارت ها باید ظرافت و زیبایی فراوان داشت و نوع طراحی و استفاده از تصاویر و فونت و پوینت خط و استفاده از رنگ ها بستگی به جا و مكان وقوع استفاده از كارت دارد در مورد طراحی باید گفت كه طراحی كارت ها و فضاسازی آنها با هم فرق می كند و نكته ای كه در طراحی كارت های شخصی حائز اهمیت است فضاسازی است كه باید فضایی ساده و سفید خوانی زیاد داشته باشد و در مورد استفاده از تصاویر رنگ هم همگی بستگی به طراح دارد وباید در طراحی آنها خیلی دقت كرد چون این كارت ها باید در اولین برخورد جذاب و زیبا باشند.

در كارت ویزیت رنگ حالت عامیانه عملی نیست و هر كس درباره رنگ یك نقطه نظری دارددر مبانی، خواص رنگ در نظر گرفته شده اما اشخاص مختلف در سطوح سطح فكر خود یك رنگ خاص را می پذیرند ورنگ بستگی به خوشایند مشتری دارد و دلخواهی است و هیچ محدودیتی برای رنگ وجود ندارد و گاهی از رنگ هایی كه هیچ ربطی به موضوع ندارند مورد استفاده قرارمی گیرند ولی چون خوشایند مشتری است از آن رنگ استفاده می كنند.

برای طراحی دقت در زمانی كه صرف می شود خیلی مهم است و باید برای طراح آنقدر ارزشمند باشد كه انگار یك كار تبلیغاتی دیگر همانند پوستر انجام می دهد و باید در طراحی آن دقت كرد. چون معمولاً با نگاه اول می توان پی به هویت فرد برای طراحی آن باید طوری باشد كه بتوان شغل شخص را با نگاه اول فهمید و در مورد رنگ هم كه گفتیم كه بستگی به نظر مشتری دارد و گاهی هم نمونه هایی از پیش طراحی شده رنگ و یا زمینه را انتخاب می كنند و آنها را چاپ می كنند.

استفاده از رنگ های خاكستری در كل كار (طیلف رنگ بین سیاه و خاكستری) عموماً نماد شخصیت فرد است پس حتماً می توان از روی انتخاب رنگ هم پی به شخصیت فرد (طراح) برد.

3- پاكت نامه:

ابعاد پاكت صحافی شده بر اساس سربرگ تعیین ابعاد می شود. طول آن متناسب با عرض سربرگ به اضافه حدود یك سانتیمتر یا بیشتر وعرض آن بر اساس حدود یك سوم بلندای سربرگ به اضافه حدود یك سانتیمتر است. در طراحی پاكت باید توجه داشت تا حد ممكن از قرار دادن تصویر و به ویژه نوشتار در پشت پاكت قسمت بالا سمت راست اجتناب شود زیرا این محدوده در تمامی دنیا برای الصاق تمبر پیش بینی شده است و در صورت استفاده از سوی طراح، به كاربرد پاكت لطمه وارد می كند.

4- كاغذ یادداشت:

ابعاد معینی ندارد و معمولاً از فضای مرده بر روی پشت اصلی كاغذ به دست می آید. در طراحی كاغذ یادداشت معمولاً گونه ای عمل می شود كه جنبه رسمی بودن آن از میان برود برای مثال از آوردن نشانی خودداری شده و تنها به قید یك تلفن و یا وب سایت بسنده می شود.

نكته لازم به ذكر آن است كه طراح گرافیك به عنوان اجرا كننده مجموعه محصولات فوق موظف است مسیر طراحی را به شیوه ای انجام دهد كه نهایتاً تمامی مجموعه دارای هویت تصویری یكسان و هماهنگ بوده و به عنوان یك خانواده دیده شوند.

در طراحی اوراق اداری موارد ذیل را باید در نظر گرفت:

 • تركیب بندی
 • توازن
 • استفاده از سطوح هندسی به گونه ای كه باعث زیبایی بصری شود.
 • قطع و تعداد سربرگها به گونه ای است كه نیاز به صحافی نداشته و باید قطعی در نظر گرفت كه حمل ونقل و همچنین بایگانی آن به راحتی صورت پذیرد. برای نگهداری آنها از سرچسب استفاده می شود.

معقولانه است قطع كار، مضرب معینی از اندازه های كاغذهای موجود در بازار باشد تا اصراف آن كمتر بوده و به طور كلی از لحاظ اقتصادی به ضرر نباشد.

 • شناخت در مورد رنگ ها، شناسایی سلیقه كارفرما، مخاطب و استفاده از رنگ مناسب در اثر، امر بسیار مهمی است كه باید در نظر داشت.
 • در طراحی مجموعه اداری، تا جای ممكن باید سادگی تبعیت شود و حتی الامكان از شلوغی دوری شود كه شلوغ بودن یك ست اداری باعث عدم رسانایی به موقع و كافی به بیننده می شود.
 • اندازه شكل و متن باید با هم هماهنگ باشد این هماهنگی را در هر كار طراحی باید در نظر گرفت. هر نوشته و شكلی برای همان قطعه كه برایش در نظر گرفته اند مناسب است و شاید همان عناوین برای یك كار دیگر مناسب نباشد.
 • زمان در رساندن پیام نقش فوق العاده ای دارد و كارهای تجاری زمان خیلی كم در نظر گرفته می شود. در مقابل كسر زمان می توان از عنصر رنگ استفاده كرد و جبران كمبود زمان را در پی داشت. در واقع ایده یك طراح باید در كمترین زمان ممكن نظر بیننده را جلب نماید. بهتراست به دلیل اینكه به راحتی در ذهن ثبت شود از یك فرم كلی در مورد آن مجموعه استفاده شود.
 • موارد موجود در اوراق اداری كه شامل (سربرگ، كارت ویزیت، و …) باید از لحاظ محتوی و ایجاد وارسال پیام قابل اهمیت و توجه باشد.

 

 

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

 

دانلود متن کامل »    تحقیق درباره هنر گرافیک نوین

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید.

 

 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید