پایان نامه کاردانی ايمني و بهداشت حرفه اي دركارخانه آبشار

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

دانشكده حفاظت و بهداشت كار

 گزارش كارآموزي :

براي دريافت درجه كارداني علوم بهداشتي(B.Sc )

در رشته: بهداشت حرفه اي

 موضوع:

برسي مسائل اساسي ايمني و بهداشت حرفه اي در

كارخانه آبشار هنر ماکو

 عنوان پروژه:

آناليز ايمني شغلي (JSA)

 استاد راهنما:

مهندس علیرضا حاجی قاسمخان

گردآوري و تحقيق:

جلال رسولی

مقدمه:

انسان از آغاز آفرينش به منظور استمرار حيات ، به كار و كوشش مجبور بوده و در اين راه سختي هاي بسياري را متحمل شده است . امروزه به علت رشد روزافزون جمعيت و مصرف بيش از اندازه و برپايي صنايع بزرگ ، استفاده از انواع ماشين آلات ، تجهيزات ، فرآيندها ، موادشيميايي و . . . امري گريزناپذير شده است . صنعتي شدن و توليد فزاينده ، مخاطراتي گوناگون را براي نيروي كار به ارمغان آورده و موجب شده نيروي كار در معرض عوامل زيان آور بسيار قرار گيرد ، عواملي كه جزء جدايي ناپذير صنعت و توليد به شمار مي آيند و همواره تندرستي نيروي كار را تهديد مي كنند .

نيروي كار هر كشور ، بويژه كشورهاي در حال توسعه ، بخشي پراهميت از سرمايه ملي دانسته شده و از پايه هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي انگاشته مي شود . ازاين رو ، حفاظت از تندرستي نيروي كار و بهسازي محيط كار از اهميتي شايان توجه برخوردار است . بي گمان ، اقتصادي شكوفا و صنعتي خودكفا بدون داشتن نيروي كار سالم و تندرست امكان پذير نخواهد بود .

مفهوم كارورزي عبارت از پروراندن و تعليم است و هدف آن ايجاد مهارت در كار مي باشد . باتوجه به اينكه اساسي ترين هدف هر دوره آموزشي تربيت افراد براساس نيازهاي كاري است , كارورزي‌به عنوان يك فاكتور تكميل كننده از اهميت بسزايي در رسيدن به اين هدف برخوردار مي‌باشد.

از جمله مواردي كه در كارورزي , فرد كارورز به آنها آگاهي پيدا مي كند عبارت است از :

– ايجاد مهارت تخصصي

– آشنايي با معيارهاي سازماني

– برانگيختن حس خلاقيت

– آشنايي با محيط كار

– آماده شدن جهت پذيرش مسئوليت

باتوجه به اين مسئله اهميت موضوع كارورزي بيشتر نمايان مي شود . پيداست كه رسيدن به موارد ذكرشده فوق در گرو تلاش و همت شخص كارورز مي باشد .

 بهداشت حرفه ای و اهمیت آن :

بي شك نيروي انساني به عنوان يكي از اركان اصلي توليد نقش مهمي در پيشرفت صنعت و اقتصاد هر جامعه ايفا مي كند . دستيابي به توسعه پايدار بدون توجه به اين عامل ممكن نخواهد بود

از سوي ديگر در دنياي امروز صنايع و توليد كنندگان براي ورود به بازار جهاني نيازمند دريافت استانداردهاي مختلفي مي باشند كه حراست از نيروي انساني از اركان اصلي آنهاست . در اين ميان بهداشت حرفه اي وظيفه صيانت از اين سرمايه بزرگ را عهده دار است .

با نگاهی کوتاه به گذشته ای نچندان دور و مقایسه آن با وضعیت فعلی می توان به اهمیت بهداشت حرفه ای در دنیای امروز بیشتر پی برد :  

در نیمه اول قرن بیستم کارگران معدن آرسنیک و کبالت در اروپای مرکزی بعلت وجود مواد رادیو اکتیو در این معادن در اثر سرطان ریه در جوانی می مردند . در سال 1929 جمعا در این منطقه 323 نفر کارگر معدن وجود داشته که از هر دو نفر یک نفر از سرطان ریه ، از هر سه نفر یک نفر از سل و از هر ده نفر یک نفر از سیلیکوز مرده اند . وضع سایر کارگران در دنیا از این معدنچیان بهتر نبود ، در انگلستان از هر ده نفر که با آسبست کار می کردند بعد از ده سال تنها یک نفر زنده می ماند و همگی آنها قبل‌از سی سالگی فوت شده اند . البته امروزه در سایه خدمات بهداشت حرفه ای این دورانهای سیاه سر آمده است، بااینحال‌هنوزبرای رسیدن به شرایط ایده آل در محیط های کاری تلاش زیادی نیازاست.

طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت انگلستان ) 04/2003HSE: ) به طور متوسط سالیانه 6000 نفر در اثر سرطانهای ناشی از کار جان خود را از دست می دهند . در طی سالهای 2001-2003 در انگلستان سالیانه بالغ بر 23000 نفر بعلت بیماریهای ناشی از کار به پزشک متخصص مراجعه کرده اند که از این تعداد 8000 نفر مشمول دریافت غرامت شده اند . همچنین در طی سال 2002 حدود 2.3 میلیون نفر از بیماریهایی رنج می بردند که گمان می رود از شرایط کاری گذشته آنها ناشی می شود .

طبق آخرين آمار منتشر شده توسط وزارت كار آمريكا در سال 1998 در كل صنايع خصوصي امريكا در حدود 104 ميليون نفر مشغول به كار بوده ند كه ميزان شدت حادثه بين آنها 6.2 بوده (به ازاء هر 100 نفر كارگر ) در روزهاي كاري از دست رفته 2.9مي باشد.

همچنين بر طبق گزارش انجمن ملي ايمني در امريكا در سال 1990 از حوادث شغلي 10400 مورد و تعداد يك ميليون و هفتصد هزار صدمه ناشي از حوادث شغلي منتهي به ناتواني و بالغ بر 75 ميليون روز كاري از دست رفته اتفاق افتاده است. هزينه هاي مربوط به اينگونه حوادث كه شامل دستمزد و مراقبت‌های پزشكي،‌بازتواني، بيمه و ساير هزينه های غير مستقيم و مستقيم بوده است بالغ بر 9/4 ميليارد دلار مي باشد. بر طبق آمار سال 1375 (فروردين لغايت دي ماه) از كل حوادث ثبت شده، تعداد 138 مورد فوت ناشي از كار و 168 مورد از كارافتادگی ناشي از كار اتفاق افتاده است و همچنين سرانه غرامت نقص عضو در سال 1370 در كشور بالغ بر 247441 ريال و در سال 1375 اين ميزان 897226 ريال افزايش يافته است كه در نرخ رشد 3.62 درصد برخوردار بوده است. قطعا هزینه پیشگیری از حوادث بسیار کمتر از هزینه های مواجهه با آنهاست .

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

 

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه برسي مسائل اساسي ايمني و بهداشت حرفه اي دركارخانه آبشار هنر ماکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید