تحقیق :(ترانسفورماتورهاي توزيع)


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:(ترانسفورماتورهاي توزيع)

مقدمه :

در حالي كه توجه زيادي به واحدهاي توليد توان الكتريكي و خطوط انتقال انرژي مي‌شود سيستم توزيع انرژي الكتريكي مورد توجه كمي قرار گرفته است .اين بي توجهي شايد بدين خاطر باشد كه خطوط توزيع انرژي روي تيرها و در خيابان ها و كوچه ها و در پشت ساختمان ها بدون جلب توجه عبور كرده حتي در بعضي از قسمت ها در زير زمين،  خارج از ديد عموم نصب شده اند.

دليل ديگر عبور مقدار زياد توان از يك خط انتقال انرژي در مقايسه بايك خط توزيع انرژي است. قطع يك خط انتقال منطقه ي وسيعي را دچار خاموشي مي كند و بدين جهت مورد توجه قرار مي گيرد. در صورتي كه قطع يك خط توزيع انرژي بخش كوچك را تحت تأثير قرار دهد قابل توجه نيست.

در مقايسه با نيروگاه ها، هزينه براي سيستم توزيع معمولاً به صورت مقادير كم انجام مي‌شود .اگر چه ممكن است هزينه ي كل سيستم توزيع بيشتر باشد با توجه به اين كه جامعه بيش از پيش براي پيشرفت به يك منبع انرژي خوب نياز دارد ارتباط بين منبع انرژي و مصرف كننده يعني سيستم توزيع انرژي نقش بحراني تري پيدا مي كند. در نتيجه نه تنها نياز به توان تحويلي بيشتري است بلكه احتياج به كيفيت بالاتري از انرژي نيز مي باشد.

در روزگار اوليه ي صنعت قدرت الكتريكي توليد و توزيع انرژي با هم آميخته بود و سيستم توزيع وسعت كمي داشت تاخيري مورد سرويس دهي كوچك و تعداد مشتركين نسبتاً كم بود همچنين مقدار مصرف هر مشترك زياد نبود.

سيستم هاي توزيع اوليه جريان مستقيم بودند و در ولتاژ كم توزيع مي كردند. پيدايش ترانسفورماتور و افزايش بار مورد انتقال روي مسافت بيشتر و با فاصله بيشتر از منبع، به زودي سيستم جريان متناوب جايگزين جريان مستقيم شد. هم اكنون با افزايش سطح ولتاژ امكان تغذيه ي بارهاي

بيشتر و در فواصل دورتر وجود دارد كه اين ولتاژ در محل مصرف براي تغذيه ي مصرف كنندگان كاهش داده مي شود.

نياز به سرويس دهي برق به انواع مختلف مصرف كنندگان توسعه يافته است مصرف كنندگان به مصرف كنندگان مناطق شهري، حاشيه اي، محلي و مصرف كنندگان تجاري شامل مغازه ها، مراكز خريد، ساختمان دفاتر و مصرف كنندگان صنعتي شامل توليد كنندگان با ميزان مصرف متفاوت و واحد هاي خدماتي در اندازه هاي مختلف تقسيم مي‌شوند. به موازات توسعه ي مدارهاي توزيع انرژي، مواد، تجهيزات و ابزار مناسبتر هم توسعه يافتند كه امكان ساخت، تعمير و بهره برداري با بازده ي بالاتر را فراهم مي ساخت روندي كه تا به امروز ادامه داشته است تيرهاي چوبي از جنس چوب خام كم كم جاي خود را به تيرهاي با جنس سخت تر و ظاهر بهتر دادند. سپس تيرهاي سيماني تقويت شده و تيرهاي فلزي مورد استفاده قرار گرفتند. هم اكنون مطالعات براي استفاده از تيرهاي پلاستيكي انجام مي شود.

هادي ها ابتدا از مس ساخته مي شدند. امروز آلمنيوم و آلياژ هاي مس و فولاد نيز به كار مي روند مطالعات بر روي استفاده از هادي هاي ساخته شده از آلياژ هاي مختلف در جريان است. مقره هاي پرسلين قبلاً به صورت تك حلقه اي ساخته مي شدند. امروزه اين عايق ها به صورت قطعه قطعه ساخته مي شوند و قابل اتصال به هم هستند و تشكيل رشته اي از مقره ها را مي دهند كه براي هر سطح ولتاژي قابل استفاده مي باشند. مقره هاي شيشه اي و پيركس نيز به طور وسيعي به كار مي روند و اكنون تحقيقات براي استفاده از مقره ها با تركيبات پلاستيكي انجام مي شود. عايق هاي لاستيكي براي كابل ها كه قبلاً براي اكثر كابل ها مورد استفاده قرار مي گرفت و قابليت تحمل ولتاژ آن ها كم بود، جاي خود را به عايق هاي ديگر نظير عايق هاي كاغذ آغشته و عايق هاي پلاستيكي دادند مطالعات براي استفاده از عايق هاي با تركيبات پلاستيك براي ولتاژ هاي بالاتر ادامه دارد.

ترانسفورماتورها هم كوچكتر و هم با بازده ي بيشتر و ارزان تر شده اند. شكل هاي جديد هسته هاي فولادي ترانسفورماتورها با تركيبات جديد باعث كاهش تلفات مغناطيسي مي شود و عمر ترانسفورماتور را نيز افزايش مي دهد همچنين باعث افزايش ظرفيت ترانسفورماتور به ازاي يك اندازه ي ثابت مي گردد. به علاوه تجهيزات حفاظتي مربوط داخل همان محفظه ي ترانسفورماتور قرار مي گيرند و شكل ظاهري آن را بهتر و حمل آن را ساده تر مي كند. تحقيقات روي جنس هسته ي مورد استفاده و عايق ترانسفورماتورها ادامه دارد.

خازن هاي موازي به منظور تنظيم ولتاژ و كاهش تلفات به كار مي روند. كه با اين كار به تنظيم كننده هاي ولتاژ در شبكه كمك مي كنند و در ضمن بازده ي بهره برداري از سيستم را نيز بالا مي برند. هم اكنون به جاي غلاف سربي از روكش تركيبات پلاستيك براي مقاوم كردن كابل هاي زير زميني در برابر آب استفاده مي شود.

مسأله ي تلفات در سيستم توزيع انرژي با توجه به هزينه ي سوخت، اهميت بيشتري پيدا مي كند و ديگر يك فاكتور جانبي در تغذيه ي انرژي الكتريكي نيست. اندازه گيري تلفات انرژي حقيقي در چنين سيستمي مشكل است زيرا فاكتورهاي ديگري در محاسبه تفاوت بين انرژي مصرف شده توسط مشتركين و انرژي توليد شده دخالت دارند. با اين حال اين تلفات 10 تا 20 درصد انرژي توليد شده توسط نيروگاه ها است. از آن جايي كه تلفات متناسب با مربع جريان عبوري از هادي است چه در خط و چه در تجهيزات الكتريكي پايين نگه داشتن جريان باعث كاهش تلفات مي شود. سياست هاي مختلفي براي انجام اين كار اتخاذ مي گردد. اصول اوليه ي اين سياست، بالابردن ولتاژ مدارها و كاهش جريان آن ها به ازاي يك بار مشخص مي  باشد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : (ترانسفورماتورهاي توزيع)

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید